,,ბათუმი რივიერას“ საქმეზე საიამ სასამართლოში სარჩელი შეიტანა
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ არ დააკმაყოფილა „ბათუმი რივიერას“ საქმეზე წარდგენილი ადმინისტრაციული საჩივარი, რომელიც ადგილობრივმა მოსახლეობამ და ორგანიზაცია ,,ბათომმა“ საიას დახმარებით შეიტანეს. დღეიდან დავა თბილისის საქალაქო სასამართლოში გადაინაცვლებს. სასამართლოში მშენებლობის ნებართვის ბათილად ცნობასთან ერთად, მოთხოვნილია გასაჩივრებული აქტის მოქმედების შეჩერება.
როგორც საზოგადოებისათვის ცნობილია, 2019 წლის 20 აგვისტოს, ქალაქ ბათუმის საკრებულომ ბათუმის ისტორიულ ნაწილში - იაკობ გოგებაშვილის ქუჩასა და ზღვის სანაპიროს შორის მდებარე პროექტში მითითებულ 9.7 ჰა ტერიტორიაზე, დაამტკიცა განაშენიანების რეგულირების გეგმა. გეგმის მიხედვით, ქალაქის ისტორიულ ნაწილში შესაძლებელი ხდება არაერთი მრავალსართულიანი კორპუსის მშენებლობა. ამ საკითხზე დავა ბათუმის საქალაქო სასამართლოში მიმდინარეობს.
აღსანიშნავია, რომ გეგმის დამტკიცების შემდეგ, 2019 წლის 24 დეკემბერს, სსიპ ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტომ გასცა ბრძანება, რომლის მიხედვითაც შეთანხმდა ქალაქ ბათუმში, იაკობ გოგებაშვილის ქუჩის და ზღვის სანაპიროს შორის მდებარე ტერიტორიაზე მრავალფუნქციური მაღალსართულიანი შენობის „სილქ თაუერის“ და ლაგუნას არქიტექტურული პროექტი და კონსტრუქციული სქემა, რაზეც გაიცა მშენებლობის ნებართვა.
საქმის შესწავლისას გამოიკვეთა, რომ მშენებლობის ნებართვა გაიცა კანონმდებლობის უხეში დარღვევით. გადაწყვეტილებების მიღებისას არ არის შეფასებული პროექტის გავლენა გარემოზე, ბულვარზე, ზღვაზე, სანაპიროზე, ადამიანთა ჯანმრთელობაზე, ქალაქის ისტორიულ და კულტურულ მემკვიდრეობასა და ეკონომიკაზე. შესაბამისად, სახეზეა იმ ტიპის დარღვევები, რაც მშენებლობის ნებართვის ბათილობის საფუძველი უნდა გახდეს.

GYLA has filed a lawsuit in the Batumi Riviera case
The Ministry of Economic and Sustainable Development of Georgia has not satisfied the administrative complaint filed in the Batumi Riviera case, which was filed by the local population and the organization Batumi with the assistance of GYLA. From today, the dispute will be transferred to Tbilisi City Court. Along with the annulment of the construction permit in court, it is requested to suspend the validity of the appealed act.
As it is known to the public, on 20th August 2019, the Batumi City Council approved the development regulation plan in the historical part of Batumi – on the 9.7 ha area indicated in the project located between Iakob Gogebashvili Street and the seashore. According to the plan, it is possible to build a number of multi-storey buildings in the historic part of the city. The dispute over this issue is underway in Batumi City Court.
It should be noted that after the approval of the plan, on 24th December 2019, the LEPL Technical and Construction Supervision Agency issued an order, according to which the architectural design and building scheme of the multifunctional high-rise building "Silk Tower" and Laguna in the area between Iakob Gogebashvili Street and the seaside in Batumi had been agreed, on which a construction permit was issued.
During the case study, it was revealed that the construction permit was issued in gross violation of the law. The impact of the project on the environment, the boulevard, the sea, the coast, human health, the city's historical and cultural heritage and the economy has not been assessed in the decision-making process. Consequently, there are violations evident that should become the basis for the annulment of the construction permit.