ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ 2019 წლის 20 ივნისს დაზარალებული დემონსტრანტებისა და ჟურნალისტების საჩივრებზე სახელმწიფოს ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის დარღვევა დაუდგინდა
თარიღი: 7 მაის 2024
2024 წლის 7 მაისს, ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ, 2019 წლის 20-21 ივნისს ანტისაოკუპაციო აქციის დროს დაზარალებული მოქალაქეების საჩივრებზე (26 პირის საქმე) სახელმწიფო ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის დამრღვევად სცნო.
საიამ პარტნიორ ორგანიზაციასთან - ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპულ ცენტრთან (EHRAC) ერთად ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს 2021 წლის 7 აპრილს 22 პირის სახელით მიმართა. მათ შორის, არიან მშვიდობიანი შეკრების უფლებით მოსარგებლე 10 პირი, მედიის 11 წარმომადგენლი და მოვლენების ეპიცენტრში შემთხვევით აღმოჩენილი 1 პირი.
წარდგენილ საჩივრებში მომჩივნები ევროპული კონვენციის მე-3 (წამების აკრძალვა), მე-10 (გამოხატვის თავისუფლება - მხოლოდ მედიის წარმომადგენლების შემთხვევაში), მე-11 (შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლება - მხოლოდ დემონსტრანტების შემთხვევაში), და მე-13 (სამართლებრივი დაცვის ქმედითი საშუალების უფლება) მუხლების დარღვევას ასაბუთებდნენ.
საიამ საფუძვლიანად შეისწავლა 2019 წლის 20-21 ივნისის მოვლენები, მოიპოვა მტკიცებულებები და ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს წინაშე, განაცხადა რომ სახეზე იყო შემდეგი დარღვევები:
- გამოყენებული ძალის უკანონობა და არაპროპორციულობა;
- დაკავების და შემდგომ პერიოდში არასათანადო მოპყრობა;
- ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელშეშლა;
- გამოძიების არაეფექტიანობა - რომელიც თავის მხრივ მოიცავს: 1. დაზარალებულის სტატუსის მინიჭებაზე უარი და დაზარალებულთა არაეფექტიან ჩართულობას: 2. სამედიცინო ექსპერტიზის დასკვნების მოპოვების გაჭიანურებას; 3. საჭირო საგამოძიებო მოქმედებათა ჩაუტარებლობას; 4. ჩადენილ დანაშაულთა არასწორ კვალიფიკაციასა; 5. დამნაშავეთა დაუსჯელობას.
ზემოთხსენებულ დარღვევებთან ერთად, 2019 წლის 20-21 ივნისის საქმეებმა ასევე, გამოკვეთა აქტიური სპეციალური საშუალებების საკანონმდებლო რეგულირებასთან დაკავშირებული პრობლემები, სახელდობრ, აქტიური სპეციალური საშუალებების (მათ შორის, რეზინის ტყვიების) გამოყენების მომწესრიგებელი საკანონმდებლო ჩარჩო, კონკრეტულ შემთხვევებში მკაცრი სიზუსტით არ ადგენს ნორმის ადრესატებისთვის თუ რა შემთხვევაში, როდის, და რა მასშტაბით არის შესაძლებელი ძალის გამოყენება.
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ გაიზიარა საიას არგუმენტები და საქმეზე ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-3 მუხლის (წამების აკრძალვა) უფლების დარღვევა დაადგინა, ამასთან, სასამართლომ მომჩივანთა სასარგებლოდ სახელმწიფოს ჯამში 153 600 ევროს გადახდა დააკისრა. სასამართლომ აღნიშნა, რომ სახელმწიფომ არ ჩაატარა ეფექტიანი გამოძიება, რის გამოც მთავრობას გამოძიების ჩატარება დაავალა, ხოლო დანარჩენ მუხლებთან მიმართებით აღინიშნა, რომ დარღვევები სუბსიდიარობის პრინციპიდან გამომდინარე გამოძიების წარმართვის შემდგომ შეფასდება.
სასამართლომ აღნიშნა შემდეგი:
- ოთხნახევარი წლის შემდგომ გამოძიება არანაირ დასკვნამდე არ მისულა (პარაგრაფი 217);
- სახელმწიფომ სათანადოდ არ შეაფასა ხელმძღვანელი პირების პასუხისმგებლობის საკითხი, მიუხედავად იმისა, რომ ხსენებული პირდაპირ იყო მითითებული სახალხო დამცველის რეკომენდაციებში (პარაგრაფი 220);
- სასამართლოს განმარტებით სახელმწიფოს არ ჩაუტარებია მოვლენების სისტემური ანალიზი (პარაგრაფი 221);
- არ არსებობს ოფიციალური სრულყოფილი ანგარიში მოვლენათა ქრონოლოგიისა და აქციის დაშლის ოპერაციის თაობაზე, რაც მომავალში მსგავსი დარღვევების თავიდან აცილებას შესაძლებელს გახდის (პარაგრაფი 222);
- სახელმწიფოს ვალდებულებაა, მსგავსი ფართომასშტაბიანი საპოლიციო ოპერაციის დროს დარწმუნდეს, რომ სამართალდამცავები, რომლებიც ეჭვმიტანილნი არიან ძალადობაში, ამოცნობადნი იყვნენ [...] სამართალდამცავები, რომლებიც პასუხისმგებელნი არიან მართლწესრიგის დაცვასა და დაკავებაზე, ვალდებულნი არიან ატარონ განმასხვავებელი ნიშანი, მაგალითად, შესაბამისი კოდი (პარაგრაფი 223).
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილება წარმოაჩენს იმ სისტემურ პრობლემებს, რომლებსაც სახელმწიფოს მხრიდან აქციების ძალის გამოყენებით დაშლის დროს ვლინდება. შედეგად, ნათელი ხდება, რომ სახელმწიფოს დღემდე არ აქვს დემონსტრაციების ეფექტიანი, ადამიანის უფლებების დაცვაზე ორიენტირებული, მართვის პოლიტიკა, რაც მყისიერ სისტემურ რეაგირებასა და გამოსწორებას საჭიროებს.

European Court of Human Rights found a violation of the European Convention of Human rights regarding the complaints of the demonstrators and journalists injured on 20, 2019
Date: 7 May 2024
On May 7, 2024, the European Court of Human Rights recognized the state as a violator of the European Convention of Human Rights regarding the complaints of citizens (the case of 26 persons) injured during the anti-occupation demonstration on June 20-21, 2019.
GYLA alongside with its partner organization – European Human Rights Advocacy Centre (EHRAC) applied to the European Court of Human Rights on April 7, 2021 on behalf of 22 persons. Among them, there are 10 persons enjoying the rights of peaceful assembly, 11 media representatives and one person, accidentally found in the epicenter of the events.
In the submitted complaints, the applicants claimed the breach of the following articles of the European Convention: Article 3 (prohibition of torture), Article 10 (freedom of expression – solely in the case of media representatives), Article 11 (freedom of assembly and association – only in the case of demonstrators), and Article 13 (Right to an effective remedy).
GYLA thoroughly studied the events of June 20-21, 2019, obtained evidence and stated before the European Court of Human rights that the following violations had occurred:
· the disproportionate and illegal use of special means;
· ill-treatment during the detention and subsequent period;
· interference in journalistic activities;
· the ineffectiveness of the investigation – which in turn includes:
1. refusal to grant the procedural status of a victim and ineffective involvement of the victims in the investigation;
2. drawing out of obtaining the conclusions of the medical examination;
3. failure to conduct necessary investigative procedures;
4. incorrect qualification of committed crimes;
5. impunity of criminals.
In addition to the above-mentioned violations, in the cases of June 20-21, 2019 the problems related to the legislative regulations of active special means were also highlighted: namely, the legislative framework regarding the use of active special means (including rubber bullets), for the addressees to this provision, does not establish with strict precision in which cases, when and to what extent it is possible to use force.
The European Court of Human Rights shared GYLA's arguments and found a violation of Article 3 of the European Convention on Human Rights (prohibition of torture) in the case, accordingly the court ordered the state to pay a total of 153,600 euros in favor of the applicants.
The court noted that the state did not conduct an effective investigation, which is why it ordered the government to conduct an investigation, and in relation to the other articles, it was stated that violations based on the principle of subsidiarity will be assessed after conducting the investigation.
The court noted the following:
· after four and a half years since the opening of investigation, it has not reached any conclusions yet (paragraph 217);
· the state did not properly assess the issue of the responsibility of the superiors, despite the fact that it was explicitly stated in the recommendations of the Public Defender (paragraph 220);
· according to the court’s decision, the state did not carried out a systematic analysis of the events (paragraph 221);
· there is no official complete report on the chronology of events and on the operation of dispersing the demonstration, which would make it possible to avoid similar violations in the future (paragraph 222);
· it is the duty of the state to ensure that during such a large-scale police operation the identification of officers suspected of ill-treatment is possible [...] law enforcement officers responsible for the maintenance of law and order and arrests should be required to wear some distinctive insignia, such as a warrant number (paragraph 223).
The decision of the European Court of Human Rights identifies the systematic problems that are manifested during the forcibly dispersing of demonstrations by the state. As a result, it becomes clear that the state still does not have an effective, human rights-oriented, management policy for demonstrations, which requires an immediate systemic response and correction.