ცესკოს გადაწყვეტილება, შევჩენკოს მიერ უკანონო აგიტაციის ფაქტთან დაკავშირებით, სააგიტაციო ღონისძიებაში უკანონო მონაწილეობის დაკანონების რისკებს ქმნის
თარიღი: 17 ოქტ 2017
21 სექტემბერს, საიამ საქართველოს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას წინასაარჩევნო კამპანიის (აგიტაციის) კანონით დადგენილ მოთხოვნათა სავარაუდო დარღვევის შესახებ განცხადებით მიმართა. კერძოდ, 19 სექტემბერს, საინფორმაციო სააგენტო „ინტერპრესნიუსის“ მიერ გამოქვეყნებული ინფორმაციის თანახმად, საქართველოს ფეხბურთის ფედერაცია „ვითიბი ბანკთან“ და ლუდ „აისთან“ ერთად, 29 სექტემბერს, „დინამო არენაზე“ საქველმოქმედო მატჩს „მსოფლიოს ვარსკვლავები საქართველოსთვის“ გამართავდა.[1] იმავე დღეს, მოგვიანებით ცნობილი გახდა, რომ საქველმოქმედო საფეხბურთო მატჩში მსოფლიო ვარსკვლავებთან ერთად „ქართული ოცნების“ თბილისის მერობის კანდიდატი - კახა კალაძეც ითამაშებდა. მან დაადასტურა, რომ მსოფლიო ვარსკვლავებთან დაკავშირება უშუალოდ მას სთხოვეს, გამომდინარე იქიდან, რომ კალაძე მათთან მეგობრობს.[2] სააგენტოს მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, მატჩიდან შემოსული თანხა ბორჯომის ტყის დამწვარი ტერიტორიის აღდგენას მოხმარდებოდა. ღონისძიებას კი საქართველოს ფეხბურთის ფედერაცია აორგანიზებდა.[3] ცესკოს თავმჯდომარის 25 სექტემბრის წერილობითი პასუხის თანახმად, საარჩევნო ადმინისტრაცია განახორციელებდა კანონით გათვალისწინებულ ქმედებებს, თუ აღნიშნულ ღონისძიებაზე ადგილი ექნებოდა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ფაქტს.[4]
ღონისძიების გამართვის შემდეგ, 3 ოქტომბერს, საიამ კვლავ მიმართა განცხადებით ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას ზემოაღნიშნულ ღონისძიებაზე წინასაარჩევნო კამპანიის (აგიტაციის) მოთხოვნათა დარღვევის ფაქტთან დაკავშირებით.[5] კერძოდ, საინფორმაციო სააგენტო „ნეტგაზეთში“[6] გამოქვეყნებული ინფორმაციის თანახმად, მატჩის შემდგომ, რომელშიც მსოფლიოს ვარსკვლავებთან ერთად „ქართული ოცნების“ თბილისის მერობის კანდიდატი კახა კალაძეც მონაწილეობდა, ფეხბურთელმა, უკრაინის მოქალაქე ანდრეი შევჩენკომ[7] მას მხარდაჭერა გამოუცხადა და აღნიშნა, რომ ის კარგი მერი იქნება.
ვინაიდან საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 45-ე მუხლის მე-4 ნაწილის ვ) პუნქტის მიხედვით, წინასაარჩევნო აგიტაციის გაწევის და აგიტაციაში მონაწილეობის უფლება არ აქვს უცხო ქვეყნის მოქალაქეს, საიამ მიიჩნია, რომ აღნიშნული საკითხი უნდა გამხდარიყო საარჩევნო ადმინისტრაციის შესწავლის საგანი. ცესკოს თავმჯდომარის 10 ოქტომბრის წერილობითი პასუხის თანახმად, ზემოაღნიშნულ ღონისძიებაში მონაწილეობა არ ჩაითვალა სააგიტაციო ღონისძიებაში მონაწილეობად და შესაბამისად, არ შედგა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ოქმი.[8]
10 ოქტომბერს ცესკოს თავმჯდომარემ საიას განცხადების პასუხად[9], რომლითაც „ქართული ოცნების“ თბილისის მერობის კანდიდატის კახა კალაძისა და მსოფლიო ვარსკვლავებთან ერთად გამართული ფეხბურთის მატჩის შემდგომ, უკრაინის მოქალაქის ანდრეი შევჩენკოს[10] მიერ უკანონო აგიტაციის ფაქტთან დაკავშირებით, შესაბამის რეაგირებას ვითხოვდით, განაცხადა, რომ ადგილი არ აქვს საარჩევნო სუბიექტის მიერ არჩევნებში მონაწილეობისა და გამარჯვების მიზნით ჩატარებულ ღონისძიებას. აგრეთვე არ იკვეთება წინასაარჩევნო აგიტაციის და აგიტაციაში მონაწილეობის ფაქტი.
აღნიშნულით, კი საქართველოს საარჩევნო კოდექსით განსაზღვრული აგიტაციის ცნება ვიწროდ განმარტა, რითიც სააგიტაციო ღონისძიებაში კანონის დარღვევით მონაწილეობის დაკანონების საფრთხე შექმნა. კერძოდ, მისი განმარტებით:
„იმ პირის მიერ, ვისაც საარჩევნო კოდექსის თანახმად აკრძალული აქვს წინასაარჩევნო აგიტაციის გაწევის და აგიტაციაში მონაწილეობის უფლება, წინასაარჩევნო აგიტაციის გაწევის ან/და აგიტაციაში მონაწილეობის წესების კანონისმიერი მოთხოვნის დარღვევას იმ შემთხვევაში შესაძლოა ჰქონდეს ადგილი, როდესაც ამგვარი პირის მხრიდან ხდება ამომრჩეველთა მოწოდება წინასაარჩევნოდ ორგანიზებულ, მომზადებულ, დაგეგმილ და განხორციელებულ ღონისძიებაში.
ასევე, კომისიის თავმჯდომარე აღნიშნავს, რომ „განცხადებაში მითითებული ღონისძიება წარმოადგენდა საფეხბურთო მატჩს და საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის მიერ ორგანიზებული და ჩატარებული იყო კონკრეტული საქველმოქმედო მიზნებიდან გამომდინარე. რადგანაც ფეხბურთის ფედერაცია არ წარმოადგენს საარჩევნო სუბიექტს, აღნიშნული ღონისძიება ვერ იქნება განხილული როგორც წინასაარჩევნო კამპანიის შემადგენელი ნაწილი.“
სამართლებრივი შეფასება:
მიგვაჩნია, რომ ამგვარი მსჯელობა მოკლებულია სამართლებრივ საფუძველს და წარმოადგენს წინასაარჩევნო სააგიტაციო ღონისძიებისა და წინასაარჩევნო აგიტაციის ცნების იმგვარად დავიწროებას, რომ ამგვარი განმარტებით, სააგიტაციო ღონისძიებად შესაძლოა ჩაითვალოს მხოლოდ და მხოლოდ საარჩევნო სუბიექტის მიერ ორგანიზებული და განხორციელებული ღონისძიება და აგიტაციის გაწევად შესაძლოა ჩაითვალოს მხოლოდ და მხოლოდ საარჩევნო სუბიექტის მიერ ორგანიზებულ წინასაარჩევნო ღონისძიებაზე განხორციელებული მოწოდება კონკრეტული სუბიექტის მხარდასაჭერად ან საწინააღმდეგოდ მაშინ, როდესაც საარჩევნო კოდექსი ძალიან ფართო ფორმულირებას მოიცავს და აგიტაციად მიიჩნევს კანდიდატის მხარდამჭერ ან საწინააღმდეგო ნებისმიერ საჯარო მოქმედებას.
საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 45-ე მუხლის მე-4 ნაწილის თანახმად, წინასაარჩევნო აგიტაციის გაწევის და აგიტაციაში მონაწილეობის უფლება აქვს ნებისმიერ პირს (გარდა იმ პირებისა, ვისაც კანონი პირდაპირ უკრძალავს ამას). შესაბამისად, სააგიტაციო ღონისძიების ორგანიზატორი და განმახორციელებელი შეიძლება იყოს როგორც საარჩევნო სუბიექტი, აგრეთვე - ნებისმიერი სხვა პირი. შესაბამისად, კანონთან შეუსაბამოდ მიგვაჩნია ღონისძიების არ მიჩნევა სააგიტაციოდ იმ ნიშნით, რომ ორგანიზებული და ჩატარებულია ფეხბურთის ფედერაციის მიერ, რომელიც არ წარმოადგენს საარჩევნო სუბიექტს.
დასკვნა
ყოველივე აღნიშნულიდან გამომდინარე, მიგვაჩნია, რომ წინასაარჩევნო აგიტაციის ცნების ვიწროდ განმარტებამ, სააგიტაციო ღონისძიებაში კანონის დარღვევით მონაწილეობის დაკანონების რისკები შექმნა.

The CEC’s decision with regard to unlawful campaigning by Shevchenko creates risks of legalization of unlawful participation in campaigning events
Date: 17 Oct 2017
On September 21, the GYLA filed a complaint in the Central Election Commission of Georgia with regard to alleged violation of the norms on election campaign (campaigning) of the Election Code. In particular, according to a report published by the InterPressNews news agency on September 19, the Georgian Football Federation, together with the VTB Bank and Aisi beer company, was planning to hold a charity football match, “World Football Stars for Georgia”, at the Dinamo Arena on September 29.[1] Later on the same day, it became known that, along with the world stars, the charity football match would also involve Kakha Kaladze, the Georgian Dream’s mayoral candidate for Tbilisi.[2] Mr. Kaladze confirmed that he had been asked to contact the world stars, because they are his friends. Another news agency reported that the event was being organized by the Georgian Football Federation, while the proceeds from the match would be used for restoring the burnt forest areas in Borjomi.[3] According to the written reply of the Chairperson of the CEC of September 25, the Election Administration would carry out actions provided for by the law if an administrative offense took place at the said event.[4]
After the event, on October 3, the GYLA filed another complaint in the CEC with regard to violation of the norms on election campaign (campaigning) at the said event.[5] In particular, according to the Netgazeti news agency,[6] after the match – which, along with the world football stars, also involved Kakha Kaladze, the Georgian Dream’s mayoral candidate for Tbilisi – one of the footballers, Ukrainian citizen Andriy Shevchenko,[7] expressed his support for Mr. Kaladze and noted that would be a good mayor.
As Subparagraph F, Paragraph 4, Article 45 of the Election Code of Georgia prohibits foreign nationals from conducting and participating in election campaigning, the GYLA deemed that the Election Administration should study the aforementioned issue. In its written response, the CEC didn’t deem participation in the said event as participation in a campaigning event and, accordingly, didn’t draw an administrative offense protocol.[8]
In particular, on October 10, in response to the GYLA’s complaint – by which we demanded relevant response to the unlawful campaigning by Ukrainian citizen Andriy Shevchenko,[9][f1] which had taken place after the football march that involved Kakha Kaladze, the Georgian Dream’s mayoral candidate for Tbilisi, and world football stars – the Chairperson of the CEC stated that the CEC had been unable to identify an event held by an electoral subject with the aim of participating in and winning elections and that the incident mentioned in the complaint didn’t involve election campaigning or participation in campaigning.
By doing so, the Chairperson of the CEC interpreted the concept of campaigning, which is defined by the Election Code of Georgia, narrowly, creating a risk of legalizing participation in campaigning events in violation of the law. In particular, according to her, “An individual whom the Election Code prohibits from conducting and participating in election campaigning can only violate the rules of conducting and/or participating in election campaigning if such an individual appeals to voters at an event that is organized, prepared, planned, and carried out before elections.
The Chairperson of the CEC also noted, “The event mentioned in the complaint was a charity football match, and it was organized and conducted by the Georgian Football Federation for specific charity purposes. As the Georgian Football Federation is not an electoral subject, the said event cannot be regarded as part of the election campaign.”
Legal evaluation:
We believe that such deliberation is devoid of a legal basis and it narrows the concepts of campaigning event and election campaigning in such a way that, according to such interpretation, only an event organized and conducted by an electoral subject can be considered as a campaigning event and only an appeal in support of or against a concrete candidate made at a campaigning event organized by an electoral subject can be regarded as election campaigning, whereas the Election Code includes a very broad formulation and considers any public action facilitating or impeding the election of a candidate as election campaigning.
According to Paragraph 4 of Article 45 of the Election Code of Georgia, any individual may conduct and participate in election campaigning (except for individuals prohibited from doing do by the law). Accordingly, a campaigning event can be organized and conducted both by an electoral subject and any other individual. Therefore, we believe that the failure to consider the event as a campaigning event on the grounds that it was organized and conducted by the Georgian Football Federation, which is not an electoral subject, contradicts the law.
In view of all the aforementioned, we believe that the narrow interpretation of the concept of election campaigning has created risks of legalizing participation in campaigning events in violation of the law.