არასამთავრობო ორგანიზაციები მოუწოდებენ მთავრობას შეასრულოს ენერგეტიკის სექტორში ადამიანის უფლებების დაცვასთან დაკავშირებული ვალდებულებები
ხელმომწერი ორგანიზაციები ეხმიანებიან ბოლო პერიოდში ჰესების მშენებლობასთან დაკავშირებულ კრიზისულ მდგომარეობას და ამავე დროს, მოუწოდებენ საქართველოს მთავრობას განუხრელად შეასრულოს ენერგეტიკის სექტორში ადამიანის უფლებების დაცვასთან დაკავშირებული ვალდებულებები.
2014 წლის 18 დეკემბერს ევროპარლამენტმა საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების შეთანხმების რატიფიცირება მოახდინა და საქართველოს შესახებ რეზოლუციაც[1] მიიღო, რომელშიც ყურადღება გაამახვილა საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ურთიერთობის განსაკუთრებით მნიშვნელოვან საკითხებზე, მათ შორის - ენერგეტიკასა და გარემოს დაცვაზე; რეზოლუციით ევროპარლამენტმა მოუწოდა ევროკომისიას, დაეხმაროს და საფუძვლიანი მონიტორინგი გაუწიოს საქართველოს ხელისუფლების ორგანოებს ჰიდროელექტროსადგურების მშენებლობის, რეაბილიტაციისა და რეკონსტრუქციისთვის გამიზნული საინვესტიციო პროგრამების განხორციელებისას; თავის მხრივ, საქართველოს ხელისუფლების ორგანოებს ევროპარლამენტმა მოუწოდა, დაიცვან ევროკავშირის სტანდარტები და ნორმები, განსაკუთრებით, როდესაც საქმე ეხება დიდი ჰიდროელექტროსადგურების გარემოზე ზემოქმედების შეფასებას.
2018 წლის 14 ნოემბერს ევროპარლამენტმა რეზოლუციით დაამტკიცა ანგარიში საქართველოსთან ასოცირების ხელშეკრულების შესრულების მდგომარეობის შესახებ,[2] რომელშიც, სხვა საკითხებთან ერთად, ყურადღება გაამახვილა გარემოს დაცვისა და ენერგეტიკის საკითხებზე. ევროპარლამენტმა დადებითად შეაფასა ის ფაქტი, რომ 2017 წლის ივნისში, ევროკავშირის გარემოზე ზემოქმედების შეფასების (გზშ) დირექტივისა და სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების (სგშ) დირექტივის მოთხოვნებთან ეროვნული კანონმდებლობის ჰარმონიზაციისთვის, საქართველოს პარლამენტმა მიიღო „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი“. ამასთან, ევროპარლამენტმა მოუწოდა საქართველოს მთავრობას:
- შეიმუშაოს ქმედითი ენერგეტიკული სტრატეგია, ხელი შეუწყოს განახლებადი ენერგიების ათვისებასა და ენერგოეფექტურობის გაუმჯობესების ღონისძიებებს;
- გაზარდოს საზოგადოების მონაწილეობის დონე/ხარისხი გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მიღებისას;
- გააუმჯობესოს საქართველოს მიერ მრავალმხრივი გარემოსდაცვითი ხელშეკრულებებით აღებული ვალდებულებების შესრულების ხარისხი.
ევროპარლამენტმა ხაზი გაუსვა, რომ საქართველოს მთავრობას დაგეგმილი აქვს ჰიდროენერგიის შემდგომი განვითარება და, აღნიშნულის გათვალისწინებით, კიდევ ერთხელ მოსთხოვა საქართველოს მთავრობას, უზრუნველყოს ყველა ჰიდროენერგეტიკული პროექტის შესაბამისობა ევროკავშირის სტანდარტებთან, კერძოდ, გზშ პროცესის გამჭვირვალობა, გადაწყვეტილების მიღების ყველა ეტაპზე დაინტერესებული მხარეების ჩართულობის გზით.
ევროპარლამენტის რეზოლუციაში აღნიშნული საკითხების ასახვა საქართველოს ენერგეტიკის სექტორში არსებული პრობლემების გამოძახილია, რომლებიც მოკლედ შეიძლება ასე ჩამოყალიბდეს:
- განახლებადი ენერგეტიკის განვითარების სისტემური მიდგომისა და სტრატეგიის არქონა;[3] ახალი სიმძლავრეების მშენებლობასთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებები პრაქტიკულად არასოდეს არის დასაბუთებული, არ ხდება გარემოზე შეუქცევადი ზემოქმედებით გამოწვეული დანაკარგისა და მიღებული სარგებლის ურთიერთშეპირისპირება გარემოსდაცვითი, კულტურული, ეკონომიკური და სოციალური ფაქტორების გათვალისწინებით.
- ჰესების მშენებლობის დაგეგმვის გაუმართავი და გაუმჭვირვალ საკანონმდებლო ნორმები; მთავრობასა და ინვესტორს შორის ჰესის მშენებლობის შესახებ მემორანდუმის დადება გარემოზე ზემოქმედების შეფასებამდე ხდება, რაც აზრს უკარგავს გზშ-ს პროცესს.[4] ხშირად ჰესები იგეგმება/შენდება ბიოლოგიური და ლანდშაფტური მრავალფეროვნებით გამორჩეულ ადგილებზე, არსებულ ან პოტენციურ დაცულ ტერიტორიაზე.[5]
- ჰიდროენერგოსექტორში ინვესტიციების მოზიდვის მიზნით, სახელმწიფოს მხრიდან ინვესტორებისთვის ხანგრძლივი პერიოდით ელექტროენერგიის გარანტირებული შესყიდვის შეთავაზება; მსგავსი მიდგომა ამახინჯებს თავისუფალი ბაზრის იდეას და ეწინააღმდეგება ენერგოთანამეგობრობის წესებსა და მასთან დაკავშირებულ საქართველოს ვალდებულებებს.[6] ასევე, ინვესტიციების მოზიდვის მიზნით, მშენებლობის ნებართვები გაიცემა უხარისხო გზშ ანგარიშების საფუძველზე, რომლებზეც ევროკავშირის არცერთ ქვეყანაში ნებართვა არ გაიცემოდა.
- პროექტების ზეგავლენის ქვეშ მყოფი მოსახლეობისა და დამოუკიდებელი ექსპერტების არასაკმარისი ჩართულობა გადაწყვეტილების მიღების პროცესში; საუკეთესო შემთხვევაში ხდება მხოლოდ დაინტერესებული საზოგადოების ინფორმირება, მათ მიერ გამოთქმული მოსაზრებებისა და არგუმენტების გათვალისწინების გარეშე.[7]
- გარემოსდაცვითი/უსაფრთხოების კანონმდებლობით დადგენილი სტანდარტებისა და ნორმების არარსებობა, საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის უგულებელყოფა და საბჭოთა პერიოდის მოძველებული ნორმებით სარგებლობა (მაგალითად, მდინარის გარემოსდაცვითი ხარჯის განსაზღვრის მეთოდიკა).
- ექსპლუატაციაში შესული ჰესების მიერ მინიმალური სტანდარტების, სანებართვო დოკუმენტაციით განსაზღვრული ვალდებულებების და საკომპენსაციო ღონისძიებების შეუსრულებლობა და ამაზე სახელმწიფოს არასათანადო რეაგირება.
- ენერგეტიკის სექტორში არსებული ინტერესთა კონფლიქტები და ელიტური კორუფციის საფრთხეები.[8]
აღნიშნული ხარვეზების გამო, სამწუხაროდ, პრაქტიკაში მცირე ჰესის მშენებლობაც კი, გამოუსწორებელ ზიანს აყენებს ბუნებრივ და სოციალურ გარემოს. ამგვარად აშენებული ჰესების ენერგეტიკული ეფექტურობა და ეკონომიკური სარგებელი, ხშირად, მნიშვნელოვნად ჩამოუვარდება საპროექტო პირობებს. ზემოაღნიშნული ხარვეზების გამო, თითქმის ყველა რეგიონში, სადაც ჰესების მშენებლობა მიმდინარეობს/დაგეგმილია, ადგილობრივი მოსახლეობა და გარემოსდაცვითი ორგანიზაციები სხვადასხვა მშვიდობიანი ფორმით გამოთქვამენ პროტესტს.[9] ამ სამართლიან პროტესტს გარკვეულ შემთხვევებში სახელმწიფო უკანონოდ ზღუდავს რეპრესიული ინსტრუმენტებით, რაც კიდევ უფრო ამწვავებს პრობლემებს და სოციალურ კონფლიქტებს. ეს ყოველივე, კონკრეტულ გამოცდილებაზე დაყრდნობით, ადგილობრივ მოსახლეობას დაგეგმილი პროექტების მიმართ კიდევ უფრო მეტ წინააღმდეგობას უჩენს.
ევროპარლამენტის რეზოლუციის შესრულებისა და ზემოაღნიშნული პრობლემების მოგვარების მიზნით:
- მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას, ფართო საზოგადოებრივი მონაწილეობით, დაუყოვნებლივ მოამზადოს ქვეყნის ენერგეტიკული სტრატეგია და უზრუნველყოს მისი სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასება; შეიმუშაოს და დაამტკიცოს ჰიდროენერგეტიკული პროექტების განხორციელების სახელმძღვანელო დოკუმენტი, რომელიც მოიცავს ყველა ტიპის რისკების შეფასებას (გარემოსდაცვითი, სოციალური, გენდერული, იძულებითი განსახლების, ეკონომიკური მიზანშეწონილობის და სხვა). მოვითხოვთ, ამ დოკუმენტების შემუშავებამდე შეწყდეს ახალი პროექტების ინიცირება/ განხორციელება.
- ვთხოვთ ევროკავშირისა და ევროკავშირის წევრი ქვეყნების საელჩოებს, დაეხმარონ ევროკომისიას ევროპარლამენტის ზემოაღნიშნული რეზოლუციის შესრულებაში; მონიტორინგი გაუწიონ საქართველოში ჰესების მშენებლობასთან დაკავშირებულ საკითხებში საზოგადოების მონაწილეობის, გამჭვირვალობის, ადამიანის უფლებების დაცვის, ინტერესთა კონფლიქტებისა და გარემოსდაცვითი სტანდარტების საკითხებს; გააცნონ საქართველოს საზოგადოებას, თუ რა ნაბიჯებს დგამენ ევროპარლამენტის აღნიშნული რეზოლუციების შესასრულებლად.
- მოვუწოდებთ დონორ სახელმწიფოებსა და საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებს, თავი შეიკავონ პროექტების დაფინანსებასთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებების მიღებისგან, ევროპარლამენტის 2018 წლის N2017/2282(INI) რეზოლუციით განსაზღვრული ქმედებების განხორციელებამდე.
საქართველოს ეკოტურიზმის ასოციაცია
ენერგოეფექტურობის ფონდი
ახალგაზრდა მწვანეები
[1] European Parliament non-legislative resolution of 18 December 2014 on the draft Council decision on the conclusion, on behalf of the European Union, of the Association Agreement between the European Union and the European Atomic Energy Community and their Member States, of the one part, and Georgia, of the other part (09827/2014 – C8-0129/2014 – 2014/0086(NLE) – 2014/2816(INI))
[2] European Parliament resolution of 14 November 2018 on the implementation of the EU Association Agreement with Georgia (2017/2282(INI)) http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2018-0457+0+DOC+XML+V0//EN&language=EN
[3] საქართველოს ენერგეტიკის სამინისტრომ მოამზადა „საქართველოს ენერგეტიკის განვითარების სტრატეგია 2016-2025“, რომლის საჯარო განხილვები არ გამართულა, დოკუმენტს არ ჩატარებია სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასება და არ დამტკიცებულა ნორმატიული აქტით კანონმდებლობის შესაბამისად. აღნიშნული დოკუმენტი მხოლოდ პროექტის სახით არის გამოქვეყნებული. http://www.energy.gov.ge/projects/pdf/pages/Sakartvelos%20Energetikis%20Ganvitarebis%20Strategia%2020162025%20Samushao%20Dokumentielektroenergetikis%20Natsili%201641%20geo.pdf
[4] მემორანდუმებთან დაკავშირებული დეტალური შეფასებისთვის იხილეთ: The World Bank - Assessment of Fiscal Costs and Tariff Impacts of Power Purchase Agreements; February 22, 2018 ხელმისაწვდომია: http://greenalt.org/wp-content/uploads/2018/09/Assessment_of_HPP_Cost_2018.pdf
მწვანე ალტერნატივა - ენერგეტიკული პროექტების განსახორციელებლად დადებული ურთიერთგაგების მემორანდუმები და შეთანხმებები, სამართლებრივი ანალიზი 2012; ხელმისაწვდომია: http://www.greenalt.org/webmill/data/file/legal_analysis_of_memorandums_agreements.pdf

NGOs call on the Georgian authorities to fulfill the commitments related to the protection of human rights in the energy sector
NGOs call on the Georgian authorities to fulfill the commitments related to the protection of human rights in the energy sector.
On December 18, 2014, the European Parliament ratified the EU-Georgia Association Agreement and adopted a resolution[1] about Georgia which emphasizes particularly important issues in the relationship between Georgia and the EU, including those dealing with energy and environmental protection. In the resolution, the European Parliament called on the European Commission to assist and closely monitor the Georgian authorities in the implementation of their investment programs for the construction, rehabilitation, and reconstruction of hydropower plants. The European Parliament also urged the Georgian authorities to comply fully with EU standards and norms, in particular, with regard to the environmental impact assessment of the larger hydropower plants.
In a resolution adopted on November 14, 2018, the European Parliament approved a report on the implementation of the EU association agreement with Georgia.[2] In addition to other issues, the European Parliament paid particular attention to issues of environmental protection and energy. The European Parliament gave a positive assessment to the fact that in June 2017, the Parliament of Georgia had adopted the Environmental Assessment Code with the aim of harmonization of the national legislation with the requirements of the EU directives on environmental impact assessment and on strategic environmental assessment. In addition, the European Parliament called on Georgian authorities to:
- develop a robust national energy strategy; develop renewable energy and energy efficiency;
- increase public participation in environmental decision-making;
- improve the quality of fulfillment of commitments taken by Georgia through multilateral environmental agreements.
The European Parliament emphasized on Georgian government’s plan to further develop hydropower and, considering the foregoing, once again demanded that the Georgian authorities ensure the compliance of all hydro power projects with EU standards, in particular, transparency of environmental impact assessment procedure involving all the relevant stakeholders in all stages of decision-making.
Inclusion of the aforementioned issues in the resolution of the European Parliament is a response to problems in Georgia’s energy sector, which can be summarized as follows:
- Lack of a systemic approach and strategy for the development of renewable energy[3] – Decisions on the construction of new power generation facilities are practically never substantiated; the loss caused by irreversible impact on the environment and the benefit derived are not juxtaposed with to each other in view of environmental, cultural, economic, and social factors.
- Flawed and non-transparent legislative norms on planning the construction of hydropower plants – The memoranda between the government and investors on the construction of hydropower plants are concluded before the assessment of environmental impact, which renders the process of environmental impact assessment meaningless;[4] hydropower plants are often planned/built on sites distinguished by biological and landscape diversity, in existing or potential protected areas.[5]
- Offering guaranteed purchase of electricity to investors by the State, with the aim of attracting investments to the hydro energy sector – Such an approach distorts the idea of free market and contradicts the rules of the Energy Community and Georgia’s commitments related to this organization.[6] In addition, with the aim of attracting investments, construction permits are issued on the basis of flawed environmental impact assessment reports, which would not be done in any EU country.
- Insufficient involvement of the population impacted by the projects and independent experts in decision-making – At best, the interested public is only informed, without taking their opinions and arguments into consideration.[7]
- Lack of standards and norms established by environmental/safety legislation, disregard for international best practice, and application of obsolete norms of the Soviet period (for example, the methodology for determining of environmental flow).
- Non-compliance with minimum standards and failure to fulfill obligations determined by permission documentation and to carry out compensatory measures by hydropower plants that have started operation, as well as the State’s inappropriate response.
- Conflicts of interest and threats of elite corruption in the energy sector.[8]
Unfortunately, due to these shortcomings, even the construction of small hydropower plants causes an irreversible damage to the natural and social environment. Thus, the energy efficiency and economic benefits of hydropower plants constructed in this manner are often far lower than the projected figures. Due to the aforementioned shortcomings, almost in every region where the construction of hydropower plants is under way/planned, the local population and environmental organizations express their protest in various peaceful forms.[9] In some cases, the State unlawfully restricts this just protest with repressive instruments, which further exacerbates the problems and social conflicts. Judging by the concrete experience, all this makes the local population even more resistant to the planned projects.
With the aim of implementing the resolution of the European Parliament and resolving the aforementioned problems:
- We call on the Georgian government to prepare the country’s energy strategy with broad participation of the public and to conduct its strategic environmental assessment; to elaborate and approve a guiding document for the implementation of hydropower projects, which will envisage all types of risks (environmental, social, gender-related, forced displacement, economic justification, etc.). We demand that the government stop initiating/implementing new projects until these documents have been elaborated.
- We request the EU Representation and the embassies of EU countries to help the European Commission implement the aforementioned resolutions of the European Parliament; to monitor the issues of public participation, transparency, protection of human rights, interest of conflict, and environmental standards with regard to the construction of hydropower plants in Georgia; and to inform the Georgian public of the steps they take to implement the aforementioned resolutions of the European Parliament.
- We call on the donor states and international financial institutions to refrain from taking decisions related to funding of projects until the measures determined by the 2018 resolution of the European Parliament (no. N2017/2282(INI)) have been carried out.
Human Rights and Monitoring Center – EMC
Georgian Ecotourism Association
Energy Efficiency Foundation
Young Greens
[1] European Parliament non-legislative resolution of 18 December 2014 on the draft Council decision on the conclusion, on behalf of the European Union, of the Association Agreement between the European Union and the European Atomic Energy Community and their Member States, of the one part, and Georgia, of the other part (09827/2014 – C8-0129/2014 – 2014/0086(NLE) – 2014/2816(INI))
[2] European Parliament resolution of 14 November 2018 on the implementation of the EU Association Agreement with Georgia (2017/2282(INI))
[3] The Ministry of Energy of Georgia has prepared “The Strategy for the Development of Power Generation in Georgia for 2016-2025”, public discussions on which have yet to be held; the document has not undergone a strategic environmental assessment and has not been approved by a normative act as required by the legislation. The said document has only been published in the form of a draft.
[4] For detailed assessment related to the memoranda, see “ Assessment of Fiscal Costs and Tariff Impacts of Power Purchase Agreements”, Final Note The World Bank, February 22, 2018 ; Green Alternative 2012. Memorandums of Understanding and Agreements Concluded for Implementation of Energy Projects in Georgia
[5] UNEP and WWF, 2013. “TEEB Scoping Study for Georgia”. United Nations Environment Programme (UNEP), Geneva, Switzerland.
[6] See the State of compliance of the Energy Community
[7] Green Alternative, 2018. “Public Participation in Decision-Making on Energy Projects”;
[8] Green Alternative, 2013 “Energy Projects and Corruption in Georgia ; also see Management of Natural Resources and Factors Conductive to Elite Corruption, 2015
[9] See, for example, the EMC’s statement, “EMC calls on the Ministry of Interior to stop harassment and control practices of local activists and community members in the Pankisi Gorge”. Accessible at: https://emc.org.ge/en/products/emc-moutsodebs-shinagan-sakmeta-saministros-shetsqvitos-pankisis-kheobashi-adgilobrivi-aktivistebis-da-temis-tsevrebis-shevitsroebisa-da-kontrolis-praktika;
EMC, “Svaneti on the Verge of Social Control and Police Terror”. Accessible at: https://emc.org.ge/ka/products/svaneti-sotsialuri-kontrolis-da-politsiuri-teroris-zghvarze;