ბათუმის საკრებულოსთან მიმდინარე პროტესტის დროს ადმინისტრაციული წესით დაკავებული აქტივისტი სასამართლომ გაათავისუფლა
თარიღი: 30 მარ 2021
2021 წლის 30 მარტს, ქალაქ ბათუმის მუნიციპალიტეტის საკრებულოში დაგეგმილი იყო ბათუმის ზღვისპირა პლაჟის მონაკვეთების პირდაპირი განკარგვის წესით იჯარით სარგებლობაში გადაცემის საკითხის განხილვა.
აღნიშნულ პროექტის განხილვასთან დაკავშირებით არსებობს საზოგადოების მაღალი საჯარო ინტერესი, თუმცა საჯარო სხდომას ვერ დაესწრო ბევრი დაინტერესებული პირი, რასაც საჯარო პროტესტი მოჰყვა. სამოქალაქო აქტივისტი, ალბერტ არაქელოვი, ერთ-ერთი მათგანია, რომელიც დრამის ჯოხების ხის დაფაზე დარტყმით გამოხატავდა საკუთარ პროტესტს, როგორც საჯარო სხდომაზე დასწრების უფლების შეზღუდვის, ასევე საკრებულოზე განსახილველ საკითხთან მიმართებაში.
პროტესტის გამოხატვის დროს, პოლიციამ იგი ადმინისტრაციული წესით დააკავა და მის მიმართ შედგა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი წვრილმანი ხულიგნობის მუხლით. ბათუმის საქალაქო სასამართლომ ალბერტ არაქელოვის საქმე დღესვე განიხილა და დაადგინა, რომ სამართალდარღვევას ადგილი არ ჰქონია. შესაბამისად, სასამართლომ შეწყვიტა საქმის წარმოება და დაკავებული აქტივისტი გაათავისუფლა.

The court released an administratively detained activist during a protest in front of the Batumi City Council
Date: 30 Mar 2021
On March 30, 2021, the City Council of Batumi Municipality planned to discuss the case of leasing the seaside sections of the Batumi coast by direct management.
There is a high public interest in the discussion of the case, but the public hearing could be not attended by many interested parties, which led to a public protest. Albert Arakelov, a civil activist, was one of those who protested against the restriction of the right to attend a public session, as well as the case to be discussed in the City Council, by hitting a wooden board with drumsticks.
During the protest, the police arrested him administratively and an administrative violation report was drawn up against him under the article of petty hooliganism. Batumi City Court has examined the case of Albert Arakelov today and ruled that no violation had taken place. Accordingly, the court terminated the case and released the arrested activist.