ბათუმში, ვაჟა-ფშაველას #13 მიმდინარე უკანონო სამუშაოები დაუყოვნებლივ უნდა შეჩერდეს
გვსურს გამოვეხმაუროთ ბათუმში ვაჟა-ფშაველას #13 მდებარე კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებს და აღვნიშნოთ შემდეგი:
· ოფიციალური ინფორმაციის თანახმად, 2015 წლის ივლისის თვეში, ბათუმში, ვაჟა-ფშაველას ქუჩა #13 მდებარე შენობას კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი მიენიჭა. შესაბამისად, სტატუსის მინიჭების დღიდან შენობაზე გავრცელდა კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ყველა სტანდარტი, რომელიც საქართველოს კანონმდებლობით არის გათვალისწინებული;
· „გაზეთი ბათუმელების“ ინფორმაციის თანახმად, შენობისთვის ძეგლის სტატუსის მინიჭებიდან ხუთი თვის განმავლობაში - სახლს თანდათან მოხადეს სახურავი, მოანგრიეს შიდა კედლები, მოხსნეს მოაჯირი და 2015 წლის ოქტომბერში კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლისგან მხოლოდ ფასადის კედელი დარჩა;
· 2015 წლის ნოემბერში, შენობის მესაკუთრე შპს „სლავა”-მ, ბათუმში ვაჟა-ფშაველას ქუჩა #13 მდებარე კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლი უკანონოდ დაანგრია. თუმცა, კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის განადგურების ფაქტზე პროკურატურას ეფექტური საგამოძიებო მოქმედებები ამ დრომდე არ უწარმოებია და არ დამდგარა კონკრეტული პირების პასუხისმგებლობის საკითხი;
· მედიაში გავრცელებული ინფორმაციის მიხედვით, მიმდინარე წლის მარტის თვეში კომპანია „სლავა“-მ, ბათუმში ვაჟა-ფშაველას #13 მდებარე შენობის ადგილას სამშენებლო სამუშაოები უკანონოდ განაახლა, თუმცა შესაბამისი ადმინისტრაციული ორგანოების მხრიდან არ მომხდარა უკანონო საქმიანობის აღკვეთა.
ზემოთ აღნიშნულ საკითხებთან დაკავშირებით საიას მნიშვნელოვნად მიაჩნია, რომ:
· დაუყოვნებლივ უნდა შეჩერდეს შპს „სლავას“ მიერ, ბათუმში ვაჟა-ფშაველას #13 მდებარე შენობის ადგილას წარმოებული უკანონო სამშენებლო სამუშაოები;
· ყველა შესაბამისმა ადმინისტრაციულმა ორგანომ (აჭარის კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტო, ბათუმის მერიის ზედამხედველობის საქალაქო სამსახური, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო), დროულად უნდა უზრუნველყონ უკანონო სამუშაოების აღკვეთა;
· საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრომ, საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნულმა სააგენტომ და აჭარის კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნულმა სააგენტომ - შპს „სლავა“-ს მიერ, კულტურული მემკვიდრეობის განადგურების ფაქტზე, უზრუნველყონ კომპანიის მხრიდან ზიანის ანაზღაურება;
· საქართველოს პროკურატურამ დროულად და ეფექტურად აწარმოოს გამოძიება კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის განადგურების ფაქტზე და მოხდეს შესაბამისი პირების სისხლის სამართლებრივ პასუხისგებაში მიცემა.

Illegal construction works at 13 Vazha-Pshavela Street in Batumi should be immediately terminated
With this statement we react to the developments around the cultural heritage monument at Vazha-Pshavela 13 in Batumi and state the following:
- According to official reports, in July 2015, a building located at 13 Vazha-Pshavela Street in Batumi was granted the status of a cultural heritage monument. Since then, the building has been subject to all standards for protection of cultural heritage monuments;
- Batumelebi Newspaper reported that within five months after the building was granted the status, its roof was gradually removed, its interior walls were destroyed, its balcony was removed and as a result, by October 2015, what was left from the cultural heritage monument was its façade wall;
- In November 2015, the building was illegally demolished by its owner Slava Ltd., while the prosecutor’s office has not yet taken any effective measures to investigate and prosecute the destruction of the cultural heritage monument;
- According to media reports, in March 2016, Slava Ltd. illegally renewed construction works at 13 Vazha-Pshavela Street but relevant administrative agencies have not taken any measures to stop these illegal actions.
In light of the foregoing, GYLA believes that it is crucial:
- for Slava Ltd. to immediately stop illegal construction works at 13 Vazha-Pshavela Str. in Batumi;
- for all relevant administrative bodies (the National Agency of Protection of Cultural Heritage of Ajara, Batumi City Hall’s City Supervisory Service and the Ministry of Internal Affairs of Georgia) to stop the illegal works in a timely manner;
- for the Ministry of Culture and Monuments Protection of Georgia, the National Agency for Protection of Cultural Heritage of Georgia and the National Agency for Protection of Cultural Heritage of Ajara, should ensure that Slava Ltd. pays a compensation for destruction of a monument of cultural heritage;
- for the Office of the Prosecutor of Georgia to investigate the act of destruction of the cultural heritage monument swiftly and effectively and to criminally prosecute all perpetrators.