აქციის მონაწილეთა და ჟურნალისტთა დარღვეული უფლებები კვლავ არ აღდგენილა
2009 წლის 15 ივნისს პოლიციელებმა შსს თბილისის მთავარი სამმართველოს წინ გამართული მშვიდობიანი აქცია დაშალეს, რა დროსაც აქციის მონაწილეების, ჟურნალისტების და სახალხო დამცველის წარმომადგენლის მიმართ არაპროპორციული ძალა გამოიყენეს.
პოლიციელებმა აქციის რამდენიმე მონაწილე დააკავეს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლების საფუძველზე საზოგადოებრივი წესრიგის დარღვევის და პოლიციელების მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობის გამო. დაკავებულებს არ მიეცათ საკმარისი დრო და საშუალება, სათანადოდ დაეცვათ საკუთარი თავი სასამართლოზე. სასამართლომ მათ 30 დღიანი პატიმრობა შეუფარდა.
ევროპული სასამართლოს განჩინებები საქმეზე ბექაური და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ და შპს მაესტრო და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ
ევროპული სასამართლოს წინაშე საქართველოს სახელმწიფომ აღიარა, რომ:
- აქციის მონაწილეების და ჟურნალისტის მიმართ ჩადენილ არასათანადო მოპყრობის ფაქტთან დაკავშირებით მიმდინარე გამოძიება იყო არაეფექტიანი;
- აქციის მონაწილეთა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმეების განხილვისას, სასამართლოებმა ვერ უზრუნველყვეს მათი პროცედურული უფლებების დაიცვა.
- აქციის მონაწილეებს ხელი შეეშალათ მშვიდობიანი შეკრების უფლების განხორციელებაში, ხოლო ჟურნალისტებმა ვერ შეძლეს ჟურნალისტური საქმიანობის განხორციელება.
ორივე საქმეზე გაძლიერებულ ზედამხედველობას მინისტრთა კომიტეტი ახორციელებს.
ხარვეზები განჩინებების აღსრულების პროცესში
დღემდე აქციის მონაწილეების და ჟურნალისტების მიმართ პოლიციელთა მხრიდან ჩადენილი ქმედებები გამოუძიებელია და არ მომხდარა დამნაშავე პირთა გამოვლენა და დასჯა.
საბჭოთა კავშირის დროს მიღებული ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი, რომლითაც აქციის მონაწილეებს პატიმრობა შეეფარდა, ვერ აკმაყოფილებს სამართლიანი პროცესის მოთხოვნებს, არ შეიცავს საკმარის პროცედურულ გარანტიებს და ვერ უზრუნველყოფს საქმის მიუკერძოებლად და სამართლიანად განხილვის შესაძლებლობას.

Violated rights of protesters and journalists are yet to be restored
On June 15, 2009, police officers dispersed a peaceful protest rally in front of the Tbilisi Main Police Division of the MIA, using disproportional force against the protesters, journalists and a representative of the Public Defender.
Police officers arrested several protesters for violating public order and non-compliance with a demand of police officers on the basis of Articles 166 and 173 of the Administrative Offences Code. The arrestees were not given sufficient time and facility to defend themselves adequately at the trial. The court sentenced them to 30 days of imprisonment.
Decisions of the ECtHR in the cases of Bekauri and Others v. Georgia and Studio Maestro LTD and Others v. Georgia
Georgia has acknowledged before the ECtHR that:
- the investigation into the incident of ill-treatment of the protesters and journalists was ineffective;
- the courts failed to ensure the protection of the protesters’ procedural rights at the time of examination of their administrative offence cases;
- the protesters were interfered with in the exercise of their right to peaceful assembly, while the journalists were unable to carry out their professional activity.
Both of these cases are under an enhanced supervision of the Committee of Ministers.
Shortcomings in the process of execution of the decisions
The acts committed by police officers against the protesters and journalists are yet to be investigated, and the perpetrators have not been identified and punished.
The Administrative Offences Code adopted during the Soviet period, on the basis of which the protesters were sentenced to imprisonment, fails to meet the requirements of a fair trial, does not contain sufficient procedural safeguards, and fails to ensure the possibility of unbiased and fair examination of the case.