ბათუმის უნივერსიტეტმა დისკრიმინაციის პრევენციის მიზნით დადგენილება მიიღო
2020 წლის 27 იანვარს, საქართველოს სახალხო დამცველმა დაადგინა, რომ ,,იდენტობას“ მიმართ ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა და აკაკი წერეთლის სახელობის ქალაქ ბათუმის საჯარო ბიბლიოთეკამ განახორციელეს სექსუალური ორიენტაციისა და საქმიანობის სფეროს ნიშნით პირდაპირი დისკრიმინაცია. ,,იდენტობას“ ინტერესებს საია იცავდა.
საქართველოს სახალხო დამცველმა რეკომენდაციით მიმართა ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტს და აკაკი წერეთლის სახელობის ქალაქ ბათუმის საჯარო ბიბლიოთეკას, რათა შეემუშავებინათ დისკრიმინაციის აკრძალვის და პრევენციის პოლიტიკის შიდა დოკუმენტი და მომავალი საქმიანობა წარემართათ თანასწორობის პრინციპის დაცვით.
რეკომენდაციის მიღების შემდგომ, გვეცნობა, რომ ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა რეკომენდაციის შესრულებისთვის გასატარებელი ღონისძიებების ფარგლებში გამოსცა დადგენილება, რომლის თანახმად:
- უნივერსიტეტის სტრუქტურულ ერთეულებს მიეცათ რეკომენდაცია, იმოქმედონ კანონმდებლობისა და შიდა რეგულაციების შესაბამისად, რათა გამოირიცხოს მათი თანამშრომლების ქმედების (ზეპირი და წერილობითი კომუნიკაცია) გარეშე პირების მიერ განსხვავებულ (დისკრიმინაციულ) მოპყრობად აღქმა;
- უნივერსიტეტის სტრუქტურულ ერთეულებს დაევალათ წარადგინონ წინადადებები/მოსაზრებები უნივერსიტეტში დისკრიმინაციის შესაძლო საფრთხეებისა და რისკების შეფასების, მათი აღკვეთისა და პრევენციის შესახებ;
- დაიგეგმა ცვლილებების შეტანა უნივერსიტეტში ღონისძიების გამართვის მარეგულირებელ წესში.
რაც შეეხება აკაკი წერეთლის სახელობის ქალაქ ბათუმის საჯარო ბიბლიოთეკას, მისმა საბჭომ სახალხო დამცველის რეკომენდაცია მიიღო ცნობად. მათივე განმარტებით, სახალხო დამცველის რეკომენდაციაში მითითებულ საკითხებს, ქალაქ ბათუმის საჯარო ბიბლიოთეკის დირექცია გაითვალიწინებს შემდგომ მუშაობაში.
საია გააგრძელებს მონიტორინგს, თუ როგორ მოხდება აღნიშნული დაწესებულებების მიერ დისკრიმინაციის პრევენციის მიზნით დაგეგმილი აქტივობების აღსრულება.

On January 27, 2020, the Public Defender of Georgia found that Batumi Shota Rustaveli State University and Akaki Tsereteli Batumi Public Library exercised direct discrimination against “Identoba” on grounds of sexual orientation and activities. GYLA defended the interests of “Identoba”.
The Public Defender of Georgia addressed with the recommendation to Batumi Shota Rustaveli State University and Akaki Tsereteli Batumi Public Library to develop internal document on policies prohibiting and preventing discrimination and to conduct future activities in accordance with the principle of equality.
Upon receipt of the recommendation, we were informed, that within the framework of measures to be taken to fulfill the recommendation, the Batumi Shota Rustaveli State University has adopted a decree, according to which:
-Structural units of the university were given the recommendation to act in accordance with the legislation and internal regulations to exclude perception of the actions (verbal and written communication) of their employees by outsiders as a particular (discriminatory) treatment;
-The university structural units were ordered to present suggestions/opinions on assessment, elimination and prevention of the possible threats and risks of discrimination at the university;
As for Akaki Tsereteli Batumi Public Library, its board took the Public Defender’s recommendation as a notification. According to them, the management of the Batumi Public Library will consider the issues mentioned in the Public Defender’s recommendation in the further work.
-Amendments to the regulatory rule on holding an event at the university are planned.
GYLA will continue to monitor how these institutions implement their planned activities to prevent discrimination.
Georgian Young Lawyers’ Association was handling the mentioned case with the support of USAID/PROLoG.