2022 წლის ბათუმის საკრებულოს შუალედური არჩევნების კენჭისყრის დღის დაკვირვების შედეგების შეჯამება
2022 წლის შუალედური არჩევნების მოკლევადიანი სადამკვირვებლო მისიის ფარგლებში, საია საზოგადოებას კენჭისყრის დღის დაკვირვების შედეგებს გააცნობს. დამკვირვებლების მოწოდებულ მასალებზე დაყრდნობით, წარმოგიდგენთ ინფორმაციას იმ ძირითადი დარღვევების შესახებ, რომლებიც გამოვლინდა უბნების დახურვისა და ხმის დათვლის პროცედურის დაწყების დროს, ასევე იმ ტენდენციების შესახებ, რომლებიც გამოვლინდა კენჭისყრის დღეს საარჩევნო უბნებსა და გარე პერიმეტრებზე.
საიას დამკვირვებლების ინფორმაციით, მთელი დღის განმავლობაში უბნების მიმდებარე ტერიტორიაზე შეინიშნებოდა ამომრჩევლის ნების კონტროლის რეგულაციების, კერძოდ, შეკრების, ამომრჩევლის შეფერხებისა და აღრიცხვის აკრძალვის სრული უგულებელყოფა. უბნებთან აგრეთვე იმყოფებოდნენ გავლენიანი პირები, მათ შორის, პარლამენტის დეპუტატები, თბილისისა და რეგიონების საკრებულოების წევრები - როგორც „ქართული ოცნების”, ასევე „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობისა” და სხვა პარტიების მხრიდან. უბნის მიმდებარედ მათ ყოფნა ზრდიდა ამომრჩევლის ნებაზე ზემოქმედების რისკებს. ამასთან, დღის განმავლობაში დაფიქსირდა აგიტაციის რამდენიმე შემთხვევა. ეს დარღვევები უკავშირდება არჩევნებში მონაწილე ორივე პარტიას.
პერიმეტრის რეგულაციების დარღვევის გამო, საიამ მხოლოდ 2 შემთხვევაში მიმართა საპატრულო პოლიციას. პერიმეტრის რეგულაციების დარღვევა წარმოადგენს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევას. თუმცა, სამართალდამცავ ორგანოს არცერთ შემთხვევაში არ ჰქონია ადეკვატური რეაგირება. ამრიგად, დღის განმავლობაში, პერიმეტრის რეგულაციების დარღვევის განგრძობითი ხასიათის მიუხედავად, საიას საპატრულო პოლიციისთვის აღარ მიუმართავს.
ხალხმრავლობა და სიმჭიდროვე შეინიშნებოდა კენჭისყრის შენობების შიგნითაც, რაც გამოწვეული იყო განსაკუთრებით დიდი რაოდენობით დამკვირვებლების ყოფნით საკმაოდ მცირე ზომის უბნებზე. ამის გამო, რიგ შემთხვევებში, საიას ხელი ეშლებოდა პროცესზე სრულფასოვნად დაკვირვებაში. ეს პრობლემა აფერხებდა საუბნო საარჩევნო კომისიების მუშაობას როგორც დღის განმავლობაში, ასევე უბნების დახურვის შემდეგ.
მონიტორინგის ფარგლებში, უბნების შიგნით გამოვლინდა ცალკეული დარღვევების ფაქტები:
- 78-ე უბანზე, თავმჯდომარემ ამომრჩეველს უთხრა ხომ იცოდა, თუ ვისთვის უნდა მიეცა ხმა;
- 79-ე უბანზე, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” წარმომადგენელს ეცვა შავი მაისური, რომელზეც დაბეჭდილი იყო ნუგზარ ფუტკარაძის სახელი და გვარი, ფოტოსურათთან ერთად. გარდაცვლილი ნუგზარ ფუტკარაძე „ნაციონალურ მოძრაობის” კანდიდატის მამაა;
- 89-ე უბანზე, რეგისტრატორის უკან მდგომი დამკვირვებელი, რომელიც წარმოადგენდა ორგანიზაციას „მრავალეთნიკური ერთობა”, ინიშნავდა მონაცემებს სამაგიდე სიებიდან. დამკვირვებლის არაერთი მითითების მიუხედავად, თავმდჯომარემ ვერ შეძლო ამ პრობლემის აღმოფხვრა.
საერთო ჯამში, Საიამ 3 საჩივარი და 10-მდე წერილობითი შენიშვნა დააფიქსირა.
76-ე უბანზე გადასატანი ყუთის დაბრუნების შემდეგ, ცარიელი ბიულეტენების რაოდენობა იყო 1-ით ნაკლები. კომისიის შესაბამისმა წევრებმა დაწერეს ახსნა-განმარტება და განაცხადეს, რომ ეს ბიულეტენი გაურკვეველ ვითარებაში დაიკარგა.
Საიას დამკვირვებლების ინფორმაციით, უბნების დიდ ნაწილზე არ ხდებოდა COVID-19 პრევენციის მიზნით დადგენილი რეგულაციების სათანადოდ დაცვა. განსაკუთრებით პრობლემური იყო 78-ე უბანი, სადაც კომისიის წევრები პირბადის ტარების წესს საერთოდ არ იცავდნენ. ამაზე საიამ შენიშვნაც დააფიქსირა, თუმცა თავმჯდომარემ ნაცვლად იმისა რომ წესების დაცვაზე ეზრუნა, საიას დამკვირვებელს „ლაწირაკი” უწოდა.
ყველა უბანი დროულად დაიხურა.
Საია აგრძელებს საარჩევნო პროცესების მონიტორინგს. ორგანიზაცია მოამზადებს შემაჯამებელ ანგარიშს, რომელიც შეაფასებს 2022 წლის შუალედური არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდს და კენჭისყრის დღეს.
2022 წლის 2 აპრილს საია სრულად დააკვირდა ბათუმის საკრებულოს 79.04 მაჟორიტარულ ოლქში გამართულ შუალედურ არჩევნებს.
არჩევნების დღეს საიაში მუშაობდა ცხელი ხაზი ნებისმიერი მოქალაქისთვის, რომელსაც სურდა, მიეღო სამართლებრივი დახმარება საარჩევნო პროცედურების, კენჭისყრის დღის დარღვევებისა და მათზე რეაგირების გზების შესახებ. დღის განმავლობაში, მუშაობდა საიას რუსთავის ოფისიც.

Assessment of the GYLA`s Observation Mission of the Polling Day of Batumi Sakrebulo By-Elections 2022
Georgian Young Lawyers’ Association, within the framework of the Short-term Observation Mission 2022, informs the public about the results of the observation of Election Day. Based on the information collected by the GYLA’s observers, we address the main violations that occurred while closing the polling stations and starting the vote counting, as well as the tendencies observed inside the polling stations and on the outer perimeter.
According to GYLA`s observers, regulations concerning the control over the will of voters, in particular, rules on the gathering, physical obstruction, and counting of voters, were violated numerous times throughout the day. Influential figures, such as MPs and members of Tbilisi and municipality Sakrebulos from the Georgian Dream, UNM, and other political parties were also present. Their presence near the polling stations increased the risk of influencing the will of voters. In addition, several cases of agitation were observed. Those violations were related to both of the running parties.
Due to the breach of the regulations administering the adjacent areas of precincts, GYLA has called law enforcement only twice. Non-compliance with the perimeter rules is an administrative offense. However, the police never took proper action. Therefore, even though violations of the perimeter regulations persisted during the polling day, GYLA did not refer to law enforcement anymore.
There was also overcrowding and lack of space in the stations, due to the presence of an unusually large number of observers in the relatively small polling stations. Consequently, GYLA`s observers had some difficulties in properly monitoring the voting process. This problem also hampered the working process of the commission not only during the voting but also after the polling stations closed.
During the monitoring, several cases of non-compliance with electoral regulations were detected in the polling stations:
• At #78 precinct, the chair of the commission made sure the voter remembered to vote for a certain candidate by asking “you know who to vote for, right?”;
• At #79 precinct, the UNM representative wore a black T-shirt with Nugzar Putkaradze's name printed on it with his picture. Nugzar Putkaradze, who has passed away, was the father of one of the candidates running in the elections;
• At #89 precinct, the observer representing the observer organization “Multiethnic Unity” stood behind the registrar and copied personal data from the list of voters. Despite the numerous remarks made by GYLA`s observer, the chair of the commission failed to resolve the issue.
In sum, GYLA submitted 3 complaints and about 10 written remarks.
After the mobile ballot box was returned, the number of unused bulletins decreased by 1. Responsible commission members wrote an official explanation and declared that the missing ballot paper had been lost under unclear circumstances.
According to the information provided by GYLA`s observers, COVID-19 regulations were disregarded at numerous precincts. #78 polling station, where commission members did not wear face masks at all, was particularly problematic. GYLA's observer submitted a written comment on the matter; however, rather than ensuring compliance with COVID-19 regulations, the Election Commission Chairman insulted GYLA's observer by calling him a "punk".
All the polling stations were closed on time.
GYLA continues to observe election-related developments. The organization will prepare a final report, which will assess the pre-election period and the election day.