დღეს, თბილისის სააპელაციო სასამართლოში, გაიმართება სხდომა 2015 წლის 13-14 ივნისის სტიქიით დაზარალებული პირებისთვის კომპენსაციის გაცემასთან დაკავშირებით.
თარიღი: 11 აპრ 2017
თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებით სრულად დაკმაყოფილდა დაზარალებულების სარჩელი და თბილისის მუნიციპალიტეტის ქონების მართვის სააგენტოს დაევალა მოსარჩელეებთან კომპენსაციის გადახდის თაობაზე ხელშეკრულების გაფორმება.
თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებას არ დაეთანხმნენ და სააპელაციო გაასაჩივრეს თბილისის მერიამ, მთავრობამ და ქონების მართვის სააგენტომ.
თბილისის სააპელაციო სასამართლო განიხილავს თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილების კანონიერების საკითხს.

Hearing about provision of compensation to victims of the natural disaster that occurred on June 13-14, 2015 will be held in Tbilisi Appellate Court today
Date: 11 Apr 2017
Hearing about provision of compensation to victims of the natural disaster that occurred on June 13-14, 2015 will be held in Tbilisi Appellate Court today.
Tbilisi City Court has fully granted the victim’s claim and has ordered the Property Management Agency of Tbilisi City Hall to sign an agreement with the plaintiffs for payment of compensation.
Tbilisi City Hall, the Government and the Property Management Agency didn’t agree with Tbilisi City Court’s decision and challenged the decision in the Appellate Court.