1 წელი შოვის ტრაგედიიდან: რა უნდა გაეკეთებინა სახელმწიფოს ბუნებრივი კატასტროფების რისკის მართვის კანონმდებლობასა და პრაქტიკასთან დაკავშირებით
თარიღი: 6 აგვ 2024
შოვის ტრაგედიიდან 1 წელი გავიდა. რაჭაში 2023 წლის 03 აგვისტოს განვითარებულმა უმძიმესმა მოვლენებმა ნათლად დაგვანახა ბუნებრივი კატასტროფების მართვის და მათზე რეაგირების კუთხით არსებული მნიშვნელოვანი პრობლემები, რომლებიც დაკავშირებულია, მათ შორის, კანონმდებლობის აღსრულებასთან, პოლიტიკის შემუშავებასთან, საზოგადოების ინფორმირებასთან და მომხდარის ეფექტიან გამოძიებასთან. პრობლემურია, რომ ქვეყანას კვლავ არ გააჩნია ადრეული გაფრთხილების სისტემები, რაც უზრუნველყოფს ბუნებრივი კატასტროფებით გამოწვეული საფრთხეების პრევენციას/მინიმუმამდე შემცირებას და წარმოადგენს,როგორც საქართველოს კანონმდებლობიდან, ასევე, სენდაის ჩარჩო - პროგრამიდან გამომდინარე ვალდებულებას.[1]
ჯანსაღ გარემოში ცხოვრება ადამიანის ძირითადი უფლებაა, რომელიც აღიარებულია, მათ შორის, საქართველოს კონსტიტუციის 29-ე მუხლით და, თავის მხრივ, მნიშვნელოვანია ადამიანის სხვა ისეთი ძირითადი უფლებებით სათანადოდ სარგებლობისთვის, როგორებიც არის: სიცოცხლის, ჯანმრთელობის, განვითარების უფლებები და სხვა. მათ დასაცავად, სახელმწიფო ვალდებულია გაატაროს შესაბამისი პრევენციული და შემარბილებელი ხასიათის ღონისძიებები; დაიცვას ადამიანები გარემოს დაბინძურების, მისი დეგრადაციისა და ბუნებრივი კატასტროფებისგან მომდინარე საფრთხეებისგან.
აღსანიშნავია, რომ სსიპ გარემოს ეროვნული სააგენტოს მიერ მომზადებული 2021 წლის გეოლოგიური ბიულეტენის მიხედვით, „შოვი სტიქიური გეოლოგიური პროცესებით განსაკუთრებით დაძაბულ უბნებს მიეკუთვნება“.[2] ბიულეტენში საუბარია მდ. დღვიორასა და მის კალაპოტში განვითარებული ღვარცოფული პროცესებიდან შოვის ინფრასტრუქტურისთვის შექმნილ საფრთხეზე, აშკარაა, რომ კურორტი შოვი მაღალი რისკის ქვეშ მოქცეულ უბანს განეკუთვნება და აქ აუცილებელი იყო შესაძლო რისკებისა და საფრთხეების სრულყოფილად გამოკვლევა, ანალიზი და მონიტორინგი.[3] უცნობია, აღნიშნული რისკის ადეკვატურად სამართავად რა ღონისძიებები გაატარეს პასუხისმგებელმა სახელმწიფო უწყებებმა.
საიამ 2023 წელს მოამზადა საადვოკაციო დოკუმეტი საქართველოში ბუნებრივი კატასტროფების რისკის მართვის კანონმდებლობასა და პრაქტიკასთან დაკავშირებით, 2023 წელს რაჭასა და გურიაში განვითარებული მოვლენების მაგალითზე, რომელშიც აღნიშნულ საკითხებთან დაკავშირებით დასმული ბევრი საკვანძო შეკითხვა, სამწუხაროდ, კვლავ პასუხგაუცემელია. იხილეთ კვლევა ვრცლად ბმულზე.
საადვოკაციო დოკუმენტი ეფუძნება საქართველოში ბუნებრივი კატასტროფის რისკის მართვასთან დაკავშირებული კანონმდებლობის ანალიზს. კონკრეტულად, მასში განხილულია, რა ტიპის საკანონმდებლო მოწესრიგება არსებობს ამ მხრივ ქვეყანაში როგორც ცენტრალურ, ისე ადგილობრივ დონეზე და რა ვალდებულებები აკისრიათ სახელმწიფო ორგანოებს ბუნებრივი კატასტროფის რისკის ეფექტიანი მართვის უზრუნველსაყოფად. დოკუმენტში გამოკვეთილია ის საერთაშორისო ვალდებულებებიც, რომლებიც საქართველოს სხვადასხვა საერთაშორისო ხელშეკრულებისა და სამოქმედო გეგმის ფარგლებში ეკისრება, აგრეთვე, ხაზგასმულია ამ ვალდებულებათა სწრაფად და ეფექტიანად შესრულების საჭიროება. გარდა ამისა, მასში განხილულია ქვეყანაში არსებული პოლიტიკის დოკუმენტები, სტრატეგიები და სამოქმედო გეგმები ბუნებრივი კატასტროფის რისკის მართვის სფეროში, რათა უკეთ გამოჩნდეს, რა გამოწვევებისა და საჭიროებების წინაშე დგას სახელმწიფო, როგორ სრულდება ამ დოკუმენტებით განსაზღვრული მიზნები და კონკრეტული ქმედებები. საჯაროდ ხელმისაწვდომი ოფიციალური მასალებისა და მედიასაშუალებებით გავრცელებული ინფორმაციის საფუძველზე, დოკუმენტში გაანალიზებულია, თუ რა პრობლემები, გამოწვევები და სავარაუდო დარღვევები შეიძლებოდა გამოვლენილიყო სახელმწიფო ორგანოების მხრიდან რაჭასა და გურიაში ბუნებრივი კატასტროფის რისკის მართვასთან დაკავშირებული საქმიანობის განხორციელების დროს. ასევე, მიმოხილულია ეფექტიანი გამოძიების წარმოების საერთაშორისო სტანდარტები და გამოკვეთილია მიმდინარე საგამოძიებო პროცესში არსებული ხარვეზები.
დღეის მონაცემებით, საჯაროდ ხელმისაწვდომ წყაროებში არ იკვეთება, რომ შესწავლილი და შეფასებულია, თუ რის საფუძველზე დამტკიცდა 2022 წლის 18 დეკემბერს კურორტ შოვის განაშენიანების გეგმა, რომელიც ითვალისწინებდა მომხდარი სტიქიის ზონაში სასტუმროს ტიპის საცხოვრებლების მშენებლობის უფლების გაცემას, გეოლოგიურ ბიულეტენში იდენტიფიცირებული რისკის მიუხედავად. საყურადღებოა შოვის ტრაგედიიდან ერთი წლის თავზე საქართველოს პრემიერ მინისტრის, ირაკლი კობახიძის, მიერ ტრაგედიის ადგილზე გაცემული დაპირებები, მათ შორის, მშენებლობასთან დაკავშირებით,[4] იმის ფონზე, რომ შოვის ტერიტორიაზე არსებული მშენებლობების დროს შესაბამისი უფლებამოსილების მქონე პირების მხრიდან რისკების მიმართ გულგრილ დამოკიდებულებასა და საფრთხის შემცველი მშენებლობების შესაძლო უგულვებელყოფასთან დაკავშირებით არაერთი კითხვა არსებობდა.
ასევე, უცნობია სტიქიური პროცესების განვითარებამდე მიმდინარეობდა თუ არა სსიპ გარემოს ეროვნული სააგენტოს მიერ საჭირო ინფორმაციის შეგროვება და დამუშავება მოსალოდნელი ბუნებრივი კატასტროფის რისკების დასადგენად; რატომ ვერ მოხდა საფრთხის დროული იდენტიფიცირება, რა სისტემური ხარვეზები არსებობს ინფორმაციის შეგროვებისა და დამუშავების დროს და რა პრობლემებს აწყდებიან გარემოს ეროვნული სააგენტოს თანამშრომლები ამ პროცესში ან რა ნაბიჯები გადაიდგა ბოლო ერთი წლის განმავლობაში ამ მიმართულებით არსებული ხარვეზების გამოსასწორებლად.
გარდა ამისა, წლების განმავლობაში ადგილობრივი მოსახლეობა კონკრეტულად მდ. ბუბისწყლისგან მომდინარე საფრთხეების შესახებ ინფორმაციას ხშირად აწვდიდა ადგილობრივ ხელისუფლებას, მოითხოვდა მდინარის ნაპირების გამაგრებასა და, ზოგადად, შოვში გარემოს მდგომარეობით დაინტერესებას.[5] ამის მიუხედავად, კითხვის ნიშნის ქვეშ რჩება, რატომ ვერ მოხდა თვითმმართველობის ორგანოების მხრიდან აღნიშნული რისკებით დაინტერესება.
აღსანიშნავია, რომ ონის მუნიციპალიტეტში შემუშავებული არ იყო „სამოქალაქო უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონით განსაზღვრული უსაფრთხოების პასპორტი. შოვის ტრაგედიიდან 1 წლის შემდეგ, კვლავ უცნობია, აქვს, თუ არა აღნიშნული დოკუმენტი ყველა მუნიციპალიტეტს ან რა ეტაპზეა მათი შემუშავების პროცესი და ერთვის თუ არა მათ შესაბამისი რისკის მიხედვით ზონირებული რუკები, ხოლო უსაფრთხოების პასპორტების არსებობის შემთხვევაში, რატომ არ არის ისინი საჯაროდ ხელმისაწვდომი.
მაგალითად, ონის მუნიციპალიტეტის მერიის 2023 წლის 4 დეკემბრის წერილის მიხედვით, მუნიციპალიტეტში არ არსებობდა უსაფრთხოების პასპორტი და საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურთან და გარემოს ეროვნულ სააგენტოსთან თანამშრომლობით, მიმდინარეობდა მუნიციპალიტეტის უსაფრთხოების პასპორტის მომზადების პროცედურა.[6]
ამას გარდა, საგანგებო სიტუაციების სამსახურს არ განუმარტავს საზოგადოებისთვის, სათანადო ინფორმაციის მიწოდების შემთხვევაში, შესაძლებელი იქნებოდა, თუ არა, სტიქიის ზონიდან ადამიანების დროული გაყვანა; არსებობდა თუ არა ამისთვის საჭირო საევაკუაციო გეგმები და მათი აღსრულებისთვის საჭირო ტექნიკური, მატერიალური და ადამიანური შესაძლებლობები;
საყურადღებოა, რომ შოვის ტრაგედიიდან ერთი წლის შედეგაც კი, ტრაგედიაზე პასუხისმგებელი არც ერთი პირი არ გამოვლენილა. არასამთავრობო სექტორის არაერთი მოწოდების მიუხედავად,[7] კვლავ პრობლემურია საქმეზე მიმდინარე გამოძიების კვალიფიკაცია, რაც მიუთითებს იმაზე, რომ საგამოძიებო ორგანო არ არის დაინტერესებული სრულად და ყოველმხრივ აწარმოოს გამოძიება. პროკურატურას ამ დრომდე არ უცვნია დაზარალებულად შოვში სტიქიას გადარჩენილი პირების ნაწილი, მათ შორის ბავშვები, რომლებიც უშუალოდ ღვარცოფულ მასაში იმყოფებოდნენ რამდენიმე საათის განმავლობაში. [8]
ტრაგედიის მასშტაბის გათვალისწინებით, ცხადია, მთელი წელი მაღალი იყო მიმდინარე გამოძიების მიმართ საზოგადოების ინტერესი, თუმცა საგამოძიებო უწყებებმა საზოგადოების ინფორმირების ნაცვლად, სს საქმეში ჩართულ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაცია „პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის“ ადვოკატსაც კი, ჯერ უარი უთხრეს სისხლის სამართლის საქმის მასალების ასლების გადაცემაზე, ხოლო 2024 წლის თებერვალში შეუზღუდეს საქმის მასალების შინაარსზე საჯაროდ საუბარი.[9] აღნიშნული გვაფიქრებინებს, რომ საგამოძიებო ორგანო ორიენტირებულია გაექცეს გამოძიების გარშემო არსებულ მწვავე კითხვებს და ფორმალურად აწარმოებს გამოძიებას.
სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოს - უზრუნველყოს ინფორმაციის შეგროვება და დამუშავება მოსალოდნელ ბუნებრივ კატასტროფათა რისკების დასადგენად; მოახდინოს საზოგადოების ინფორმირება, რა გამოწვევები არსებობს ამ მხრივ და რა ნაბიჯები გადაიდგა ბოლო ერთი წლის განმავლობაში მათ აღმოსაფხვრელად.
მუნიციპალიტეტებს - შეიმუშაონ უსაფრთხოების პასპორტები. მიაწოდონ საზოგადოებას ინფორმაცია, თუ რა გაკეთდა ამ მიმართულებით და რა ეტაპზეა მათი შემუშავების პროცესი.
საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურს - მიაწოდოს საზოგადოებას ინფორმაცია, თუ რა გაკეთდა ადრეული შეტყობინების სისტემის შემუშავებისთვის და რა ეტაპზეა აღნიშნული პროცესი.
პროკურატურას და საგამოძიებო ორგანოებს - მიაწოდონ საზოგადოებას სრული ინფორმაცია ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების და მათი შედეგების შესახებ, ასევე, იმასთან დაკავშირებით, თუ რატომ არ მიმდინარეობს გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 128-ე (განსაცდელში მიტოვება) და 342-ე (სამსახურებრივი გულგრილობა) მუხლებით გათვალისწინებული კვალიფიკაციით.
[1] საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის 2023 წლის 30 ნოემბრის MIA 0 23 03517356 წერილის მიხედვით, ადრეული შეტყობინების სისტემის შექმნა დაიწყო 2019 წლიდან და 2025 წლისთვის იგეგმება მისი დასრულება.
[2] სსიპ გარემოს ეროვნული სააგენტო, „გეოლოგიური ბიულეტენი“ (2021), ხელმისაწვდომია: https://greenalt.org/mwvane-alternativas-ganckhadeba-shovshi-ganvitarebul-movlenebze/
[3] იქვე
[4] შოვში აშენდება ტაძარი, არის თხოვნები ტერიტორიის მოწესრიგებაზე, ყველაფერი გაკეთდება - პრემიერი, რადიო თავისუფლების ვებგვერდი, 03.08.2024,ხელმისაწვდომია: https://shorturl.at/Wykdy , განახლებულია: 04.08.2024.
[5] „გარემოს ეროვნული სააგენტო: შოვის ტრაგედია ბევრი ფაქტორის თანხვედრამ გამოიწვია”, Civil.ge,
ხელმისაწვდომია: https://civil.ge/ka/archives/554651, განახლებულია: 05.08.2024
[6] ონის მუნიციპალიტეტის 2023 წლის 4 დეკემბრის წერილი ნომერი 28-7823333847.
[7] ადამიანის უფლებები ბუნებრივი კატასტროფების პირისპირ, საიას ვებგვერდი, ხელმისაწვდომია, https://shorturl.at/MnKZh , განახლებულია: 04.08.2024.
[8] ერთი წელი შოვის საქმიდან - როგორ მიმდინარეობდა გამოძიება შოვის საქმეზე და რა დარღვევები გამოიკვეთა? 02.08.2024, PHR-ს ვებგვერდი, ხელმისაწვდომია: https://shorturl.at/WPnz8 , განახლებულია: 04.08.2024.

ONE YEAR SINCE THE SHOVI TRAGEDY: WHAT THE STATE SHOULD HAVE DONE ABOUT NATURAL DISASTER RISK MANAGEMENT LEGISLATION AND PRACTICE
Date: 6 Aug 2024
One year has passed since the Shovi tragedy. The devastating events that occurred in Racha on August 3, 2023, highlighted significant issues in managing and responding to natural disasters, including challenges in law enforcement, policy development, public awareness, and effective investigation. It is concerning that the country still lacks early warning systems, which are essential for preventing or minimizing the threats posed by natural disasters. This gap represents a failure to fulfill obligations under both Georgian legislation and the Sendai Framework for Disaster Risk Reduction.[1]
Living in a healthy environment is a fundamental human right, recognized by Article 29 of the Constitution of Georgia. This right is crucial for the proper enjoyment of other basic human rights, such as the rights to life, health, and development. To safeguard these rights, the state is obligated to implement appropriate preventive and mitigating measures to protect people from threats arising from environmental pollution, degradation, and natural disasters.
It should be noted that according to the geological bulletin of 2021 prepared by the National Environmental Agency, "Shovi belongs to the particularly tense areas with natural geological processes".[2] The bulletin talks about the river. Regarding the threat to Shovi's infrastructure from the flood processes developed in Djiora and its bed, it is clear that the Shovi resort belongs to a high-risk area, and here it was necessary to fully investigate, analyze and monitor possible risks and threats.[3] It is not known what measures were taken by the responsible state agencies to adequately manage the mentioned risk.
In 2023, GYLA prepared an advocacy document addressing the legislation and practices of natural disaster risk management in Georgia, using the events that occurred in Racha and Guria as case studies. Many key questions raised regarding these issues remain unanswered. For a detailed examination of the study, please see the link.
The advocacy document is based on an analysis of legislation related to natural disaster risk management in Georgia. It examines the existing legal regulations at both the central and local levels, outlining the obligations of state bodies to ensure effective management of natural disaster risks. The document also details Georgia's international obligations under various agreements and action plans, emphasizing the need for prompt and efficient fulfillment of these commitments. Additionally, it reviews current policy documents, strategies, and action plans in the field of natural disaster risk management to highlight the challenges and needs facing the state. It assesses how well the goals and specific actions outlined in these documents are being met. Using publicly available official materials and media reports, the document analyzes the problems, challenges, and potential violations identified by state bodies during their activities related to natural disaster risk management in Racha and Guria. Furthermore, it reviews international standards for conducting effective investigations and highlights gaps in the current investigative processes.
According to current data, publicly available sources do not indicate that an assessment was conducted before the approval of the Shovi resort development plan on December 18, 2022. This plan allowed for the construction of hotel-type residences in a disaster-prone area, despite the risks identified in the geological bulletin. One year after the Shovi tragedy, the promises made by the Prime Minister of Georgia, Irakli Kobakhidze,[4] at the site of the tragedy, including commitments regarding construction, are notable in light of the apparent indifference shown by those in authority toward the risks associated with dangerous constructions in the Shovi area. This raises several questions about potential neglect.
Additionally, it is unclear whether the National Environment Agency collected and processed the necessary information before the occurrence of the natural disasters. There are questions regarding why the threat was not identified in a timely manner, what systemic deficiencies exist in the information collection and processing procedures, and what challenges employees of the National Environment Agency face in this process. Furthermore, it remains uncertain what steps have been taken in the past year to address and correct the existing deficiencies in this area.
Furthermore, over the years, the local population has frequently alerted the local authorities about the dangers posed by the Bubisskali River, urging the strengthening of the riverbanks and expressing concerns about the environment in Shovi.[5] Despite these warnings, it remains questionable why the self-governing bodies did not take an interest in addressing these risks.
It should be noted that the Oni municipality did not develop a security passport as required by the Law of Georgia on "Civil Security." One year after the Shovi tragedy, it remains unclear whether all municipalities possess this document, at what stage their development is, and whether they are linked to the relevant risk-zoned maps. Additionally, if security passports do exist, it is questionable why they are not publicly available.
For example, according to the letter of Oni municipality's mayor's office dated December 4, 2023, there was no security passport in the municipality, and in cooperation with the emergency management service and the National Environment Agency, the procedure of preparing the municipality's security passport was underway.[6]
In addition, the Emergency Situations Service did not explain to the public whether it would be possible to evacuate people from the disaster area in time if proper information was provided; whether there were necessary evacuation plans and the necessary technical, material and human capabilities for their implementation;
It is noteworthy that even one year after the Shovi tragedy, not a single person responsible for the incident has been identified.[7] Despite numerous calls from the non-governmental sector, the qualification of the ongoing investigation into the case remains problematic, suggesting a lack of interest from the investigative body in conducting a thorough and comprehensive inquiry. Furthermore, the prosecutor's office has yet to recognize some of the individuals who survived the disaster in Shovi, including children who were trapped in the mudslide for several hours, as victims.[8]
Given the scale of the tragedy, it is evident that public interest in the ongoing investigation remained high throughout the year. However, rather than providing updates to the public, the investigative agencies, including the lawyer from the civil society organization "Partnership for Human Rights" involved in the case, initially refused to hand over copies of the criminal case materials. In February 2024, restrictions were placed on discussing the contents of these materials publicly.[9] This suggests that the investigative body is more focused on avoiding pressing questions surrounding the investigation rather than conducting a thorough inquiry.
We call:
National Environment Agency
• to ensure the collection and processing of information to determine the risks of expected natural disasters; To inform the public what challenges exist in this regard and what steps have been taken in the last one year to eliminate them.
Municipalities
• To develop security passports. To provide the society with information about what has been done in this direction and at what stage is the process of their development.
The emergency management agency
• To provide the public with information on what has been done to develop an early warning system and at what stage the said process is at.
The prosecutor's office and investigative bodies
• To provide the public with complete information about the conducted investigative actions and their results, as well as about why the investigation is not being carried out in accordance with the qualifications provided for in Articles 128 and 342 of the Criminal Code.
[1] According to the letter MIA 0 23 03517356 dated November 30, 2023 of the Emergency Management Service, the creation of the early notification system began in 2019 and is planned to be completed by 2025.
[2] National Environment Agency, Geological Bulletin (2021), available at: https://greenalt.org/mwvane-alternativas-ganckhadeba-shovshi-ganvitarebul-movlenebze/
[3] ibid
[4] A temple will be built in Shov, there are requests to clean up the area, everything will be done - Prime Minister, Radio Liberty website, 03.08.2024, available: https://shorturl.at/Wykdy, updated: 04.08.2024.
[5] "National Environment Agency: The Shovi tragedy was caused by the convergence of many factors", Civil.ge,
Available: https://civil.ge/ka/archives/554651, updated: 05.08.2024
[6] Oni Municipality letter of December 4, 2023 number 28-7823333847.
[7] Human rights in the face of natural disasters, GYLA website, available, https://shorturl.at/MnKZh, updated: 04.08.2024
[8] One year after the Shovi case - how was the investigation into the Shovi case and what violations were revealed? 02.08.2024, PHR website, available: https://shorturl.at/WPnz8, updated: 04.08.2024.