არასამთავრობოები ეხმიანებიან ივანიშვილის გეგმებს წყალტუბოსთან დაკავშირებით
ვეხმიანებით ქალაქ წყალტუბოში არსებული შენობებისა და სივრცეების ფართომასშტაბიანი გასხვისების შესახებ მედიაში გავრცელებულ ინფორმაციას და დაუშვებლად მიგვაჩნია საზოგადოებისთვის მნიშვნელოვანი რესურსების გაცხადებული ფორმით პრივატიზება.
2019 წლის 30 ოქტომბერს მედიაში გავრცელდა მმართველი პარტიის თავმჯდომარის, ბიძინა ივანიშვილის განცხადება, რომლის თანახმადაც, ის გეგმავს კურორტ წყალტუბოში, „უკლებლივ ყველა (22) სასტუმროსა და ცხრა აბანოს“ გამოსყიდვას და მის მიერ წარმოდგენილი ბიზნეს გეგმის შესაბამისად კურორტის რეაბილიტაციას.
პირველ რიგში, ჩვენთვის მიუღებელია ის ფაქტი, რომ სახელმწიფოს არ გააჩნია ამა თუ იმ საჯარო სივრცის, ქალაქისა და რეგიონის განვითარების სტრატეგიული გეგმა და მხოლოდ იქ არსებული ქონებისა და საჯარო რესურსების პრივატიზებაში ხედავს განვითარების გზას. ამგვარი მიდგომა ქმნის სახელმწიფოს არაქმედითობის განცდას, აკნინებს სახელმწიფო ინსტიტუციების მნიშვნელობას და ხელს უწყობს სახელმწიფო ქონების დაუსაბუთებელი და გაუაზრებელი გაყიდვის შემთხვევებს.
სწორედ ამგვარმა მიდგომამ მისცა შესაძლებლობა ბიძინა ივანიშვილს, წყალტუბოს საჯარო მნიშვნელობის მქონე სარეკრეაციო და ბალნეოლოგიური რესურსებისა და კულტურული მნიშვნელობის შენობების შეძენის აუცილებლობა, სახელმწიფოს მხრიდან წლების განმავლობაში წყალტუბოს განვითარების სტრატეგიული გეგმის ჩამოუყალიბებლობით დაასაბუთოს, სახელმწიფო უწყებების ფუნქცია შეითავსოს და საკუთარი შეხედულებით დაგეგმოს სახელმწიფო რესურსების განვითარება.
განსაკუთრებით პრობლემურია ის, რომ არ ხდება წყალტუბოში არსებული სახელმწიფო თუ მუნიციპალური ქონების გასხვისების პროცესში საჯარო ინტერესის გათვალისწინება. კერძოდ, არ არის გამოკვლეული, თუ რა სარგებელს მოუტანს აღნიშნული პროექტი ქალაქს, რეგიონს თუ სახლმწიფოს; გაგრძელდება თუ არა და თუ გაგრძელდა - საზოგადოების რა ნაწილისთვის, წყალტუბოს სამკურნალო წყლებზე, სარეკრეაციო სივრცეებსა და კულტურული მნიშვნელობის ძეგლებზე წვდომა და ზოგადად, არის თუ არა ამ მასშტაბის ქონების პოლიტიკური ძალაუფლების მქონე პირისთვის გადაცემა წყალტუბოს განვითარების უალტერნატივო გზა.
ამ ეტაპზე ხელმისაწვდომია მხოლოდ ივანიშვილის მიერ წარმოდგენილი წყალტუბოს განვითარების ბიზნეს-გეგმა, რომელიც ამ ტერიტორიაზე სასტუმროების, საბავშვო პარკებისა და აუზების მშენებლობის კონცეფციის პროექტია.
აღსანიშნავია, რომ პოლიტიკური ძალაუფლების მქონე პირის ხელში სახელმწიფო ქონების ამ მასშტაბით კონცენტრირების შესაძლო შედეგების კრიტიკული გააზრების და საჯარო განხილვის გარეშე, ივანიშვილის აღნიშნული ინიციატივა, გაცხადებიდან რამდენიმე საათში, ერთხმად მოიწონეს ხელისუფლების სხვადასხვა შტოს წარმომადგენლებმა. მეტიც, მიუხედავად იმისა, რომ სახელმწიფო ქონების ეროვნული სააგენტო წყალტუბოში მდებარე რამდენიმე ქონების საკმაოდ მაღალ ფასად გასხვისებას გეგმავდა, ბიძინა ივანიშვილისთვის ქონების ერთ ლარად გადაცემა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრისთვის სრულიად მისაღები აღმოჩნდა (განცხადება),
წყალტუბოში საჯარო ქონების შესყიდვა არ არის სახელმწიფო ქონების დაუსაბუთებელი პრივატიზებისა და ივანიშვილის ხელში მნიშვნელოვანი საჯარო რესურსების კონცენტრირების ერთადერთი მაგალითი; სახელმწიფო ინსტიტუციების გაძლიერებისა და მათი გაჯანსაღების ნაცვლად, მმართველი პარტიის ხელმძღვანელი, კერძო ინიციატივების ფარგლებში ითავსებს სახელმწიფოს ფუნქციებს და საჯარო ინტერესების საკუთარი ინტერპრეტაციის საფუძველზე საზოგადოებრივი მნიშვნელობის არაერთი ქონების ბედს განსაზღვრავს. სახელმწიფო ქონების ბედის განკარგვის ანალოგიური მაგალითია აბასთუმანში შემოვლითი გზის მშენებლობის შესახებ ივანიშვილის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება, რომელიც ივანიშვილის მხრიდან, ასევე, სახელმწიფოს სისუსტითა და კონცეპტუალური ხედვის ნაკლებობით დასაბუთდა. გარემოსდამცველთა შეფასებით, აღნიშნული გადაწყვეტილება, განხორციელების შემთხვევაში, ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნული პარკის ველურ ბუნებას გაანადგურებს.
უნდა ითქვას, რომ წყალტუბოს, აბასთუმნის და სხვა ეროვნული მნიშვნელობის საჯარო რესურსების ივანიშვილისთვის გადაცემის გახშირებული შემთხვევები ძალუფლების ბოროტად გამოყენებისა და აღნიშნულ რესურსებზე მონოპოლიზების მცდელობის საფუძვლიან ეჭვს ბადებს.
ყოველივე ზემოთქმულიდან გამომდინარე, მოვითხოვთ:
- მთავრობამ შეიმუშაოს წყალტუბოს სტრატეგიული განვითარების გეგმა, რომელიც დაეფუძნება მეცნიერულ კვლევასა და დემოკრატიული ჩართულობის პრინციპს და თანხვედრაში იქნება ქვეყნის განვითარების ზოგად პოლიტიკასთან;
- სტრატეგიული განვითარების გეგმას ჩაუტარდეს სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასება, საქართველოს კანონის „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსის“ შესაბამისად და საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის გამოყენებით; გეგმის შედგენისა და შეფასების პროცესში გათვალისწინებული იქნას წყალტუბოში არსებული სასტუმროების ამჟამინდელ მესაკუთრეთა ინტერესები.
- მხოლოდ ამგვარი გეგმის ფართო საზოგადოებრივი კონსენსუსის დამტკიცების შემთხვევაში შეფასდეს წყალტუბოს კონკრეტული სივრცეებისა და რესურსების პრივატიზების შესაძლებლობა; შეფასების პროცესში კი გათვალისწინებული იქნას ამ სივრცეებისა და რესურსების სარეკრეაციო და სამკურნალო ფუნქციის შენარჩუნების, საზოგადოებისთვის მათზე ხელმისაწვდომის უზრუნველყოფისა და გონივრული პერიოდის შემდეგ მათი სახელმწიფოსთვის დაბრუნების აუცილებლობა;
- მიენიჭოს წყალტუბოში არსებულ ისტორიული შენობებს კულტურული ძეგლის სტატუსი;
- ზემოთ ჩამოთვლილი მოთხოვნების დაკმაყოფილებამდე, შეჩერდეს წყალტუბოში არსებული საჯარო რესურსების გასხვისების დაანონსებული პროცესი.

NGOS RESPOND TO IVANISHVILI’S PLANS FOR TSKALTUBO
We respond to the media report about the large-scale alienation of the buildings and spaces in Tskaltubo city and consider it inadmissible to privatize the resources important to the society in the stated form.
On October 30, 2019, statement of Bidzina Ivanishvili, the chairman of the ruling party, was reported in the media, according to which, he plans acquisition of “all (22) hotels and nine baths” in Tskaltubo health resort and to rehabilitate the resort in accordance with the business plan presented by him.
First of all, it is unacceptable for us that the state does not have a strategic plan for the development of some public spaces, cities, and regions and that it sees the way of development only in the privatization of property and public resources existing there. Such an approach creates a sense of ineffectiveness of the state, diminishes the importance of the state institutions and promotes cases of unreasonable and thoughtless sale of the state property.
Precisely this approach enabled Bidzina Ivanishvili to justify urgent need to acquire recreational and balneological resources of public importance and buildings of cultural importance in Tskaltubo, by not setting up a strategic plan for the development of Tskaltubo from the state for years, to combine with the role of the state entities and to plan development of the state resources at his own discretion.
Particularly the problem is that the public interest in the process of alienation of state or municipal property in Tskaltubo is not taken into consideration. In particular, it has not been investigated how the city, region or the state will benefit from the mentioned project; whether it will continue or not and if continued-what part of the society will have the access to Tskaltubos’ healing water, recreational spaces and cultural heritage, and in general, whether the transfer of property on this scale to an individual with a political power is the only way for Tskaltubo’s development.
At present, only Tskaltubo development business-plan presented by Ivanishvili is available, which is a concept project for the construction of hotels, children’s playgrounds and pools in this area.
It is noteworthy that, a few hours after the announcement, the representatives of various branches of the government unanimously approved the mentioned initiative of Ivanishvili without critical thinking and public discussion on the possible consequences of concentrating state property at this scale in the hands of person with political power. Moreover, despite the fact that the National Agency of the State Property was planning to transfer several properties in Tskaltubo at a quite high price, the transfer of the property to Bidzina Ivanishvili for one Lari turned out to be completely acceptable for the Minister of Economy and Sustainable Development. (statement),
Procurement of the public property in Tskaltubo is not the only example of unreasonable privatization of the state property and concentration of important public resources in the hands of Ivanishvili; Instead of strengthening and improving state institutions, the leader of the ruling party, within the framework of private initiatives, combines with the functions of the state and based on his own interpretation of the public interest, determines the fate of numerous properties of public importance. A similar example of determining the fate of the property of the state is Ivanishvili’s decision to build a bypass road in Abastumani, which was justified by Ivanishvili, also by the weakness and lack of conceptual vision of the state. According to the environmentalists, the mentioned decision will destroy the wildlife of Borjomi-Kharagauli National Park if implemented.
It should be noted that the frequent cases of transfer of Tskaltubo, Abastumani and other public resources of the national importance to Ivanishvili raise a reasonable suspicion of abuse of authority and attempts to monopolize these resources.
Based on all of the above, we demand:
-The government to develop a strategic development plan for Tskaltubo, which will be based on the principle of scientific research and democratic engagement and in compliance with the general development policy of the country;
-To conduct a strategic environmental assessment for the strategic development plan in accordance with the law of Georgia on “Environmental Assessment Code” and using the best international practice; Interests of the current owners of the hotels in Tskaltubo should be taken into account in the planning and evaluation process of the plan.
-To evaluate the possibility of the privatization of Tskaltubo’s specific spaces and resources only if the broad public consensus on such a plan is approved; and in the evaluation process the urgent need to return them to the state should be taken into account after preserving the recreational and therapeutic function of these spaces and resources and a reasonable period;
-to grant a cultural heritage status to the historic buildings in Tskaltubo;
-To stop the announced process of alienation of public resources in Tskaltubo before meeting the requirements listed above.