არასამთავრობო ორგანიზაციების მიმართვა სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს 2008 წლის ომის შედეგად დაზარალებულთა სახელით
თარიღი: 18 ნოე 2015
12 ნოემბერს ფონდი “ ღია საზოგადოება- საქართველოს“ ორგანიზებით ხუთმა ქართულმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ წერილობით მიმართა სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მოსამართლეებს 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს ჩადენილი ომისა და ადამიანურობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულების გამოძიების დაწყებასთან დაკავშირებით. მიმართვას ხელს აწერენ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, (საია), კონსტიტუციის 42-ე მუხლი, ადამიანის უფლებათა ცენტრი და წამების მსხვერპლთა ფსიქო-სოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრი.
შეგახსენებთ, რომ 2015 წლის 13 ოქტომბერს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორმა ფატუ ბენსუდამ ამავე სასამართლოს 2008 წლის ომამდე და ომის შემდგომ საქართველოში არსებული ვითარების გამოძიების დაწყების თხოვნით მიმართა. კერძოდ, გამოძიებამ უნდა მოიცვას პერიოდი 1 ივლისიდან 10 ოქტომბრამდე.
საქართველოში, ა.წ ოქტომბერში ვიზიტით მყოფმა ფატუ ბენსუდამ, 2008 წლის ომის შედეგად დაზარალებულ პირებს და მათ წარმომადგენლებს აცნობა, რომ 2015 წლის 12 ნოემბრამდე სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მოსამართლეებისთვის წარედგინათ თავიანთი პოზიცია გამოძიების დაწყებისთვის საჭირო საკითხებთან/საჭიროებებთან დაკავშირებით.
ამ მიმართვით, ზემოაღნიშნული ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციები, 2008 წლის ომის შედეგად დაზარალებულთა სახელით, მხარს ვუჭერთ პროკურორის შუამდგომლობას გამოძიების დაწყების თაობაზე და დამატებით მოვითხოვთ, რომ გაფართოვდეს გამოძიების ფარგლები.
მიგვაჩნია, რომ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ უნდა დააკმაყოფილოს პროკურორის მოთხოვნა გამოძიების დაწყების თაობაზე და აღნიშნულმა გამოძიებამ აუცილებლად უნდა მოიცვას ქართველი სამხედრო ტყვეების წამების და სამოქალაქო პირებისათვის უკანონოდ თავისუფლების აღკვეთისა და მათ მიმართ არაადამიანური მოპყრობის ფაქტები, ასევე გამოძიებულ უნდა იქნას კოდორის ხეობიდან ქართველების დევნის და მათი საკუთრების განადგურების ფაქტები. პროკურორი ფატუ ბენსუდას 2015 წლის 13 ოქტომბრის მოთხოვნაში, რომელიც ქართველების იძულებითი გადაადგილების, სამშვიდობოებზე სავარაუდო თავდასხმის, მკვლელობების, ეთნიკური ნიშნით დევნის, მოწინააღმდეგის და მტრის ქონების განადგურებისა და მოროდიორობის ფაქტების გამოძიებას ითვალისწინებს, სავარაუდო დანაშაულების ჩადენის ადგილად მხოლოდ სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაა აღნიშნული.
ომის შედეგად დაზარალებულებს მიაჩნიათ, რომ აუცილებელია გამოძიების ჩატარება საერთაშორისო სასამართლოს მიერ, რადგან ამ დრომდე მათ ვერ აღიდგინეს დარღვეული უფლებები. დაზარალებულებს აქვთ მოლოდინი, რომ დამოუკიდებელი გამოძიების შედეგად ყველა დამნაშავე დაისჯება.

NGO Appeal to the International Criminal Court on behalf of victims of the 2008 war
On 12 November, with coordination by the Open Society Georgia Foundation, five Georgian NGOs addressed their written statement to the justices of the International Criminal Court concerning the commencement of investigation into the war crimes and crimes against humanity possibly committed during the August 2008 war. The statement has been signed by the Georgian Young Lawyers' Association (GYLA), Article 42 of the Constitution, the Human Rights Center and the Center for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims.
On 13 October 2015, Fatou Bensouda, Prosecutor of the International Criminal Court, addressed the Court with a request for authorizing investigation into the situation in Georgia before and after the 2008 war.
During her visit to Georgia in October this year, Fatou Bensouda informed the victims and their representatives that they could submit their views about issues/needs related to the commencement of investigation.
By submitting this Appeal, we, the above-listed Georgian non-governmental organizations acting on behalf of the victims of the 2008 war, support the Prosecutor's request for authorizing the commencement of investigation and request that the scope of investigation be expanded.
In our view, the International Criminal Court should uphold the Prosecutor's request for authorizing investigation and the investigation has to cover possible acts of torture committed against Georgian prisoners of war as well as unlawful detention and inhuman treatment of civilians; eviction of Georgians from the Kodori Gorge and destruction of their property should also be investigated. The motion submitted by Prosecutor Fatou Bensouda on 13 October 2015, which concerns investigation into allegations of forcible displacement of Georgians, attacks on peacekeepers, persecution on account of ethnic belonging, destruction of enemy property and pillaging, contemplates only the South Ossetian territory as a place of commission of these alleged crimes.
The victims of the war are of the view that it is necessary that the International Court conduct investigation, since they have been unable to have their breached rights restored so far. The victims' expectation is that the independent investigation will lead to punishment of all those responsible.