არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება ხორავას ქუჩაზე მომხდარი დანაშაულის შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისიის დასკვნასთან და რეკომენდაციებთან დაკავშირებით
თარიღი: 18 სექტ 2018
ხელმომწერი ორგანიზაციები ვეხმიანებით, 2017 წლის 1 დეკემბერს თბილისში, ხორავას ქუჩაზე მომხდარი დანაშაულის შედეგად, ორი ახალგაზრდის მკვლელობის საქმის შემსწავლელი, საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის საბოლოო დასკვნას და იმ პრობლემებს, რაც საგამოძიებო კომისიამ მუშაობის პროცესში გამოავლინა.
ხორავას ქუჩაზე მომხდარი დანაშაულის საქმეზე საგამოძიებო კომისიის შექმნა და მისი უმრავლესობის ოპოზიციის წარმომადგენლებით დაკომპლექტება უპრეცედენტო შემთხვევა იყო. განსაკუთრებით იმის გათვალისწინებით, რომ ბოლო ორი მოწვევის პარლამენტში უმცირესობის ინიციატივით არც ერთი კომისია არ შექმნილა. შესაბამისად, ხელისუფლების ნებისმიერი ქმედება კომისიის რეკომენდაციების შესრულების ჭრილში, მიმართული უნდა იყოს იქითკენ, რომ ზიანი არ მიადგეს პარლამენტის დროებით საგამოძიებო კომისიის იდეას და მის საქმიანობას - როგორც მნიშვნელოვან საპარლამენტო კონტროლის მექანიზმს. ჩვენ ასევე გვესმის, რომ პოლიტიკურ ორგანოში შექმნილი და პოლიტიკოსებით დაკომპლექტებული კომისია და მისი საქმიანობა, ისევე როგორც მის მიერ შექმნილი დასკვნა, ვერ იქნება სრულად დაცლილი პოლიტიკური განწყობებისგან. თუმცა, ამავდროულად მიგვაჩნია, რომ საგამოძიებო კომისიის დასკვნა მთლიანობაში პასუხობს კომისიის დასახულ მიზანს და მნიშვნელოვან დოკუმენტს წარმოადგენს.
კომისიის საქმიანობის პროცესმა კიდევ ერთხელ ნათლად დაგვანახა, სამართალდამცავ სისტემაში არსებული ფუნდამენტური პრობლემები, დანაშაულის ობიექტური და ხარისხიანი გამოძიების მიმართულებით არსებული კრიტიკული გამოწვევები, რომელიც დაუყოვნებლივი და ძირეული რეფორმების გატარების აუცილებლობაზე მიუთითებს. ამდენად, მოვუწოდებთ შესაბამის ორგანოებს გადადგან ეფექტიანი ნაბიჯები შსს-სა და პროკურატურის სისტემის საფუძვლიანი რეფორმისთვის. ასევე, აუცილებელია შესაბამისი სამართლებრივი პასუხისმგებლობის ზომები იყოს გამოყენებული იმ პირების მიმართ, რომლებიც რაიმე ფორმით, განზრახ თუ გაუფრთხილებლობით, ხელს უშლიდნენ ან აფერხებდნენ უმძიმეს დანაშაულზე მართლმსაჯულების აღსრულებას და ვის ქმედებებშიც შესაძლოა გადაცდომები ან დანაშაულის ნიშნები იკვეთებოდეს.
საპარლამენტო კომისიის დასკვნა საერთო ჯამში 32 რეკომენდაციას შეიცავს, მათ შორისაა, შესაბამისი რეაგირების ზომების შესახებ რეკომენდაცია სისხლის სამართლის საქმის გამოძიებაზე პასუხისმგებელ მოხელეთა/თანამდებობის პირთა მიმართ (11 პირი).
საგამოძიებო კომისიის დასკვნამ კიდევ ერთხელ აჩვენა ამ საქმის გამოძიების არაერთი ხარვეზი, რომელთა სიმრავლე და სიმძიმე ეჭვქვეშ აყენებს საგამოძიებო ორგანოების ობიექტურობას. ეჭვებს აძლიერებს ორი ფაქტორი: ერთი მხრივ, თვალშისაცემია საგამოძიებო მოქმედებათა ჩაუტარებლობა ან დაგვიანებით/არასრულად ჩატარება იმ მიმართულებებით, რაც გამოძიების მხრიდან ჩხუბის ერთ-ერთი ფიგურანტის მ.კ.-ს როლის გამოკვეთას ეხებოდა.
მეორე მხრივ, მნიშვნელოვანია მ.კ.-ს ბიძის, პროკურატურის მაღალჩინოსნის, მირზა სუბელიანის ფაქტორი, რაც საქმეში არსებულ არაერთეულ და ზედაპირულ, არამედ ძირეულ ხარვეზებთან ერთად, ქმნის გამოძიების ტენდენციურობის განცდას. სწორედ ეს გარემოებები იყო საზოგადოების დიდი ნაწილისთვის საგამოძიებო უწყებების მიმართ სერიოზული უნდობლობის მიზეზი, რასაც შედეგად ფართომასშტაბიანი საპროტესტო აქციები მოჰყვა.
საგამოძიებო კომისიამ გამოავლინა მრავალი მნიშვნელოვანი დარღვევა გამოძიების პროცესში. კერძოდ, საგამოძიებო კომისიამ დაადგინა, რომ პროკურატურას გამოძიების მასალებით უნდა სცოდნოდა, რომ მ.კ. ჩხუბის დროს შესაძლოა ჰქონოდა იარაღის მსგავსი საგანი, მოწმეებისგან შეეძლო მიეღო ინფორმაცია, რომ მ.კ.-მ ჩხუბის დაწყებისას ხელი ჯიბეში ჩაიყო. შეეძლო დაედგინა მ.კ.-ს ტანსაცმელზე სარალიძის სისხლის კვალის არსებობის საკითხი. შეეძლო გამოეკვეთა დანაშაულის მოტივი. თუმცა, სამართალდამცავებმა სათანადოდ არ შეისწავლეს გამოძიების ფარგლებში ამოღებული ვიდეო მასალა. მოწმეებს არ დაუსვეს შესაბამისი კითხვები. რიგ შემთხვევაში, როგორც დასკვნაში ვკითხულობთ, პროკურორმა მოწმეს მიუთითა, რომ მისი ინფორმაცია - მ.კ.-მ ჩხუბის დაწყებისას ჯიბეში ხელი ჩაიყო - არ იყო მნიშვნელოვანი და დაიყოლია არ მიეწოდებინა ეს ინფორმაცია სასამართლოსთვის. სამართალდამცავებს არ ამოუღიათ მ.კ.-ს სავარაუდოდ სისხლიანი ტანსაცმელი და არ ჩაუტარებიათ ფარული საგამოძიებო მოქმედებები ჩხუბის მთავარი ფიგურანტების, მათ შორის, მ.კ-ს მიმართ. არ დაუკითხავთ გამოძიებისთვის ცნობილი ყველა მოწმე, რომლებიც ფლობდნენ ინფორმაციას მ.კ.-ს შესახებ და სხვა. მნიშვნელოვანია ითქვას, რომ ამ საქმეზე ჩატარებული გამოძიების ხელწერა და გამოძიების პროცესის ხარვეზების ტენდენციურობა კონკრეტული მიმართულებით, პრაქტიკულად გამორიცხავს, რომ ეს ინდივიდუალური გამომძიებლების დონეზე დაშვებულ, პროცეუდურულად უმნიშვნელო შეცდომებს წარმოადგენდეს. მიუხედავად იმისა, რომ ზოგადად პრობლემურია ქვეყანაში გამოძიების ხარისხი, ამ საქემში ზემოთხსენებული ფაქტორების ერთობლივი არსებობა, ამ შემთხვევის სპეციფიურობაზე მიუთითებს.
ფაქტია, სახელმწიფომ ვერ დაიცვა დავით სარალიძის სიცოცხლის უფლება და ვერ შეასრულა მასზე დაკისრებული ვალდებულება ობიექტურად და მიუკერძოებლად გამოეძიებინა სიცოცხლის ხელყოფის საქმე. გამოძიება წარმართა მნიშვნელოვანი ხარვეზებით და ხელი შეეშალა საქმეზე მართლმსაჯულების აღსრულებას. ამიტომ, ხელმომწერი ორგანიზაციები საფუძვლიანად და არგუმენტირებულად მივიჩნევთ დროებითი საგამოძიებო კომისიის დასკვნას და მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს და შესაბამის ორგანოებს:
- საკუთარი როლისა და ფუნქციის გათვალისწინებით, გაიზიარონ დროებითი საგამოძიებო კომისიის დასკვნაში მოცემული რეკომენდაციები, რაც ხელს შეუწყობს როგორც ამ საქმის გამოძიების სათანადოდ წარმართვას ასევე, მსგავსი შემთხვევების პრევენციას მომავალში;.
- გაატარონ საკანონმდებლო ცვლილებები საგამოძიებო და სამართალდამცავ სისტემაში, გამოძიების ხარისხის და ობიექტურობის გაზრდის მიზნით. ასევე, გადადგან ნაბიჯები სასკოლო გარემოს უსაფრთხოების უზრუნველყოფის და კონფლიქტების პრევენციის მიზნით, რაც რეკომენდებულია დროებითი საგამოძიებო კომისიის დასკვნაში;
- დაუყოვნებლივ დაიწყოს გამოძიება საქმის გამოძიებასთან ნებისმიერი ფორმით კავშირში მყოფი პირების ქმედებებში დანაშაულის ნიშნების შესასწავლად და დადგინდეს გამოძიების ტენდენციურობის მიზეზები და პასუხისმგებელი პირები (აღნიშნულის აუცილებლობაზე საუბრობს აგრეთვე სახალხო დამცველი).
სხვა შემთხვევაში, პასუხისმგებელ უწყებათა უმოქმედობა და აღნიშნული კომისიის მიგნებების და რეკომენდაციების მხოლოდ პოლიტიკური დისკუსიის საგნად ქცევა გვაფიქრებინებს, რომ პარლამენტის 95 წევრის მხარდაჭერილი კომისიის შექმნის გადაწყვეტილება ემსახურებოდა მოკლულის მამის, ზაზა სარალიძის პროტესტით საზოგადოებაში გაჩენილი მუხტის ჩაქრობას და არ იყო ორიენტირებული რეალურ შედეგზე.

NGOs’ Statement concerning findings and recommendations by Temporary Investigative Commission on Khorava Street Crime
Date: 18 Sep 2018
We, the undersigned organizations, would like to comment on the final conclusion made by the Temporary Investigative Commission of Parliament of Georgia on the murder of two young persons as a result of the crime committed on Khorava Street in Tbilisi on 1 December 2017 and on the problems which the Commission identified in the process of its work.
The creation of the Investigative Commission on the crime committed on Khorava Street and staffing it mostly with the representatives of the opposition was an unprecedented occurrence. Especially considering the fact that no commission was created on the minority’s initiative in Parliament of the two previous convocations. Correspondingly, any action taken by the government in terms of the implementation of the Commission’s recommendations should aim to prevent any damage to the idea and the work of the Parliamentary Temporary Investigative Commission as an important mechanism of parliamentary oversight. We also understand that a commission created within a political body and staffed with politicians and the work of such a commission as well as its conclusion cannot be fully insulated from political sentiments. However, we also believe that the conclusion of the Investigative Commission is generally consistent with the goal set by the Commission and is an important document.
The process of the Commission’s work has clearly demonstrated the fundamental problems prevailing within the law enforcement system, the critical challenges with regard to the objective and competent investigation of crimes, indicating the need for carrying out immediate and cardinal reforms. Therefore, we call on the relevant agencies to take effective steps to comprehensively reform the system of the Ministry of Internal Affairs and the Prosecutor’s Office. In addition, the corresponding measures of legal responsibility should be applied to the persons who, in any form, intentionally or by negligence, created obstacles or hampered the administration of justice with regard to a grave crime and whose actions possibly involve irregularities and indications of a crime.
The Parliamentary Commission’s conclusion contains the total of 32 recommendations, including a recommendation concerning corresponding measures against civil servants/public officials responsible for the investigation of the criminal case (11 persons).
The Investigative Commission’s conclusion has once again demonstrated numerous flaws in the investigation of this case, the number and seriousness of which cast doubt on the objectivity of the investigative bodies. The suspicions are strengthened by two factors: on the one hand, the investigation’s failure to conduct investigative actions with regard to identifying the role of one of the brawl participants, M. K., or conducting them belatedly and incompletely, is striking.
On the other hand, there is an important factor of M. K.’s uncle, a high-ranking official at the Prosecutor’s Office, Mirza Subeliani, which, in combination with fundamental, rather than individual and superficial flaws prevailing in the case, creates a feeling that the investigation was biased. Precisely these circumstances were the reason of serious distrust towards the investigative agencies on a significant part of the public, causing large-scale protest rallies as a result.
The Investigative Commission has uncovered many important violations in the process of the investigation. Specifically, the Investigative Commission has established that the Prosecutor’s Office should have known from the materials of the investigation that M. K. possibly had a weapon-like object during the brawl; it could have received information from the witnesses that M. K. put his hands in his pockets at the start of the brawl. It could have established whether there were traces of Saralidze’s blood on M. K.’s clothes. It could have determined the motive of the crime. However, the law enforcers did not properly study the video footage obtained within the framework of the investigation. The witnesses were not asked appropriate questions. We read in the conclusion that, in some cases, the prosecutor told a witness that his/her information – that M. K. put his hands in his pockets at the start of the brawl – was not important and convinced him/her not to provide the court with this piece of information. The law enforcers did not seize M. K.’s allegedly blood-stained clothes and did not carry out secret investigative actions concerning the main participants of the brawl, including M. K. They did not question all witnesses that the investigation was aware of, who had information about M. K. and other. It is important to say that the manner of the investigation of this case and the concrete bias with regard to the flaws in the investigation process virtually rule out that these were procedurally insignificant errors made at the level of individual investigators. Despite the fact that the quality of investigation in the country is generally low, the existence of the whole set of the aforementioned factors, in this case, points at a specific nature of this incident.
It is a fact that the state failed to protect Davit Saralidze’s right to life and failed to fulfill its responsibility to investigate the case of infringement on life in an unbiased and impartial manner. The investigation was marred by significant flaws, and obstacles were created to the administration of justice. This is why we, the undersigned organizations, consider the Temporary Investigative Commission’s conclusion substantiated and well-founded and call on Parliament of Georgia and relevant agencies:
- Within the scope of their role and functions, to take into consideration the recommendations provided in the Investigative Commission’s conclusion, which will facilitate proper investigation of this case and prevention of similar instances in the future;
- To pass legislative amendments concerning the investigative and law enforcement system in order to improve the quality and objectivity of investigation. Also, to take steps to provide for the secure environment in schools and to prevent conflicts, as recommended by the Investigative Commission’s conclusion;
- To start without delay an investigation into the indications of a crime in the actions of persons who were involved in the investigation in any form in order to establish the reasons for a bias in the investigation and persons responsible (The Public Defender talks about the need for this as well).
In other case, the inactivity of responsible agencies and turning the findings and recommendations made by the Commission into nothing but a subject of political discussions, makes us think that the decision on the creation of the Commission supported by 95 MPs served to assuage the public outcry caused by the protest of Zaza Saralidze, father of the killed young man, and was not aimed at achieving real results.