2016 წლის 8 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების კენჭისყრის დღის შეფასება
8 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების დღეს საია თბილისისა და 9 რეგიონის 61 საარჩევნო ოლქში 500 - მდე დამკვირვებლით აკვირდებოდა.
ხმის მიცემის პროცესი ძირითადად მშვიდ ვითარებაში მიმდინარეობდა, თუმცა რიგ უბნებზე დაფიქსირდა საყურადღებო დარღვევები. ხმის მიცემის პროცესისგან განსხვავებით, ხმის დათვლისა და კენჭისყრის შედეგების შეჯამების ეტაპი, არაერთ შემთხვევაში, ძირითადად უბნის გარე პერიმეტრზე, უხეში დარღვევების ფონზე წარიმართა, რაც გამოიხატებოდა ძალადობრივ მოვლენებში. დაფიქსირდა უბნებზე შეჭრის ცალკეული შემთხვევებიც. აღნიშნულმა გავლენა მოახდინა კონკრეტულ უბნებზე არჩევნების შედეგებზე და მნიშვნელოვანი ზიანი მიაყენა კენჭისყრის დღის საერთო სურათს.
ამ ეტაპზე საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია აგრძელებს კენჭისყრის დღის შემდგომი პერიოდის მონიტორინგს (შედეგების შეჯამებას ზემდგომ საარჩევნო კომისიებში და შემაჯამებელი ოქმების შესწავლას) და მოგვიანებით კვლავ მიაწვდის საზოგადოებას მონიტორინგის შედეგებს.
ხმის მიცემის პროცესი
ამომრჩეველს ძირითადად ჰქონდა ნების თავისუფალი გამოვლენის შესაძლებლობა, თუმცა
კვლავ გაგრძელდა ამომრჩევლის ნებაზე არაპირდაპირი კონტროლის მცდელობები, რაც გამოიხატებოდა უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე საარჩევნო სუბიექტების აქტივისტების მიერ ამომრჩეველთა აღრიცხვაში. აღსანიშნავია, რომ არაერთი უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე შეინიშნებოდნენ გაურკვეველი სტატუსის მქონე პირები.
ხმის მიცემის პროცესში დაფიქსირდა საყურადღებო დარღვევები, მაგალითად:
საარჩევნო სუბიექტის („ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“) 2 წარმომადგენლის ფიზიკური ანგარიშსწორების ფაქტი დაფიქსირდა საბურთალოს #48 უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე. გამოძიება დაწყებულია სსკ-ის 125-ე მუხლით (ცემა), თუმცა მიგვაჩნია, რომ მომხდარის კვალიფიკაცია არასწორია და უნდა შეიცვალოს. სასურველი იქნებოდა გამოძიება დაწყებულიყო სპეციალური მუხლით, რომელიც ითვალისწინებს საარჩევნო კომისიის მიმდებარე ტერიტორიაზე ცემას ან სხვაგვარ ძალადობას.
საიას დამკვირვებლების მისამართით სიტყვიერი შურაცხყოფა/მუქარა (თელავის 45-ე უბნებზე), საჩივრის დარეგისტრირებაზე უარის თქმა (ზუგდიდის 93-ე უბანი).
ამომრჩევლის სავარაუდო მოსყიდვის ფაქტი (სენაკის 10 უბანი),
არაუფლებამოსილ პირთა ყოფნის ფაქტი უბნის გარე პერიმეტრზე (სამგორის, ნაძალადევის, დიდუბის, თელავის და ლაგოდეხის უბნებზე).
შემაჯამებელ ოქმზე წინასაწარ ხელმოწერების გაკეთება (დიდუბის 14 უბანი),
ამომრჩევლის მონაცემების მოგროვება მისი თანხმობის გარეშე (ნაძალადევის 18)
წილისყრის ფუნქციის თვითნებურად გადანაწილება (ჩუღურეთის 39)
ყუთის გახსნის დროს არ მოხდა საკონტროლო ფურცლების შედარება (გორის #101 უბანი).
წილისყრის პროცედურების დარღვევები პოლიტიკური გაერთიანების მიერ დანიშნული წევრების მხრიდან (მთაწმინდის #20, #16 და #26 უბნები, ჩუღურეთის #14 და #32 უბნები, დიდუბის #38, ნაძალადევის #51, თელავის #2, #1, #10, #12, #7, #4 უბნები),
რამდენიმე სადამკვირვებლო ორგანიზაციის წარმომადგენლების არასათანადო ქცევა საარჩევნო უბნებზე (საარჩევნო კომისიების საქმიანობის მართვის მცდელობა) (ნაძალადევის #26 უბანზე და დიდუბის #11).
ხმის დათვლისა და კენჭისყრის შედეგების შეჯამების ეტაპი
ხმის მიცემის პროცესისგან განსხვავებით, ხმის დათვლისა და კენჭისყრის შედეგების შეჯამების ეტაპი, რიგ შემთხვევებში, უხეში დარღვევების ფონზე წარიმართა. საიას დამკვირვებლების მიერ მოპოვებული ინფორმაციის საფუძველზე, ხმის მიცემის პროცესის დასრულების შემდეგ მთელ რიგ შემთხვევებში საარჩევნო უბნებზე ან მათ მიმდებარე ტერიტორიაზე ადგილი ჰქონდა ძალადობრივ ქმედებებს, ფიზიკურ და სიტყვიერ დაპირისპირებას საარჩევნო სუბიექტების მხარდამჭერებსა და აქტივისტებს შორის, საარჩევნო უბნებისა და დოკუმენტაციის დაზიანებას, ზეწოლას დამკვირვებლებზე, ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციის სადამკვირვებლო ორგანიზაციის 2 წარმომადგენლის ფიზიკურ შეურაცხყოფას.
ცესკომ პირველადი შედეგები მხოლოდ ღამის 01:40 საათისთვის გამოაცხადა, თუმცა არ განუხორციელებია კანონით გათვალისწინებული ვალდებულება, რაც საუბნო საარჩევნო კომისიებიდან შემოღებული უბნის შემაჯამებელი ოქმების დაუყოვნებლივ ატვირთვას გულისხმობს. (საარჩევნო კოდექსის 76.8 მუხლი)
განსაკუთრებით უხეშ დარღვევებს ადგილი ჰქონდა მარნეულის #48-ე უბანზე. ჩაიშალა ხმის მიცემა, ადგილი ჰქონდა ძალადობას და საარჩევნო უბნის ქვების ჩამსხვრევა, სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენელთა ჯანმრთელობის დაზიანება უბნის გარეთ), საარჩევნო უბნის შენობაში ფანჯრების ქვებით ჩამსხვრევა, დამკვირვებელთა დაშინება და მათი ფიზიკური შეურაცხყოფა, სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენელთა ჯანმრთელობის დაზიანება უბნის გარეთ.
უბნის დარბევას ჰქონდა ადგილი ზუგდიდის #108-ე უბანზე. საფრთხე შეექმნა უბანზე მყოფი პირების უსაფრთხოებას, მათ შორის საიას დამკვირვებელს, რომელმაც ფანჯრის მეშვეობით დატოვა უბანი, ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს საერთაშორისო სადამკვირვებლო ორგანიზაციის, ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტის 2 წარმომადგენელს, რომლებიც ცდილობდნენ ტელეფონით გადაეღოთ ინციდენტი.
უბნის გარე პერიმეტრზე ფიზიკური დაპირისპირება ქუთაისის 90-ე უბანზე.
მედიით გავრცელდა არაერთი ინფორმაცია უბნების მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული დაძაბულობებისა და დაპირისპირებების შესახებ.
გამონაკლის შემთხვევაში შექმნილი უბნები (სპეციალური უბნები)
პოზიტიურად უნდა შეფასდეს კენჭისყრის პროცესის მიმდინარეობა სპეციალურ უბნებზე. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ განსხვავებით წინა პერიოდების არჩევნებისაგან, ამ არჩევნებზე შემცირებული იყო მათი რაოდენობა, რაც განპირობებული იყო ბოლო პერიოდის საკანონმდებლო ცვლილებები, რომელთა ადვოკატირებაშიც საიას მნიშვნელოვანი წვლილი მიუძღვის.
საიას ჩარევის შემდეგ, სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრის უშუალო მითითების შედეგად, ჟურნალისტებს მიეცათ ფოტო-ვიდეო სგადაღების უფლება გამონაკლის შემთხვევაში საპატიმრო დაწესებულებაში შექმნილ უბანზე ქუთაისის სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საქმიანობა
კენჭისყრის დღეს დაფიქსირდა შემთხვევები, როდესაც უბნების მიმდებარე ტერიტორიაზე მობილიზებული იყო პოლიცია შესაძლო დარღვევების პრევენციის მიზნით, ძირითადად თბილისსა და სხვა დიდ ქალაქებში. თუმცა, ჯიხაშკარის და მარნეულის მაგალითზე ნათელი გახდა, რომ პოლიცია არ იყო სათანადო რაოდენობით წარმოდგენილი იქ, სადაც რეალური საფრთხე შეემნა კენჭისყრის შენობაში და მის გარეთ მყოფი პირების უსაფრთხოებას. მარნეულში განვითარებული მოვლენების შედეგად თავად პოლიციის წარმომადგნლებიც დაშავდნენ. ასევე დაფიქსირდა შემთხვევა, როდესაც პოლიციამ არასათანადოდ იმოქმედა, როდესაც ჩვენს დამკვირვებელს ხელს უშლიდნენ უბანზე შეშვებასთან დაკავშირებით (მთაწმინდის 24-ე უბანი).
სხვა მიგნებები
არჩევნებმა კიდევ ერთხელ წარმოაჩინა მთელი რიგი საკანონმდებლო ხარვეზები, რომელთა გადაწყვეტა საჭიროებს სისტემურ საკანონმდებლო და ინსტიტუციურ ცვლილებებს, მათ შორის საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების წესის კუთხით რეფორმის გატარების აუცილებლობა,[1] საუბნო და საოლქო საარჩევნო ადმინისტრაციების წევრების შერჩევის კრიტერიუმებისა და პროცედურების გადახედვა-დახვეწა; უბნის მიმდებარე ტერიტორიის ცნების განსაზღვრა[2]
საიას საქმიანობა
საარჩევნო ადმინისტრაცია ძირითადად ადეკვატურად რეაგირებდა საიას დამკვირვებლების მიერ მიცემულ შენიშვნებზე და ასწორებდა საარჩევნო კანონმდებლობის პროცედურულ დარღვევებს. დარღვევების გამოსწორების შემთხვევაში, როგორც წესი, საიას დამკვირვებლები საჩივრებს აღარ წერდნენ.
საიას დამკვირვებლებმა დაწერეს 150-მდე საჩივარი და 100-ზე მეტი შენიშვნა დააფიქსირეს ჩანაწერთა წიგნში. ასევე დაფიქსირდა შემთხვევები, როდესაც დარღვევა საიას დამკვირვებლის მითითების ან ზემდგომი საარჩევნო კომისიის მითითების შედეგად აღმოიფხვრა.
დღის განმავლობაში საიამ რამდენიმე დაგეგმილი და საგანგებო განცხადება გაავრცელა და საარჩევნო პროცესების მშვიდობიან და უსაფრთხო გარემოში წარმართვის მიზნით საარჩევნო პროცესებში ჩართულ მხარეებს კანონის ფარგლებში მოქმედებისკენ მოუწოდა.
არჩევნების შეჯამების შემდეგ საია წარმოადგენს მთლიან ანგარიშს, სადაც გაანალიზებული იქნება არჩევნების მთლიანი სურათი წინასაარჩევნო პერიოდის, კენჭისყრის დღის, დავების განხილვისა და არჩევნების შედეგების შეჯამების პროცესის ჩათვლით.
2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების კენჭისყრის დღის მონიტორინგის მისიის განხორციელება შესაძლებელი გახდა დიდი ბრიტანეთის სამეფოს საელჩოს, ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს, შვედეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს, აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა (USAID) და ფონდი „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ დაფინანსებით. განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ,,საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას“ და მისი შინაარსი შესაძლოა არ გამოხატავდეს დონორი ორგანიზაციების შეხედულებებს.
[1] რაც შერეული წესით საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტებიდან (ნაწილი პროფესიული ნიშნით და ნაწილი პარტიების მიერ დანიშნული) პროფესიული წესით საარჩევნო კომისიებით დაკომპლექტებას გულისხმობს.

Assessment of the Election Day on October 8 2016 Parliamentary Elections
GYLA observed the Election Day on October 8, 2016 in Tbilisi and 9 regions (Shida Kartli, Kvemo Kartli, Samegrelo-Zemo Svaneti, Kakheti, Mtskheta- Mtianeti, Guria, Imereti, Adjara) 61 districts with around 500 observers.
In general, the voting process took place in a peaceful environment, however certain violations were documented in several precincts which are worth attention. Unlike the voting process, during the vote count and summarization phase, a number of serious violations, in particular violent activities mainly outside the polling stations were observed in several of cases. Cases of raiding the polling stations was also observed. These cases had an impact on election results in specific precincts and seriously harmed the overall picture of the Election Day itself.
GYLA continued to monitor how the process of summarizing the results in the higher election commissions took place and scrutinized the summary protocols. Based on our findings on the Election Day and follow-up activities, GYLA files complaints to upper commissions and courts and engages into electoral disputes on strategic cases.
We will provide information about our observations of this process soon.
Voting process
In general, the voters mostly had an opportunity to express free will, but attempts to exert indirect pressure on voters, which has been a problematic practice for many years, continued during this election. In particular, activists of different political parties were mobilized nearby the polling stations and were taking note of who voted and who did not. It should further be noted that mobilization of unidentified individuals were also observed nearby a number of polling stations.
Examples of violations documented during the voting process, which deserve attention:
Physical abuse of two representatives of the United National Movement (UNM) took place nearby Saburtalo #48 precinct. Investigation is launched with Article 125 of the Criminal Code of Georgia, although we consider that the qualification should be changed. A special article of the Criminal Code that criminalizes physical abuse or other type of violence committed nearby polling station should be used in this case.
Verbal abuse/harassment of GYLA monitors (Telavi 45th precincts), refusal to register our complaint (Zugdidi 39th precinct).
Alleged vote buying (GD) (Senaki 10th precinct),
Presence of unauthorized persons outside the polling stations (Samgori, Nadzaladevi, Didube, Telavi and Lagodekhi precincts).
Signing summary protocol in advance (Didube 14th precinct),
Unauthorized collection of voters’ personal data (Nadzaladevi 18)
Arbitrary distribution of functions among commission members without casting of lots (Chughureti 39)
Control papers were not compared when opening the ballot box (Gori #101 precinct).
Violations of the procedures of casting lots by commission members who were assigned by political party (UNM) (Mtatsminda #20, #16 and #26 precincts, Chugureti #14 and #32 precincts, Didube #38, Nadzaladevi #51, Telavi #2, #1, #10, #12, #7, #4 precincts),
Improper behavior of representatives of several observer organizations (attempts of controlling the election commissions) (Nadzaladevi #26 and Didube #11 precincts).
Counting and summarizing results
Unlike the voting process, number of serious violations were observed in a number of cases during the counting process. According to GYLA observers, acts of violence, physical and verbal abuses between supporters of political parties and activists, damaging election documentation and premises of polling stations, pressure on observers, physical abuse of two representatives of international organization observing the elections, were observed in number of precincts or adjacent territories.
CEC announced initial results only at 01:40 am, although have failed to fulfil its statutory obligation to upload immediately summary protocols on the CEC web site, after receiving them from precincts (Election Code of Georgia, Article 76.8)
Especially grave violations have been observed on Marneuli #48 precinct, which was raided. The premises of the polling station were damaged, windows were broken with stones; several law enforcement officers were injured, including the Marneuli police chief, observers were intimidated and physically abused.
The precinct #108 was also raided in Zugdidi. Safety of those inside the polling station, including GYLA’s observer was at risk (she managed to leave the station only via the window). Two representatives of International Observer Mission from Norwegian Helsinki Committee who tried to record the incident via the phone, were physically abused.
The fact of physical confrontation took place outside Kutaisi #90 polling station.
Media reported several times on tensions and confrontations outside several polling stations.
Special Polling Stations
The process of voting that took place on special polling stations should be assessed positively. It is important to note that despite previous elections the number of special polling stations was decreased, that was conditioned by recent legislative changes that GYLA has actively advocated.
After GYLA’s involvement, with direct instruction from The Minister of Corrections journalists were given right of photo-video recording inside the special polling station established in Kutaisi detention facility.
Activities of the Ministry of Internal Affairs of Georgia
Several cases were observed on the Election Day when police was mobilized nearby polling stations in order to prevent risks of violations, mainly in Tbilisi and other big cities. Although considering Marneuli and Jikhashkari cases (Zugdidi DEC), it is clear that police was not present in adequate numbers where the safety of people inside and outside the polling stations was put in danger. Even police representatives were injured during the events in Marneuli. Also police failed to act appropriately when GYLA’s observer was prevented from entering the polling station (Mtatsminda #24 precinct).
Other findings
The elections revealed once again a number of legislative gaps that require legislative and institutional changes, including the necessity of the reform in the composition of election administrations.[1] Review and refinement of selection criteria and procedures of the members of Precinct and District election administrations; defining the term “adjacent territory to a polling station.”
GYLA activities
In general, election administrations reacted to GYLA’s suggestions and concerns and addressed shortcoming and mistakes made where possible. In such cases, if the problems were redressed and the violations were not significant, GYLA observers did not file complaints.
In total, GYLA observers filed around 150 complaints and made more than 100 remarks in the record books.
After summarizing elections, GYLA will provide the full report with the full analysis of the election period and ballot day, including disputes and counting process.
Since its foundation (1994) GYLA observes the elections of the legislative, executive branches as well as the local governance elections and tries to contribute to conducting the election in the calm, fair enviroment and observance of the respective legislation.
GYLA’s election observation mission was made possible with the funding of the Embassy of Great Britain, Embassy of the Kingdom of the Netherlands, Foreign Office of Sweden, USAID and the Open Society Georgia Foundation. The views expressed in the statements might not represent the ones of the donor organizations.
[1] That implies changing the rule of composition of Election Commissions and transform it from existing mix system (half members are appointed by the political parties and another half are selected by upper commissions according to their professional background) to general system. (The political parties do not appoint Commission members. Upper commissions according to their professional background select them.)