ეკა მიშველაძის უფლებებს სასამართლოში საია დაიცავს
დღეს თბილისის საქალაქო სასამართლოში ეკა მიშველაძემ ,,საზოგადოებრივი მაუწყებლის“ წინააღმდეგ სარჩელი წარადგინა, რომლითაც მოთხოვნილია ეკა მიშველაძის სამსახურიდან გათავისუფლებისა და საზოგადოებრივ-პოლიტიკური თოქ-შოუ ,,პირველი სტუდიის“ გაუქმების შესახებ გამოცემული ბრძანებების ბათილად ცნობა, ეკა მიშველაძის სამსახურში აღდგენა და სხვა თანმდევი მოთხოვნები. ასევე, ერთ-ერთ სასარჩელო მოთხოვნას წარმოადგენს დისკრიმინაციული ქმედების შედეგად მიყენებული მორალური ზიანის ანაზღაურება. ეკა მიშველაძის ინტერესებს სასამართლოში საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია დაიცავს.
ეკა მიშველაძის სამსახურიდან გათავისუფლებისა და საზოგადოებრივ-პოლიტიკური თოქ-შოუ ,,პირველი სტუდიის“ გაუქმების შესახებ გადაწყვეტილება ,,საზოგადოებრივი მაუწყებლის“ გენერალურმა დირექტორმა 2016 წლის 11 თებერვალს მიიღო. თუმცა, როგორც ცნობილია, გადაცემა ,,პირველი სტუდია“ ეთერში ახალი სატელევიზიო სეზონის დაწყებიდან (2015 წლის სექტემბერი) აღარ გადის, რის მიზეზადაც ,,საზოგადოებრივი მაუწყებელი“ გადაცემის დახურვას ასახელებდა. როგორც აღმოჩნდა, გადაცემა ოფიციალურად 2016 წლის თებერვალში გაუქმდა.
,,საზოგადოებრივი მაუწყებელი“ ეკა მიშველაძის სამსახურიდან გათავისუფლების ოფიციალურ საფუძვლად ,,შრომის კოდექსის“ 37-ე მუხლის პირველი ნაწილის ,,ო“ ქვეპუნქტს (სხვა ობიექტური გარემოება, რომელიც ამართლებს შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტას) მიუთითებს. ამგვარ გარემოებად ,,საზოგადოებრივი მაუწყებელი“ ,,პირველი სტუდიის“ დახურვასა და ახალი გადაცემის ეთერში გაშვების არამიზანშეწონილად მიჩნევას ასახელებს. იმ პირობებში, როდესაც საზოგადოებრივი მაუწყებელი საერთოდ არ ასაბუთებს ,,პირველი სტუდიის“ დახურვის კანონიერებას, ხოლო ახალი გადაცემის გაშვების მიზანშეუწონლად მიჩნევა ასევე დაუსაბუთებელ და არადამაჯერებელ არგუმენტებს ემყარება, კიდევ უფრო ღრმავდება საზოგადოებაში გაჩენილი ეჭვები, რომ ადგილი აქვს ,,საზოგადოებრივი მაუწყებლის“ სარედაქციო პოლიტიკაში არაჯანსაღ ჩარევას.

Today Eka Mishveladze filed against the Public Broadcaster in Tbilisi City Court, requesting invalidation of the resolutions on dismissal of Eka Mishveladze from work and cancellation of social and political talk show Pirveli Studia (First Studio), restoring Eka Mishveladze to work and other consequent requests. She also requested compensation for moral damage as a result of discriminatory actions. Georgian Young Lawyers’ Association will represent Eka Mishveladze before court.
The decision to dismiss Eka Mishveladze from work and cancel social and political talk show Pirveli Studia was made by the General Director of the Public Broadcaster on February 11, 2016; however, the talk show has been off-air since the beginning of the new broadcasting season (September 2015) because according to Public Broadcaster, it was cancelled. It turns out that the talk show was officially canceled in February 2016.
The Public Broadcaster has cited para.1n, Article 37 of the Labor Code as grounds for Eka Mishveladze’s termination (other objective circumstances, which justify termination of employment contract). According to the Public Broadcaster, cancelling Pirveli Studio and deeming it inadvisable to air a new program constitutes “other objective circumstances”, while the broadcaster has not legally justified the decision to cancel Pirveli Studia, while deeming it inadvisable to air a new program is based on unfounded and unconvincing justifications, which further deepens public suspicions about unhealthy interference in editorial policy of the Public Broadcaster.