აბაზოვის საქმეზე სასამართლოს და პროკურატურის გადაწყვეტილებები საეჭვო და დაუსაბუთებელია
საია ეხმაურება რუსთავის საქალაქო სასამართლოს მიერ 2020 წლის 12 თებერვალს მიღებულ განაჩენს, რომლითაც ღირსების შემლახავ მოპყრობაში მხილებული მარნეულის ყოფილი მერი, თემურ აბაზოვი გამართლდა. საიას შეფასებით, პროცესის მიმდინარეობის ბოლო ეტაპზე, თემურ აბაზოვს პროკურატურამ დაუსაბუთებლად და საეჭვოდ შეუმცირა წარდგენილი ბრალდება. ამასთან, საქმეში არსებული საკმარისი მტკიცებულებების მიუხედავად, სასამართლომ გამამართლებელი განაჩენი გამოიტანა, რითაც წაახალისა დამამცირებელი მოპყრობის საშიში პრაქტიკა. რუსთავის საქალაქო სასამართლომ ასევე გაამართლა ამ საქმეში ბრალდებული კიდევ 3 პირი, რომელთაც ბრალად დაზარალებულის ფიზიკური შეურაცხყოფა ედებოდათ.
როგორ საზოგადოებისათვის ცნობილია, აბაზოვმა 2018 წლის 10 ივნისს, მარნეულში მცხოვრებ პირს, ე.ა.-ს ბოდიშის მოხდა და სახეზე შარდის წასმა აიძულა. პროკურატურამ თეიმურაზ აბაზოვს ბრალი სისხლის სამართლის კოდექსის 1443-ე მუხლის მე-2 ნაწილის ,,ა“ ქვეპუნქტით წარუდგინა (დამამცირებელი და არაადამიანური-ე მოპყრობა მოხელის ან მასთან გათანაბრებული პირის მიერ). გამოძიების მიმდინარეობის დროს თეიმურაზ აბაზოვს დამატებით წარედგინა ბრალი საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 157-ე მუხლის მე-2 ნაწილით, რაც მოიცავდა პირადი ცხოვრების ამსახველი ინფორმაციის ან პერსონალური მონაცემების უკანონოდ გამოყენებას ან/და გავრცელებას ამა თუ იმ ხერხით გავრცელებული ნაწარმოების, ინტერნეტის, მათ შორის, სოციალური ქსელის, მასობრივი მაუწყებლობის ან სხვა საჯარო გამოსვლის მეშვეობით, რამაც მნიშვნელოვანი ზიანი გამოიწვია.
დაზარალებულის ინტერესებს გამოძიების დაწყების მეორე დღიდან საია იცავს. შესაბამისად, საიას ადვოკატს შესაძლებლობა ჰქონდა გაცნობოდა გამოძიების მიერ მოპოვებულ მტკიცებულებებს. საქმეში არსებული მტკიცებულებები (მოწმეთა ჩვენებები, ბიოლოგიური ექსპერტიზის დასკვნა (ჭიქაზე ბიოლოგიური მასალის - შარდის შემცველობა დადგინდა), ფსიქოლოგიური ექსპერტიზის დასკვნა, გავრცელებული ვიდეო-მასალა და სხვა), ადასტურებდა, თეიმურაზ აბაზოვის ბრალეულობას და იძლეოდა გამამტყუნებელი განაჩენის გამოტანის შესაძლებლობას.
საყურადღებოა, რომ სასამართლოს მიერ განაჩენის გამოტანამდე რამდენიმე დღით ადრე, პროკურატურამ თეიმურაზ აბაზოვს 157-ე მუხლის მე-2 ნაწილით წარდგენილი ბრალდება მოუხსნა, თუმცა აღნიშნულ მუხლში თეიმურაზ აბაზოვის მიმართ გამამტყუნებელი განაჩენის გამოტანის ალბათობა საკმაოდ მაღალი იყო. პროკურატურის განმარტებით, დამამცირებელი და არაადამიანური მოპყრობის კადრების გავრცელება, რამაც მნიშვნელოვანი ზიანი გამოიწვია, სსკ-ის 1443-ე მუხლის ერთ-ერთი კომპონენტი იყო და დამატებით სხვა მუხლით ბრალის წარდგენის აუცილებლობა არ იყო. გარდა იმისა, რომ აღნიშნული დასაბუთება არ არის შესაბამისობაში არსებულ საკანონმდებლო ჩარჩოსთან და პრაქტიკასთან, გაურკვეველია, რატომ გადაწყვიტა პროკურატურამ საქმის განხილვის ბოლო ეტაპზე, აბაზოვისთვის წარდგენილი ბრალის, კერძოდ 157-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულისათვის ბრალის მოხსნა. თუმცა, საიას მიაჩნია, რომ პროკურატურის მიერ ბრალდების შემცირების მიუხედავად, მოსამართლეს შეეძლო 1443-ე მუხლით გამამტყუნებელი განაჩენის გამოტანა.
საია აგრძელებს აღნიშნულ საქმეში დაზარალებულის ინტერესების დაცვას და დასაბუთებული განაჩენის ჩაბარების შემდგომ, საზოგადოებას დამატებით შეფასებას გააცნობს.

THE DECISIONS OF THE COURT AND PROSECUTOR'S OFFICE ON ABAZOV'S CASE ARE SUSPICIOUS AND UNJUSTIFIED
GYLA responds to the judgment delivered by the Rustavi City Court on February 12, 2020, by which Temur Abazov, the former mayor of Marneuli, accused of degrading treatment was acquitted. According to GYLA, at the last stage of the proceedings, Prosecutor's Office reduced the charges of Temur Abazov that was suspicious and unsubstantiated. However, despite the sufficient evidence in the case, the court passed the judgment of acquittal, thereby encouraging the dangerous practice of degrading treatment. The Rustavi City Court also acquitted three other persons charged with this case, who were accused of physical assaulting of the victim.
As it is known to the public, on June 10, 2018, Abazov forced the resident of Marneuli to apologize and wash urine on his face. The Prosecutor's Office charged Teimuraz Abazov under Article 1443 (2) (a) of the Criminal Code of Georgia (degrading and inhuman treatment by an official or a person holding equivalent position). During the investigation Teimuraz Abazov was additionally charged under Article 157 (2) of the Criminal Code of Georgia, this included unlawful use and/or dissemination of personal or family secrets, information on private life or of personal data through a piece of work disseminated in a certain way, through internet, including social network, mass media or other public appearance, which has resulted in considerable damage.
GYLA has been protecting the victim's interests since the second day of the beginning of the investigation. Accordingly, GYLA's lawyer was able to study the evidence obtained by the investigation. The evidence in the case (testimony of witnesses, biological examination report (biological material - urine content was ascertained), psychological examination report, disseminated video production, etc.) proved culpability of Teimuraz Abazov' and provided the possibility of delivering of a judgment of conviction.
It is noteworthy that, a few days before the court delivers a judgment, the Prosecutor's Office had acquitted Teimuraz Abazov of the charge under Article 157 (2), but the probability of passing judgment of conviction against Teimuraz Abazov under that article was high. According to the Prosecutor's Office, the dissemination of video of degrading and inhumane treatment t which has resulted in considerable damage was one of the components of Article 1443 of the Criminal Code of Georgia and there was no need to bring any additional charges. In addition to the fact that this substantiation is not in line with the existing legislative framework and practice. It is unclear why the Prosecutor's Office decided to acquitted Abazov of the charge at the last stage of the proceedings, particularly for the crime considered in Article 157. However, GYLA believes that despite the fact that the Prosecutor's Office reduced the charge, the judge could pass judgment of conviction under Article 1443.
GYLA continues to protect the interests of the victim in this case and will provide the public with an additional assessment after submitting a substantiated verdict.