EMC და საია: მოვუწოდებთ პარლამენტს გაატაროს შრომის რეფორმა
EMC და საია მოუწოდებენ საქართველოს პარლამენტს, გაატაროს დასაქმებულების ბაზისური უფლებების გარანტირებისთვის აუცილებელი შრომის კანონმდებლობის რეფორმა.
ქვეყანაში მასობრივად ირღვევა შრომითი უფლებები. საფრთხის შემცველი და ღირსების შემლახავი სამუშაო გარემო, დაურეგულირებელი სამუშაო დრო, შესვენებისა და დასვენების გარეშე მუშაობა, არაანაზღაურებადი ზეგანაკვეთური შრომა, სამუშაო ადგილზე დისკრიმინაცია და უფლებების შელახვის სხვა გავრცელებული პრაქტიკა, შრომის კანონმდებლობის აღსრულების მექანიზმების სისუსტის ფონზე, მშრომელების მასობრივ ექსპლუატაციასა და მოწყვლადობას განაპირობებს.
დადებითად ვაფასებთ შრომის კანონმდებლობაში დაგეგმილ ისეთ ცვლილებებს, როგორიცაა: შესვენებისა და დასვენების დროის დარეგულირება; დასაქმებულის შრომითი დისკრიმინაციისგან დაცვის სამართლებრივი ჩარჩოს გაუმჯობესება და გონივრული მისადაგების ცნების განსაზღვრას; ნორმირებული სამუშაო დორის ახლებურად მოწესრიგება; ზეგანაკვეთური სამუშაოს გაზრდილი ტარიფით ანაზღარუების გარანტირება, სტაჟირებასთან დაკავშირებული საკითხების დარეგულირება და სხვ. გარდა ამისა, მივესალმებით, შრომის ინსპექციის ინსტიტუციურ გაძლიერებასა და მისი მანდატის გაზრდას, რაც შრომითი უფლებების ეფექტური აღსრულებისკენ გადადგმული მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იქნება.
თუმცა, სამწუხაროდ, კანონპროექტთა პაკეტი კვლავ არ ითვალისწინებს ზეგანაკვეთური სამუშაო საათების ჭერს, არ გვთავაზობს ხელშეკრულების შეწყვეტის ამომწურავ საფუძვლებს, არ შემოაქვს სოლიდარული გაფიცვის თუ მამობის შვებულების უფლება, ძალაში ტოვებს დეკრეტული შვებულების უკიდურესად დაბალ ანაზღაურებას და სხვა მიმართულებებით რჩება არასრულყოფილი.
ინიცირებული კანონპროექტთა პაკეტი ითვალისწინებს მნიშვნელოვან დებულებებს, ევროდირექტივებითა და შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის კონვენციებით დაწესებულ სტანდარტებს, რომელთა კანონმდებლობაში ასახვა და რეგულირება დასაქმებულთა უფლებების გაძლიერებასა და მათ პრაქტიკაში რეალიზებას არსებითად შეუწყობს ხელს. თუმცა, ამავე დროს, რიგი საკითხების სუსტი რეგულირება თუ გაუთვალისწინებლობა პაკეტის მნიშვნელოვან ნაკლად რჩება. მოვუწოდებთ პარლამენტს, მხარი დაუჭიროს მშრომელების გაძლიერებისთვის მნიშვნელოვანი გარანტიების კანონმდებლობაში ასახვასა და აღსრულების მექანიზმების გაძლიერებას.

EMC and GYLA call on the Parliament to carry out a labor reform
EMC and GYLA call on the Parliament of Georgia to reform the labor legislation necessary to safeguard the basic rights of employees.
Labor rights are being massively violated in the country. Dangerous and demeaning (committing outrages upon personal dignity) working environment, unregulated working hours, working without breaks and rest time, unpaid overtime work, discrimination in the workplace and other common practices of violation of rights, against the background of the weakness of labor law enforcement mechanisms, causes mass exploitation and vulnerability of workers.
We positively assess the planned changes in the labor legislation, such as: regulation of break and rest time; Improving the legal framework for the protection of employees from labor discrimination and defining the concept of reasonable accommodation; The new reorganization of the working hours; Guaranteed reimbursement of overtime work with increased tariffs, regulation of internship issues, etc. In addition, we welcome the institutional strengthening of the Labor Inspectorate and the increase of its mandate, which will be an important step towards effective enforcement of labor rights.
However, unfortunately, the initiated package of bills still does not envisage the ceiling of overtime working hours, does not offer comprehensive grounds for termination of the contract, does not introduce the right to solidarity strike or paternity leave, leaves extremely low maternity leave reimbursement and remains unfulfilled in other directions.
The package of initiated bills envisages important provisions, standards set by European directives and conventions of the International Labor Organization, the reflection and regulation of which in law will substantially enhance the rights of employees and their implementation in practice. However, at the same time, weak regulation or disregard for a number of issues remains a significant shortcoming of the package. We call on the Parliament that the important safeguards aiming for reinforcement of workers are reflected in the legislation and supported and the enforcement mechanisms are strengthened.