არასამთავრობოები აფგან მუხთარლის საქმესთან დაკავშირებით მთავარ პროკურორთან შეხვედრას ითხოვენ
2018 წლის 12 იანვარს ბელაქნის (აზერბაიჯანი) რაიონულმა სასამართლომ აფგან მუხთარლი დამნაშავედ ცნო წაყენებულ ბრალდებებში და მას სასჯელის სახით 6 წლით თავისუფლების აღკვეთა განუსაზღვრა. სასამართლომ არ დააკმაყოფილა დაცვის მხარის არც ერთი შუამდგომლობა, რომლითაც შესაძლებელი იქნებოდა აფგან მუხთარლის უდანაშაულობის დადასტურება. ხელმომწერი ორგანიზაციები მივიჩნევთ, რომ ბელაქნის რაიონულმა სასამართლომ აფგან მუხთარლის მიმართ დაარღვია ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციით დაცული სამართლიანი სასამართლოს უფლება.
ამასთან, მიუხედავად იმისა, რომ შემთხვევიდან უკვე რვა თვეა გასული საზოგადოებისთვის კვლავ უცნობია აფგან მუხთარლის საქმესთან დაკავშირებით საქართველოში მიმდინარე გამოძიების დეტალები და შედეგი. სერიოზული კითხვები ჩნდება გამოძიების ეფექტურობასთან დაკავშირებით. ამ დრომდე საზოგადოებისთვის ცნობილი გახდა მხოლოდ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრდაზვერვის დეპარტამენტისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზღვრის დაცვის პოლიციის ხელმძღვანელების თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ. ის რომ არ მომხდარა დეტალური განმარტება მომხდართან დაკავშირებით, არ გასაჯაროვებულა ამოღებული ვიდეო-მასალა, კიდევ უფრო ამყარებს ეჭვს გამოძიებაზე პოლიტიკური ზეგავლენის არსებობის შესახებ. დღემდე არ არის სათანადოდ შესწავლილი საქმეში სახელმწიფოს წარმომადგენლების შესაძლო მონაწილეობის საკითხი.
მომხდარის არაეფექტური გამოძიება საფრთხეს უქმნის საქართველოს დემოკრატიის იმიჯს, რაც არაერთხელ აღინიშნა საერთაშორისო პარტნიორების მიერ. მეტიც, როგორც ეს ევროპარლამენტის მიერ მიღებულ რეზოლუციაშია აღნიშნული, „ევროპარლამენტი გმობს აფგან მუხთარლის თბილისიდან გატაცებას და მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, სწრაფად, გამჭვირვალედ და ეფექტურად გამოიძიოს მუხთარლის ძალადობრივი გაუჩინარება“.
ავტორიტეტული უფლებადამცველი ორგანიზაციის, „ფრიდომ ჰაუსის“ მიერ დემოკრატიის შესახებ გავრცელებულ 2018 წლის ანგარიშში საქართველო კვლავ ნაწილობრივ თავისუფალი ქვეყნების სიაში რჩება. დასკვნის ძირითად მიგნებებში ერთ-ერთი პირველი მოხვდა აფგან მუხთარლის თბილისიდან გაუჩინარების ფაქტი, ავტორიტარული რეჟიმის საზღვრებს მიღმა წვდომა "დემოკრატიისთვის ყველაზე საგანგაშო საფრთხედ" არის მოხსენიებული: „დევნილი ჟურნალისტი აფგან მუხთარლი გაიტაცეს თბილისიდან ადამიანებმა, რომლებიც, სავარაუდოდ, ქართულად ლაპარაკობდნენ, შემდეგ ის გადაიყვანეს აზერბაიჯანში. ეს აჩენს შეშფოთების საფუძველს, რომ გატაცებაში საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ“ - ნათქვამია ანგარიშში.
აზერბაიჯანელი ჟურნალისტი, აფგან მუხთარლი, თბილისში 2017 წლის 29 მაისს გაუჩინარდა, მოგვიანებით კი ის აზერბაიჯანში, ბაქოში აღმოჩნდა დაკავებული. მუხთარლის ჩვენების მიხედვით, ის ქართული პოლიციის ფორმაში ჩაცმულმა და ქართულად მოსაუბრე პირებმა გაიტაცეს, რაც საქართველოში ამ საქმის ეფექტურ გამოძიებას საერთაშორისო დატვირთვას ანიჭებს. აზერბაიჯანში აფგან მუხთარლის ბრალი წაეყენა საზღვრის უკანონო გადაკვეთის, კონტრაბანდის და მესაზღვრეებისათვის წინააღმდეგობის გაწევის მუხლებით.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოში მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, დღემდე არ დაკმაყოფილებულა „თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის“ და მისი წევრი ორგანიზაციის, „კონსტიტუციის 42-ე მუხლის“1 მოთხოვნა აფგან მუხთარლისათვის და მისი მეუღლისთვის, ლეილა მუსტაფაევასათვის დაზარალებულის სტატუსის მინიჭების თაობაზე. ასევე არ მომხდარა ეფექტური გამოძიება ლეილა მუსტაფაევასა და აფგან მუხთარლის მეგობრის, დაშგინ აღალარლის სავარაუდო თვალთვალის ფაქტებზე. აღსანიშნავია, რომ ლეილა მუსტაფაევამ გამოძიებას სავარაუდო მოთვალთვალეთა ფოტოებიც წარუდგინა, თუმცა აღნიშნულთან დაკავშირებით რეაგირება არ მომხდარა.
აფგან მუხთარლის სავარაუდო გატაცება და მისი წარმოშობის ქვეყანაში გადაყვანა არღვევს საერთაშორისო სამართლის ნორმებს. საქართველო, რომელიც ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის ხელმომწერია, ვალდებულია უზრუნველყოს უცხო ქვეყნის მოქალაქეთა ან მოქალაქეობის არმქონე პირთა, მათ შორის, აზერბაიჯანის მოქალაქეთა უსაფრთხოება საქართველოში და არ დაუშვას მათი იძულებითი გადაცემა წარმოშობის ქვეყანაში, სადაც ისინი შესაძლოა პოლიტიკურად მოტივირებულ დაკავებას, წამებას ან არაადამიანურ მოპყრობას დაექვემდებარონ.
ხელმომწერი ორგანიზაციები ზემოთაღნიშნულის გათვალისწინებით, მივმართავთ:
• გაასაჯაროვოს საქართველოში 2017 წლის 29 მაისს აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის, აფგან მუხთარლის, სავარაუდო გატაცებასთან დაკავშირებით მიმდინარე გამოძიების დეტალები: მათ შორის, მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, გავრცელდეს საქმეში მითითებული სავარაუდო გატაცების ადგილიდან, ასევე სასაზღვრო-გამშვები პუნქტიდან ამოღებული ვიდეო-მასალა. დღემდე საზოგადოებისთვის მხოლოდ ის არის ცნობილი, რომ გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 143-ე მუხლის მიხედვით მიმდინარეობს, რაც თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთას გულისხმობს;
• უზრუნველყოს აფგან მუხთარლის საქმეზე დამოუკიდებელი და ეფექტური გამოძიება. - უზრუნველყოს გამოძიების შედეგებისა და მიმდინარეობის თაობაზე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლების მთავარ პროკურორთან შეხვედრა; - გამოძიება აწარმოოს სისხლის სამართლის კოდექსის 143-ე მუხლის მე-2, მე-3 და მე-4 ნაწილებით, რაც გულისხმობს თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთას დამამძიბელ გარემოებებში, ასევე 154-ე მუხლით (ჟურნალისტისთვის პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლა);
• მიანიჭოს დაზარალებულის სტატუსი აფგან მუხთარლის და მის მეუღლეს, ლეილა მუსტაფაევას;
1 „თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი“ მის წევრ ორგანიზაციასთან „კონსტიტუციის 42-ე“ მუხლთან ერთად, აფგან მუხთარლის ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში იცავს, სადაც 2017 წლის 19 ივლისს წარადგინა საჩივარი - აფგან მუხთარლი და ლეილა მუსტაფაევა აზერბაიჯანისა და საქართველოს წინააღმდეგ.

NGOs demand meeting with the Chief Prosecutor regarding the case of Afgan Mukhtarli
On January 12, 2018, the Belakani (Azerbaijan) District Court found Afgan Mukhtarli guilty in the imposed charges and sentenced him to 6 years imprisonment. The court did not satisfy any solicitations of the defense that was aimed to confirm the innocence of Mukhtarli. The below signatory organizations believe that the Belakani District Court violated Afgan Mukhtarli’s right to fair trial that is protected under the European Convention of Human Rights.
Furthermore, although eight months have passed since the incident, the Georgian society has no information regarding Afgan Mukhtarli’s case investigation held in Georgia. Serious questions arise on the effectiveness of the Georgian investigation. The society is only informed that the head of the Counter-Intelligence Department of the State Security Service and the head of the Border Police Unit of the Ministry of Internal Affairs have been dismissed. Lack of detailed clarifications on the incident and non-disclosure of relevant video-recordings strengthens the doubt about political influence over the investigation. Alleged participation of state representatives in this incident is not properly studied so far.
Ineffective investigation of the incident undermines Georgian democracy that has already been underlined several times by the international partners. Moreover, as the resolution of the European Parliament states “the European Parliament condemned the abduction of Afgan Mukhtarli in Tbilisi and urged the Georgian authorities to ensure a prompt, thorough, transparent and effective investigation into Afgan Mukhtarli’s forced disappearance.”
Authoritative human rights organization Freedom House still ranks Georgia among partly-free states, according to its report Freedom in the World 2018. In key findings of the report, the Freedom House mentions the disappearance of Afgan Mukhtarli from Tbilisi and evaluates the ability of the authoritarian regime to reach across the borders as “most alarming threat to democracy.” “Exiled Azerbaijani journalist, Afgan Mukhtarli, was kidnapped in Tbilisi by men who allegedly spoke Georgian, then transported across the border to Azerbaijan, raising concerns that Georgian authorities were complicit in the abduction,” the report states.
Afgan Mukhtarli, Azerbaijani journalist, disappeared in Tbilisi on May 29, 2017. Later on, he turned out to be detained in Baku. According to Mukhtarli’s statement, he was abducted by Georgian-speaking individuals, who were dressed in Georgian police uniforms and this fact gives the effective investigation of the case international meaning. In Azerbaijan, Afgan Mukhtarli was charged for the illegal crossing of the border, smuggling and resisting border guards.
It is noteworthy that investigation in Georgia have not satisfied the solicitation of Human Rights House Tbilisi and its member organization, Article 42 of the Constitution[1] on granting the status of victim to Afgan Mukhtarli and his wife, Leyla Mustafaeva. As well, no effective investigation was launched on alleged illegal surveillance facts against Leyla Mustafaeva and Afgan Mukhtarli’s friend, Dashgin Aghalarli, in Tbilisi. Should be noted that Leyla Mustafaeva submitted the photos of persons allegedly conducting surveillance on her to the investigation, however there was no reaction to this fact.
Alleged abduction and forcible return of Afgan Mukhtarli to his country of origin violates the norms of international law. As a party to the European Convention on Human Rights, Georgia is responsible to ensure security of foreign citizens (including Azerbaijani citizens) or stateless persons, residing within the territory of Georgia and prevent their involuntary return to their country of origin, where they might become subjects to detention on political grounds, torture or inhuman treatment.
Considering the abovementioned, the below signatory organizations urge:
• Make the investigation details of alleged abduction of Azerbaijani journalist Afgan Mukhtarli on May 29, 2017 public: including, due to high public interest, disclose the video-recordings from the cameras from the site of alleged kidnapping as well from the customs office at the border. Until today, the society was only aware that the investigation is ongoing under the Article 143 of the Criminal Code of Georgia that implies unlawful imprisonment;
Prosecutor's Office:
• To ensure independent and effective investigation of Afgan Mukhtarli’s case;
• To ensure meeting of representatives of non-governmental organizations with the Chief Prosecutor of Georgia on investigation results and ongoing process of Afgan Mukhtarli’s case;
• To proceed the investigation under paragraphs 1, 3 and 4 of the Article 143 that implies unlawful imprisonment with aggravating circumstances present, as well under Article 154 (unlawful interference with the journalist’s professional activities);
• To grant the status of victim to Afgan Mukhtarli and his wife, Leyla Mustafayeva;
2. Human Rights House Tbilisi (HRHT)
3. Human Rights Center (HRIDC)
4. Sapari
5. Article 42 of the Constitution
6. Media Institute
7. Georgian Center for Psycho-Social and Medical Rehabilitation of Torture Victims (GCRT)
8. Tolerance and Diversity Institute (TDI)
9. Transparency International – Georgia (TI)
10. Georgian Democracy Initiative (GDI)
11. International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED)
12. Human Rights Education and Monitoring Center (EMC)
13. Open Society Georgia Foundation (OSGF)
[1] Human Rights House Tbilisi, together with its member organization Article 42 of the Constitution, represents Afgan Mukhtarli in the European Court of Human Rights, where on July 19, 2017 lodged the complaint – Afgan Mukhtarli and Leyla Mustafaeva vs. Azerbaijan and Georgia.