„ათი წელი აგვისტოს ომიდან: დაზარალებულთა მდგომარეობა საქართველოში“
2019 წლის 17 ივლისს, მართლმსაჯულების საერთაშორისო დღეს, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს საქართველოს კოალიციის წევრი ორგანიზაციები გამართავენ სპეციალური ანგარიშის - „ათი წელი აგვისტოს ომიდან: დაზარალებულთა მდგომარეობა საქართველოში“ - პრეზენტაციას.
ანგარიში ასახავს 2008 წელს რუსეთ-საქართველოს ომის დროს ცხინვალის რეგიონიდან/სამხრეთ ოსეთიდან დევნილთა წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებს, ასევე, განსახლების ადგილზე მათ ამჟამინდელ სოციალურ-ეკონომიკურ მდგომარეობასა და საჭიროებებს. ანგარიშში, ასევე, საუბარია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მიერ საქართველოს სიტუაციასთან დაკავშირებით 2016 წლის იანვარში დაწყებულ გამოძიებაზე, მის მიმდინარეობასა და დღეს არსებულ გამოწვევებზე. ანგარიშში ამავდროულად წარმოდგენილია რეკომენდაციები სახელმწიფო ინსტიტუტებისა და სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს შესაბამისი ორგანოებისთვის.
ანგარიშის მომზადების მიზნებისთვის, საქართველოს მასშტაბით გამოიკითხა 36 დევნილთა დასახლებაში მცხოვრები 2400 დევნილი ოჯახი.
წინამდებარე ანგარიში მიზნად ისახავს, ინფორმაცია მიეწოდოს საზოგადოებას სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მიერ საქართველოს სიტუაციაზე დაწყებულ გამოძიებასა და დაზარალებულთა მდგომარეობაზე 2008 წლის აგვისტოს ომიდან ათი წლის შემდეგ.
ღონისძიება ტარდება ღია საზოგადოება ფონდის მიერ მხარდაჭერილი პროექტის - „სამოქალაქო სექტორის ჩართულობა სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს საქართველოს სიტუაციის გამოძიებაში“ - ფარგლებში.

“TEN YEARS AFTER THE AUGUST WAR: VICTIMS OF THE SITUATION IN GEORGIA”
On 17 July 2019, International Day of Justice, the member organizations of the Georgian Coalition for International Criminal Court will present a special report - "Ten Years After the August War: Victims of the Situation in Georgia".
The report covers the crimes committed against refugees from the Tskhinvali region / South Ossetia during the 2008 Russian-Georgian war, as well as the current socio-economic situation and their needs at the place of resettlement. The report also touches upon the investigation initiated by the International Criminal Court into the situation in Georgia in January 2016, the progress and challenges which the investigation faces today. The report also provides recommendations to relevant state institutions and respective bodies of the International Criminal Court.
For the purposes of the report, 2400 IDP families living in 36 IDP settlements throughout Georgia were interviewed.
The report aims at informing the public about the investigation regarding the situation in Georgia conducted by the International Criminal Court and the condition of victims ten years after the August 2008 war.
The event is held within the framework of the Open Society Georgia Foundation-funded project "Involvement of the Civil Sector in the Investigation of the Situation in Georgia Conducted by the International Criminal Court".