ანტიკორუფციული რეფორმების განხორციელება საქართველოში
2016 წლის 14-16 სექტემბერს პარიზში, საფრანგეთში გაიმართა ევროპის ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის (OECD) ანტიკორუფციული ქსელის (CAN) სამუშაო შეხვედრა, სადაც განხილული და მიღებული იქნა საქართველოს მიერ ანტიკორუფციული რეფორმების განხორციელების მეოთრე რაუნდის მონიტორინგის ანგარიში. სამუშაო შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს, როგორც სამთავრობო, ასევე არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა.
საქართველოში ანტიკორუფციული რეფორმების განხორციელების მეოთხე რაუნდის ანგარიში (შემდგომში ანგარიში) მოიცავს ოთხ ძირითად თავს: 1) ანტიკორუფციული პოლიტიკა; 2) კორუფციის პრევენცია; 3) სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა კორუფციულ დანაშაულებთან მიმართებით; 4) კორუფციის პრევენცია ინფრასტრუქტურულ პროექტებში. თითოეულ თავში თემატურად არის გადანაწილებული საკითხები და შეფასებულია საქართველოში არსებული ანტიკორუფციული ვითარება ბოლო სამი წლის განმავლობაში.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია აქტიურად იყო ჩართული ანგარიშის შემუშავებისა და განხილვის პროცესში. ანგარიშში გათვალისწინებული იქნა ორგანიზაციის რეკომენდაციები ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ ახალი კანონის მიღების, საჯარო სამსახურში ინტერესთა კონფლიქტის ნორმების აღსრულების, სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ კანონის გამონაკლისებისა და პირდაპირი მიყიდვის წესით განხორციელებული შესყიდვების შემცირების, სახელმწიფო საწარმოების გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების უზრუნველყოფის, ასევე სასამართლო სისტემის რეფორმების გაგრძელების თაობაზე.
წინამდებარე დოკუმენტის მიზანია OECD-ის მომზადებული ანგარიშის საფუძველზე საქართველოს მიერ ანტიკორუფციული რეფორმების განხორციელებისას არსებული მიღწევებისა და პრობლემების მიმოხილვა, ასევე ანტიკორუფციული ქსელის ექსპერტების მიერ მომზადებული რეკომენდაციების ანალიზი. დოკუმენტში ასევე ყურადღება მიექცევა საქართველოს მიერ რეკომენდაციების განსახორციელებლად საჭირო ღონისძიებების შემუშავებასა და მათ პრაქტიკაში იმპლემენტაციის საკითხებს.
OECD-ის მომზადებული ანგარიში წარმოადგენს შემდეგ რეკომენდაციებს:
1. შემუშავდეს ანტიკორუფციული სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა სამინისტროების, საჯარო დაწესებულებებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების დონეზე, არსებული კორუფციული რისკების შეფასების საფუძველზე;
2. უზრუნველყოფილი იქნას ინტერესტთა კონფლიქტისა და კეთილსინდისიერების ნორმების აღსრულება პარლამენტის, სამინისტროებისა და სხვა საჯარო დაწესებულებების სისტემაში;
3. შემცირდეს „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონით დადგენილი გამონაკლისები და საჯარო დაწესებულებების მიერ განხორციელებული პირდაპირი შესყიდვების რაოდენობა;
4. შესწავლილი იქნას ბიზნეს სექტორში კორუფციის შესაძლო რისკები, ჩაუტარდეთ შესაბამისი ტრეინინგები კომპანიებისა და საჯარო დაწესებულებების თანამშრომლებს, დაინერგოს ანტიკორუფციული პროგრამები და ღონისძიებები სახელმწიფოებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საკუთრებაში არსებულ საწარმოებში;
5. მიღებული იქნას ინფორმაციის ავისუფლების შესახებ თანამედროვე კანონი;
6. გაძლიერდეს საქართველოს პროკურატურის ანტიკორუფიული დეპარტამენტის ფუნქციები და ერთმანეთისაგან ნათლად გაიმიჯნოს აღნიშნულ სფეროში პროკურატურისა და სახელმწიფო უსაფრთოების სამსახურის საგამოძიებო ფუნქციები;
7. გაიზარდოს პროკურატურის დამოუკიდებლობა მმართველობით საკითხებში, როგორიცაა პროკურორების კარიერის მართვა და პროკურორების დისციპლინური პასუხისმგებლობის საკითხი მოწესრიგდეს კანონის საფუძველზე;
8. გაგრძელდეს რეფორმები სასამართლოს დამოუკიდებლობისა და კეთილსინდისიერების გაზრდის მიზნით, კერძოდ: გაიზარდოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს გამჭვირვალობა და ანგარიშვალდებულება; გაუმჯობესდეს მოსამართლეთა შერჩევის, დანიშვნის, დაწინაურების, გადაყვანის, დისციპლინური პასუხისმგებლობისა და გათვისუფლების პროცედურა; შემოღებული და დანერგილი იქნას მოსამართლეთა შორის შემთხვევითი პრინციპით საქმეების განაწილების ელექტრონული სისტემა;
გამოვთქვავთ იმედს, რომ საქართველოს მთავრობა უზრუნველყოფს ანგარიშში წარმოდგენილი რეკომენდაციების შესრულებას ეროვნული ანტიკორუფციულ სტრატეგიასა და სამოქმედო გეგმით დადგენილი ვალდებულებების კონტექსტში.
მიმოხილვის სრული ვერსია იხილეთ თანდართულ დოკუმენტში, ხოლო ანგარიშის სრული ვერსია შეგიძლიათ იხილოთ მოცემულ ბმულზე

IMPLEMENTATION OF ANTI-CORRUPTION REFORMS IN GEORGIA
A working meeting of the Anti-Corruption Network (ACN) of the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) was held in Paris, France, on 14-16 September 2016, where the monitoring report on the fourth round of implementation of anti-corruption reforms in Georgia was discussed and adopted. Both governmental and non-governmental representatives participated in the working meeting.
The report on the fourth round of implementation of anti-corruption reforms in Georgia (hereinafter “the report”) contains the following four major chapters: 1) Anti-corruption policy; 2) Prevention of corruption; 3) Enforcement of criminal responsibility for corruption; 4) Prevention and prosecution of corruption in a selected sector - procurement for infrastructure projects. Each chapter contains matters distributed according topics and assesses the anti-corruption situation in Georgia over the past three years.
The Georgian Young Lawyers’ Association was actively engaged in the development and discussion of the report. In the report, the OECD recommendations have been taken into consideration on adopting a new law on the freedom of information, on the execution of norms related to conflict of interests in public service, on the reduction of exemptions from the Public Procurement Law and on the reduction of direct contracting, on the transparency and accountability of state-owned enterprises, and on the continuation of the judicial reform.
This document aims to review the achievements and problems in the implementation by Georgia of anti-corruption reforms on the basis of the report prepared by OECD, and to analyse the recommendations prepared by ACN experts. The document also highlights the issues of development and use in practice of actions necessary for the implementation of the recommendations by Georgia.
The OECD report recommends that Georgia:
1. Develop an Anti-Corruption Strategy and Action Plan at the level of ministries, public agencies and local self-government bodies based on risk assessment;
2. Boost the enforcement of conflict of interests and integrity rules in the Parliament, Ministries and within the system of public agencies;
3. Reduce exemptions from the Public Procurement Law and the volume of direct contracting performed by public agencies;
4. Study business integrity risks, train companies and public officers, and introduce anti-corruption programmes and actions in state- and municipally-owned enterprises;
5. Adopt a modern law on the freedom of information;
6. Strengthen the autonomy of the anti-corruption unit of the Prosecutor’s Office of Georgia and consider divesting the State Security Service and the Prosecutor’s Office of their anti-corruption investigative powers;
7. Increase the role of the prosecutorial self-governance in the decision-making on careers of prosecutors, and regulate in the primary disciplinary procedures and dismissal of prosecutors;
8. Continue reforms aimed at strengthening independence and integrity of judges, namely: enhance the transparency and accountability of the High Council of Justice; improve the procedure for selection, appointment, promotion, transfer, disciplinary liability and dismissal of judges; introduce an automated random case assignment among judges.
We hope that the Government of Georgia will ensure the implementation of the recommendations presented in the report in the context of commitments under the National Anti-Corruption Strategy and Action Plan.
Please see the attached document for the full version of the review, while the full version of the report is available at the following link