ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მონიტორინგის შედეგები
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მონიტორინგის შემაჯამებელი ანგარიში პრეზენტაციაზე წარადგინა. ანგარიში მოიცავს 2017 წლის 1 ივნისიდან 19 ნოემბრის ჩათვლით განხორციელებული მონიტორინგის შედეგებს.
ანგარიშში დაწვრილებით ასახულია როგორც წინასაარჩევნო კამპანიის პერიოდში, ასევე არჩევნების დღესა და შედეგების შეჯამებისას გამოვლენილი დარღვევები. წარმოდგენილია ის ძირითადი ტენდენციები, რომლებიც თან ახლდა ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებს. ანგარიშში ასევე მოცემულია კონკრეტული რეკომენდაციები, რომლებიც, ვფიქრობთ, დაეხმარება საარჩევნო პროცესში ჩართულ პირებს განამტკიცონ მიღწევები და აღმოფხვრან არსებული ხარვეზები.
ძირითადი ტენდენციები:
2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე ნათლად გამოიკვეთა მმართველი პარტიის დომინანტური მდგომარეობა მათ შორის ადმინისტრაციული და ფინანსური რესურსების მობილიზების კუთხით.[1]
მართალია, საარჩევნო სუბიექტებმა შეძლეს საკუთარი პროგრამებისა და დაპირებების ამომრჩევლისათვის გაცნობა სხვადასხვა აქტივობების გზით, თუმცა, აღსანიშნავია, რომ ამ არჩევნებზე კვლავ ნაკლებად კეთდებოდა აქცენტი კონკრეტული პარტიების თუ კანდიდატების პროგრამებზე. ქვემო ქართლის, სამცხე-ჯავახეთისა და სამეგრელოს რეგიონებში იდენტიფიცირებულ იქნა როგორც შიდაპარტიული დაპირისპირებები და სავარაუდო ზეწოლის ფაქტები, ასევე მძაფრი კონკურენტული გარემო. ვრცელდებოდა ინფორმაცია, რომ სხვადასხვა ოპოზიციური პარტიების კანდიდატები, საკუთარ კანდიდატურებს ზეწოლის ან გადაბირების შედეგად ხსნიდნენ. აღსანიშნავია, რომ ზოგიერთ შემთხვევაში სავარაუდო ზეწოლის ფაქტებზე გამოძიების დაწყების მიუხედავად, რიგი ფაქტები სამართლებრივი რეაგირების გარეშე დარჩა.[2]
მერობის/მაჟორიტარი კანდიდატების რეგისტრაციის ბოლო ვადამდე მიმდინარებოდა შიდაპარტიული დისკუსიები კანდიდატების შერჩევა/წარდგენასთან დაკავშირებით და ამ არჩევნებზეც ქალთა ნომინირება წამყვან ადგილებზე და მათი პოლიტიკაში მონაწილეობა კვლავ გამოწვევად დარჩა.[3]
საკანონმდებლო დონეზე და პრაქტიკაში არსებული გამოწვევები:
წინასაარჩევნო პერიოდი: წინასაარჩევნო პერიოდში დაფიქსირდა საბიუჯეტო დაწესებულებებში დასაქმებული ადამიანური რესურსის (საჯარო სკოლების, საბავშვო ბაღების მასწავლებლების, ააიპების თანამშრომლების) მმართველი პარტიის სასარგებლოდ გამოყენების არაერთი ფაქტი. დაფიქსირდა ისეთი შემთხვევებიც, რომლებმაც საგანმანათლებლო პროცესების პოლიტიზირების რისკები შექმნა.
კენჭისყრის დღე: კენჭისყრის პროცესი, როგორც პირველი, ასევე მეორე ტურის დროს მთელი ქვეყნის მასშტაბით, ძირითადად, მშვიდ ვითარებაში წარიმართა. მართალია, არ გამოვლენილა ძალადობის შემთხვევები, თუმცა, დაფიქსირდა რიგი დარღვევები, რომლებიც სცდებოდა პროცედურული ხასიათის პრობლემებს. მაგ: კარგად ორგანიზებულ და მასშტაბურ ხასიათს ატარებდა მმართველი პარტიის მხრიდან ამომრჩევლის მონაცემების შეგროვება და ამომრჩეველთა მობილიზება ხმის მიცემის მიზნით, განსაკუთრებით თბილისში. მეორე ტურზე კენჭისყრის დღეს მთელ რიგ უბნებზე კვლავ გაგრძელდა უბნებზე მისული ამომრჩევლების აღრიცხვის მანკიერი პრაქტიკა.
არჩევნების შემდგომი პერიოდი: არჩევნების დღის შემდგომი პერიოდის საჩივრები ძირითადად საუბნო საარჩევნო კომისიების კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელ ოქმებში მთელ რიგ უზუსტობებს (შემაჯამებელი ოქმების არაერთვაროვანი შევსება, ხელმოწერებისა და კომისიის ბეჭდების არ არსებობა, დისბალანსი (ნაკლებობა ან მეტობა)) ეხებოდა. ამ არჩევნებზეც, კვლავ პრობლემად დარჩა, შესწორების ოქმების კანონმდებლობის დარღვევით შედგენა, რა დროსაც არ ხდებოდა ადმინისტრაციული წარმოების სრულად ჩატარება და საქმესთან დაკავშირებული გარემოებების სრულად გამოკვლევა. მიუხედავად კანონმდებლობის დარღვევების დადასტურებისა, საარჩევნო ადმინისტრაციები და სასამართლოები იმ მოტივით, რომ დარღვევას არსებითი გავლენა არ მოუხდენია შედეგებზე, არ აკმაყოფილებდნენ საჩივრებს შემაჯამებელი ოქმების ბათილობისა და უბნების შედეგების გადათვლის შესახებ და ძირითადად დისციპლინური პასუხისმგებლობის დაკისრებით შემოიფარგლებოდნენ.
საარჩევნო ადმინისტრაცია - უნდა განხორციელდეს საარჩევნო ადმინისტრაციის ძირეული რეფორმა და საარჩევნო ადმინისტრაციის ზემდგომი ორგანოები (ცესკო, ოლქი) მხოლოდ პროფესიული ნიშნით, აპოლიტიკური და დამოუკიდებელი წევრებით დაკომპლექტდეს[4]. აგრეთვე გარდამავალ პერიოდში მნიშვნელოვნად უნდა გაუმჯობესდეს საარჩევნო კომისიის წევრთა შესარჩევი კონკურსის ჩატარების მარეგულირებელი ნორმატიული ბაზა და კომისიის წევრთა შერჩევის წესი და პრაქტიკა. მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია საარჩევნო კომისიების წევრთა კვალიფიკაციის ამაღლება, მათთვის საარჩევნო დოკუმენტაციის წარმოების უნარების განმტკიცება. საარჩევნო კომისიის წევრთა მიერ ადმინისტრაციული წარმოების კანონის მოთხოვნების სრული დაცვა და საჩივრების არსებითი განხილვა. საუბნო საარჩევნო კომისიების საქმიანობის ეფექტურობის გაზრდისა და საარჩევნო პროცესების ჩატარების გაუმჯობესების კუთხით, მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია კენჭისყრის პროცედურების გამარტივება, ასევე თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვა უბნებზე, მათ შორის ხმების დათვლა ელექტრონული წესით.
წყებათაშორისი კომისია - უწყებათაშორისი კომისია უნდა გასცდეს მხოლოდ პრეტენზიების მოსმენისა და ინფორმაციის ურთიერთგაზიარების პლატფორმას და იქცეს უფრო ქმედით და ეფექტურ უწყებად.
სახელმწიფო აუდიტის სამსახური - სახელმწიფო აუდიტის სამსახურმა დროულად უნდა განახორციელოს წინასაარჩევნო კამპანიის დარღვევის ფაქტების შესწავლა/შეფასება და ეფექტური რეაგირება.[5]
სამართალდამცავი ორგანოები- სამართალდამცავმა ორგანოებმა უნდა უზრუნველყონ, რომ არჩევნებთან დაკავშირებული ინციდენტები დროულად, სრულყოფილად და ობიექტურად იყოს გამოძიებული; ასევე, მათ უნდა გამორიცხონ მიკერძოების აღქმა პოლიტიკურად აქტიურ პირებთან დაკავშირებით მიმდინარე გამოძიების მიმართ.
საარჩევნო სუბიექტები - საარჩევნო სუბიექტებმა უარი უნდა თქვან ამომრჩევლის პერსონალური მონაცემების უკანონო შეგროვებასა და დამუშავებაზე.
სასამართლო - მნიშვნელოვანია, რომ საარჩევნო დავების განხილვისას სასამართლოს მიერ ხდებოდეს კანონის მართებული განმარტება და გამოყენება. საარჩევნო დავების კუთხით მუდმივად უნდა ხდებოდეს მოსამართლეთა გადამზადება და მათი კვალიფიკაციის ამაღლება.
საია 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდს, არჩევნების დღეს და მეორე ტურს და არჩევნების შემდგომ პერიოდს, ქვეყნის მასშტაბით 510 დამკვირვებლით აკვირდებოდა.
2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მონიტორინგის მისიის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ევროკავშირის, შვედეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს, აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (UშAID), `ბაქოში ნორვეგიის სამეფოს საელჩოს,~ ფონდ „ღია საზოგადოება _ საქართველოს“ და `ეროვნული წვლილი დემოკრატიისათვის“ (NED) დახმარებით. მის შინაარსზე პასუხისმგებელია `საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია~ და ანგარიშის შინაარსის ევროკავშირის, შვედეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს, აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (UშAID), `ბაქოში ნორვეგიის სამეფოს საელჩოს,~ ფონდ „ღია საზოგადოება _ საქართველოს“, `ეროვნული წვლილი დემოკრატიისათვის“ (NED) პოზიციად აღქმა დაუშვებელია.
[1] https://gyla.ge/ge/post/2017-tslis-adgilobrivi-tvitmmartvelobis-archevnebi-tsinasaarchevno-garemos-shefaseba#sthash.yDLHAW4x.dpbs
[2] მაგალითად თბილისის ბაგა-ბაღებში დირექტორებისთვის „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერთა სიების მოგროვების ფაქტზე მედია საშუალებებით გავრცელებული ინფორმაციით სამართალდამცავი უწყებები არ დაინტერესებულან.
[3] https://gyla.ge/ge/post/qalta-politikuri-monatsileobis-samushao-jgufis-ganckhadeba#sthash.Xc98maFX.dpbs
[4] გარდამავალ ეტაპზე, მანამ, სანამ საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტების კუთხით ძირეული საკანონმდებლო ცვლილებები განხორციელდება, მიგვაჩნია, რომ საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების წესი არჩევნების შედეგებზე უნდა იყოს მიბმული, ისე, რომ ერთ პარტიას საარჩევნო ადმინისტრაციაში მხოლოდ ერთი წევრის დანიშვნის უფლება უნდა ჰქონდეს.

Results of Monitoring of the 2017 Local Elections in Georgia
On March 27, 2018, Georgian Young Lawyers' Association presented the monitoring summary report of the 2017 local self-government elections at the presentation. The report covers results of the monitoring carried out during June 1 to November 19, 2017 and describes in detail the violations revealed during the pre-election campaign, as well on the voting day and during vote tabulation. The report furthermore describes the main tendencies that accompanied the local self-government elections. Specific recommendations that we believe, will help the persons involved in the elections to strengthen the achievements and eliminate the existing flaws is also included in the report.
Main tendencies:
The dominant position of the ruling party was clearly outlined during the 2017 local self-government elections, including in terms of mobilizing administrative and financial resources.[1]
Although the election subjects were able to introduce own programs and promises to the voters via various activities it is noteworthy that the less accent was made on programs of specific parties or candidates during these elections. The cases of inter-party confrontations and alleged pressure as well strong competitive environment was revealed in Kvemo-Kartli, Samtskhe-Javakheti and Samegrelo regions. As reported, candidates of various opposition parties were forced to withdraw their candidacies as a result of facts of pressure or gaining over. Should be noted that despite the fact that the investigation was launched on some cases of alleged pressure, number of cases were still left without legal response.[2]
Inter-party discussions regarding selection/nomination of the candidates were still ongoing until the registration deadline of Mayors/Majoritarian candidates and nomination of women on leading positions and their participation in the politics still remained challenge on these elections.[3]
Challenges on legislation level and in practice:
Pre-election period: The number of cases of using resources of persons employed in budgetary organizations (the employees of public schools, kindergartens, non-commercial legal entities) in favor of ruling party was also revealed during the pre-election period. The cases that created the risks of politicizing education processes were also identified.
Voting day: The polling process was mainly conduced in peaceful environment throughout the country. Although there were no cases of violence, certain violations were observed that are beyond the procedural problems. E.g.: collecting voters’ data and mobilizing the voters by the ruling party was well organized and large-scaled, especially in Tbilisi. Vicious practice of registering the voters arriving at the polling stations at number of precincts still continued on the voting day of the second round.
Post-election period: Post-election period complaints mostly were regarding the discrepancies in summary protocols of PECs (problem filling out the summary protocols unevenly, lack of signatures and commission stamps, misbalance (lack or surplus)). The problem of drawing up protocol of corrections in violation of legislation, when the administrative proceedings were not fully conducted and the circumstances related to the case were not studied thoroughly sill remained a problem during these election’s. Although the violations were confirmed, the election administrations and courts rejected the complaints on annulation of summary protocols and re-counting the precincts votes, on the grounds that the violations have not actually affected the results. The election administrations were only limited with imposing the disciplinary liability
Election administrationThe fundamental reform of the election administration should be carried out and higher bodies of the election administration (CEC, district) should be staffed only with apolitical and independent members selected based on professional qualifications[4]. Furthermore, the normative base regulating the competition for selection of members of election commission as well the rule and practice of selection of members of the commission should be improved during the transition period. We consider it significant to increase the qualification level of the PEC members and strengthen the skills of processing the documentation. The election commission members should conduct the administrative proceedings in line with legislation, consideration of complaints on merits. We consider it significant to simplify the voting procedures to increase PEC activities and improve electoral processes; as well implementation of modern technologies at the polling stations, including electronic vote counting.
Interagency commission - Interagency commission should go beyond the platform of only listening to complaints and exchanging the information, as is today and becomes more active and effective platform.
The State Audit Service - The State Audit Service should in timely manner examine/assess the cases of pre-election campaign violations and respond effectively.[5]
The law enforcement bodies - The law enforcement bodies should ensure timely, thorough and objective investigation of the incidents related to the elections; they should also avoid perception of bias towards the ongoing investigation against politically active persons.
Electoral subjects - The electoral subjects should refrain from illegal collection and processing of the personal data of the voters
Court - The courts should properly define and use the law when considering the election disputes. The judges should be permanently retrained to improve the qualification level in terms of election disputes.
GYLA monitored pre-election period, voting day, the second round and post-election period of 2017 local self-government elections through 510 monitors throughout the country.
GYLA Monitoring Mission of local self-government elections was made possible through financial support of European Union, Ministry of Foreign Affairs of Sweden, US Agency for International Development (USAID), Embassy of the Kingdom of Norway in Baku, the Open Society – Georgia Foundation (OSGF), the National Endowment for Democracy (NED). Opinions provided in the report are those of GYLA’s and shall not be considered as official position of European Union, Ministry of Foreign Affairs of Sweden, US Agency for International Development (USAID), Embassy of the Kingdom of Norway in Baku, the Open Society – Georgia Foundation (OSGF), the National Endowment for Democracy (NED).
[1] https://gyla.ge/ge/post/2017-tslis-adgilobrivi-tvitmmartvelobis-archevnebi-tsinasaarchevno-garemos-shefaseba#sthash.yDLHAW4x.dpbs
[2] For instance the law enforcement bodies failed to show any interest towards the reported information via mass media on the case of collecting lists of supporters or Georgian Dream for the directors in the kindergartens of Tbilisi.
[3] https://gyla.ge/ge/post/qalta-politikuri-monatsileobis-samushao-jgufis-ganckhadeba#sthash.Xc98maFX.dpbs
[4] On transition stage, until the fundamental legislation amendments are made in terms of staffing the election commissions, we consider that the rule of staffing of the election administrations should be linked to the election results so that one party will have right to appoint only one member at the election administration.