არასრულწლოვანმა თვითმკვლელობა სავარაუდოდ საგამოძიებო ორგანოს თანამშრომლების მიერ განხორციელებული ფსიქოლოგიური ძალადობის გამო სცადა
თარიღი: 13 დეკ 2019
2019 წლის 11 დეკემბერს, არასრულწლოვანმა თვითმკვლელობა სავარაუდოდ საგამოძიებო ორგანოს თანამშრომლების მიერ განხორციელებული ფსიქოლოგიური ძალადობის გამო სცადა. იგი საცხოვრებელი კორპუსის მე-9 სართულიდან გადმოხტა და ამჟამად კომატოზურ მდგომარეობაში იმყოფება.
არასრულწლოვანს საგამოძიებო უწყების თანამშრომლები ფსიქოლოგიური ძალადობის გამოყენებით აიძულებდნენ ეღიარებინა დანაშაული, რომელსაც აღნიშნული ორგანო იძიებდა, წინააღმდეგ შემთხვევაში ემუქრებოდნენ, რომ მის ძმას შეექმნებოდა გარკვეული პრობლემები, ხოლო მას მოუწევდა თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებაში ხანგრძლივი დროის გატარება. პოლიციელთა ფსიქოლოგიური ძალადობა და მუქარა იმდენად ინტენსიური და რეალური იყო, რომ არასრულწლოვანი შეუძლოდ გახდა გამოკითხვისას და მოითხოვა სამედიცინო დახმარების გაწევა, თუმცა აღნიშნული დახმარება მას არ აღმოუჩინეს. გამოკითხვის პროცესს ესწრებოდა არასრულწლოვნის დედაც, თუმცა გარკვეულ მომენტში არასრულწლოვანი მარტო დარჩა პოლიციის თანამშრომლებთან.
2019 წლის 12 დეკემბერს საიამ გამოძიების დაწყების მიზნით მიმართა სახელმწიფო ინსპექტორის საგამოძიებო სამსახურს. გამოძიება დაიწყო სისხლის სამართლის კოდექსის 335-ე მუხლის საფუძველზე, რაც გულისხმობს მუქარით, მოტყუებით ან სხვა უკანონო მოქმედებით პირის იძულებას მისცეს ჩვენება.
მნიშვნელოვანია, სახელმწიფო ინსპექტორის საგამოძიებო სამსახურმა დროულად ჩაატაროს ყველა საჭირო და აუცილებელი საგამოძიებო მოქმედება, მათ შორის, ამოიღოს დიდუბე-ჩუღურეთის სამმართველოს პოლიციის პირველი განყოფილებაში არსებული ვიდეო კამერების ჩანაწერები, ასევე დაუყოვნებლივ მოახდინოს ყველა იმ პირის იდენტიფიკაცია, რომელსაც საგამოძიებო მოქმედებების განხორციელებისას არასრულწლოვანთან კომუნიკაცია ჰქონდა. გამოძიების ფარგლებში ასევე შესწავლილ უნდა იქნეს არასრულწლოვნის განყოფილებაში შესვლისა და მისი დატოვების დრო. ასევე, უნდა მოხდეს შსს-ს თანამშრომლების საქმისწარმოების ელექტრონული სისტემის შესწავლა, რითაც შესაძლებელია დადგინდეს, რომელ საათებში და რა სახის დოკუმენტაცია იყო შედგენილი არასრულწლოვნის განყოფილებაში ყოფნისას.
პარალელურად, თვითმკვლელობამდე მიყვანის ფაქტზე მიმდინარეობს გამოძიება, რომელსაც აწარმოებს სწორედ ის განყოფილება, სადაც არასრულწლოვანზე ხორციელდებოდა ძალადობა და იძულება. გამოძიების ფარგლებში ამოღებულია არასრულწლოვნის პერსონალური კომპიუტერი და მობილური ტელეფონი. შესაბამისად, არსებობს საფრთხე, რომ საქმისათვის მნიშვნელოვანი მტკიცებულებები განადგურდეს და ხელი შეეშალოს საქმეზე სრულყოფილი გამოძიების ჩატარებას.
- სახელმწიფო ინსპექტორის საგამოძიებო სამსახურს - დროულად ჩაატაროს ეფექტიანი, ობიექტური და მიუკერძოებელი გამოძიება არასრულწლოვნის მიმართ პოლიციის განყოფილებაში განხორციელებული უკანონო ქმედებების ფაქტზე;
- საქართველოს გენერალურ პროკურატურას - თვითმკვლელობამდე მიყვანის საქმე გამოსაძიებლად დაუქვემდებაროს სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს.

The juvenile tried to commit suicide because of the alleged psychological violence perpetrated by the employees of the investigative body
Date: 13 Dec 2019
On December 11th 2019, a juvenile attempted suicide because of alleged psychological abuse committed by the staff of an investigative body. He jumped from the 9th floor of a residential block of flats and is currently in a comatose state.
The juvenile was forced to confess the crime by means of psychological violence from the staff members of the investigative body who were investigating the crime, otherwise, they were threatening that his brother would face some problems and that he would have to spend a long time imprisoned in an institution where his liberty is deprived. The psychological violence and intimidation from the police officers were so intense and real that the juvenile fell ill during the interview and requested medical attention, but this assistance was not provided. The juvenile's mother was also present at the interrogation process, though a juvenile was left alone with the police officers at some point.
On December 12th, 2019, GYLA applied to the Investigative Service of the State Inspectorate with a purpose to launch an investigation. The investigation was launched on the basis of Article 335 of the Criminal Code, which means coercion of a person by deception, blackmail or other unlawful act to get a testimony.
It is important that the Investigative Service of the State Inspectorate carry out all the necessary investigative actions and the necessary investigative steps on a timely manner, including, to withdraw from the First Department of the Didube-Chugureti police station the video surveillance records, as well as carry out an immediate identification of all the persons who were nevertheless performing investigative activities and were involved in communication with the juvenile. The time of entry into and coming out of a juvenile from the department should also be studied within the framework of the investigation. It is also necessary to study the electronic system of case management of MIA staff, in order to determine in what hours and what kind of documentation was collected while the juvenile was held at the department.
At the same time, the investigation on incitement to suicide is being carried out by the very department where the juvenile was subjected to violence and coercion. The juvenile's personal computer and cellphone were seized as part of the investigation. Accordingly, there is a danger that the evidence relevant to the case may be destroyed and impede the thorough investigation of the case.
- The Investigation Service of the State Inspectorate – timely conduct effective, objective and impartial investigation on the fact of unlawful conduct towards a juvenile at the police station;
- The Prosecutor's Office of Georgia - to subject the case of incitement to suicide for the investigation to the State Inspectorate Service.