19 მაისის შუალედური და რიგგარეშე არჩევნების შეფასება
საიას შეფასებით, 2019 წლის 19 მაისის შუალედური და რიგგარეშე არჩევნების კენჭისყრის დღემ არსებითი დარღვევების გარეშე ჩაიარა, თუმცა გამოიკვეთა ნეგატიური ტენდენცია, რომელიც ამომრჩევლის ნების გამოხატვის კონტროლსა და დაძაბულ გარემოს უკავშირდება, სამწუხაროდ, ზოგიერთ შემთხვევაში ეს ფიზიკურ დაპირისპირებსა და ძალადობაშიც გადაიზარდა. დამატებით ყურადღება უნდა გამახვილდეს ორ ნეგატიურ ფაქტზე: საიას დამკვირვებელი ზუგდიდის ოლქში ხმების დათვლის დროს უბანზე არ შეუშვეს; იმავე ოლქში პოლიციამ სავარაუდოდ უკანონოდ დააკავა ჟურნალისტი.
ამ ეტაპზე საია აგრძელებს კენჭისყრის დღის შემდგომი პერიოდის (საუბნო საარჩევნო კომისიების შემაჯამებელი ოქმების) შესწავლას და შედეგების შეჯამების პროცესზე დაკვირვებას ზემდგომ საარჩევნო კომისიებში. საია წინასაარჩევნო, არჩევნების დღისა და შემდგომი პერიოდის მონიტორინგის შემაჯამებელ ანგარიშს მოგვიანებთ წარუდგენს საზოგადოებას.
სადამკვირვებლო მისიის მიერ გამოვლენილი ძირითადი დარღვევები:
ზუგდიდის საარჩევნო ოლქში მთელი დღის განმავლობაში სხვადასხვა უბანსა და მიმდებარე ტერიტორიაზე ფიქსირდებოდა ინცინდენტები პოლიტიკური პარტიების მხარდამჭერებს შორის. საია მიიჩნევს, რომ ამგვარი ფაქტები ამომრჩეველში აჩენს ხმის მიცემის პროცესიდან დისტანცირების სურვილს და უარყოფით გავლენას ახდენს ნების თავისუფალ გამოვლენაზე. ამ ფონზე შემაშფოთებელი იყო ნაციონალური მოძრაობის ლიდერის, მიხეილ სააკაშვილის, სიტყვები, რომელიც სიტუაციის გამწვავებას უწყობს ხელს. სამწუხაროა, რომ ექსპრეზიდენტი თავის განცხადებაში ასევე აკნინებს სადამკვირვებლო ორგანიზაციების როლს.
ამომრჩევლის ნების თავისუფალ გამოხატვაზე, ასევე, უარყოფით გავლენას ახდენს საარჩევნო უბნებთან კოორდინატორებისა და მხარდამჭერების მობილიზება. ისინი ან დისტანციურად აღრიცხავენ ხმის მისაცემად მოსულ მოქალაქეებს, ან ფოტო-ვიდეო გადაღებით აღბეჭდავენ უბანზე მისვლის პროცესს. მსგავსი შეთხვევები ვიდეო კადრებზე ზუგდიდის ოლქში #1 და #4 უბნებზე საიას დამკვირვებლებმაც დააფიქსირეს. მართალია, არცერთი ეს შემთხვევა კანონდარღვევას არ წარმოადგენს, მაგრამ ის დისკომფორტს უქმნის ამომრჩეველს და მათ კონტროლის განცდას უჩენს. ეს უარყოფითი ფაქტები წინა რამდენიმე არჩევნების დროს გამოვლენილი ტენდენციაა და უარყოფითად არის შეფასებული, როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიების მიერ. კიდევ უფრო შემაშფოთებელი იყო მმართველი პარტიის ერთ-ერთი ლიდერის კახა კალაძის მიერ კოორდინატორების მიმართ გაკეთებული მოწოდებები.
განსაკუთრებით საყურადღებოა ზუგდიდის ოლქში ჟურნალისტის, ონლაინ გამოცემა, Presa.ge-ს რედაქტორის, გიორგი კაპანაძის დაკავება. როგორც გავრცელებული კადრებით დასტურდება, არ არსებობდა მისი თავისუფლების შეზღუდვის სამართლებრივი საფუძვლები, ხოლო პოლიციელთა ქმედება სცილდება კანონით მათთვის მინიჭებულ უფლებამოსილებას და საჭიროებს შემდგომ შესწავლას.
ზუგდიდის #9 უბანზე საიას დამკვირვებელი არ შეუშვეს, რაც საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევას წარმოადგენს და შესაბამის პასუხისმგებლობას ითვალისწინებს.
ხმის მიცემის ფარულობის პრინციპი დაირღვა წყალტუბოში, სადაც ელექტრონული ხმის დათვლის ტესტირება მიმდინარეობდა. საიას დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციით ბიულეტენის სკანერს რამდენჯერმე შეექმნა ტექნიკური პრობლემა. მისი გადაჭრისას საჭიროა შევსებული ბიულეტენის მოწყობილებიდან ამოღება, რა დროსაც შესაძლებელი იყო მოქალაქის მიერ გაკეთებული არჩევანის იდენტიფიცირება. ტექნიკური პრობლემები, ელექტრონულ ხმის დათვლას მთელი დღე თან ახლდა რის გამოც, გარკვეული ხნის განმავლობაში, 2 უბანში ხმის მიცემის პროცესი შეჩერდა კიდეც.
საიას დამკვირვებლების მიერ ზუგდიდის, მარნეულისა და მთაწმინდის ოლქებში მთლიანობაში დაიწერა სულ 8 საჩივარი:
• - ზუგდიდის ოლქის #73 და #75 საარჩევნო უბნებზე - წილისყრის პროცედურების დარღვევა (წილისყრის პროცედურებში მონაწილოებაზე უარი; წილისყრით გამოვლენილ ფუნქციაზე უარის თქმა);
• - ზუგდიდის ოლქის #10 და #32 უბნები - კენჭისყრის პროცედურის დარღვევა (გადასატანი ყუთის სიაში მყოფმა პირმა ხმა უბანზე მისცა; კაბინაში კონვერტის შეტანის ფაქტი);
• - ზუგდიდის ოლქის #108 უბანი - საარჩევნო უბანზე არაუფლებამოსილი პირის ყოფნა (უბანში ტვ „იმედის“ „სტრინგერი“ – Live რეპორტიორი მოწმობის გარეშე შეუშვეს - ამ დროისთვის ხარვეზი აღმოფხვრილია);
• - ზუგდიდის ოლქის #9 უბანი - დამკვირვებლის უფლებების შეზღუდვა (საიას დამკვირვებელი უბანზე არ შეუშვეს);
• - მარნეულის #83 უბანში - განმეორებითი ხმის მიცემა (მარკირება გავლილმა პირმა მეორედ მისცა ხმა);
• - მთაწმინდის #11 უბანი - არ დაჯდა ბალანსი (ხელმოწერების რაოდენობა არ დაემთხვა გამოყენებული ბიულეტენების რაოდენობას).
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია 2019 წლის 19 მაისს საქართველოს პარლამენტის შუალედურ არჩევნებს მთაწმინდის მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში, მარნეულის, ზუგდიდის, ხულოს მუნიციპალიტეტების მერების რიგგარეშე არჩევნებს, ასევე წყალტუბოს და ოზურგეთის მუნიციპალიტეტების საკრებულოების შუალედურ არჩევნებს 50 დამკვირვებლის მეშვეობით დააკვირდა.
სტატიკური დამკვირვებლები განთავსებულნი იყვნენ საქართველოს მასშტაბით 22 საარჩევნო უბანში. საია არჩევნებს 6 საარჩევნო ოლქში 17 მობილური ჯგუფით და 7 ოლქის დამკვირვებელით დააკვირდა. ყურადღება გამახვილებული იქნა როგორც საარჩევნო პროცედურების დაცვაზე (საარჩევნო უბნის გახსნის, ხმის მიცემის და შეჯამების პროცესი), აგრეთვე საუბნო საარჩევნო კომისიების მიმდებარე ტერიტორიაზე განვითარებულ მოვლენებზე. გამოვლენილ დარღვევებთან დაკავშირებით, ორგანიზაცია სტრატეგიული სამართალწარმოების მექანიზმსაც გამოიყენებს საოლქო საარჩევნო კომისიებსა და სასამართლოებში.
არჩევნების დღეს საიაში ფუნქციონირებდა სპეციალური ცხელი ხაზი - 032 2 18 26 30, რომლის მეშვეობით მოქალაქეებს შეეძლოთ მიეღოთ სამართლებრივი კონსულტაციები კენჭისყრის პროცედურებთან დაკავშირებით.
საიაში ასევე ფუნქციონირებდა ცხელი ხაზი ჟურნალისტებისა და მედია ორგანიზაციებისათვის. ცხელი ხაზის ნომერზე დარეკვით ჟურნალისტებს და მედია ორგანიზაციებს შეეძლოთ მიეღოთ მათთვის საინტერესო ინფორმაცია და იურიდიული კონსულტაცია საარჩევნო პროცედურების, კენჭისყრის დღის დარღვევებისა და მათზე რეაგირების გზების შესახებ.
19 მაისის არჩევნების მონიტორინგის მისიის განხორციელება შესაძლებელი გახდა „ღია საზოგადოების ფონდის“ დაფინანსებით. განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ,,საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას“ და მისი შინაარსი შესაძლოა არ გამოხატავდეს დონორი ორგანიზაციის შეხედულებებს.

GYLA’s Evaluation of 19th May 2019 Interim and By-Elections
According to GYLA’s evaluation, May 19/2019 by-elections and interim elections were held without substantial violations, however, negative tendencies were revealed (related to free expression of voters will and charged environment). Unfortunately, in a number of cases, the tension has evolved into physical confrontation and violence. Additionally, two negative facts must be emphasized: GYLA observers were not allowed to enter Zugdidi district during the vote count; in the same district, police allegedly illegally detained journalist.
Currently, GYLA continues examination of the post-election day period (precinct election commission summary protocols) and observation of the post-summary processes in the upper election commissions. GYLA will present the summary report, covering the pre-election, election day and post-election period monitoring report to the public.
The major violations revealed by the observation mission:
In Zugdidi district, throughout entire day, at different polling stations and adjacent territories, there were incidents among the supporters of various political parties. GYLA considers that such facts alienate voters from the voting process and negatively affect the free expression of voters’ will. In this context, the words of the leader of the United National Movement – Mikheil Saakashvili, were alarming, which further inflammate the situation.[1] It is unfortunate that the ex-president in his statement also belittles the role of the observer organizations.[2]
Mobilization of coordinators and supporters near the polling stations also negatively affects the free expression of voters’ will. They either counted the incoming citizens on a distance, or through photo-video footage, recorded the electoral process. Such cases were revealed by GYLA observers in Zugdidi district #1 and #4. Although, none of those cases represent a violation, but it causes discomfort to voters and creates the feeling of control. These facts were assessed as a negative tendency during previous elections as well, by both local,[3] and international[4] observation missions. The statements of one of the leaders of the ruling party (Kakha Kaladze) were concerning.[5]
Detention of the online publication presa.ge, editor Giorgi Kapanadze is particularly alarming.[6] As the footages demonstrate, there were no legal grounds for the detention, while the actions of the police have exceeded their authority and require further examination.
GYLA observer was not allowed inside the polling station #9 of Zugdidi district, which is the violation of the electoral legislation[7] and involved imposing a fine[8].
Vote secrecy principle was violated in Tskaltubo, where the electronic voting was being tested. According to GYLA’s information, scanner had technical problems a number of times. Resolving this problem requires removing the ballot from the equipment, when it is possible to identify the choice of a voter. Technical problems continued throughout the day, which is why the voting process was temporarily suspended in two polling stations.
GYLA observers have submitted total 8 complaints in Zugdidi, Marneuli and Mtatsminda districts:
- At the polling stations #73 and #75 of Zugdidi district – regarding the violation of the casting of lots procedure (refusal to participate, refusal to perform randomly assigned functions);
- Precincts #10 and #32 of the Zugdidi district – violation of the voting procedure (voter from the mobile list has voted at the polling station, envelope was taken into the voting booth);
- Precinct #108 of the Zugdidi district – presence of unauthorized person at the polling station (live reporter – so-called “stringer” of the TV Imedi was allowed inside without the reporter’s card – the violation was resolved later);
- Precinct #9 of the Zugdidi district – limitation of the right of observer (GYLA’s observer was not allowed inside the polling station);
- Precinct #83 of the Marneuli district – repeated voting (voter with inking has voted repeatedly);
- Precinct #11 of Mtatsminda district – the balance was not present (the number of signatures did not coincide with the number of used ballots).
(The document may not reflect the facts, which were not received by GYLA at the moment of drafting the statement, or if the information is undergoing verification).
GYLA has observed the May 19/2019 Parliament’s By-Elections in the Mtatsminda majoritarian district; Mayor’s Extraordinary Elections in Mtatsminda, Marneuli, Zugdidi and Khulo districts, as well as Interim Elections of Tskaltubo and Ozurgeti Municipality Councils. GYLA has had total 50 observers deployed.
Static observers were deployed in 22 electoral precincts throughout Georgia. GYLA has observed in 6 districts through 17 mobile groups and 7 district observers. GYLA emphasized both compliance with electoral procedures (opening, voting and summary procedures at the polling station), as well as the developments surrounding the polling stations on the adjacent territories. When revealig violations, GYLA interferes with strategic litigation mechanism at the district election commissions and in the courts.
On the election day, GYLA has operated the special hotline - 032 2 18 26 30, allowing citizens to obtain legal consultations regarding the electoral procedures.
GYLA has also operated the hotline for journalists and media organizations, where they could receive useful information and legal consultations regarding elections, violations and the ways to respond to them.
On May 19, monitoring mission was made possible with the financial suppor tof the Open Society Georgia Foundations (OSGF). The opinions reflected in this statement are sole responsibility of GYLA and may not reflect those of the donor.
[1] Mikheil Saakashvili – „if they touch anything, we will not sit still and wait for the conclusions – I am not going to wait for someone’s conclusion“, agency interpressnews, available at:
https://www.interpressnews.ge/ka/article/547274-mixeil-saakashvili-tu-raimeze-xeli-caucdebat-ar-vapirebt-xelebis-chamoshvebas-da-daskvnebis-imedad-qopnas-meti-sakme-ar-makvs-ekvsi-tve-vigacis-daskvnas-velodo/, updated: 19.05.2019; Mikheil Saakashvili to supporters – „we must attack attack and only attack“, information agency interpressnews, available at: https://www.interpressnews.ge/ka/article/547269-mixeil-saakashvili-mxardamcherebs-chven-unda-viqot-shetevaze-shetevaze-da-mxolod-shetevaze/, updated: 19.05.2019.
[3] Election day evaluation of the second round of the 2018 presidential elections, GYLA webpage, available at: https://gyla.ge/ge/post/2018-tslis-saprezidento-archevnebis-meore-turis-kentchisyris-dghis-shefaseba#sthash.yVyBws10.eYGbo74L.dpbs, updated: 19.05.2019.
[4] OSCE/ODIHR, Georgia, Presidential Elections – October 28 and November 28, 2018; OSCE/ODIHR Election Observation Mission, Final Report, Warsaw, 2019, February 28, page 58.
[5] Kakha Kaladze – “I want to address all the coordinators with the lists at the polling stations, don’t be afraid of journalists, you have the right to do this, information agency interpressnews, available at: https://www.interpressnews.ge/ka/article/547224-kaxa-kalaze-minda-mivmarto-qvela-koordinators-vinc-siebit-dgas-ubnebze-nu-sheushindebit-zhurnalistebs-tkven-amis-upleba-gakvt/, updated: 19.05.2019.
[6] presa.ge editor Giorgi Kapanadze (detention footage from Zugdidi), online publication netgazeti, source: Rustavi-2, available at: https://www.facebook.com/netgazeti/videos/883844198636092/?v=883844198636092, updated: 19.05.2019.
[7] Part 1 of the Article 41 of the Electoral Code of Georgia;
[8] Ibid, according to Article 91: limitation of the rights of the representatives of local/international observers, electoral subjects and media – will result in the fine of relevant person, of 500 GEL;