არჩევნები 2017: მეორე ტურის შემაჯამებელი განცხადება
კენჭისყრის პროცესი ძირითადად მშვიდ ვითარებაში წარიმართა. გამონაკლისი იყო ხაშური, სადაც დღის ბოლოს ინციდენტი მოხდა პარტია „ქართული ოცნებისა“ და დამოუკიდებელი კანდიდატის მხარდამჭერებს შორის. სიტუაცია მალევე განიმუხტა პოლიციის ჩარევით, თუმცა, აუცილებელია ამ ფაქტზე წარიმართოს გამოძიება.
ოზურგეთის რამდენიმე უბანზე დაფიქსირდა იმ ბიულეტენების ნამდვილად მიჩნევის პრობლემა, სადაც ამომრჩეველს ნათლად ჰქონდა გაკეთებული არჩევანი. ამ კონტექსტში განსაკუთრებით აღსანიშნავია ნასაკირალის უბანი (ოზურგეთის #59-ე უბანი), სადაც არეულობა იყო ხმის დათვლის პროცესში. განვითარებული მოვლენები ტოვებდა შთაბეჭდილებას, რომ მას შემდეგ, რაც გამოიკვეთა უბანზე დამოუკიდებელი კანდიდატის სასარგებლო შედეგები, ადგილი ჰქონდა სიტუაციის განზრახ არევის და შედეგების უსაფუძვლოდ გაბათილების მცდელობას.
კენჭისყრის დღეს მთელ რიგ უბნებზე კვლავ გაგრძელდა მანკიერი პრაქტიკა, როდესაც საარჩევნო უბნების გარეთ სიებით იდგნენ დაუდგენელი პირები (სავარაუდოდ პარტიული კოორდინატორები და აქტივისტები), რომლებიც აღრიცხავდნენ უბნებზე მისულ ამომრჩეველს. ასევე მთელი დღის მანძილზე რიგ საარჩევნო უბნებზე სამარშუტო ტაქსებით და მანქანებით ხდებოდა ამომრჩევლების მიყვანა.
დაფიქსირდა რამდენიმე ფაქტი, როდესაც უბანზე გაცემული ბიულეტენების რაოდენობა 2-ით აღემატებოდა ამავე უბნებზე ამომრჩევლების ხელმოწერების რაოდენობას (სულ 4 შემთხვევა), ასევე რამდენიმე უბანზე დაფიქსირდა გადასატან ყუთთან დაკავშირებული პრობლემები.
კენჭისყრის დღეს საიას დამკვირვებლებმა საარჩევნო უბნებზე დაწერეს 12 საჩივარი, საარჩევნო ოლქში - 12 საჩივარი, ასევე 24 შენიშვნა.
ოლქში დაწერილი საჩივრები შემდეგნაირად ნაწილდება:
ბორჯომი -5
ოზურგეთი - 4
ყაზბეგი - 3
საჩივრები დაიწერა შემდეგ დარღვევებზე:
- საარჩევნო კომისიის წევრების მიერ სამსახურებრივი მოვალეობის არაჯეროვანი შესრულების -10 ფაქტი;
- გაცემული ბიულეტენების მეტობა ამომრჩევლების ხელმოწერების რაოდენობაზე ამომრჩეველთა სიაში - 4 ფაქტი;
- გადასატან ყუთთან დაკავშირებული დარღვევა -3 ფაქტი;
- ამომრჩევლის ნების კონტროლი -10 ფაქტი;
- ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევა -1 ფაქტი;
- საარჩევნო კომისიის წევრების მიერ სამსახურებრივი მოვალეობის არაჯეროვანი შესრულება -2 ფაქტი.
ხმის დათვლა და შედეგების შეჯამება:
ინციდენტი ხაშურში
დღის ბოლოს დაპირისპირება მოხდა ხაშურში მერობის დამოუკიდებელი კანდიდატის რამაზ ნოზაძის და „ქართული ოცნების“ მერობის კანდიდატის მხარდამჭერებს შორის.
ჩვენ ხელთ არსებული ინფორმაციით, „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერებმა, რომლებიც მანქანებით გადაადგილდებოდნენ ქალაქში, მაშხალები ესროლეს რამაზ ნოზაძის ოფისს. აღნიშნული ფაქტის შემდეგ ოფისიდან გამოვიდნენ რამაზ ნოზაძის მხარდამჭერები, ადგილი ჰქონდა ფიზიკურ დაპირისპირებას, რა დროსაც, მსუბუქად დაშავდნენ მერობის დამოუკიდებელი კანდიდატის მხარდამჭერები, სულ 3 ადამიანი, მათ შორის 1 ახალგაზრდა ქალი.
დამოუკიდებელი კანდიდატის შტაბის ინფორმაციით, ინციდენტში ქართული ოცნების მხრიდან მონაწილეობდა ხაშურის თვითმმართველობაში დასაქმებული რამდენიმე საჯარო მოხელე.
ადგილზე დროულად მივიდა პოლიცია, რომელმაც განმუხტა სიტუაცია და გააშველა მხარეები. პოლიციამ ნასვამ მდგომარეობაში ყოფნაზე შეამოწმა დამოუკიდებელი კანდიდატის მხარდამჭერები და ერთ მათგანს სამართალდარღვევის ოქმი შეუდგინა ნასვამ მდგომარეობაში ავტოსატრანსპორტო საშუალების მართვის გამო. თუმცა , მერობის დამოუკიდებელი კანდიდატის მხარდამჭერების განცხადებით, პოლიციას ნასვამ მდგომარეობაში ყოფნაზე არ შეუმოწმებია ინცინდენტში მონაწილე „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერები.
საია აგრძელებს ფაქტის შესწავლას.
მოვუწოდეთ სამართალდამცავ ორგანოებს, დროულად, სრულყოფილად და ობიექტურად გამოიძიონ აღნიშნული ფაქტი. ასევე განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, შესწავლილ იქნას საჯარო მოხელეების შესაძლო მონაწილეობა აღნიშნულ ინცინდენტში და დადასტურების შემთხვევაში, მათ მიმართ გამოყენებულ იქნეს კანონით გათვალისწინებული ზომები.
ხმის დათვლის პროცესის სხვა დარღვევები:
ჩვენი დამკვირვებლების ინფორმაციით, საუბნო საარჩევნო კომისიამ არასწორად მიიჩნია ბათილად ოზურგეთის #12 და #59 უბნებზე ბიულეტენები, რომლებზეც ერთი კანდიდატი იყო შემოხაზული და მეორე კანდიდატი იყო იქსით (X) გადახაზული.
- კერძოდ, ოზურგეთის #59 უბანზე კომისიამ ბათილად მიიჩნია 18 ბიულეტენი. ბათილ ბიულეტენებს შორის იყო „ქართული ოცნების“ მერობის კანდიდატის სასარგებლო 2 და მერობის დამოუკიდებელი კანდიდატის სასარგებლო 16 ბიულეტენი. საიას დამკვირვებლის ინფორმაციით, კომისიამ არასწრორად მიიჩნია ბიულეტენები ბათილად. ამ ფაქტზე საიას მხრიდან დაიწერა საჩივარი. ბიულეტინების ბათილობის საკითხის ხმაურიანი განხილვის პროცესში თავმჯდომარე გახდა შეუძლოდ. ამავდროულად უბანზე შემოვიდნენ სხვადასხვა სადამკვირვებლო ორგანიზაციების და მედია საშუალებების წარმომადგენლები, რომელთა ნაწილი ითხოვდა უბნის შედეგების ბათილობას და ერეოდა კომისიის საქმიანობაში.
- ოზურგეთის #12 უბანზე კომისია აპირებდა ბათილად ეცნო დაახლოებით 35 ისეთი ბიულეტენი, რომელზეც ამომრჩევლის ნება იკვეთებოდა და საკამათო არ უნდა გამხდარიყო მათი ნამდვილობა.
აღნიშნული ბათილი ბიულეტენებიდან დაახლოებით 12 ბიულეტენზე არჩევანი დაფიქსირებული იყო დამოუკიდებელი კანდიდატის სასარგებლოდ, ხოლო დაახლოებით 5 ბიულეტენზე კი, „ქართული ოცნების“ მერობის კანდიდატის სასარგებლოდ. კომისია ფიქრობდა, რომ ასეთ შემთხვევებში (შემოხაზული იყო ერთ-ერთი კანდიდატის გვარი, ხოლო მეორის იყო გადახაზული) ბიულეტენზე ამომრჩევლის ნება არ იყო გამოვლენილი და იგი ბათილად უნდა ყოფილიყო მიჩნეული.
ბათილ ბიულეტენებთან დაკავშირებით მოსაზრება გამოთქვა საიას დამკვირვებელმაც. კომისიამ იმსჯელა აღნიშნულ საკითხზე და ზემოაღნიშნული ბიულეტენები სწორად მიიჩნია ნამდვილად.
- ოზურგეთის #16 უბანზე კომისიამ ბათილად მიიჩნია 30-მდე საარჩევნო ბიულეტენი. საიას დამკვირვებლის ინფორმაციით, დაახლოებით 17 ბათილი ბიულეტენი იყო ისეთი, რომელსაც ბიულეტენის უკანა მხარეს რეგისტრატორის ხელმოწერები არ ჰქონდა. დამკვირვებლის ინფორმაციით, აღნიშნულ 17 ბიულეტენზე ამომრჩეველს არჩევანი მერობის დამოუკიდებელ კანდიდატის სასარგებლოდ ჰქონდა გაკეთებული.
სხვა სახის დარღვევები:
ყაზბეგის #3 უბანზე საიას დამკვირვებლის მიერ უბნიდან წამოღებული და ცესკოს ვებგვერდზე ატვირთული ამავე უბნის შემაჯამებელი ოქმები განსხვავებულია. საიას დამკვირვებლის მიერ უბნიდან წამოღებულ შემაჯამებელ ოქმში შევსებული არ იყო ოქმის შედგენის თარიღი და დრო.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტურს ქუთაისში, მარტვილში, ოზურგეთში, ხაშურში, ბორჯომსა და ყაზბეგში აკვირდებოდა.
სტატიკური დამკვირვებლები განთავსდნენ ხაშურის, ბორჯომის, ოზურგეთისა და ყაზბეგის ყველა საარჩევნო უბანზე. მარტვილსა და ქუთაისში კი, ოლქისა და მობილური ჯგუფის მეშვეობით შევძელით პრობლემატურ უბნებსა და მათ მიმდებარე ტერიტორიებზე მიმდინარე პროცესების დაკვირვება.
საიას ადგილობრივი თვითმმართველობის კენჭისყრის დღის მონიტორინგის მისიის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ევროკავშირის, შვედეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს, ბაქოში ნორვეგიის სამეფოს საელჩოს, „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისათვის“ (NED), აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა (USAID) და ფონდი „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ დაფინანსებით. განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ,,საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას“ და მისი შინაარსი შესაძლოა არ გამოხატავდეს დონორი ორგანიზაციების შეხედულებებს.

The voting process was conducted mainly in peaceful environment. The only exception was Khashuri, where the incident took place between the supporters of the ruling party Georgian Dream and independent candidate. The situation was quickly eased by police intervention, however the case should be investigated.
The issue of considering those bulletins valid where the voter has clearly indicated his/her will was identified in several precincts. Nakisrali precinct (Ozurgeti #59 precinct) should be particularly emphasized in this context, where disturbance was created during the vote counting process. The developments have left the impression that after the results in favor of the independent candidate were revealed, there was an attempt to deliberately mess up the situation and annul the results groundlessly.
Vicious practice still continued at number of precincts on the E-day, as unidentified persons with lists (most likely party coordinators and activists) were still present outside the election precincts, who kept recording the voters at the polling station. Furthermore, the voters were transferred to the election precincts during the whole day via minibuses and vehicles.
Several cases were revealed when the number of issued bulletins exceeded by 2 the number of signatures of the voters at the same precincts (4 cases in total), the problems with mobile ballot boxes were also revealed on several precincts.
On the E-day GYLA observers have lodged 12 complaints at precincts, 12 complaints at election districts and 24 remarks as well.
The complaints lodged at districts are as follows:
Borjomi -5
Ozurgeti - 4
Kazbegi - 3
The complaints were lodged regarding the following violations:
- Improper fulfilment of duty by the members of the election commission - 10 cases.
- Number of bulletins issued exceeded the number of signatures of the voters in the list of voters – 4 cases
- Violations related to the mobile ballot bosxes – 3
- Control of the voters’ will – 10 cases
- Violation of secrecy of voting – 1 case
- Other improper fulfilment of duty by the members of the election commission – 2 cases
Vote counting and summing up the results
Incident in Khashuri
At the end of the day there was the confrontation between the supporters of independent mayoral candidate in Khashuri, Ramaz Nozadze and mayoral candidate of Georgian Dream.
According to our information, the supporters of Georgian Dream, who drove the vehicles around the city, threw torches at Ramaz Nozadze office. Following the incident Ramaz Nozadze supporters left the office and supporters of independent mayoral candidate, in total 3 persons, including one young woman were injured during the physical confrontation.
Based on independent candidate’s headquarters information, several public servants employed in Khashuri self-government were participating in the incident.
The police arrived on site on time and managed to ease the situation. Police checked supporters of the independent candidate on alcoholic intoxication and filled in administrative offence report against one of them for driving in a state of alcoholic intoxication. However, according to the supporters of the independent mayoral candidate, the police have not checked on alcoholic intoxication the supporters of the Georgian Dream that participated in the incident.
GYLA studies the case.
We urged the law enforcement organs to investigate the mentioned case in timely manner, thoroughly and objectively. Furthermore, it is particularly significant to study the alleged participation of public servants in the mentioned incident and if confirmed, use legal measures against them envisaged by the law.
Other violations of vote counting process
According to the information of our observer, the precinct election commission considered the bulletins invalid at Ozurgeti #12 and #59 precincts mistakenly, on which one candidate was marked in circle and the other was crossed by X.
Namely, at Ozurgeti #59 precinct the commission annulled 18 bulletins. Including 2 bulletins in favor of Georgian Dream mayoral candidate and 16 bulletins in favor of independent mayoral candidate. According to GYLA observer the commission annulled the mentioned bulletins mistakenly. GYLA lodged the complaint regarding the mentioned case. During the loud discussion of annulment issue the Chair felt bad. At the same time representatives of different observer organizations and media resources entered the precinct, part of which requested to annul the results of the precinct results and interfered in commission activities.
At Ozurgeti #12 precinct the commission was planning to annul approximately 35 bulletins that clearly expressed the will of voter and their validity should have not become controversial.
On 12 bulletins out of abovementioned the choice was in favor of independent candidate and on approximately 5 bulletins – in favor of Georgian Dream mayoral candidate. The commission considered that the will of the voter was not expressed in such cases (the last name of one of the candidates was marked in circle and the other was crossed) and was to be annulled.
GYLA observer expressed the opinion regarding the annulled bulletins. Commission discussed the mentioned issue and considered the aforementioned bulletins as valid.
Up to 30 bulletins were annulled at Ozurgeti #16 Precinct. According to GYLA observer information, there were approximately 17 annulled bulletins that did not have signatures of the registering clerk on the back side. According to GYLA information, the choice on these mentioned 17 bulletins were made in favor of independent mayoral candidate.
Other violations revealed during the vote counting process
Summary protocols taken by GYLA observer from the Kazbegi #3 precinct and the protocols of the same precinct uploaded on the CEC web-page were different. In the summary protocol taken by the GYLA observer from the precinct the date and time of drawing up the protocol was not indicated in the protocol.
GYLA observed second round of October 21, 2017 Mayoral elections of self-governing city/self-governing community held on November 12, 2017 in Kutaisi, Martvili, Ozurgeti, Khashuri, Borjomi and Kazbegi.
Static observers were placed in every election precinct of Khashuri, Borjomi, Ozurgeti and Kazbegi. We managed to observe problematic precincts and adjacent territories through mobile team in Martvili and Kutaisi districts.
Monitoring Mission of 2017 Local self-government elections voting day was made possible through financial support of EU, Ministry of Foreign Affairs of Sweden, Embassy of the Kingdom of Norway in Baku, the National Endowment for Democracy (NED) and US Agency for International Development (USAID) and Open Society Georgia Foundation. Opinions provided in the report are those of GYLA’s and its content may not reflect official position of donors.