2021 წლის ცვლილებები საქართველოს ორგანულ კანონში „საერთო სასამართლოების შესახებ“- საერთაშორისო სამართლის და საუკეთესო პრაქტიკის ჭრილში
თარიღი: 16 იან 2023
2021 წლის ბოლოს, პარლამენტმა საერთო სასამართლოების შესახებ კანონში, დაჩქარებული წესით, რამდენიმე მნიშნელოვანი ცვლილება შეიტანა. სამოქალაქო საზოგადოება და საერთაშორისო აქტორები აკრიტიკებდნენ, როგორც კანონპროექტის დაჩქარებული პროცედურით მიღებას, ასევე დოკუმენტის შინაარსს. კანონპროექტით იცვლებოდა მოსამართლეთა დანიშვნის, მივლინების, დისციპლინური პასუხისმგებლობის დაკისრების წესი და სხვა საკითხები.
დოკუმენტი ცდილობს კვლევითი ვაკუუმის შევსებას დისციპლინური პასუხისმგებლობის ნაწილში. კვლევა მიმოიხილავს თუ რამდენად შეესაბამება 2021 წლის ცვლილებები საუკეთესო პრაქტიკას, მათ შორის: გაეროს, ადვოკატთა საერთაშორისო ასოციაცისა და სხვა ორგანიზაციების დამკვიდრებულ წესებს.
კვლევის შესაბამისად, 2021 წლის ცვლილებები ეწინააღმდეგება დამოუკიდებელი სასამართლო სისტემის შესანარჩუნებლად საჭირო საერთაშორისო სტანდარტებს. ცვლილებები პრობლემურია პროცედურის მხრივ, რადგან პარლამენტმა კანონი დაჩქარებული წესით მიიღო, საჯარო განხილვების გარეშე. გარდა ამისა, ახალი მოწესრიგების შესაბამისად, სასამართლოს კონტროლის დამატებითი ბერკეტები ეძლევა იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს. იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს ენიჭება უფლებამოსილება გააგზავნოს მოსამართლე ქვეყნის ნებისმიერ სასამართლოში, მოსამართლის თანხმობის გარეშე 4 წლამდე ვადით, დასაბუთების და დამატებითი ფაქტორების გათვალისწინების გარეშე.
მოცემულმა ანალიზმა ცხადყო მნიშვნელოვანი აცდენა საქართველოში მიღებულ საკანონმდებლო ცვლილებებსა და საერთაშორისოდ აღიარებულ პრაქტიკას შორის. 2021 წლის ცვლილებები საგანგაშოა ქართული პოლიტიკური კონტექსტის გაუთვალისწინებლადაც. ობიექტურად, მოცემული ცვლილებები არადემოკრატიულია, იგი ეწინააღმდეგება საერთაშორისო სტანდარტებსა და პრაქტიკას.

THE 2021 AMENDMENTS TO THE GEORGIAN ORGANIC LAW ON COMMON COURTS THROUGH THE LENS OF INTERNATIONAL LAW AND BEST PRACTICES
Date: 16 Jan 2023
At the end of 2021, Parliament adopted serious changes to the Organic Law on Common Courts, by using an accelerated legislative procedure. Civil Society and International Actors critisiced the amendment package as well as the misuse of the accelerated procedure for its adoption. The changes applied to procedures regulating Judge appointment, secondments, disciplinary punishments and more.
This document aims at filling the research vacuum as it relates to disciplinary misconduct punishments. The research delves into the applicability of best practice standards, such as those adopted by: the UN, International Bar Association and others, to the amendmendts of 2021.
According to the research, the 2021 amendmendts are not in conformity with international standards necessary for ensuring independence of the Judiciary. The amendments are alarming due to their adopted by way of an accelerated mechanism, without leaving room for public discussion. Apart from this the changes afford new controling measures to the High Council of Justice (HCoJ). The HCoJ gained the ability to send on secondment, any judge, for a period up to 4 years without consideration of key factors or any justification whatsoever.
This analysis has shown a serious dichotomy between the adopted legislative changes in Georgia and internationally recognized best practice. The 2021 amendments are alarming even without considering Georgia’s political context. Objectively, the legislative amendments are non-democratic and go against international standards and best practice.