ადამიანის უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციები ეხმიანებიან პანკისის ხეობაში საპოლიციო ძალის გამოყენებას
ხელმომწერი ორგანიზაციები შეშფოთებას გამოვთქვამთ პანკისის ხეობაში, ჰესების მშენებლობის გამო, შექმნილ კრიზისულ სიტუაციასთან დაკავშირებით და ხელისუფლებას მოვუწოდებთ დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს მოსახლეობასთან დემონსტრაციული საპოლიციო ძალის გამოყენება და გამოიყვანოს ისინი პანკისის ხეობიდან.
ა.წ. 21 აპრილის დილას, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მხრიდან პანკისის ხეობაში მობილიზებული იქნა დიდი მასშტაბის საპოლიციო ძალა, მათ შორის, სპეციალური დანიშნულების რაზმი, ხეობაში დაგეგმილი ჰესის „ხადორი 3“ ჰესის მშენებლობის განახლების მიზნით.
ერთ წელზე მეტია პანკისის ხეობის მოსახლეობა აქტიურად აპროტესტებს პანკისის ხეობაში დაგეგმილი „ხადორი 3“ და „სამყურისწყალი 2“ ჰესის მშენებლობას, რის თაობაზეც სასამართლოშიც მიმდინარეობს დავა. ჰესების ნებართვების დოკუმენტების ანალიზი აჩვენებს, რომ ისინი აშკარად დაუსაბუთებელია და სათანადოდ არ არის შესწავლილი ჰესების მშენებლობისგან გარემოზე ზემოქმედების რისკები, მათ შორის, სასმელ წყალზე მისი ზეგავლენა. ხეობაში უკვე აშენებული ჰესების გამოცდილებიდან გამოდინარე, ადგილობრივები უთითებენ პატარა ხეობაში ჰესების კასკადის (მთლიანობაში ოთხი ჰესის) დამაზიანებელ გავლენას მათ უნიკალურ ბუნებრივ და სოციალურ გარემოზე და ხეობის მდგრადი ეკონომიკური განვითარების რესურსზე.
2019 წლის 21 აპრილს, სრულიად მოულოდნელად, ხადორი 3 ჰესის მშენებლობის განახლების საკითხს ადგილზე მოსახლეობა პროტესტით შეხვდა. პოლიციამ შეკრებილი მოსახლეობის მიმართ, რომელიც ჰესის მშენებლობას აპროტესტებდა, გამოიყენა საპოლიციო ძალა, ცრემლსადენი გაზის, რეზინის ტყვიებისა და ხელკეტების სახით. ინფორმაცია ვრცელდება, ასევე, პროტესტის მონაწილე მშვიდობიანი პირების დაშავების თაობაზე.
აღსანიშნავია, რომ სპეცრაზმის დახმარებით მშენებლობის პროცესის განახლება მოხდა ისე, რომ ხელისუფლებას სათანადოდ არ ქონდა ამოწურული ადგილობრივ თემთან მოლაპარაკების რესურსი. ბოლო კვირების მანძილზე, პანკისის ხეობაში მაღალი თანამდებობის პირების, მათ შორის, ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის წარმომადგენლების ვიზიტის დროს ითქვა, რომ ხელისუფლება დაგეგმავდა ექსპერტების მონაწილეობით ამ საკითხის განხილვას. თუმცა, როგორც ჩანს, ხელისუფლებამ მისი საჯარო დაპირება არ შეასრულა.
შსს-ს განცხადების თანახმად, ჰესის მშენებლობის განახლებასთან დაკავშირებით, საპოლიციო ძალის გამოყვანა, ადგილზე უსაფრთხოებისა და მართლწესრიგის დასაცავად, ეკონომიკის სამინისტროს მიმართვის საფუძველზე განხორციელდა. აღსანიშნავია, რომ ეკონომიკის მინისტრმა, რომელიც სულ რამდენიმე დღეა დაინიშნა ამ პოზიციაზე, საკუთარი საქმიანობის პრიორიტეტად სწორედ ენერგეტიკის სექტორი გამოაცხადა. ნათია თურნავა 2013-2018 წლებში "საპარტნიორო ფონდის" აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე იყო, იგი იყო, ასევე, უმსხვილესი ქართული კერძო სამრეწველო ჯგუფის (GIG) მმართველი საბჭოს წევრი და საქართველოს საერთაშორისო ენერგოკორპორაციის აღმასრულებელი დირექტორი. მისი ბიოგრაფია აჩვენებს, რომ ის ბიზნეს და ენერგო ინტერესების ლობისტია და ნიშანდობლივია, რომ მინისტრის თანამდებობზე დანიშვნიდან პირველივე დღეებში სწორედ მისი გადაწყვეტილებით მოხდა პანკისის ხეობაში, საპოლიციო ძალის გამოყენებით, ჰესების მშენებლობის დაწყება.
ხაზგასასმელია, რომ საპოლიციო თუ სხვა სახის რეპრესიული ძალაუფლების გამოყენება ჰესებისა თუ სხვა გარემოსდაცვით საკითხებზე, ადგილობრივი მოსახლეობის პროტესტის ჩასახშობად, არაერთხელ იქნა გამოყენებული ხელისუფლების მხრიდან, რაც კიდევ უფრო სისტემურს ხდის პრობლემას და სავარაუდოდ ხელისუფლებაზე ბიზნეს ლობირების მნიშვნელოვან ზეგავლენას წარმოაჩენს.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, მოვუწოდებთ:
- საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს - დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს საპოლიციო ძალის გამოყენება პანკისის ხეობაში და გამოიყვანოს ხეობაში შეყვანილი დამატებითი ძალები;
- დაუყოვნებლივ გადადგეს დაკავებული თანამდებობიდან საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტი ნათია თურნავა, რომელსაც აშკარა ინტერესთა კონფლიქტი აქვს ბიზნეს ინტერესებსა და სახელმწიფო ინტერესებს შორის და მისი დანიშვნიდან, პირველივე დღეებში, კრიზისი შექმნა პანკისის ხეობაში;
- საქართველოს პროკურატურამ - დაუყოვნებლივ დაიწყოს გამოძიება პანკისის ხეობაში მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით, ძალაუფლების სავარაუდო გადამეტების გამოძიების მიზნით;
- საქართველოს პარლამენტი - დაინტერესდეს აღნიშნული თემით და გამოიყენოს საზედამხედველო მექანიზმები ადგილობრივი მოსახლეობის ინტერესებისა და უფლებების დაცვისთვის;
- დონორი ორგანიზაციები, ევროკავშირის წევრი ქვეყნები - დაინტერესდნენ მათი ფინანსური დახმარებით მიმდინარე ენერგეტიკული პროექტების სავალალო გარემოსდაცვითი და სოციალური შედეგებით, რომლებიც განხორციელდა და ხორციელდება ევროკავშირისა და საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტების პოლიტიკების უგულებელყოფით.

Human Rights Organization's response to the use of police forces in Pankisi Gorge
The signatory organizations express the deep concern regarding the critical situation created in Pankisi Gorge related to the cascade construction of HPPs and call the government of Georgia to immediately cease the demonstration of police power against the local population and to immediately withdraw the forces from the Gorge.
In the Morning of 21st of April, Ministry of Interior Affairs mobilized a massive number of police forces, including Special Operation Forces, in order to secure the renewal of “Khadori 3” HPP construction.
It is more than 1 year that local population actively protests planned constructions of “Khadori 3” and “Samkuristskali 2” and court proceedings on these cases are still ongoing. The critical analysis of construction authorization documents clearly reveals that they are unreasonable and environment impact assessment is not properly conducted, including the impact on drinking water. The locals point out that 4 HPPs in the small territory of the Gorge will have a devastating impact on its unique nature as well as on the social environment and sustainable economic development.
Totally surprisingly, on 21st of April 2019, the construction of “Khadori 3” was renewed and special police forces were used to secure the protection of this process from the expected public resistance. Police used rubber bullets, batons and tear gas against the gathered population who protested the continuation of construction works.[1] The information regarding the injury of peaceful members of the demonstration is also spreading.
It needs to be highlighted that the restoration of construction process happened with the assistance of Special Forces while the government representatives have not exhausted the opportunities of negotiation with the local population. At the visits of a high-level government representatives in the Gorge, including during the visits of Ministry of Economy and Sustainable Development, Ministry of Regional Development and Infrastructure, State Ministry of Reconciliation and Civic Integration, it was clearly mentioned that the government was planning to discuss the issue with the involvement of experts. Obviously, the government did not fulfill its public undertaking.
According to the declaration of Ministry of Interior Affairs,[2] the mobilization of police forces in relation to the HPP construction was conducted due to the application of Ministry of Economy in order to guarantee security and law on the ground.
It is also noteworthy that Ministry of Economy, who was appointed on this position a couple of days ago, declared energetic sector as a priority of her future work.[3] Natia Turnava was a deputy executive director of “Partnership Fund” in 2013-2018, she was also a member of the governing board in a Georgian private entrepreneurship group (GIG) and an Executive director of Georgian International Energetic Corporation. Her biography demonstrates that she is a lobbyist of business and energetic interests and it is evident that within the first days of her appointment, according to her decision HPP construction in Pankisi Gorge was renewed with the application of police forces.
It is also noteworthy, that the police and other repressive power in order to suppress the local population’s protest on HPP or other environmental issues was applied by the government number of times which makes the problem even more systematic and demonstrates the important influences of business lobbyists on the government authorities.
In light of abovementioned, we demand:
- Ministry of Interior Affairs immediately ceases the use of police force in Pankisi Gorge and withdrew its additional forces as well;
- Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia Natia Turnava immediately resign, who obviously has a conflict of interest between state and business interests and within the first days of her appointment created a crisis in the Pankisi Gorge.
- Public Prosecutor’s office immediately commences an investigation of the events ongoing in Pankisi Gorge in relation to the excess of power;
- Parliament of Georgia should express its interest and use its supervisory mechanisms for the protection of the local population’s interests and rights;
- Donor Organizations, EU member states should get interested in the damaging environmental and social results caused by the energetic projects funded by their financial resources, which was conducted with total ignorance of EU and international financial institutions policies.