არჩევნები 2017: ხშირად დასმული კითხვები დამოუკიდებელი კანდიდატების შესახებ
ამომრჩეველთა საინიციატივო ჯგუფის მიერ წარდგენილი საკრებულოს წევრობის მაჟორიტარი კანდიდატის ან თვითმმართველი ქალაქის/თემის მერობის კანდიდატის რეგისტრაცია
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პლენუმის 2016 წლის 14 აპრილის გადაწყვეტილებით,[1] დაკმაყოფილდა „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციისა“ და ,,სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების“ სარჩელი,[2] რის შედეგადაც, არაპარტიულ პირებს მიეცათ მერის/გამგებლის არჩევნებში მონაწილეობის შესაძლებლობა მოქალაქეთა საინიციატივო ჯგუფის წარდგინების საფუძველზე.
• რას ნიშნავს საინიციატივო ჯგუფი?
საინიციატივო ჯგუფი არის არანაკლებ 5 წევრისაგან შემდგარი საარჩევნო სუბიექტი, რომელიც უფლებამოსილია მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლობითი ორგანოს – საკრებულოს არჩევნებისათვის წარადგინოს მაჟორიტარი კანდიდატი, ხოლო თვითმმართველი ქალაქის/თემის მერის არჩევნებისათვის წარადგინოს მერობის კანდიდატი. ამომრჩეველთა საინიციატივო ჯგუფს უფლება აქვს წარადგინოს მხოლოდ ერთი კანდიდატი. საინიციატივო ჯგუფის წევრი არ შეიძლება იმავდროულად იყოს სხვა ამომრჩეველთა საინიციატივო ჯგუფის წევრი.
• რას ნიშნავს დამოუკიდებელი კანდიდატი?
• დამოუკიდებელ კანდიდატს უწოდებენ საარჩევნო სუბიექტს, რომელიც მერობის/მაჟორიტარობის კანდიდატად წარდგენილია საინიციატივო ჯგუფის მიერ.

Registration of majoritarian candidates for membership of municipal councils and of mayoral candidates of self-governing cities/communities nominated by initiative groups of voters
By the decision of April 14, 2016,1 the Plenum of the Constitutional Court of Georgia granted the complaint of the Georgian Young Lawyers’ Association and the International Society for Fair Elections and Democracy2, allowing non-partisan persons to run in gamgebeli/mayoral elections on the basis of nomination by initiative groups of citizens.
> What is an initiative group?
- An initiative group is an electoral subject composed of not fewer than five members which is entitled to nominate a majoritarian candidate for the elections of a representative body of a municipality – municipal council – and a mayoral candidate for the elections of the mayor of a self-governing city/community. An initiative group is entitled to nominate only one candidate. A member of an initiative group may not simultaneously be a member of another initiative group of voters.
> Who are independent candidates?
- An independent candidate is an electoral subject who has been nominated as a mayoral/majoritarian candidate by an initiative group.
See the full version of the document below.
For information on financial procedures, please read here: https://gyla.ge/files/Funds - ENG.pdf
To find out the details of the registration, please click here: https://gyla.ge/files/Registration - ENG.pdf