EMC და საია ეხმიანებიან შპს “ჯორჯიან მანგანეზის” უკანონო გადაწყვეტილებას ხელფასების ცალმხრივად შემცირების შესახებ
თარიღი: 24 მარ 2020
ჩვენი ორგანიზაციები ეხმიანებიან შპს „ჯორჯიან მანგანეზის“ მიერ 2020 წლის 20 მარტს გავრცელებულ განცხადებას შუქრუთის მოსახლეობის პროტესტის გამო, ჭიათურის სამთო-გამამდიდრებელი კომბინატის საწარმოო პროცესის ნაწილობრივ შეჩერებისა და დასაქმებულების ხელფასების შემცირების თაობაზე და მიიჩნევენ, რომ აღნიშნული გადაწყვეტილება უხეშად არღვევს საქართველოს შრომის კოდექსით დადგენილ ნორმებს, წარმოადგენს შუქრუთის მოსახლეობისა და კომპანიაში დასაქმებული ადამიანების დაპირისპირების აშკარა მცდელობას და სახელმწიფოს მიერ კომპანიის სალიცენზიო პირობებზე სათანადო მონიტორინგის ვალდებულების შეუსრულებლობის შედეგია.
კომპანიის მიერ გამოქვეყნებული განცხადების თანახმად, ჭიათურის მუნიციპალიტეტის სოფელ შუქრუთის მოსახლეობის პროტესტის გამო, 2020 წლის 17 თებერვლიდან კომპანიის მაღაროების ფუნქციონირება შეჩერებულია და შექმნილი ფინანსური მდგომარეობიდან გამომდინარე, კომპანიის გადაწყვეტილებით, პირველი მარტიდან 20 მარტის ჩათვლით დასაქმებულები მოცდენის პერიოდში არსებული ანაზღაურების მხოლოდ 60%-ს მიიღებენ. დასაქმებულის სურვილის შემთხვევაში, აღნიშნულ პერიოდში, ანაზღაურებადი შვებულების შემთხვევაში კი მათი ანაზღაურება 100% იქნება. 20 მარტიდან აპრილის ბოლომდე, დასაქმებულები ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ანაზღურების მხოლოდ 60%-ს მიიღებენ.
პირველ რიგში, უნდა აღინიშნოს ჭიათურის მუნიციპალიტეტის სოფელ შუქრუთში მცხოვრები მოსახლეობის პროტესტის არსი. შუქრუთის მოსახლეობა ჯერ კიდევ 2019 წლის სექტემბერსა და ნოემბერში ითხოვდა შპს „ჯორჯიან მანგანეზისგან“ იმ ზიანის კომპენსირებას, რომელიც, მოსახლეობის თქმით, მათ სახლებსა და საცხოვრებელ გარემოს კომპანიის საქმიანობის გამო მიადგა. შუქრუთელები აცხადებენ, რომ ზიანის კომპენსირების შესახებ კომპანიასთან მიღწეული სიტყვიერი შეთანხმებები არაერთხელ დაირღვა, რამაც თებერვლის თვიდან ადგილობრივების მხრიდან წინააღმდეგობის კვლავ განახლება, შუქრუთის მაღაროების ბლოკირება და მათი მუშაობის შეფერხება გამოიწვია.
სახელმწიფოს მიმართ გაჟღერდა არაერთი მოწოდება უზურუნველეყო სახელმწიფოს მთელ ტერიტორიაზე მოსახლეობის ჯანსაღ გარემოში ცხოვრების უფლება, შეესწავლა მიწისქვეშა სამუშაოების ფუნქციონირებით სოფლებისათვის მიყენებული ზიანი, დაედგინა აღნიშნულ ზიანზე სამართლებრივად პასუხიმგებელი მხარე და მიეღო შესაბამისი ზომები. სამწუხაროდ, სახელმწიფოს მხრიდან ადგილობრივების სამართლიანი მოთხოვნების დასაკმაყოფილებლად დღემდე არაფერი გაკეთებულა.
სახელმწიფოს მიერ საკუთარი ვალდებულებების უგულებელყოფამ, მათ შორის, შპს „ჯორჯიან მანგანეზის“ სახელზე გაცემული სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვების ლიცენზიიის პირობების დაცვის სათანადო კონტროლის განუხორციელებლობამ, დაზარალებული ადგილობრივი მოსახლეობის პრობლემებზე სოციალური პასუხიმგებლობის აღებაზე უარის თქმამ და მუდმივმა უმოქმედობამ ჭიათურის მუნიციპალიტეტი და მოსახლეობა მძიმე ეკოლოგიური და სოციალური კატასტროფის წინაშე დააყენა.
თავის მხრივ, მოსახლეობის სამართლიანი პროტესტისა და მაღაროების საქმიანობის შეჩერების ფონზე, კომპანიის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება, რომლითაც ხდება კომპანიაში დასაქმებული ადამიანების ხელფასების დაკლება, წარმოადგენს კანონის უხეშ დარღვევას. ასევე, ამ გადაწყვეტილებით, კომპანია აჩენს შუქრუთის მოსახლეობასა და დასაქმებულებს შორის კონფლიქტს და ცდილობს მოლაპარაკებების პროცესში დამატებითი ბერკეტების მოპოვებას.
შრომითი უფლებები დაცულია საქართველოს კონსტიტუციით, საქართველოს შრომის კოდექსითა და საერთაშორისო სამართლებრივი ინსტრუმენტებით. არსებული სამართლებრივი სივრცე, დამსაქმებელს ავალდებულებს ყველა ღონე იხმაროს შრომითი ურთიერთობის შემაფერხებელი გარემოებების აღმოსაფხვრელად.
როდესაც შპს „ჯორჯიან მანგანეზი“ შექმნილი პრობლემების აღმოფხვრისა და გადაჭრის ნაცვლად არჩევს საქმიანობის შეჩერებას, ეს ნაბიჯი უნდა ჩაითვალოს დამსაქმებლის ბრალით გამოწვეულ საქმიანობის იძულებით მოცდენად. ამ პერიოდში, შრომის კოდექსის1 თანახმად, დასაქმებულს უნდა შეუნარჩუნდეს სამუშაო ადგილი და შრომის ანაზღაურება უნდა მიეცეს სრული ოდენობით.
კანონმდებლობის თანახმად, შრომის ანაზღაურება და გადახდის წესი, შრომის ხელშეკრულების არსებით პირობას წარმოადგენს2, ხოლო შრომითი ხელშეკრულების არსებითი პირობების შეცვლა შესაძლებელია მხოლოდ მხარეთა შეთანხმებით.3 ხელფასის ოდენობის ან გადახდის პირობების შეცვლა დამსაქმებლის მხრიდან, დასაქმებულის თანხმობის გარეშე ბათილ გადაწყვეტილებას წარმოადგენს.4
შექმნილი მდგომარეობისა და კომპანიის მიერ სათანადო რეაგირებების განუხორციელებლობის ფონზე, შპს “ჯორჯიან მანგანეზის” მიერ მიღებული გადაწყვეტილება, დასაქმებულთა თანხმობის გარეშე შეამციროს მათი ხელფასები უკანონო და სამართლებრივად ბათილ გადაწყვეტილებად უნდა ჩაითვალოს.
გაუგებარია კომპანიის პირობა, რომლის თანახმადაც 2020 წლის პირველი მარტიდან 20 მარტამდე საქმიანობის იძულებით მოცდენისას, დამსაქმებლებს 100%-იანი სახელფასო ანაზღაურება მიეცემათ მხოლოდ ანაზღაურებადი შვებულების გამოყენების შემთხვევაში. საქართველოს შრომის კოდექსის5 თანახმად, დასაქმებული უფლებამოსილია ისარგებლოს ანაზღაურებადი შვებულებით წელიწადში 24 სამუშაო დღით. ანაზღაურებადი შვებულება წარმოადგენს დასაქმებულის უფლებას და ვერ ჩაანაცვლებს დამსაქმებლის ვალდებულებას, დასაქმებულებს კუთვნილი ხელფასები სრულად გადაუხადოს.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, მოვუწოდებთ:
შპს “ჯორჯიან მანგანეზს”:
- არ დაარღვიოს საქართველოს შრომის კოდექსი და დასაქმებულებს იძულებითი მოცდენის პერიოდში, სრულად აუნაზღაუროს კუთვნილი ხელფასები;
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს:
- დაინტერესდეს შუქრუთის და ჭიათურის მუნიციპალიტეტის სხვა სოფლების მოსახლეობის წუხილებით და სპეციალური კომისიის შექმნის გზით, შეისწავლოს ადამიანების ბუნებრივ და სოციალურ (მათ შორის ჯანმრთელობაზე) გარემოზე ზემოქმედების მასშტაბი და ფორმები, ასევე, შეიმუშავოს ზიანის დაანგარიშების მეთოდოლოგია და უზრუნველყოს კომისიის დასკვნითი დოკუმენტების საჯაროობა;
სსიპ წიაღის ეროვნულ სააგენტოს:
- შეისწავლოს შუქრუთში და სხვა სოფლებში მაღაროების ოპერირების გეოლოგიური ზეგავლენა და დაადგინოს არის თუ არა კავშირი აღნიშნულსა და მოსახლეობის საკუთრებისა და ინფრასტრუქტურისათვის მიყენებულ ზიანს შორის.
- შეამოწმოს, თუ რამდენად სრულდება შუქრუთსა და ჭიათურის მუნიციპალიტეტის სხვა სოფლებში წიაღით სარგებლობისთვის დადგენილი წესები და ნორმები და შპს “ჯორჯიან მანგანეზზე” გაცემული ლიცენზიის პირობები;
სსიპ ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტოს:
- ჩაატაროს შუქრუთის და ჭიათურის მუნიციპალიტეტის სხვა სოფლების მაღაროების პერიოდული სპეციალური ტექნიკური ინსპექტირება.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტოს გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტს:
- შუქრუთსა და ითხვისში გარემოს დაბინძურების და ბუნებრივი რესურსებით არარაციონალური (და შესაძლოა უკანონო) სარგებლობის აღკვეთისა და პრევენციისათვის განახორციელოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობის სახელმწიფო კონტროლი.
ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრი (EMC) და ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია განაგრძობს ადგილზე არსებული სიტუაციის მონიტორინგს და სურვილის შემთხვევაში, შუქრუთის მოსახლეობას და შპს “ჯორჯიან მანგანეზში” დასაქმებულებს გაუწევს სამართლებრივ დახმარებას, მათ შორის, დავის სასამართლოში წარმოების გზით.

EMC AND GYLA RESPOND TO ILLEGAL DECISION OF LLC GEORGIAN MANGANESE TO UNILATERALLY CUT OF SALARIES
Our organizations respond to a statement by LLC Georgian Manganese of March 20, 2020, in protest of Shukruti population, about the partial suspension of the production process of Chiatura mining enterprise and reduction of salaries of employees and consider that the above-mentioned decision grossly violates the norms of the Labour Code of Georgia, is an apparent attempt to confront the population of Shukruti and the people employed in the company and is the result of non-compliance of the government with the obligations for proper monitoring on Company's licensing requirements.
According to a statement released by the company, due to the protest of the population of Shukruti village of Chiatura municipality, the mines of the company have been suspended since February 17, 2020, and by the decision of the company, due to the financial situation, employees will receive only 60% of the salaries for an idle time from March 1 to March 20. If the employee wishes, during this period, in case of paid leave their payment will be 100%. From March 20 to the end of April, employees will receive only 60% of their contractual pay.
First of all, the essence of the protest of the inhabitants of Shukruti village of Chiatura municipality should be mentioned. Since September and November 2019, the inhabitants of Shukruti have been asking LLC Georgian Manganese to compensate for the damage that the company's activity caused to their homes and living environment. Inhabitants of Shukruti say verbal damages agreements reached with the company have been repeatedly violated, causing renewed resistance from locals since February, blocking mines of Shukruti and hampering their work.
There have been numerous calls to the State to uphold the right of the population to live in a healthy environment throughout the State, to study the damage caused to the villages by underground operation, to ascertain legally responsible party and to take appropriate action. Unfortunately, nothing has been done to meet the fair demands of the locals.
The neglection of its obligations by the State, including failing to exercise proper control on the protection of the condition of license issues in the name of LLC Georgian Manganese, the refusal to take social responsibility for the problems of the affected local population and the constant inaction put the Chiatura municipality and the population in severe environmental and social disaster.
For its part, on the background of the fair protest of the population and the suspension of the activities of miners, the company's decision to cut the salaries of its employees represents a gross violation of the law. Also, with this decision, the company is creating a conflict between the population of Shukruti and its employees and seeks to find additional leverages in the negotiation process.
Labour rights are protected by the Constitution of Georgia, the Labour Code of Georgia and international legal instruments. The existing legal framework obliges the employer to make every effort to eliminate the barriers to labour relations.
When LLC Georgian Manganese chooses to suspend activities instead of eliminating and resolving problems, the step should be considered as forced idle time through the fault of an employee. During this period, according to the Labour Code of Georgia1, the employee shall maintain a job and shall be fully remunerated.
According to the legislation, the essential terms of a labour agreement shall be the amount of labour remuneration and the payment procedure.2 Whereas the essential terms of an employment agreement shall be changed only by agreement of the parties.3 Changing the amount of salary or the terms of payment by the employer without the consent of the employee is a void decision.4
Given the current situation and the lack of proper response by the company, the decision of LLC Georgian Manganese to reduce their salaries without the consent of the employees should be considered as an illegal and legally void decision.
It is incomprehensible the term of company, by which it provides employers with 100% payment only when they are on paid leave on the period of forced idle time, from March 1 to March 20, 2020. According to the Labour Code of Georgia,5 an employee shall have the right to enjoy a paid leave of absence of at least 24 working days annually. Paid leave is the right employee and cannot replace the obligation employer to pay employees the salaries fully.
In view of all the above, we call on:
LLC Georgian Manganese:
- do not violate the Labour Code of Georgia and remunerations should be paid employees for idle time.
Ministry of Economy and Sustainable Development:
- Inquire about the concerns of the population of Shukruti and other villages Chiatura and create a special commission and study the extent and forms of environmental and social (including health) impacts of people, develop a methodology for the calculation of damages and ensure the publicity of the final documents of the Commission;
The National Agency of Mines:
- To study the geological impact of the operation of mines in Shukruti and other villages and to determine if there is a link between this and the damage to property and infrastructure of the population.
- To check whether the rules and norms for the use of mines of Shukruti and other villages of Chiatura municipality and the terms of the license granted to LLC Georgian Manganese are fulfilled;
LEPL Technical and Construction Supervision Agency:
- Conduct periodic special technical inspections of mines in other villages of Shukruti and other villages of Chiatura municipality.
The State Sub-Agency Department of Environmental Supervision of Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia:
- to exercise state control over the protection of the environment and the use of natural resources in Shukruti and Itkhvisi in order to suspend and prevent irrational (and possibly illegal) use of natural resources.
The Human Rights and Monitoring Center (EMC) and the Georgian Young Lawyers' Association continue to monitor the situation on the ground and, if they wish, will provide legal assistance to the residents of Shukruti and the employees of LLC Georgian Manganese, including through proceeding judicial dispute.