ადამიანის უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციები რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოსთან მიმართებით ECRI-ის მწვავე კრიტიკას უერთდებიან
თარიღი: 12 მარ 2019
ევროპის საბჭოს რასიზმისა და შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ ევროპულმა კომისიამ (ECRI) 2019 წლის 5 მარტს გამოქვეყნებულ შუალედური დასკვნაში (CRI(2019)4) მნიშვნელოვანი და კრიტიკული აქცენტები დასვა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოსთან მიმართებით. ECRI მიიჩნევს რომ საქართველოს ხელისუფლებამ არ შეასრულა 2016 წლის 1 მარტის მეხუთე პერიოდულ ანგარიშში გაცემული რეკომენდაციები.
კერძოდ, 2016 წელს კომისიამ სახელმწიფოს მიუთითა მეტი მხარდაჭერა აღმოუჩინოს რელიგიათა საბჭოს, რომელიც სახალხო დამცველის ტოლერანტობის ცენტრის ეგიდით მუშაობს. ECRI-ის რეკომენდაციით, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტომ უნდა ითანამშრომლოს რელიგიათა საბჭოსთან და გამოიყენოს მისი ექსპერტიზა და რეკომენდაციები, რელიგიური შეუწყნარებლობის და რელიგიის თავისუფლების ეფექტიანი განხორციელების მიზნით. 2019 წლის 5 მარტს გამოქვეყნებულ შეფასებაში ECRI მიუთითებს, რომ რელიგიის საკითხთა სააგენტოსა და რელიგიათა საბჭოსთან თანამშრომლობის მაგალითები ამ წლების განმავლობაში ისევ არ არსებობს, მეტიც მათ შორის ინტერაქციაც კი მინიმალურ დონეზეა. კომისია გამოთქვამს წუხილს იმასთან დაკავშირებით, რომ ადიგენის მუნიციპალიტეტში, სოფელ მოხეში არსებულ მეჩეთთან დაკავშირებით, 2015 წელს განვითარებული რელიგიური კონფლიქტის დროსაც კი, სააგენტომ ვერ შეძლო ეთანამშრომლა რელიგიათა საბჭოსთან და სახალხო დამცველის ინსტიტუტთან მაშინ, როცა მუსლიმები სწორედ ამ ინსტიტუციის ჩართვას ითხოვდნენ იმ კომისიის მუშაობაში, რომელსაც მოხის მეჩეთთან დაკავშირებული კონფლიქტი უნდა განეხილა და მოგვარების გზები მოეძებნა.
კომისია ხაზს უსვამს რომ, თანამშრომლობის ნაცვლად, ამ ორ ორგანოს შორის შეინიშნება დაძაბულობა და ცალსახა აცდენაა მათ პოზიციებს შორის, რელიგიის თავისუფლებასთან დაკავშირებით. ეს გამოვლინდა 2017 წელს საკონსტიტუციო ცვლილებების შემუშავების პროცესში, როდესაც იყო ინიციატივა რელიგიის თავისუფლების შეზღუდვის ეროვნული უსაფრთხოების მიზნებისთვის. ამ ინიციატივის წინააღმდეგ რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო არ გამოვიდა, რაც მნიშვნელოვანი სიგნალი იყო რელიგიური ჯგუფებისთვის და ადამიანის უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციებისთვის განეხილათ სააგენტო როგორც რელიგიური ორგანიზაციების კონტროლისთვის შექმნილი ინსტრუმენტი.
რელიგიის საკითხთა სახელწიფო სააგენტოს მანდატისა და საქმიანობის მიმართ საკუთარი კრიტიკა რელიგიური ორგანიზაციების ნაწილს, ასევე სახალხო დამცველსა და ადამიანის უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციებს არაერთხელ გამოუხატავთ. პერიოდულად პოლიტიკურ დღის წესრიგში დგება მისი გაუქმების საკითხიც. სააგენტო 2014 წელს დაფუძნდა და 5 წელზე მეტია საქმიანობს, თუმცა საზოგადოებას არ ახსენდება რელიგიის თავისუფლების და თანასწორობის მხარდასაჭერად, ამ უწყების მიერ დაყენებული არც ერთი პროგრესული ინიციატივა და გადაწყვეტილება. ამის საპირისპიროდ, მას დღის წესრიგში რეგულარულად შემოაქვს უსაფრთხოებაზე, რელიგიური ორგანიზაციების იერარქიზებასა და ჩარევაზე ორიენტირებული რეგრესული იდეები და ინიციატივები. ეს პრობლემა ბოლო პერიოდში ყველაზე აშკარად რელიგიის შესახებ კანონის მიღების ინიციატივაში და სააგენტოს ხელმძღვანელის მხრიდან იერარქიზების და „არსებითად უმრავლეობის სასარგებლო“ ცვლილებების გატარების მიდგომაში გამოჩნდა. რელიგიური ორგანიზაციების წინაშე მდგარი ყველა სისტემური პრობლემა, რომელიც წლების განმავლობაში საკანონმდებლო, ინსტიტუციურ და ადმინისტრაციული პრაქტიკის დონეებზე არსებობს, კვლავ მოუგვარებელი რჩება. მათ შორისაა კანონმდებლობაში არსებული დისკრიმინაციული ჩანაწერები, არადომინანტურ რელიგიურ ჯგუფებთან დაკავშირებით რესტიტუციის ვალდებულების შეუსრულებლობა, ისტორიული საკულტო ნაგებობების რესტავრაციის და დაცვის პროცესის ხელშეწყობა, დაფინანსების არსებული არადემოკრატიული და დისკრიმინაციული პრაქტიკების რევიზია, მიმდინარე კონფლიქტების სამართლიანი მოწესრიგება.
სააგენტომ ვერ შეძლო დემოკრატიის, თავისუფლების და თანასწორობის პრინციპებზე დაფუძნებული სადისკუსიო პლატფორმის შექმნა, რელიგიური ორგანიზაციებისთვის. მეტიც, უწყებამ ნაკლებად შეძლო მთავრობის მაღალ წარმომადგენლებით დონეზე რელიგიური ორგანიზაციების კომუნიკაციის აწყობა და თავისუფალ გარემოში პოლიტიკის და კანონმდებლობის სისტემური ცვლილებისკენ მიმართული სამუშაო ფორმატების შექმნა. ჩვენი შეფასებით, სააგენტო არსებითად რელიგიური ორგანიზაციების კონტროლზეა ორიენტირებული და მისი ურთიერთობა რელიგიურ ორგანიზაციებთან სახელწიფოსა და რელიგიური ორგანიზაციების ინსტიტუციური დამოუკიდებლობის და რელიგიური ნეიტრალიტეტის პრინციპებთან წინააღმდეგობაში მოდის.
საინტერესოა, რომ ECRI-ის ამ კრიტიკული შეფასებას რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტომქვემო ქართლის რეგიონში წარმომადგენლის დანიშვნით უპასუხა, რაც ეფექტიანი მუშაობის მოჩვენების შექმნის მცდელობაა და კიდევ უფრო მიკრო დონეზე კონტროლის რისკებს ზრდის.
ზემოთ აღნიშნული შეფასებების გათვალისწინებით, კოლიაცია თანასწორობისთვის მოუწოდებს პრემიერ-მინისტს, რომლის უშუალო დაქვემდებარეშიც მოქმედებს რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო:
- განუხრელად შეასრულოს ECRI-ის რეკომენდაციები;
- გადახედოს ამ უწყების მანდატს, სტრატეგიას და საქმიანობას და რელიგიის თავისუფლების სფეროში სამთავრობო პოლიტიკა ადამიანის უფლებების და თანასწორობის პრინციპებს დააფუძნოს.
- გააძლიეროს სახალხო დამცველის ეგიდით მოქმედ რელიგიათა საბჭოსთან მთავრობის კომუნიკაცია და დემოკრატიულ და თანასწორ ფორმატში, რელიგიური ორგანიზაციების მიერ შემუშავებული რეკომენდაციების და ინიციატივების მხარდაჭერა.

Organizations working on Human Rights join the ECRI’s sharp criticism of the State Agency for religious issues
Date: 12 Mar 2019
The European Commission against Racism and Intolerance (ECRI) of the Council of Europe, in its interim conclusion (CRI (2019)4) published on 5 March 2019, placed significant and critical emphasis upon the State Agency for Religious Issues. ECRI considers that the Georgian authorities did not implement the recommendations provided for in the fifth monitoring cycle report of 1 March 2016.
In particular, in 2016, the Commission recommended that the Georgian authorities scale up their support for the Council of Religions which operates under the auspices of the Public Defender’s Tolerance Center. According to ECRI's recommendation, the State Agency for Religious Issues should cooperate with the Council of Religions and utilize its expertise and recommendations in order to effectively tackle the problem of religious intolerance and freedom of religion. In the assessment published on 5 March 2019, ECRI points out that there have been no examples of co-operation between the Agency for Religious Issues and the Council of Religions in the recent years, and the interaction between them is rather minimal. The Commission expresses its concern that the Agency failed to cooperate with the Council of Religions and Public Defender's Institute regarding the religious dispute developed over the Mosque in Mokhe, Adigeni Municipality, in 2015, where the Muslims were requesting the involvement of the Public Defender in the Commission's work to review and resolve the conflict related to the Mokhe Mosque.
The Commission notes that instead of the cooperation between the two bodies there is a tension and an obvious clash of the opinions regarding the freedom of religion. This was revealed in the constitutional amendments proposed in 2017 aiming at subjecting freedom of religion to restrictions on grounds of national security goals. The State Agency for Religious Issues did not oppose the initiative. This was a significant signal for religious groups and organizations working on human rights to view the Agency as a mechanism designed particularly to control religious organizations.
The criticisms of the mandate and activities of the State Agency for Religious Issues have been expressed multiple times by some religious groups, as well as the Public Defender and human rights organizations. Periodically, the issue of the abolition of the Agency is also advocated. The Agency was established in 2014 and has operated for more than 5 years, but the public cannot recall any progressive initiatives or decisions provided by the Agency in order to support freedom of religion and equality. On the contrary, the Agency regularly presents on the agenda its retrograde ideas and initiatives focused on security, hierarchy and interference with religious organizations. The problem has become especially obvious recently in the initiative proposing a Law on Religions and in the approach of the Head of the Agency to promote the hierarchy and amendments "favourable for the majority". All systemic problems facing religious organizations that have existed over the years at legislative, institutional and administrative level remain unresolved, among them are the discriminatory provisions in the legislation, non-fulfillment of restitution obligations in relation to non-dominant religious groups, restoration and protection of historic cult buildings, revision of the existing undemocratic and discriminatory practices of financing, and fair resolution of pending disputes.
The Agency failed to create a discussion platform for religious organizations based on the principles of democracy, freedom and equality. Furthermore, the body did not facilitate the communication of religious organizations with the highest ranking government officials and ensure the development of the working formats oriented on the systematic amendments of the policy and legislation in free environment. According to our estimation, the Agency is substantially focused on the control of religious organizations and the relationship of the Agency with religious organizations is in contradiction to the principles of institutional independence and religious neutrality of the state and religious organizations.
Interestingly, the State Agency for Religious Issues has responded to the critical assessment of ECRI by appointing a representative in the Kvemo Kartli region, which is an attempt to create an impression of efficient performance and further increases the risks at the micro-level.
Considering the above assessments, the Coalition for Equality urges the Prime Minister, under whose immediate subordination the State Agency for Religious Issues is, to:
- Steadily implement ECRI recommendations;
- Revise the mandate, strategy and activities of the Agency and to establish the State’s policy in the field of freedom of religion on the principles of human rights and equality.
- Enhance the communication of the government with the Council of Religions under the auspices of the Public Defender and support recommendations and initiatives developed by the religious organizations in a democratic and equal format.