არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და სამოქალაქო აქტივისტების მიმართვა „ევროპის სოციალისტურ პარტიას”
ჩვენ – საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებსა და სამოქალაქო აქტივისტებს – გვსურს მოგმართოთ თანამედროვე საქართველოს ისტორიის ამ მნიშვნელოვან მომენტში და გთხოვოთ რეაგირება იმ სერიოზულ გამოწვევებზე, რომელთა წინაშეც დღეს დგას პლურალისტური და მონაწილეობითი დემოკრატია საქართველოში. გამოწვევები უკავშირდება მმართველ პარტია „ქართულ ოცნებას“, თქვენი – „ევროპის სოციალისტური პარტიის“ (PES) პარტნიორს, რომლის ქმედებების შედეგად გრძელდება სახელმწიფოს მიტაცების პროცესი საქართველოს არაფორმალური მმართველისა და პარტიის თავმჯდომარის ბატონი ბიძინა ივანიშვილის მიერ.
14 ნოემბერს მმართველმა პარტიამ დაარღვია დაპირება საარჩევნო სისტემის ცვლილების შესახებ და პარლამენტში არ დაუჭირა მხარი არჩევნების სრულად პროპორციულ წესზე გადასვლას. ეს დაპირება 2019 წლის ზაფხულში ახალგაზრდების პროტესტის მონაპოვარი იყო; ამ ცვლილების საჭიროებაზე ასევე თანხმდებოდა ყველა ოპოზიციური პოლიტიკური პარტია და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაცია. ჩვენ ვიხილეთ დადგმული პროცესი, თითქოს მაჟორიტარი დეპუტატები, რომლებსაც ხელი ჰქონდათ მოწერილი საპარლამენტო ინიციატივაზე (36), “აჯანყდნენ” ცვლილებების წინააღმდეგ. სინამდვილეში, ეჭვი არავის ეპარება, რომ ამ პროცესს თავიდანვე მართავდა „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე, ოლიგარქი ბიძინა ივანიშვილი, რომელიც ერთპიროვნულად იღებს გადაწყვეტილებებს მის პარტიაში. მმართველი პარტიის ამ უპასუხისმგებლო ნაბიჯს პოლიტიკური პროცესი პარლამენტიდან ქუჩაში გადააქვს, რითაც საფრთხეს უქმნის საზოგადოებრივ უსაფრთხოებას და სტაბილურობას ქვეყანაში.
მოვლენები დინამიურად ვითარდება, ხალხი ქუჩაში გამოდის, მმართველი პარტია უკვე დატოვა რამდენიმე წევრმა. თუ მმართველი პარტიის მხრიდან არ იქნება დაუყოვნებლივი, ადეკვატური რეაქცია, არსებობს კრიზისის გაღრმავებისა და უკონტროლო პროცესების განვითარების რისკი.
მიგვაჩნია, რომ „ქართული ოცნების“ გადაწყვეტილება აშკარად უპირისპირდება საქართველოს მოქალაქეების ნებას და აზიანებს თანასწორობას პოლიტიკურ ასპარეზზე. ამ ქმედებებით „ქართული ოცნება“ ეწინააღმდეგება როგორც „ევროპელი სოციალისტების პარტიის“ (PES) ფუძემდებლურ ღირებულებებსა და პრინციპებს, ისე პოლიტიკური ქცევის ხუთივე ღირებულებას: „თავისუფლება, დემოკრატია, თანასწორობა, სამართლიანობა და სოლიდარობა“ (2013 წლის PES-ის ფუნდამენტური პროგრამა).
საქართველოში მიმდინარე მოვლენების გამო ქართველი ხალხის წუხილიდან გამომდინარე, მიგვაჩნია, რომ „ევროპელი სოციალისტების პარტიას“, როგორც ხალხთან ყველაზე უფრო ახლოს მდგომ პარტიას, უნდა ჰქონდეს რეაგირება მისი პარტნიორის ქმედებებზე, რომლებიც არღვევს მონაწილეობითი დემოკრატიის პრინციპებს და მიზნად ისახავს ძალაუფლების შენარჩუნებას ხალხის ნების საწინააღმდეგოდ.
გთხოვთ, თვალი ადევნოთ საქართველოში მიმდინარე მოვლენებს. ასევე, გთხოვთ, ნუ გექნებათ ილუზია და არ მოტყუვდეთ მმართველი პარტიის წარმომადგენლების განცხადებებით, რომ ეს იყო შიდაპარტიული დემოკრატიის დემონსტრირება. სინამდვილეში, ეს არის ოლიგარქ ბიძინა ივანიშვილის მიერ სახელმწიფოს მიტაცების პროცესის გაგრძელება, რომელსაც სურს გაახანგრძლივოს საკუთარი მმართველობა ფსევდოდემოკრატიული პროცესების საშუალებით.

Address of Georgian Civil Society Organizations and Civic activists to the European Socialists Party (PES)
Date: 15 Nov 2019
Dear President Stanishev,
Dear Secretary-General Post,
We, the undersigned representatives of the Georgian civil society organizations and civic activists, would like to address you at this important moment in the history of modern Georgia and urge you to take immediate and adequate actions responding to the grave challenges to the pluralistic and participatory democracy in the country, as a result of the actions of the ruling party Georgian Dream, a sister party to PES, which adds on to the ongoing state capture by the informal governor of Georgia and the chair of the party Mr. Ivanishvili.
The much promised and awaited change of the electoral system (transition to the fully proportionate one), which had been achieved as a result of the mass youth-led street protests during summer 2019, and which was a consensus request of all the opposition parties but also of the civil society for nearly a decade, was rejected by the ruling party in the Parliament on November 14. A process was staged, as if the current majoritarian MPs whose names were also among the initiators of the changes to the Parliament (36), rebelled against the proposed amendments. In fact, the public has no doubt that this was an artificially manipulated process from the very beginning and that it has been masterminded by the chair of the ruling party, oligarch Bidzina Ivanishvili, who has been a single-handed decision-maker in the Georgian Dream. This irresponsible step of the ruling party, pushes the political process out of parliament into the street, thereby jeopardizing public safety and stability in the country.
The situation is developing and evolving rather dynamically, people took it to the street, some of the ruling party representatives have also broken off from the party, and, if there is no immediate adequate reaction from the ruling party there is a serious risk of crisis deepening and the processes going out of control.
We believe that the actions taken by the ruling party are in conflict with the foundational values and principles of PES, but also are clearly against all five values of the moral compass for political action as stated in 2013 PES Fundamental Programme: ‘Freedom, democracy, equality, justice, and solidarity’, as this decision is clearly against the will of the people of Georgia and undermines the equal political playing field.
Having conveyed to you the information on the latest developments, but also the sentiments of the people of Georgia, we believe that the Party of European Socialists, which is probably the party closest to the ordinary people, is best placed to have a strong reaction to these actions by its sister party, which violates the principles of participatory democracy and is aimed at clinging to power against the will of people. We ask you to remain vigilant regarding the developments in Georgia, but also, not to have any illusions and be misled by the claims from the ruling party representatives that this was a demonstration of internal party democracy. Rather, this is a continuation of the process of the state capture by the oligarch Ivanishvili, who wishes to prolong his rule in Georgia through these pseudo-democratic processes.