დატოვოს თანამდებობა საქართველოს მთავარმა პროკურორმა
ჩვენ, ხელმომწერი ორგანიზაციები, ვეხმაურებით ხორავას ქუჩაზე მომხდარ არასრულწლოვანთა მკვლელობის საქმეს და საქართველოს პარლამენტის გადაწყვეტილებას დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის თაობაზე. მიგვაჩნია, რომ საგამოძიებო კომისიის მუშაობის დაწყებამდე, თანამდებობა უნდა დატოვოს საქართველოს მთავარმა პროკურორმა.
საკანონმდებლო ორგანოს გადაწყვეტილება, შეიქმნას დროებითი საგამოძიებო კომისია გონივრულია. თუმცა, დროებითი საგამოძიებო კომისიის უპირველესი ამოცანაა, საქართველოს პროკურატურის მიერ დასახელებულ სისხლის სამართლის საქმესთან დაკავშირებული შესაძლო კანონსაწინააღმდეგო ქმედებების გამოვლენა, შესწავლა და შეფასება. სხვა შემთხვევაში, კომისიის მუშაობა იქნება ფორმალური და უშედეგო.
ამავდროულად, კომისია ვერ ჩაანაცვლებს სისხლისსამართლებრივი დევნის ორგანოს და სასამართლოს, რაც გულისხმობს, რომ დასახელებულ სისხლის სამართლის საქმეზე სრულყოფილი და ობიექტური გამოძიება კვლავ საქართველოს პროკურატურის პასუხისმგებლობაა.
პარლამენტის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის შესახებ, მიანიშნებს რომ არსებობს ლეგიტიმური შეკითხვები პროკურატურის მიერ ამ საქმეზე განხორციელებული ქმედებების და საქმის შედეგით შესაძლო დაინტერესების შესახებ. თუმცა, მოქმედი კანონმდებლობით, დროებით საგამოძიებო კომისიას სისხლის სამართლის საქმეზე წვდომა მხოლოდ მთავარი პროკურორის ნებართვის შემთხვევაში ექნება. შესაბამისად, მოქმედი მთავარი პროკურორის თანამდებობაზე დარჩენა, ეჭვქვეშ დააყენებს პარლამენტის მხრიდან ნებისმიერ მცდელობას, შეისწავლოს პროკურატურის ქმედებების კანონიერება.
ხორავას ქუჩაზე მომხდარი ინცინდენტი არ არის ერთადერთი შემთხვევა, რომელიც საგამოძიებო და მართლმსაჯულების სისტემის მიმართ საზოგადოების ლეგიტიმურ და სამართლიან პროტესტს იწვევს. დღემდე არაერთი გახმაურებული საქმე გამოუძიბელი და პასუხგაუცემელია. ნათელია, რომ მოქმედი საგამოძიებო სისტემა ვერ პასუხობს შექმნილ კრიზისულ ვითარებას და ძირეულ რეფორმას საჭიროებს.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, მოვუწოდებთ საქართველოს მთავარ პროკურორს, დაუყოვნებლივ დატოვოს დაკავებული თანამდებობა. ასევე, მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, დროებითი საგამოძიებო კომისიის მუშაობა წარმართოს მაქსიმალურად ღიად და კანონმდებლობის მოთხოვნათა ზედმიწევნით დაცვით.

CSOs Demand Chief Prosecutor’s Resignation
We, the signatory organizations, respond to the murder case of teenagers at Khorava Street and the Georgian Parliament’s decision to set up an interim investigative commission. We suppose that Georgia’s Chief Prosecutor should resign before the interim commission starts working.
The Parliament’s decision to set up an interim investigative commission is reasonable. However, the primary task of the interim investigative commission is to identify, study and assess all possible wrongdoings by the Georgian Prosecutor’s Office related to the criminal case. Otherwise, the commission’s work will be formal and futile.
At the same time, the commission cannot replace the body that is in charge of criminal prosecution as well as the court, implying that the Georgian Prosecutor’s Office will remain responsible for carrying out a comprehensive and impartial investigation into the above mentioned criminal case.
The Parliament’s decision to set up an interim investigative commission indicates that there are legitimate questions about the actions carried out by the prosecutor’s office and possible interests into the consequences of the case. However, according to current legislation, the interim investigative commission will have access to the criminal case only upon permission of the chief prosecutor. Thus, the incumbent chief prosecutor’s stay on the position will question any attempts by the Parliament to study the legality of performance by the prosecutor’s office.
The Khorava Street incident is not the only case that causes legitimate and fair protest by the public towards investigation and judiciary. A number of high-profile cases have been left uninvestigated and unanswered. It is clear that the current investigation system fails to respond to the crisis situations and needs root reforms.
Based on the above mentioned, we call on the Chief Prosecutor of Georgia, to resign immediately. We also call on the Parliament of Georgia to carry out the work of the interim investigative commission as openly as possible, with full observance of laws.