2021 ᲬᲚᲘᲡ ᲐᲓᲒᲘᲚᲝᲑᲠᲘᲕᲘ ᲗᲕᲘᲗᲛᲛᲐᲠᲗᲕᲔᲚᲝᲑᲘᲡ ᲐᲠᲩᲔᲕᲜᲔᲑᲘᲡ ᲛᲔᲝᲠᲔ ᲢᲣᲠᲘᲡ ᲙᲔᲜᲭᲘᲡᲧᲠᲘᲡ ᲓᲦᲘᲡ ᲓᲐᲙᲕᲘᲠᲕᲔᲑᲘᲡ ᲨᲔᲓᲔᲒᲔᲑᲘ 20:00 ᲡᲐᲐᲗᲘᲡᲗᲕᲘᲡ
თარიღი: 30 ოქტ 2021
2021 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტურის სადამკვირვებლო მისიის ფარგლებში საია საზოგადოებას კენჭისყრის მიმდინარეობის შესახებ 20:00 საათის მდგომარეობით არსებულ ინფორმაციას გააცნობს. საიას დამკვირვებლების მიერ მოწოდებულ მონაცემებზე დაყრდნობით, წარმოგიდგენთ ინფორმაციას უბნების დახურვისა და ხმის დათვლის პროცედურის დაწყების, ასევე იმტენდენციების შესახებ, რომლებიც კენჭისყრის დღის მეორე ნახევარში საარჩევნო უბნებსა და მათ პერიმეტრებზე გამოვლინდა.
დღის მეორე ნახევარში განსაკუთრებით გაძლიერდა დაძაბულობა, რამაც რამდენიმე უბანზე საარჩევნო პროცესი შეაფერხა. ზუგდიდის 21-ე, 53-ე და 103-ე, რუსთავის მე-16, ისნის 81-ე და 62-ე და ბათუმის 49-ე საარჩევნო უბნებზე საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეებმა ვერ განმუხტეს სიტუაცია. Ზოგიერთ შემთხვევაში საჭირო გახდა საპატრულო პოლიციის გამოძახება. ისნის 62-ე უბანზე კი დაძაბულობა თანამდებობის პირებს შორის დაპირისპირებაში გადაიზარდა.
დარღვევები გამოვლინდა ხმის მიცემის დროს, კერძოდ:
- სამგორის 94-ე უბანზე გადასატანი საარჩევნო ყუთის გამყოლ კომისიის წევრებს ამომრჩეველმა ბიულეტენის გადაცემის შემდეგ კარი აღარ გაუღო. ვერ მოხდა იდენტიფიცირება, ვინ მოაწერა ხელი, ასევე, რეალურად ვინ მისცა ხმა. ამის შემდეგ ამომრჩეველმა გადასატანი საარჩევნო ყუთის სია ჩადო კონვერტში, რომელიც კომისიის წევრებმა ჩააგდეს ყუთში. ხოლო მას შემდეგ, რაც უბანზე დაბრუნდნენ, სიის ამოსაღებად გახსნეს ყუთი და დაარღვიეს მისი მთლიანობა;
- სენაკის მე-14 უბანზე დამკვირვებელმა შენიშნა, რომ ამომრჩეველმა რეგისტრაციის დროს სხვის ადგილას მოაწერა ხელი. მან რეგისტრატორს მოსთხოვა, ხელმოწერის გრაფა ეჩვენებინა, თუმცა კომისიის წევრმა მაშინვე დახურა სამაგიდო სია. ამ დროს კი ამომრჩეველი შევიდა კაბინაში და შემოხაზული ბიულეტენი, წინააღმდეგობის მიუხედავად, საარჩევნო ყუთში ჩააგდო;
- რუსთავის 75-ე უბანზე მარკირებული ამომრჩეველი განმეორებით ცდილობდა ხმის მიცემას;
- რუსთავის მე-8 უბანზე რეგისტრატორი ინიშნავდა ამომრჩევლის რიგით ნომრებს;
- ბათუმის 91-ე უბანზე კომისიის თავმჯდომარის მხრიდან გამოვლინდა ამომრჩევლის ნების კონტროლი, კერძოდ, მან რეგისტრატორებს სთხოვა, აღერიცხათ და დაერეკათ იმ პირებისთვის, რომლებიც ხმის მისაცემად არ მოვიდნენ;
- ზუგდიდის 55-ე უბანზე ამომრჩეველი სურათს უღებდა ბიულეტენს, რომელსაც შემდეგ საარჩევნო უბნის დამლაგებელს აჩვენებდა;
- სამგორის 28-ე უბანზე ფოტო/ვიდეო გადაღება მიმდინარეობს იმგვარად, რომ შესაძლებელია ამომრჩევლის იდენტიფიცირება;
- სენაკის 25-ე უბანზე ამომრჩეველმა, რომელიც ასევე ამ უბანზე აკვირდებოდა კენჭისყრის მიმდინარეობას, საჯაროდ შემოხაზა ბიულეტენზე კანდიდატი, რასაც კომისიის მხრიდან სათანადო რეაგირება არ მოჰყოლია;
- ზუგდიდის 29-ე უბანზე იმყოფებოდნენ ორგანიზაციის „საზოგადოებრივი გაერთიანება ჯერ საქართველოდან” ორი პირი. მათი განმარტებით, ისინი ეუთოს წარმოადგენდნენ. მიუხედავად საიას დამკვირვებლის შენიშვნისა, კომისიის თავმჯდომარემ ორივე დატოვა უბნის ტერიტორიაზე;
- ბათუმის 89-ე და გლდანის 28-ე უბნებზე გამოვლინდა მარკირების წესების დარღვევა.
Საიას დამკვირვებლებმა დააფიქსირეს, რომ გლდანის 31-ე უბანზე ადგილობრივი სადამკვირვებლო ორგანიზაციის („ვი პი ენ ჯორჯია“) დამკვირვებლის სტატუსით იმყოფებოდა ელენე ხოშტარია. Ის სახელმწიფო პოლიტიკური თანამდებობის პირია, რაც გამორიცხავს მისთვის ამ სტატუსის მინიჭებას. Საია ამ ფაქტზე რეაგირებისთვის, სტატუსის მოხსნის მოთხოვნით, ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას მიმართავს.
Ზოგიერთ შემთხვევაში დაირღვა COVID-19-ის რეგულაციები, კერძოდ, ვაკის მე-18, მე-40, 53-ე, 56-ე, 64-ე და77-ე უბნებზე დამკვირვებლებს არ უზომავდნენ ტემპერატურას.
კვლავ გრძელდება დამკვირვებლებისთვის საქმიანობაში ხელშეშლის ფაქტები. ასეთი შემთხვევები დაფიქსირდა Ზუგდიდის მე-18, 29-ე და 78-ე უბნებზე.
20 საათის მდგომარეობით, ჩამოთვლილი დარღვევების შესაბამისად, საიას დამკვირვებლებმა 32 საჩივარი და 13 შენიშვნა დაწერეს.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას 2021 წლის 30 ოქტომბრის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტურზე ქვეყნის მასშტაბით 9 მუნიციპალიტეტში 300-მდე საოლქო და საუბნო დამკვირვებელი ჰყავს.
არჩევნების დღეს საიაში მუშაობს ცხელი ხაზი ნებისმიერი მოქალაქისთვის, რომელსაც სურს, მიიღოს სამართლებრივი დახმარება საარჩევნო პროცედურების, კენჭისყრის დღის დარღვევებისა და მათზე რეაგირების გზების შესახებ.
საიას ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მოკლევადიანი სადამკვირვებლო მისიის განხორციელება შესაძლებელი გახდა დიდი ბრიტანეთის საელჩოს და ღია საზოგადოების ფონდის (OSGF) ფინანსური მხარდაჭერით.
განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ,,საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთაასოციაციას“ და მისი შინაარსი, შესაძლოა, არ გამოხატავდეს დონორი ორგანიზაციისშეხედულებებს.

RESULTS OF 2021 SELF-GOVERNMENT ELECTION OBSERVATION OF THE POLLING DAY AS OF 8PM
Georgian Young Lawyers’ Association, within the framework of the Short-Term Observation (STO) Mission, provides the public with information about the main findings during a second round of the local self-government elections as of 8 PM. Based on the information collected by the GYLA’s observers, we address the issues related to the closing of polling stations and the beginning of the vote counting, as well as the tendencies observed in and around the polling stations in the second part of Election Day.
During the second part of the voting day, an intensified tension hindered the voting process in several polling stations. In Zugdidi #21, #53, #103, Rustavi #16, Isani #81 and #62, Batumi #49 precincts, chairs of election commissions were not able to handle this situation. Consequently, on certain occasions, it became necessary to call the police. In Isani #62 precinct the tension even led to a confrontation between the officials.
The procedural violations identified during the voting are as follows:
• At Samgori #94 precinct, the voter did not open the door to the commission members accompanying the mobile ballot box after he had been handed over the ballot envelope. Therefore, it was not possible to identify who had signed and voted on the ballot paper. Moreover, the voter placed the list for voters of the mobile ballot box in the envelope, which was thrown into the ballot box by the commission members. After returning to the polling station, the commission members had to open the mobile ballot box in order to remove the list. Thus, the integrity of the seal was lost.
• At Senaki #14 polling station, according to the GYLA observer, the voter signed at the wrong place during the registration. The registrar closed the list immediately and refused to show the list to the voter. The voter entered the booth and despite the resistance, managed to place a filled ballot in the ballot box.
• At Rustavi #75 polling station, an already-inked voter tried to cast his/her ballot.
• At Rustavi #8 polling station, the registrar was recording the queue numbers of the voters.
• At Batumi #91 precinct, a case of control over the will of voters by the chair of the commission has been recorded. In particular, the chair asked the registrars to track and call the voters who did not show up at the polling station.
• At Zugdidi #55 polling station, a voter took a photo of the ballot paper, which he/she then showed to the polling station’s one of the cleaning service staff members.
• In Samgori #28 polling station, photo/video recording has been conducted in a way that it made possible to identify the voter.
• At Senaki #25 polling station, a voter, who was also observing the voting process, publicly voted on the ballot paper. The members of the commission did not respond accordingly.
• At Zugdidi #29 precinct, two representatives of the observing organization “Public Union first from Georgia” were present at the precinct. They claimed to be representatives of OSCE. Despite the several remarks of the GYLA observer, the chair of the commission permitted both of them to stay at the polling station.
• At Batumi #89 and Gldani #28 violations of the inking rules have been identified.
In Gldani #31 precinct, GYLA observers noticed that Elene Khoshtaria was present as an observer of the local observer organization (“VPN Georgia”). The fact that Ms. Khoshtaria is a state official, excludes her from the possibility of granting her this status. In order to respond to this incident, GYLA will appeal to the Central Election Commission with the request to revoke her the status of the election observer.
In some cases, COVID-19 regulations were violated, specifically in Vake #18, #40, #53, #56, #64, and #77 precincts, observers did not have their temperature measured.
Interference in the activities of the observers still persists. Such cases were reported in Zugdidi #18, #29 and #78 precincts.
As of 8 PM, considering the identified violations, GYLA`s observers had filed 32 complaints and recorded 13 remarks.
Georgian Young Lawyers’ Association Short-Term Observation (STO) Mission during the second round of the Local Self-Government Elections on October 30 consists of 300 observers in distinct and precinct election commissions covering 9 municipalities across the country.
On Election Day, GYLA operates a hotline number for the citizens, which enables them to receive legal consultations as well as any information regarding electoral procedures, violations on the polling day, and the ways of responding to them.
GYLA’s monitoring mission on the voting day of the Local-self Government elections was made possible with the funding of the British Embassy and Open Society Georgia Foundation (OSGF). The opinions expressed in the statement are those of the Georgian Young Lawyers’ Association and its content may not express the views of the donor organization.