დანაშაულის პრევენციის ცენტრი კვლავ თავს არიდებს კანონიერ ძალაში შესული გადაწყვეტილების აღსრულებას
დანაშაულის პრევენციის ცენტრი დღემდე არ ასრულებს სასამართლოს გადაწყვეტილებას, რომლითაც მას თამაზ ახობაძის სამსახურში აღდგენა და აღდგენამდე იძულებითი განაცდურის ანაზღაურება დაევალა. გადაწყვეტილება კანონიერ ძალაში ჯერ კიდევ 2017 წლის 15 სექტემბერს შევიდა.
საქმის განხილვის შედეგად სასამართლომ მიიჩნია, რომ 2014 წელს იუსტიციის სამინისტროს დანაშაულის პრევენციის ცენტრმა თამაზ ახობაძე სამსახურიდან უკანონოდ გაათავისუფლა. დამსაქმებელმა გათავისუფლების ოფიციალურ მიზეზად რეორგანიზაცია დაასახელა, თუმცა საქმეში არსებული მტკიცებულებებით დადასტურდა, რომ რეორგანიზაციას მხოლოდ ფორმალური ხასიათი ჰქონდა და მიზნად ისახავდა თამაზ ახობაძის გათავისუფლებას. ამდენად, საქმის განხილვისას დადასტურდა, რომ დასაქმებულები გათავისუფლდნენ კონკრეტული თანამდებობის პირების მხრიდან მათ მიმართ სუბიექტური განწყობის გამო, რაც არ იყო კავშირში დასაქმებულების მუშაობის ხარისხსა და მათ კომპეტენციასთან.
კანონიერ ძალაში შესული გადაწყვეტილების ჩაბარებისთანავე თამაზ ახობაძემ მიმართა თბილისის სააღსრულებო ბიუროს და მოითხოვა მის სასარგებლოდ მიღებული გადაწყვეტილების აღსრულება. უკანასკნელი 1 წლის განმავლობაში არაერთი მიმართვის მიუხედავად მოპასუხე დაწესებულება დღემდე თავს არიდებს მოსარჩელის სამსახურში აღდგენასა და მისთვის აღდგენამდე იძულებითი განაცდურის ანაზღაურებას. მოპასუხე პირველ ეტაპზე იმ დასაბუთებით ამბობდა უარს გადაწყვეტილების აღსრულებაზე, რომ 2017 წელს ცენტრის ხელმძღვანელმა ამავე დაწესებულებაში მომუშავე ერთ-ერთი პირი დააწინაურა სადავო პოზიციაზე. აღნიშნულმა პიროვნებამ, როგორც დაინტერესებულმა პირმა, მიმდინარე წელს განცხადება შეიტანა სააპელაციო სასამართლოში კანონიერ ძალაში შესული გადაწყვეტილების ბათილად ცნობისა და საქმის განახლების მოთხოვნით, რომელმაც დააკმაყოფილა მოთხოვნები, თუმცა უზენაესმა სასამართლომ გააუქმა სააპელაციო სასამართლოს განჩინება და ძალაში დატოვა თბილისის სააპელაციო სასამართლოს თავდაპირველი გადაწყვეტილება, რომლითაც დაკმაყოფილებული იყო თამაზ ახობაძის მოთხოვნები სამსახურში აღდგენასა და მისთვის იძულებითი განაცდურის ანაზღაურების თაობაზე.
უზენაესი სასამართლოს მიერ ამ საქმეზე მიღებული ორივე განჩინებით, რომლებიც მიღებულია ცენტრის საკასაციო საჩივარსა და დაინტერესებული პირის განცხადებასთან დაკავშირებით, დადასტურებულია, რომ ცენტრმა თამაზ ახობაძე უკანონოდ გაათავისუფლა, რის გამოც იგი უნდა აღდგეს გათავისუფლებამდე არსებულ პოზიციაზე. სასამართლომ მიიჩნია, რომ დღეის მდგომარეობით პირი, რომელიც იკავებს მოსარჩელის პოზიციას ვერ იქნება განხილული წინამდებარე საქმის ფარგლებში დაინტერესებულ პირად. ამდენად, სადავო პოზიციაზე მისმა დაწინაურებამ ხელი არ უნდა შეუშალოს თამაზ ახობაძის აღდგენას უკანონოდ გათავისუფლებამდე მის მიერ დაკავებულ პოზიციაზე.
მიუხედავად იმისა, რომ თბილისის სააღსრულებო ბიურომ უკანასკნელი თვეების განმავლობაში გადაწყვეტილების აღსრულების მოთხოვნით ცენტრს არაერთხელ გაუგზავნა შეტყობინება, ყველა მათგანი დღემდე უპასუხოდ დარჩა. ამდენად, დღეის მდგომარეობით სრულიად უცნობია რა საფუძვლით აჭიანურებს ცენტრი კანონიერ ძალაში შესული გადაწყვეტილების აღსრულებას და არსებობს ვარაუდის საფუძველი, რომ გაჭიანურება უკავშირდება ცენტრში დაგეგმილ რეორგანიზაციას, რაზეც უკვე დაწყებულია უწყებაში მუშაობა.
კანონიერ ძალაში შესული გადაწყვეტილების აღსრულებისთვის თავის არიდება, რაც მოცემულ შემთხვევაში გულისხმობს თამაზ ახობაძის სადავო პოზიციაზე აღუდგენლობას და შესაბამისად, აღდგენამდე პერიოდში იძულებითი განაცდურის გადაუხდელობას, შესაძლოა, ასევე, შეიცავდეს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს. ამ ფაქტზე პროკურატურისათვის არაერთი მიმართვის მიუხედავად, საგამოძიებო ორგანოების მხრიდან შესაბამისი რეაგირება დღემდე არ მომხდარა.
საია მიიჩნევს, რომ ცენტრის მიერ სასამართლოს კანონიერ ძალაში შესული გადაწყვეტილების ამ დრომდე აღუსრულებლობა, არის სრულიად დაუსაბუთებელი და უკანონო, რის გამოც კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ:
- იუსტიციის სამინისტროს მმართველობის სფეროში შემავალ დანაშაულის პრევენციის ცენტრს - დაუყოვნებლივ აღასრულოს სასამართლო გადაწყვეტილება, აღადგინოს თამაზ ახობაძე სამსახურში და აუნაზღაუროს მას განაცდური ხელფასი;
- აღსრულების ეროვნულ ბიუროს - მიიღოს შესაბამისი ზომები სასამართლოს კანონიერ ძალაში შესული გადაწყვეტილების აღსასრულებლად;
- საქართველოს პროკურატურის ორგანოებს - წინამდებარე საქმეზე დაიწყონ გამოძიება და დაადგინონ, რამდენად იკვეთება დანაშაულის ნიშნები შესაბამისი პირების ქმედებებში.
იმ შემთხვევაში, თუ შესაბამისი უწყებების მიერ არ მოხდება მათი კომპეტენციის ფარგლებში სათანადო ზომების გატარება და თამაზ ახობაძის სასარგებლოდ გამოტანილი კანონიერ ძალაში შესული გადაწყვეტილების დროულად აღსრულება, საია გეგმავს ახობაძის ინტერესების დასაცავად საჩივრით მიმართოს ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს.

The Crime Prevention Center still avoids the execution of an enacted legal decision
The Center for Crime Prevention does not put into effect the Court`s decisions to restore Tamaz Akhobadze at work, and pay him enforced idleness before restoring. The decision took into force on September 15, 2017.
As a result of case consideration, the Court found that in 2014, the Crime Prevention Center of the Ministry of Justice, illegally dismissed Tamaz Akhobade. According to the employer, reorganization has become the ground for demission, however, evidences in the case confirm that reorganization had only a formal character and it aimed at dismissing Tamaz Akhobadze. Consequently, during the case consideration, it was proved that certain officials dismissed the employees due to the employees’ subjunctive attitude towards them and it had nothing in common with quality of their work and competence.
As soon as delivering the enacted decision, Tamaz Akhobadze addressed Tbilisi Enforcement Bureau and demanded the execution of decision taken in favor of him. Despite repeated requests during the last 1 year, the respondent institution still shuns to restore the plaintiff at work and pay him enforced idleness before restoring. At the first stage, the defendant denied to execute the decision on the grounds that in 2017, the head of the center promoted one of the persons working in the same establishment to the controversial position. In the current year, the above noted person, as an interested party, filed an application in the Court of Appeal to annul the enacted decision and renewal the case, the Court has met the claims, however, the Supreme Court repealed the ruling of the Appeal Court and left the initial decision of Tbilisi Appeal Court in force, which satisfied Tamaz Akhobadze`s demands for restoration and forced idleness refund.
According to both rulings of the Supreme Court, which have been made in connection with the Cassation Compliant filed by the Center and the application of the interested person, it has been confirmed that the Center illegally dismissed Tamaz Akhobadze, which is why he should be restored to the position before dismissal. The Court found that at present, the person who occupies the claimant`s position, cannot be considered as an interested person within scope of the case. Therefore, his advancement should not impede Tamaz Akhobadze`s restoration to the position that he held before unlawful dismissal.
Although Tbilisi City Enforcement Bureau has repeatedly sent a request to the Center in the last months to execute the decision, all of them have remained unanswered. Consequently, it is absolutely uncertain what is the ground for the Center to delay the execution of an enacted decision and there is the basis for assumption that the delay is related to reorganization planned in the Center, the Ministry has already commenced to work on it.
Avoidance of the execution of an enacted decision, which in the case given implies refusal to restore Tamaz Akhobadze on disputed position and, consequently, the absence of paying forced idleness before putting back period, might also contain signs of criminal offence. Despite numerous appeals to the Prosecutor’s Office regarding the fact, the investigative bodies have not responded appropriately.
GYLA believes that the Center`s failure to enforce the enacted court decision, is absolutely unsubstantiated and illegal, doe to this we call on one more time:
- The Crime Prevention Center under the Ministry of Justice – Immediately execute the Court’s decision to restore Tamaz Akhobadze at the service and reimburse him forced idleness;
- The National Bureau of Enforcement - take relevant measures to enforce the enacted court decision;
- The bodies of the Prosecutor`s Office of Georgia – to initiate the investigation on the present case and determine whether the activates of corresponding officials reveal the signs of the crime.
If appropriate agencies do not take relevant measures within their competence to execute the enacted decision, taken in favor of Tamaz Akhobadze, GYLA plans to appeal the European Court of Human Rights to advocate for Akhobadze’s interests.