არასამთავრობო ორგანიზაციათა საგანგებო განცხადება
საქართველოს პარლამენტის მიერ დღეს ჩაგდებული საკონსტიტუციო ცვლილებების პაკეტი, რომელიც მომდევნო საპარლამენტო არჩევნების სრულად პროპორციული სისტემით ჩატარებას გულისხმობდა, ქვეყნის დემოკრატიული განვითარებისათვის შესაძლოა საბედისწერო აღმოჩნდეს. პროპორციულ საარჩევნო სისტემაზე გადასვლა არ იყო მხოლოდ რომელიმე პოლიტიკოსის დაპირება ან საზოგადოების მცირე ჯგუფის ახირება. ის მთელი საზოგადოების მოთხოვნა იყო, რომელსაც მხარს უჭერს ფაქტობრივად ყველა პოლიტიკური პარტია და საზოგადოებრივი ჯგუფი.
ამ გადაწყვეტილებაზე სრული პასუხისმგებლობა ეკისრება მმართველი პარტიის თავმჯდომარეს და ქვეყნის არაფორმალურ მმართველს, ბიძინა ივანიშვილს, რომელიც საკუთარი ძალაუფლების შესანარჩუნებლად და სახელმწიფოს მისატაცებლად, როგორც ჩანს, მზად არის უსამართლო საარჩევნო სისტემის გამოყენებით ამომრჩეველს წაართვას ქვეყნის მართვაში მონაწილეობის შესაძლებლობა და დაუმსახურებლად მიისაკუთროს საპარლამენტო მანდატები.
ხელისუფლებისთვის ცხადი იყო, რომ მიღებული გადაწყვეტილება მასობრივ საზოგადოებრივ მღელვარებას გამოიწვევდა და გვაქვს საფუძველი ვივარაუდოთ, რომ ის ბოლო დღეებში თავად უწყობდა ხელს ამ მღელვარების წარმოშობას, რაც შესაძლოა განპირობებული ყოფილიყო ძველი საარჩევნო სისტემით ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნების ჩატარებისა და ამ გზით ხელისუფლების შენარჩუნების სურვილით.
მოვუწოდებთ ბიძინა ივანიშვილს და „ქართულ ოცნებას”, გაიაზროს ის მძიმე პოლიტიკური კრიზისი რომელშიც ქვეყანა შევიდა და მიიღოს ყველა პოლიტიკური ზომა მის დასაძლევად, რომლის ერთადერთ და უალტერნატივო გზად პარლამენტის მიერ სრულად პროპორციული საარჩევნო სისტემის დაუყოვნებლივ მიღება წარმოადგენს.

Special Statement of NGOs
The package of constitutional amendments thrown out by the Parliament of Georgia today, which was meant to hold the next parliamentary elections in a proportional system, could prove critical for the country's democratic development. Transition to a proportional electoral system was not just the promise of any politician or the whim of a small group of people. It was the demand of the whole society, supported by virtually all political parties and public groups.
Bidzina Ivanishvili, the leader of the ruling party and informal ruler of the country, is fully responsible for this decision, who in order to maintain his power and seize the state, seems ready to deprive the electorate of its ability to participate in running the country through an unfair electoral system and grab the parliamentary mandates.
It was clear to the authorities that the decision would cause massive public anxiety, and we have reason to suppose that in recent days it was itself contributing emerging of the anxiety itself, which may have been due wish of conducting of the extraordinary election by old election system and thus to maintain the power.
We call on Bidzina Ivanishvili and "Georgian Dream" to realize the severe political crisis that has engulfed the country and to take all the political measures to overcome it, the only and alternative way for parliament is to adopt a fully proportional electoral system immediately.