2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურის წინასაარჩევნო გარემოს შეფასება
2018 წლის 28 ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნების კენჭისყრის შედეგებიდან გამომდინარე საქართველოს პრეზიდენტის გამოსავლენად საჭირო გახდა არჩევნების მეორე ტურის გამართვა, ვინაიდან პირველ ტურში პრეზიდენტობის ვერცერთმა კანდიდატმა ხმათა 50%-ზე მეტი ვერ მიიღო. მეორე ტურში გადავიდა საუკეთესო შედეგების მქონე ორი კანდიდატი - ''ქართული ოცნების'' მიერ მხარდაჭერილი პრეზიდენტობის დამოუკიდებელი კანდიდატი - სალომე ზურაბიშვილი და ''ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის'' კანდიდატი გრიგოლ ვაშაძე, რომელსაც მხარს გაერთიანებული ოპოზიციის ნაწილი სახელწოდებით ''ძალა ერთობაშია'' უჭერს. გრიგოლ ვაშაძეს მხარდაჭერა ასევე გამოუცხადეს პრეზიდენტობის კანდიდატმა დავით ბაქრაძემ - ''ევროპულმა საქართველომ'' და საქართველოს რესპუბლიკურმა პარტიამ. სალომე ზურაბიშვილს მხარი დაუჭირა ''საქართველოს პატრიოტთა ალიანსმა''.
პირველი ტურთან შედარებით, საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურის წინასაარჩევნო პერიოდი კიდევ უფრო მკვეთრი პოლარიზებით და მეტად გამოხატული ნეგატიური კამპანიით ხასიათდებოდა, რაც გამოიხატებოდა კანდიდატების და მათ მხარდამჭერების მიერ მედიით გაკეთებულ განცხადებებში, კანდიდატების წინასაარჩევნო რეკლამებში და სოციალურ მედიაში მიმდინარე აგრესიულ კამპანიაში.
მეორე ტურის წინასაარჩევნო პერიოდში მაღალი პოლარიზებით ხასიათდებოდა ძირითადი ტელეკომპანიები. მეორე ტურის წინ საპრეზიდენტო კანდიდატებს შორის დებატები არ გამართულა, შესაბამისად ამომრჩეველი მოკლებული იყო შესაძლებლობას ეხილა და მოესმინა საპრეზიდენტო კანდიდატების წინასაარჩევნო პროგრამების შესახებ დისკუსია და თემატური მსჯელობები. ამის ნაცვლად, წინასაარჩევნო პერიოდში საზოგადოება საპრეზიდენტო კანდიდატების მხარდამჭერი პოლიტიკური ჯგუფების უკიდურესი პოლარიზების, დაპირისპირების, აგრესიული რიტორიკის და სიძულვილის ენის აქტიური გამოყენების მომსწრე გახდა.
პირველი ტურის დასრულებისთანავე, მმართველი პარტიის ცალკეული წარმომადგენლების მხრიდან გაკეთდა შემაშფოთებელი განცხადებები და პროგნოზები ოპოზიციური კანდიდატის გამარჯვების შემთხვევაში სამოქალაქო ომისა და შესაძლო დესტაბილიზაციის საფრთხეების შესახებ, ხოლო ''ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის''წარმომადგენლები აცხადებდნენ, რომ მეორე ტურის შემდგომ, გრიგოლ ვაშაძის გამარჯვების შემთხვევაში ''ქართული ოცნების'' ხელისუფლება დასრულდებოდა.
მეორე ტურის წინასაარჩევნო კამპანიისას ჩამოყალიბდა და გააქტიურდა რამდენიმე საზოგადოებრივი მოძრაობა რომელთა მიზანს ''ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის'' საპრეზიდენტო კანდიდატის საწინააღმდეგო აგიტაციის შემცველი კამპანიის წარმოება წარმოადგენს, რაც აჩენს ეჭვებს იმასთან დაკავშირებით, რომ მათ მიერ ხდება შემოწირულობის განხორციელება დამოუკიდებელი კანდიდატის, სალომე ზურაბიშვილის სასარგებლოდ. მკვეთრად ნეგატიური და აგრესიულია აღნიშნული ჯგუფების ნაწილის წინასაარჩევნო გზავნილები.
ამ პერიოდში კვლავ აქტიური იყო არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მათი ხელმძღვანელი პირების წინააღმდეგ სოციალური ქსელების მეშვეობით წარმოებული კამპანია, რომელიც ამ ორგანიზაციების დისკრედიტაციას ემსახურებოდა.
ძალადობრივი ინციდენტები
საპრეზიდენტო არჩევნების პირველი ტურის წინასაარჩევნო კამპანიისგან განსხვავებით, რომლის დროსაც ფიზიკური დაპირისპირების და ძალადობის ფაქტები თითქმის არ დაფიქსირებულა, მეორე ტურის წინასაარჩევნო პერიოდში ფიზიკური დაპირისპირების არაერთ შემთხვევას ჰქონდა ადგილი. პირველი ტურის შემდეგ, შემაშფოთებელ ინციდენტს ჰქონდა ადგილი ახალქალაქში, სადაც გაერთიანებული ოპოზიციის ოფისში ოპოზიციის აქტივისტებს ახალქალაქის მაჟორიტარი დეპუტატის ოჯახის წევრები და მხარდამჭერები თავს დაესხნენ. ძალადობრივი ინციდენტები ძირითადად ოპოზიციური პარტიების აქტივისტებსა და მხარდამჭერებზე განხორციელდა, ხოლო ერთ შემთხვევაში, პირს ფიზიკურად გრიგოლ ვაშაძისთვის ხმის არმიცემის გამო დაუპირისპირდნენ. საგულისხმოა, რომ 21 ნოემბერს გვიან ღამით, ქალაქ ონში გრიგოლ ვაშაძის საარჩევნო შტაბის ხელმძღვანელს, ნოდარ ბურდილაძეს ცივი იარაღით მუცლის არეში სამი ჭრილობა მიაყენეს. შინაგან საქმეთა სამინისტროს განცხადებით, ბურდილაძე ყოფით ნიადაგზე დაჭრეს, რასაც კატეგორიულად არ ეთანხმება გაერთიანებული ოპოზიცია და აცხადებენ, რომ მის დაჭრას პოლიტიკური სარჩული ჰქონდა.
ფიზიკური დაპირისპირების ყველა ფაქტთან დაკავშირებით შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გამოძიება დაიწყო.
ზეწოლა/მუქარა
მეორე ტურის წინასაარჩევნო პერიოდში ფართოდ გავრცელებული და შემაშფოთებელი სახე მიიღო ამომრჩეველზე ზეწოლის შემთხვევებმა. ორგანიზაციების დამკვირვებლების ინფორმაციით, ზეწოლა ხორციელდებოდა მუნიციპალიტეტების საჯარო დაწესებულებების თანამშრომლებზე, სხვადასხვა კერძო სექტორში დასაქმებულ პირებზე, სოციალურად დაუცველ და წარსულში ნასამართლევ ამომრჩევლებზე. აღნიშნულ პირებს, ძირითადად, სალომე ზურაბიშვილის სასარგებლოდ ხმის მიცემისკენ მოუწოდებდნენ ან გრიგოლ ვაშაძის მხარდაჭერის გამო ემუქრებიან. მუნიციპალიტეტის საბიუჯეტო ორგანიზაციებში დასაქმებულები დამკვირვებლებთან მათ მიმართ გათავისუფლების მუქარაზე საუბრობდნენ. რამდენიმე ცალკეულ შემთხვევაში, ორგანიზაციებმა სამსახურიდან სავარაუდოდ პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლების ფაქტები დააფიქსირეს.
საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურის წინასაარჩევნო კამპანიის დროს მუქარა განხორციელდა ''ქართული ოცნების'' მიერ მხარდაჭერილი პრეზიდენტობის კანდიდატის სალომე ზურაბიშვილისა და მისი ოჯახის წევრების მიმართაც. კერძოდ, მათ მოკლე ტექსტური შეტყობინებების გზით სიცოცხლის მოსპობის მუქარის შემცველი გზავნილები მიიღეს.
ამომრჩევლის მოსყიდვა
მეორე ტურის წინასაარჩევნო პერიოდში ასევე გაიზარდა ამომრჩევლის სავარაუდო მოსყიდვის ფაქტები. უპრეცედენტო იყო ამომრჩევლის კეთილგანწყობის მოპოვების მიზნით საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილება 600,000 მოქალაქისთვის ჯამში მილიარდნახევარი ლარის ოდენობის ფინანსური ვალდებულებების ''განულების'' შესახებ. აღნიშნული პროგრამა 19 ნოემბერს დაანონსდა და იგი სახელმწიფოს ჩართულობით ფონდი „ქართუს“ მიერ 15-დან 31 დეკემბრამდე მოქალაქეთა გარკვეული ჯგუფისთვის 2000 ლარზე ნაკლები ოდენობის სესხების ჩამოწერას ითვალისწინებს. გარდა ამისა, სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში ორგანიზაციის დამკვირვებლების ინფორმაციით ადგილი ჰქონდა სალომე ზურაბიშვილისთვის ხმის მიცემის სანაცვლოდ გარკვეული თანხების შეთავაზებას, ხოლო რიგ შემთხვევებში იმ პირებს ვინც სავარაუდოდ გრიგოლ ვაშაძის მხარდამჭერები არიან პირადობის დამადასტურებელი მოწმობების სანაცვლოდ სთავაზობენ ფულს. პარალელურად, ორგანიზაციების დამკვირვებლებისთვის ცნობილი გახდა მუნიციპალიტეტებში ამომრჩევლებისთვის საკვები პროდუქტების დარიგების შესახებ.
ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება
არჩევნების პირველი ტურის შემდეგ, მასშტაბური სახე მიიღო საქართველოს მთავრობისა და ადგილობრივი ხელისუფლების ორგანოების მხრიდან სხვადასხვა სოციალური და ინფრასტრუქტურული პროექტების ინიცირებამ. გაჟღერდა სავარაუდოდ საარჩევნოდ მოტივირებული ინიციატივები ხელფასების ზრდის, სოციალური დახმარებების, საცხოვრებლით უზრუნველყოფის, ინფრასტრუქტურული პროექტების დაწყებასთან დაკავშირებით, რომელთა შესახებ არჩევნების პირველ ტურამდე ცნობილი არ ყოფილა და რომელიც ძირითადად მიემართება სოციალურად დაუცველი მოქალაქეების კეთილდღეობის გაუმჯობესებას.
არჩევნების მეორე ტურამდე რამდენიმე დღით ადრე, სადამკვირვებლო ორგანიზაციებისთვის ცნობილი გახდა ინფორმაცია პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტების სავარაუდო გაყალბების ფაქტის შესახებ, რაზეც ორგანიზაციებმა სამართალდამცავ ორგანოებს გამოძიების ჩატარებისკენ მოუწოდეს. აღნიშნულთან დაკავშირებით საქართველოს პროკურატურა აწარმოებს გამოძიებას.
მედია გარემო
ორი ძირითადი ტელეკომპანია მკვეთრად პოლარიზებული იყო მათი პოლიტიკური პრეფერენციების მიხედვით. მეორე ტურის დასაწყისში ტელეკომპანია ''იმედმა'' ''ერთიანი ნაციონალური მოძრაობისა'' და გრიგოლ ვაშაძის საწინააღმდეგოდ „საგანგებო რეჟიმში“ გადასვლის შესახებ გააკეთა განცხადება, ხოლო ტელეკომპანია ''რუსთავი 2'' მკაფიოდ ატარებს გრიგოლ ვაშაძის მხარდამჭერ და სალომე ზურაბიშვილის საწინააღმდეგო სარედაქციო პოლიტიკას.
საარჩევნო ადმინისტრაცია
არასამთავრობო ორგანიზაციების მოწოდების მიუხედავად, ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ კენჭისყრის დღე სამუშაო კვირაში, ოთხშაბათს 28 ნოემბერს დანიშნა, რასაც კრიტიკა მოჰყვა. აღნიშნული გადაწყვეტილება დაბრკოლებებს ქმნის საზღვარგარეთ მყოფი ამომრჩევლების არჩევნებში მონაწილეობისთვის, რადგან მათთვის 28 ნოემბერი სამუშაო დღე იქნება. გამოწვეული ზიანის შესამცირებლად ცესკომ ''საარჩევნო კოდექსის'' დარღვევით საზღვარგარეთ შექმნილ უბნებზე ხმის მიცემის დრო 24 საათამდე გაახანგრძლივა.
ცესკოს მიერ გამოცხადებამდე, არჩევნების მეორე ტურის თარიღად 28 ოქტომბერი დააანონსა თბილისის მერმა, კახა კალაძემ. მანამდე, 28 ნოემბერი როგორც არჩევნების თარიღი გაჟღერდა ორი მონაწილის მიერ თელავში ერთ-ერთი საზოგადოებრივი მოძრაობის მხრიდან სალომე ზურაბიშვილის მხარდასაჭერად გამართულ შეხვედრაზე. აღნიშნული ფაქტები შესაძლოა მიუთითებდეს, რომ მმართველი პარტია და მისი მხარდამჭერები ცესკოს მიერ გადაწყვეტილების ოფიციალურად მიღებამდე ფლობდნენ არჩევნების თარიღის შესახებ ინფორმაციას.
კამპანიის დაფინანსება და მასზე ზედამხედველობა
პირველი ტურის შემდეგ 28 ოქტომბრიდან 19 ნოემბრის ჩათვლით ორმა საარჩევნო სუბიექტმა ჯამში 4 489 303 ლარის ოდენობის შემოწირულება მიიღო. აქედან 2 964 704 ლარი (85%) მიიღო სალომე ზურაბიშვილმა, ხოლო 524 599 ლარი (15%) - გრიგოლ ვაშაძემ.; პირველი ტურის მსგავსად, ძირითადად არაეფექტური იყო სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის რეაგირება პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების რეგულაციების სავარაუდო დარღვევებზე.. შემთხვევების გადამოწმების პროცესი დიდხანს იწელებოდა და საბოლოოდ შედეგიც არ ჩანდა. მხოლოდ 26 ნოემბერს გამოაქვეყნა აუდიტის სამსახურმა მცირე ანგარიში, რომელშიც მოცემულია ინფორმაცია რამდენიმე დარღვევაზე რეაგირების შესახებ.

Evaluation of the pre-election environment of the 2018 presidential runoff
Based on the outcome of the October 28, 2018 presidential election, President of Georgia had to be determined through a runoff election since none of the presidential candidates were able to secure over 50% of votes in the first round. The two candidates with most votes compete in the runoff – the Georgian Dream (GD) endorsed independent presidential candidate Salome Zourabichvili and the United National Movement (UNM) candidate Grigol Vashadze endorsed by united opposition under the name of Power in Unity. Presidential candidate Davit Bakradze – European Georgia, and the Georgian Republican Party have also publicly endorsed Grigol Vashadze. Salome Zourabichvili has been endorsed by the Alliance of Patriots of Georgia.
Compared to the first round, the pre-election period of the presidential runoff was even more polarized and its campaign was distinctively more negative, as manifested in statements made by candidates and their supporters through media, election advertisement and aggressive campaigns on social media.
During the pre-election period of the runoff, major TV companies were highly polarized. Debates between the presidential candidates were not held before the second round and therefore, voters lacked opportunity to see or hear opinions and thematic discussions about the platforms of the candidates. Instead, during the pre-election period public witnessed extreme polarization of political groups supporting the presidential candidates, confrontation, aggressive rhetoric and active use of hate speech.
Immediately after the first round, individual representatives of the ruling party made alarming statements and prognoses about threats of civil war and possible destabilization in case of the win of the opposition candidate, while the UNM representatives announced that following the runoff, if Grigol Vashadze wins, the Georgian Dream government will be over.
In the election campaign before the runoff, several public movements with the aim of campaigning against the UNM presidential candidate were created and have become active. This creates suspicions that they are making donations in favor of the independent presidential candidate Salome Zurabishvili. Pre-election messages of some of these groups are markedly negative and aggressive.
During this period, smear campaign against NGOs and their leadership using social media still continued to be active and was aimed at discrediting them.
Violent incidents
Unlike the pre-election campaign of the first round of the presidential election, when almost no acts of physical confrontation and violence happened, during the pre-election period of the runoff numerous cases of physical confrontation took place. After the first round, an alarming incident occurred in Akhalkalaki, when family members and supporters of Akhalkalaki majoritarian MP attacked opposition activists at the office of the united opposition. Most violent incidents targeted opposition party activists and supporters, and in one case a person was physically assaulted for not voting for Grigol Vashadze. Notably, on November 21, head of Grigol Vashadze’s campaign office in Oni, Nodar Burdiladze was stabbed three times in his stomach area late at night in Oni. According to the Ministry of Interior Affairs, Burdiladze was stabbed for an everyday issue, which the united opposition has vehemently denied. Instead, they claim that he was stabbed on political motive.
Intimidation/harassment
During the pre-election period of the runoff, instances of intimidation of voters became widespread and alarming. Observers of the organizations reported that employees of municipal public institutions, private sector employees, socially vulnerable voters and voters with previous conviction experienced pressure. These individuals were mostly urged to vote for Salome Zourabichvili or they received threats because of their support to Grigol Vashadze. Employees of municipal budgetary organizations told observers that they were threatened with dismissal. In isolated cases, the organizations detected instances of dismissal on possible political grounds.
During the pre-election campaign of the presidential runoff, threats were made against the GD endorsed presidential candidate Salome Zourabichvili and her family. In particular, they received death threats through text messages.
Vote buying
During the pre-election period of the second round, number of possible vote buying incidents also grew. The decision of the Government of Georgia to “waive” nearly GEL 1.5 billion worth of financial obligations for 600,000 people, with the aim of garnering voter support, was unprecedented. The program was unveiled on November 19. According to the announcement, with the involvement of the state, Cartu Foundation will write off debts of other financial institutions not exceeding 2,000 Georgian Laris for certain citizens within the period of December 15-31. Additionally, observers of the organizations in different municipalities reported that people were offered money in exchange for voting for Salome Zourabichvili and in some cases people that are perceived as supporters of Grigol Vashadze are offered money for their ID cards. At the same time, observers of the organizations learned about distribution of produce among voters in some municipalities.
Abuse of administrative resources
After the first round of the election, the Government of Georgia and local authorities started to extensively initiate social and infrastructural projects. Initiatives possibly motivated by election were unveiled about increase in salaries, social assistance, provision of housing, launch of infrastructural projects, which were not known before the first round and mostly serve the purpose of improving wellbeing of socially vulnerable citizens.
Several days before the second round, observer organizations learned about possible identity document forgery. The organizations urged law enforcement authorities to conduct investigation. The prosecutor’s office has launched subsequent investigation.
Media environment
Two major television companies were distinctly polarized according to their political preferences. In the beginning of the second round, Imedi TV announced that it would start operating “in an emergency mode”, against the UNM and Grigol Vashadze, while Rustavi 2 TV manifestly pursues editorial policy in support of Grigol Vashadze and against Salome Zurabishvili.
Electoral administration
Despite the call of non-governmental organizations not to do so, the Central Election Commission scheduled Election Day for a weekday, on Wednesday, November 28, which was met with criticism. The decision creates obstacles for voters residing abroad to participate in the election because November 28 will be a workday for them. To reduce the very harm that it caused, the CEC, in violation of the Election Code, extended voting until 24:00 at polling stations created abroad.
Before the CEC’s announcement, October 28 was announced as the runoff date by Tbilisi Mayor Kakha Kaladze. Prior to that, November 28 was announced as Election Day by two participants of a meeting held by a public movement in support of Salome Zourabichvili in Telavi. These facts possibly indicate that the ruling party and its supporters knew about the date of the election before the CEC officially made the decision.
Campaign financing and its oversight
Following the first round, in the period between October 28 and November 19, two electoral subjects garnered donations totaling GEL 3,489,303. Of which, GEL 2,964,704 (85%) went to Salome Zourabichvili, while Grigol Vashadze received GEL 524,599 (15%).
Similarly to the first round, State Audit Office (SAO) response to possible violations of political party finance regulations was mainly ineffective. Confirmation of these cases protracted and the outcomes were unknown. SAO issued a report only on November 26, which only covers a few violations.