არასრულწლოვნის გამოკითხვაში ის გამომძიებელი მონაწილეობდა, რომელიც ე.წ. ყინწვისის სპეცოპერაციის გახმაურებულ საქმეშიც ფიგურირებს
თარიღი: 17 დეკ 2019
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ჩართულია პოლიციელთა მხრიდან არასრულწლოვანზე პოლიციის განყოფილებაში განხორციელებული ფსიქოლოგიური ძალადობის საქმეში, რამაც მოზარდი სავარაუდოდ თვითმკვლელობის მცდელობამდე მიიყვანა.
2019 წლის 16 დეკემბერს ტელეკომპანია ,,იმედის“ დილის ეთერში არასრულწლოვნის საქმეზე განმარტებები გააკეთა გამომძიებელმა მარიანა ჩოლოიანმა, რომელიც 2019 წლის 10 და 11 დეკემბერს მონაწილეობდა არასრულწლოვნის გამოკითხვის პროცესში. მისი განმარტებით, არასრულწლოვანზე არანაირი სახის ძალადობა არ განხორციელებულა.
აღსანიშნავია, რომ გამომძიებელი, მარიანა ჩოლოიანი ასევე, ფიგურირებს 2011 წლის 26 მაისს ე.წ. ყინწვისის სპეცოპერაციის დროს დაკავებული ნიკოლოზ გოგუაძის საქმეში.
გოგუაძის საქმის ფაქტობრივი გარემოებების თანახმად, ის 2011 წლის 26 მაისს, ე. წ. ყინწვისის სპეცოპერაციის დროს, ყინწვისის სამონასტრო კომპლექსის მიმდებარე ტერიტორიაზე დააკავეს. დაკავების შემდეგ, სამართალდამცავმა პირებმა ის ჯერ ქარელის, ხოლო შემდეგ თბილისის მთავარ სამმართველოში გადაიყვანეს. ორივე განყოფილებაში მის მიმართ განხორციელდა ფიზიკური ძალადობა და ფსიქოლოგიური ზეწოლა მისი დასჯისა და მისგან აღიარებითი ჩვენების მოპოვების მიზნით. გოგუაძის განმარტებით, მთავარ სამმართველოში მოწმის სახით გამომძიებელმა, ჩოლოიანმა დაკითხა, რომელმაც მოგვიანებით მისი როგორც ბრალდებულის დაკავებისა და პირადი ჩხრეკის ოქმიც შეადგინა. საიას დაცვის ქვეშ მყოფი ნიკოლოზ გოგუაძის განმარტებით, დაკითხვის პარალელურად გრძელდებოდა მის მიმართ არასათანადო მოპყრობა, კერძოდ, 2 სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმულ პირს გოგუაძე პერიოდულად გაჰყავდა სხვა ოთახში, სადაც მის მიმართ ფიზიკური შეურაცხყოფა ხორციელდებოდა, შემდეგ კი ჩოლოიანთან ოთახში აბრუნებდნენ. მიუხედავად გოგუაძის მიმართ განხორციელებული არასათანადო მოპყრობისა, ჩოლოიანმა გოგუაძის ბრალდების საქმეში სასამართლოს წინაშე მოწმის სახით დაკითხვისას ამ უკანასკნელის ცემის ფაქტი არ დაადასტურა. ამავდროულად ჩოლოიანის მიერ შედგენილი ბრალდებულის დაკავებისა და პირადი ჩხრეკის ოქმის თანახმად, გოგუაძის დაკავების ფაქტობრივ დროდ მითითებულია 2011 წლის 27 მაისი, მიუხედავად იმისა, რომ რეალურად გოგუაძე სამართალდამცავებმა 2011 წლის 26 მაისს დაახლოებით დილის 11 საათისკენ დააკავეს.
გოგუაძის დაკავება 2011 წლის 26 მაისს და მის მიმართ არასათანადო მოპყრობის განხორციელება ამავდროულად დადგენილად მიიჩნია ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ 2019 წლის 27 ივნისის გადაწყვეტილებით.
ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილების მიხედვით: „მთავრობამ აღიარა, რომ მომჩივანი იყო მათი ეფექტიანი კონტროლის ქვეშ, 2011 წლის 26-27 მაისს და მან ამ პერიოდში მიიღო არაერთი ფიზიკური დაზიანება. [...] საქმეში არსებული მტკიცებულებებისა და მომჩივნის საჩივრის გათვალისწინებით სასამართლო მიიჩნევს, რომ ეს დაზიანებები იყო არასათანადო მოპყრობის შედეგი, რომელიც მან მიიღო მისი დაკავების დღეს. შესაბამისად, სასამართლო ადგენს, რომ ადგილი ჰქონდა კონვენციის მე-3 მუხლის [წამების აკრძალვა] დარღვევას.“ მიუხედავად იმისა, რომ ე.წ. ყინწვისის საქმეში ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ უფლების დარღვევის ფაქტები დაადგინა, ეროვნულ დონეზე გამოძიება კვლავაც უშედეგოდ მიმდინარეობს და გოგუაძის მიმართ განხორციელებულ არასათანადო მოპყრობის ფაქტთან დაკავშირებით საგამოძიებო ორგანოების მიერ ამ დრომდე არ მომხდარა ბრალის წაყენება არც ერთი პირისთვის.
ნიკოლოზ გოგუაძის საქმის ფაქტობრივი გარემოებები, მათ შორის, გამომძიებლის, მარიანა ჩოლოიანის როლი აღნიშნულ საქმეში, ეჭვქვეშ აყენებს მის მიერ არასრულწლოვანის საქმეზე გაკეთებული განმარტებებს.
ის ფაქტი, რომ ნიკოლოზ გოგუაძის საქმეზე ამ დრომდე არცერთი სამართალდამცავი არ არის პასუხისგებაში მიცემული, ნათლად ადასტურებს, რომ როგორც წესი, პოლიციელთა მხრიდან ჩადენილი დანაშაული დაუსჯელი და გამოუძიებელი რჩება. საია იმედს იტოვებს, რომ სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახური, რომელის საგამოძიებო მანდატი 2019 წლის 1 ნოემბრიდან ამოქმედდა, შეძლებს სათანადოდ გაუმკლავდეს მასზე დაკისრებულ ფუნქციას და ბოლომდე მიიყვანს არასრულწლოვნის საქმის გამოძიებას.
საია მიმართავს სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს:
- გამოძიების მიმდინარეობისას საფუძვლიანად შეამოწმოს/გამოიკვლიოს მარიანა ჩოლოიანის მიერ საჯაროდ გაკეთებული განმარტებების შინაარსი და მათი ნამდვილობა მით უფრო იმ პირობებში, რომ ამ გამომძიებლის მიერ ე.წ. ყინწვისის საქმეში მიცემული ახსნა-განმარტება და შედგენილი დოკუმენტების ნამდვილობა არ დადასტურდა.

The investigator who interviewed the juvenile also participated in a high-profile case of so-called Kintsvisi special operation
Date: 17 Dec 2019
The Georgian Young Lawyers' Association is engaged in a case of psychological abuse against a juvenile from the police officers that allegedly led the teenager to attempted suicide.
On December 16th, 2019, the investigator Mariana Choloyan made explanations on the case on the Imedi TV morning program. She was involved in the process of juvenile interrogation on December 10th and 11th, 2019. According to her explanation, there was no violence against the juvenile.
It is noteworthy that the investigator, Marianna Choloyan, also appears in the case of Nikoloz Goguadze detained during the so-called Kintsvisi special operation on May 26th, 2011.
According to the factual circumstances of the Goguadzes’ case, he was detained on May 26th, 2011, during the so-called Kintsvisi special operation, adjacent to the Kintsvisi monastery complex. After his detainment, law enforcement officers took him first to Kareli and then to the Tbilisi Main Division. In both divisions, he was subjected to physical violence and psychological pressure with a purpose to punish and obtain a confession from him. According to Goguadze’s explanation, he was interrogated as a witness at the Main Division by investigator Choloyan, who later compiled a protocol of his detention and personal search. According to Nikoloz Goguadze’s explanation who is under GYLA's protection, in parallel to his interrogation, ill-treatment towards him was continuing, namely, two persons in a civilian uniform periodically were taking Goguadze to another room where he was physically assaulted and then they were returning him to Choloyan's room. Despite the ill-treatment towards Goguadze, in this case, Choloyan did not confirm in front of the court as a witness the fact that the latter had been beaten. At the same time, according to Choloyan's protocol of arrest and personal search, the actual time of Goguadze's arrest is indicated on May 27th, 2011, despite the fact that law enforcement officers detained Goguadze at about 11 am on May 26th, 2011.
The detainment of Goguadze on 26th May 2011 and his ill-treatment were at the same time determined by the judgment of the European Court of Human Rights on 27th June 2019.
According to the judgment of the European Court: “The Government conceded that the applicant was under their effective control on 26-27 May 2011 and he sustained numerous physical injuries during that period. [...] Taking into consideration the evidence in the case and the applicant's complaint, the Court considers that these injuries were the result of the ill-treatment he received on the day of his arrest. Accordingly, the Court finds that there has been a violation of Article 3 [prohibition of torture] of the Convention. Despite the fact that in so-called Kintsvisi case, the European Court of Human Rights has found violations of rights, investigations at the national level are still unsuccessful, and no persons have been charged by the investigative body so far with allegations of ill-treatment against Goguadze.
The factual circumstances of Nikoloz Goguadze's case, including the role of the investigator, Mariana Choloyan in the present case, call into question her explanations on the juvenile case.
The fact that no law enforcers have been prosecuted in the case of Nikoloz Goguadze makes it clear that usually the crime committed by the police remains unpunished and fails to be investigated. GYLA still hopes that the Office of the State Inspector, whose investigative mandate has been effective since November 1st, 2019, will be able to properly handle the function entrusted to him/her and lead the juvenile case investigation to an end.
GYLA addresses the Office of State Inspector:
- In the course of the investigation, thoroughly inspect/investigate the content of Mariana Choloyan's publicly disclosed statements and their validity, provided that this investigator’s explanations given on the so-called KIntsvisi case and the authenticity of the compiled documents had not been confirmed.