ამომრჩევლის სავარაუდო მოსყიდვის ფაქტები რეგიონში
2016 წლის 18 ივლისს სხვადასხვა საინფორმაციო საშუალებების მეშვეობით გავრცელდა[1] ინფორმაცია წინასაარჩევნო აგიტაციის ფარგლებში ქ.ბათუმში, ბენზეს დასახლებაში, მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანება „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლის ლევან ვარშალომიძის ამომრჩევლებთან შეხვედრის შესახებ. აღნიშნულ შეხვედრაზე ლევან ვარშალომიძემ რამდენიმე ამომრჩეველთან დადო წერილობითი ხელშეკრულება ახალი კორპუსის მშენებლობის დაპირების შესახებ.
„მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთაიანების შესახებ“ საქართველოს კანონის 252-ე მუხლის 1-ლი პუნქტის თანახმად პარტიას ეკრძალება კანდიდატის, წარმომადგენლის ან სხვა პირის მეშვეობით, პირდაპირ ან არაპირდაპირ, საქართველოს მოქალაქისათვის ფულადი სახსრების, საჩუქრებისა და სხვა მატერიალურ ან არამატერიალურ ფასეულობათა გადაცემა (პარტიის კამპანიის მცირე ღირებულების მქონე აქსესუარების − მაისურების, კეპების, ქუდების, დროშების და სხვა მსგავსი ნივთების − გარდა), ფასდაკლებით/შეღავათიანი პირობებით საქონლის ან მომსახურების მიყიდვა ან მიწოდება, საბაზრო ფასზე მეტ ფასად საქონლის ან მომსახურების შესყიდვა, უსასყიდლოდ საქონლის ან მომსახურების (გარდა ამ კანონით გათვალისწინებული გამონაკლისებისა) მიწოდება ან გავრცელება, ან საქართველოს მოქალაქის დაინტერესება ფულადი სახსრების, ფასიანი ქაღალდების, მატერიალურ ან არამატერიალურ ფასეულობათა ან მომსახურების (მათ შორის, ფიქციური შრომითი ან სხვაგვარი ურთიერთობების დამყარების) მიწოდებით ან დაპირებით.
ვფიქრობთ, რომ ამგვარი ინფორმაციის მიწოდება გავლენას ახდენს ამომრჩევლის ნებაზე და მას უყალიბებს მცდარ მოლოდინებს წინასაარჩევნოდ, რაც ხელს უშლის წინასაარჩევნო პროცესების თანაბარ და კონკურენტუნარიან გარემოში წარმართვას.
აღნიშნული ფაქტების შესწავლისა და შესაბამისი რეაგირების მიზნით, საიამ აუდიტის სამსახურსა და საარჩევნო ადმინისტრაციას მიმართა. ამჟამად მიმდინარეობს ფაქტის შესწავლა აუდიტის სამსახურის მიერ.
სავარაუდოდ ადმინისტრაციული რესურსისას და ამომრჩევლის მოსყიდვის ფაქტი-ქარელი
2016 წლის 16 აგვისტოს, ქარელში ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანიზებით ფეხბურთის ტურნირი გაიმართა, რომელიშიც მონაწილეობა გამგეობის თანამშრომლებმა, ასევე ქართული ოცნებისა და ლიბერთი ბანკის წარმომადგენლებმა მიიღეს. აღნიშნულ ტურნირში პირველი ადგილი დაიკავა „ქართული ოცნების“ წევრებით დაკომპლექტებულმა გუნდმა, მეორე ადგილზე გავიდა გამგეობის თანამშრომლებისგან დაკომპლექტებული გუნდი, მესამე ადგილი კი ლიბერთი ბანკის თანამშრომლებმა დაიკავეს. საპრიზო ადგილებზე გასული გუნდები ქარელის გამგებელმა, ზაზა გულიაშვილმა დააჯილდოვა ფულადი პრიზებით - პირველ ადგილზე გასულ გუნდს გადაეცა 250 ლარი, მეორე ადგილზე გასული გუნდი 150 ლარით, მესამე ადგილის მფლობელი გუნდი კი 100 ლარით დაჯილდოვდა.

On July 18, 2016, various media outlets reported that Levan Varshalomidze, a representative of citizen’s political association United National Movement, had met with constituents in the Benze neighborhood of Batumi as part of the election campaign. During the meeting, Levan Varshalomidze made a written agreement with several constituents promising to build a new apartment building.
According to Paragraph 1, Article 252 of the Law of Georgia on Political Associations of Citizens, “A party may not, directly or indirectly, with the assistance of a party candidate, representative or any other person, transfer funds, gifts and other tangible or intangible assets to a citizen of Georgia (except for inexpensive election campaign accessories such as T-shirts, caps, hats, flags, and other similar things), or sell or deliver goods or services at a discount or on concessional terms, or procure goods or services at a higher price than the market price, or supply or distribute goods or services free of charge (except as provided for in this Law), or solicit citizens of Georgia by supplying or promising monetary funds, securities, or tangible or intangible assets or services (including entering into fictitious labor or other relations).”
We think that such facts influence the constituents’ will and form false expectations in them before elections, which interferes with the conduct of pre-election processes in an equal and competitive environment.
GYLA has applied to the State Audit Office (SAO) and the election administration with a request to study the aforementioned case and to provide an appropriate response. The SAO is now studying the case.
Case of alleged use of administrative resources and vote buying – Kareli
On August 16, 2016, the local authorities organized a football tournament in Kareli which involved employees of the Municipal Administration, as well as representatives of Georgian Dream and Liberty Bank. The team composed of Georgian Dream members took the first place in the tournament, the team of employees of the Municipal Administration took the second place, and employees of Liberty Bank took the third place. The Head of the Municipal Administration of Kareli, Zaza Guliashvili, gave the winning teams monetary awards – the team that took the first place was awarded with GEL 250, the team in the second place – with GEL 150, and the team in the third place – with GEL 100.