30 აპრილი - 1 მაისის აქციის დარბევის სამართლებრივი შეფასება
2024 წლის 30 აპრილს და 1 მაისის გამთენიისას შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ რუსული კანონის წინააღმდეგ მშვიდობიანი აქციის დარბევა არალეგიტიმური და არაპროპორციული იყო, გამოყენებული ფიზიკური ძალა გაუტოლდა წამებას, არაადამიანურ დამამცირებელ მოპყრობას, ხოლო, ადმინისტრაციული დაკავების პრაქტიკა კვლავ შეკრების თავისუფლების მომეტებული შეზღუდვის ინსტრუმენტად იქცა. ქვემოთ მიმოხილული იქნება დეტალები.
- აქციის დარბევის შესახებ მიღებული გადაწყვეტილების კანონიერება:
აქციის დარბევის შესახებ მიღებული გადაწყვეტილება იყო უკანონო 2 საფუძვლით: (1) არ არსებობდა შესასვლელების ბლოკირების მიზეზით დემონსტრანტების დარბევის საფუძველი; (2) ასეთი საფუძვლის არსებობის შემთხვევაშიც კი, არ არსებობდა მთლიანი აქციის დარბევის სამართლებრივი წინაპირობა.
დაცულია ნებისმიერი შეკრება, რომელიც არ არის ძალადობრივი ან მისი მონაწილეები არ აპირებენ ძალადობრივი ქმედებების ჩადენას. „მაქარაშვილი და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ“ საქმეში ევროპულმა სასამართლომ დაადგინა, რომ დაცულია, მათ შორის, პარლამენტის შესასვლელების ბლოკირება მაშინ, როდესაც შეკრების მონაწილეებს არ ჩაუდენიათ და არც გეგმავენ ძალადობრივ ქმედებებს და, თავის მხრივ, შეკრება სახელმწიფოში დემოკრატიული პროცესების გაუმჯობესებას ისახავს მიზნად. ვინაიდან, შეკრების ორგანიზატორებისა და მონაწილეების მიზნები მშვიდობიანი იყო, დაცულია მათი გამოხატვისა და შეკრების უფლება, მით უფრო, რომ პარლამენტში კანონის მეორე მოსმენით განხილვა დასრულებული იყო, და, საპარლამენტო სამუშაო პროცესს ხელი არ ეშლებოდა. Ამასთან, შესასვლელებთან აქციის მონაწილეების დაშლის საფუძვლის არსებობის შემთხვევაშიც კი, ეს ვერ იქნებოდა მთლიანი აქციის დარბევის წინაპირობა, რადგან მცირე ჯგუფთან დაკავშირებული სადავო გარემოებები, ავტომატურად არ აქცევს სხვაგვარად მშვიდობიან აქციას არამშვიდობიანად.
- აქციის დარბევისას გამოყენებული აქტიური სპეციალური საშუალებები
საპროტესტო აქციის დასაშლელად, როგორც საჯარო წყაროებიდან ირკვევა, გამოყენებული იყო: ცრემლსადენი გაზი, რეზინის ტყვიები, წიწაკის სპრეი და წყლის ჭავლი. სახელმწიფომ დაარღვია აქტიური სპეციალური საშუალებების გამოყენების წესები.
Საპოლიციო ძალები დამიზნებით ისროდნენ ცრემლსადენი გაზის კაფსულებს (ტვ პირველი, 02:57) და მშვიდობიან დემონსტრანტებს, სახის არეში, დამიზნებით, წინასწარი გაფრთხილების გარეშე, ახლო მანძილიდან ასხურებდნენ წიწაკის სპრეის. დამიზნებით ისროდნენ, სავარაუდოდ, რეზინის ტყვიებსაც. Ყოველივე ეს სპეციალური საშუალებების გამოყენების წესებს დ სტანდარტებს არღვევს. Სპეციალური დანიშნულების რაზმი ერთდროულად იყენებდა რამდენიმე სპეციალურ საშულებას, მათ შორის წყლის ჭავლს, რეზინის ტყვიებსა და ცრემლსადენ გაზს.
Სპეციალური საშუალებების გამოყენების სტანდარტს არღვევს, ასევე, ფიზიკური ძალისა და სპეციალური საშუალებების გამოყენება, თუ მონაწილეებს არ აქვთ საკმარისი თავისუფალი სივრცე დაკავებული ტერიტორიის დასატოვებლად. მიუხედავად ამისა, პარლამენტის უკან მშვიდობიანი დემონსტრაციის დარბევის დროს, აქციის მონაწილეთა ინფორმაციით, მათ არ ჰქონდათ საკმარისი სივრცე, რათა დაეტოვებინათ ის ტერიტორია, რომელზეც საპოლიციო ძალები დემონსტრანტების წინააღმდეგ წიწაკის სპრეის და ფიზიკურ ძალას იყენებდნენ. Ასევე, Საპროტესტო აქციის მონაწილეთა ინფორმაციით, აქციის დარბევის საწყის ეტაპზე მმობილიზებული სასწრაფო დახმარების ჯგუფების რაოდენობა დაშავებულთა რაოდენობასთან შედარებით, არაპროპორციულად დაბალი იყო.
- აქციის დარბევისას მოქალაქეთა მიმართ არასათანადო მოპყრობა
გამოვლინდა სამართალდამცავების მხრიდან სავარაუდო არასათანადო მოპყრობის არაერთი ფაქტი, რაც გამოიხატა დემონსტრანტების მიმართ ფიზიკურ და სიტყვიერ ანგარიშსწორებაში. სპეცრაზმელებმა სცემეს აქციაზე მყოფი არაერთი პირი, ისინი ფიზიკურად გაუსწორდნენ, მათ შორის, ახალგაზრდებს, ქალებს, ჟურნალისტებს და ოპოზიციონერ პოლიტიკოსებს. ფიქსირდებოდა შემთხვევები, როდესაც რამდენიმე სპეცრაზმელი პოლიციელების მასაში შეითრევდა აქციის მონაწილეებს და ფიზიკურად უსწორდებოდა, მუშტებს ურტყამდა, თმაში ქაჩავდა, წაქცეულებზე ზედ წიხლებით დგებოდნენ.
Კერძოდ, გავრცელებული ვიდეო და ფოტო მასალებით, ასევე, აქციაზე მყოფი პირების ინფორმაციის თანახმად, ხალხის დარბევისას სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან დაფიქსირდა არაერთი არასათანადო მოპყრობის ფაქტი: გინება, ცემა, სახეში გარტყმა, მოქალაქის ალყაში გატაცება და მისი უმოწყალოდ ცემა, დაწოლილი მოქალაქის თრევა. ხაზგასასმელია, რომ მსგავსი მოპყრობის მსხვერპლნი იყვნენ ქალები და ბავშვები, საქართველოს პარლამენტის წევრები (ალექსანდრე ელისაშვილი და ლევან ხაბეიშვილი), ჟურნალისტები. აქციის მონაწილეთა დევნა გაგრძელდა მეტროშიც.
- Აქციის დარბევისას ადმინისტრაციული წესით მოქალაქეების დაკავება
მიმდინარე აქციის ფარგლებში საპოლიციო ძალების წარმომადგენლები აგრძელებდნენ უკანონო დაკავებების პრაქტიკას. ამ აქციაზე დაკვირვებამაც აჩვენა, რომ საპოლიციო ძალები ყოველგვარი ფაქტობრივი საფუძვლის გარეშე პერიოდულად აკავებდნენ აქციის მონაწილეებს, დაკავებისას, პოლიციის კორდონში მოქცევამდე და მას შემდეგ კი, ფიზიკურად ძალადობდნენ მათზე. საყურადღებოა, რომ საპოლიციო ძალების წარმომადგენლებმა აქციის მიმდებარე ტერიტორიიდან გაიტაცეს, საქართველოს პარლამენტის წევრი, პარტია ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის თავჯდომარე ლევან ხაბეიშვილი, რომელიც სასტიკად სცემეს.
1-ლ მაისს, 10:00 საათზე შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრესკონფერენციაზე გაჟღერებული ინფორმაციის მიხედვით, წვრილმანი ხულიგნობის და პოლიციის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობის საფუძვლით, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლებით დაკავებულია 63 პირი. Ამ ეტაპისთვის, არასამთავრობო ორგანიზაციების ცხელ ხაზზე შემოსულია ინფორმაცია 50-ზე მეტი დაკავებული პირის შესახებ. ჩვენ უკვე მოვინახულეთ 15-ზე მეტი დაკავებული, რომელთა უმრავლესობა არის ნაცემი, რაც მიუთითებს პოლიციელების მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტებზე. არასამთავრობო ორგანიზაციები მთელი ღამის განმავლობაში ეძებდნენ დაკავებულებს, რომელთა ადგილმდებარეობის დადგენა საკმაოდ გაჭირდა. არც ამჟამად გვაქვს ინფორმაცია ყველა დაკავებულის ადგილსამყოფელთან დაკავშირებით, რამდენიმე მათგანის შესახლება იზოლატორებში ახლაც მიმდინარეობს.
Მოვუწოდებთ:
- ქართულ ოცნებას, უარი თქვას რუსული კანონის მიღებაზე;
Სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს: მოახდინოს მყისიერი რეაგირება, უზრუნველყოს სამართალდამცავების მხრიდან არაპროპორციული ძალის გამოყენების შემთხვევების, მათ შორის, მედიის წარმომადგენლების წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულების ეფექტიანი გამოძიება. არსებული მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის გათვალისწინებით, საზოგადოებას პერიოდულად მიაწოდოს ინფორმაცია გამოძიების მიმდინარეობისა და ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შესახებ.
Საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, უარი თქვას კანონსაწინააღმდეგო, ადამიანის უფლებების დაცვასთან შეუთავსებელ და ღირსების შემლახავ ძალადობრივ პრაქტიკაზე
Სპეციალური დანიშნულების რაზმის თანამშრომლებს: არ დაემორჩილონ უკანონო ბრძანებებს და არ გამოიყენონ ძალადობრივი მეთოდები მშვიდობიანი დემონსტრანტების წინააღმდეგ.

On April 30, 2024 and in the early hours of May 1, 2024, the Ministry of Internal Affairs broke up a peaceful demonstration against the Russian law was illegitimate and disproportionate, the physical force used amounted to torture, inhuman and degrading treatment, and the practice of administrative detention became an instrument of excessive restriction of freedom of assembly. Details will be reviewed below.
- Legality of the decision on the dispersal of the action:
The decision to disperse the rally was illegal on 2 grounds: (1) There was no reason to disperse the demonstrators due to blocking the entrances; (2) Even if such a basis existed, there was no legal prerequisite for the dissolution of the whole share.
Any assembly that is not violent or whose participants do not intend to commit violent acts is protected. In the case of "Makarashvili and others v. Georgia", the European Court found that it is protected, among other things, to block the entrances to the parliament when the participants of the assembly have not committed and are not planning any violent actions and, in turn, the assembly aims to improve democratic processes in the state. Since the objectives of the organizers and participants of the gathering were peaceful, their right to express and gather is protected, especially since the discussion of the law in the second reading in the parliament was completed, and the parliamentary work process was not hindered. Moreover, even if there was a basis for the dispersal of the protestors at the entrances, it would not be a prerequisite for the dispersal of the entire protest, since the contentious circumstances surrounding a small group do not automatically make an otherwise peaceful protest non-peaceful.
- Active special means used during the Dispersal of the Rally
According to public sources, tear gas, rubber bullets, pepper spray and water cannon were used to disperse the protest. The state violated the rules for the use of active special means.
Police forces fired tear gas canisters (TV First, 02:57) and pepper spray at close range without prior warning, targeting peaceful demonstrators on their face. They probably shot rubber bullets as well. All this violates the rules and standards for the use of special means. The special forces used several special means at the same time, including water jets, rubber bullets and tear gas.
The standard of use of special means is also violated by the use of physical force and special means, if the participants do not have enough free space to leave the protest territory. Nevertheless, during the disperse of the peaceful demonstration behind the parliament, according to the participants of the demonstration, they did not have enough space to leave the area where the police forces used pepper spray and physical force against the demonstrators. Also, according to the participants of the protest, the number of emergency teams mobilized at the initial stage of the dispersal of the protest was disproportionately lowcompared to the number of injured.
Improper treatment of citizens during the dispersal of the rally
A number of facts of alleged improper treatment by the law enforcement officers was identified, which was manifested in physical and verbal retaliation against the demonstrators. The special forces beat a number of people at the rally, they physically assaulted them, including young people, women, journalists and opposition politicians. There were cases when several special forces were dragged into the mass of policemen and physically assaulted them, hitting them with their fists, pulling their hair, and kicking those who fell down.
Specifically, according to the distributed video and photo materials, as well as according to the information of the people present at the rally, during the dispersal of the people, a number of facts of improper treatment by the law enforcement agencies were recorded: swearing, beating, punching in the face, encircling a citizen and beating them mercilessly, dragging citizens. It should be emphasized that the victims of similar treatment were women and children, members of the Parliament of Georgia (Alexandre Elisashvili and Levan Khabeishvili) and journalists. The persecution of the protestors continued in the metro.
- Administrative arrest of citizens during the Dispersal of the Rally
Within the framework of the current rally, the representatives of the police forces continued the practice of illegal arrests. The observation of this rally also showed that the police forces periodically detained the participants of the demonstration without any factual basis, physically assaulted them during the arrest, before placing them in the police cordon, and after that. It is noteworthy that the representatives of the police forces kidnapped the member of the Parliament of Georgia, the chairman of the United National Movement, Levan Khabeishvili, who was brutally beaten.
According to the information announced at the press conference of the Ministry of Internal Affairs at 10:00 on May 1st, 63 individuals have been detained under Articles 166 and 173 of the Administrative Offences Code of Georgia on the grounds of disorderly conduct and non-compliance with a lawful order or demand of a police officer. At this stage, the hotline of non-governmental organizations has received information about more than 50 arrested individuals. We have already visited more than 15 detainees, most of whom have been beaten, which indicates abuse of authority by the police. Overnight, non-governmental organizations searched for the detainees, whose locations proved difficult to ascertain. We do not currently have information about the whereabouts of all detainees, some of them are still being housed in isolation cells.
We call unto:
- The Georgian Dream to refuse the adoption of the Russian law;
- The Special Investigation Service to provide an immediate response, to ensure effective investigation of cases of disproportionate use of force by law enforcement officers, including crimes committed against media representatives. Taking into account the existing high public interest, to periodically provide the public with information about the progress of the investigation and the conducted investigative actions.
- To the Ministry of Internal Affairs of Georgia, to refuse violent practices that are against the law, incompatible with the protection of human rights and violate dignity.
- Employees of the special forces squad, not to obey illegal orders and not to use violent methods against peaceful demonstrators.