მედია საშუალებები ყოველ კვირა იტყობინებიან დასაქმების ადგილებზე დაშავებული და დაღუპული მუშების შესახებ. დღეს, ჟვანიას ქუჩაზე მშენებლობიდან მუშა გადმოვარდა და დაიღუპა. 10 დღის წინ სოფელ რუხში მშენებარე ობიექტზე დასაქმებული მამაკაცი დაიღუპა. 2017 წლის მაისში ტყიბულის შახტაში ერთდროულად ოთხი მუშა, უსაფრთხოების ნორმების არარსებობის გამო, გარდაიცვალა. სიკვდილი სამუშაო ადგილზე უკვე ჩვეულებრივ მოვლენად იქცა და ყოველდღიური ცხოვრების ნაწილი გახდა.
დაღუპვის და მძიმედ დასახიჩრების შემთხვევების მიღმა მედიისთვის და საზოგადოებისთვის შეუმჩნეველი რჩება დასაქმების ადგილებზე არსებული მძიმე და მავნე სამუშაო პირობების გამო დასაქმებულებისათვის განვითარებული პროფესიული დაავადების არაერთი შემთხვევა, რაც არ იწვევს ადამიანის უეცარ სიკვდილს თუმცა, მძიმედ აზიანებს ჯანმთრებლობას, ავითარებს ქრონიკულ და მწვავე დაავადებებს და ადამიანს შრომისუუნაროს ხდის. საქართველოს დღემდე არ გააჩნია სათანადო კანონმდებლობა, რაც აიძულებდა კომპანიებს შექმნან ღირსეული შრომის პირობები და შეწყვიტონ რესურსების დაზოგვა ისედაც დაბალანაზღაურებადი მშრომელების სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის ხარჯზე. ბოლო წლების მანძილზე სამოქალაქო საზოგადოება იბრძვის დასაქმებულთა ჯანმრთელობისა და უსაფრთხოების რეგულაციებისთვის. ამასთან ერთად, საქართველოსა და ევროკავშირს შორის დადებული ასოცირების ხელშეკრულებით, რომელიც იძლევა ვიზა-ლიბერალიზაციისა და თავისუფალი ვაჭრობის პრივილეგიებს, გათვალისწინებულია შრომითი უფლებების, ჯანმრთელობისა და უსაფრთხოების დაცვის სტანდარტების შექმნისა და მათი აღსრულების მექანიზმების დანერგვის ვალდებულება. ეს ჩვენს რეალობაშისიკვდილ–სიცოცხლის საკითხია.
“შრომის უსაფრთხოების შესახებ” კანონპროექტის პირველი მოსმენით მიღების შემდეგ, ბოლო რვა თვე მის გადამუშავებას მიეძღვნა, რასაც მხარს უჭერდა პარლამენტი და სამოქალაქო საზოგადოება. 2018 წლის 5 თებერვალს შრომის, ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტს მეორე მოსმენით უნდა განეხილა აღნიშნული კანონი, თუმცა ინიციატორმა – საქართველოს მთავრობამ არ წარმოადგინა საკანონმდებლო პაკეტი და პოზიციების შესაჯერებლად კიდევ ერთი კვირის ვადა ითხოვა. აღსანიშნავია, რომ საკომიტეტო მოსმენას არ ესწრებოდნენ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს წარმომადგენლები, რომელთა პოზიციები კანონპროექტის ტექსტზე შეუთანხმებლობას განაპირობებს. ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო წლების მანძილზე აჭიანურებდა ჯანმრთელობისა და უსაფრთხოების დამცავი კანონმდებლობის მიღებას. “შრომის უსაფრთხეობის კანონი” პირდაპირ უკავშირდება შრომის, ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალური უზრუნველყოფის სამინისტროს მოქმედების არეალს, ხოლო კანონის მიღება საქართველოს პარლამენტის პრეროგატივაა. პარლამენტში განვითარებული პროცესები ააშკარავებს, რომ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო არის დომინანტი ამ პროცესში და ის სარგებლობს სხვა უწყებებთან უპირატესი პოზიციით.
ჩვენ გამოვყოფთ სამ მნიშვნელოვან საკითხს “შრომის უსაფრთხოების შესახებ” კანონპროექტთან დაკავშირებით:
- ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო პრინციპულად ითხოვს კიდევ უფრო დავიწროვდეს კანონის მოქმედების სფერო და ნაცვლად „მძიმე, მავნე და საშიშპირობებიანი სამუშაოებისა“ განისაზღვროს „მომეტებული საფრთხის შემცველი, მძიმე და მავნე პირობებიანი სამუშაოები“ რაც „მომეტებული საფრთხის“ სტანდარტის შემოტანით დამატებით ავიწროებს კანონის მოქმედების სფეროს და ამასთან არ მოიცავს საშიშპირობებიან სამუშაოებს. ასევე ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს პოზიციით კანონი არ უნდა გავრცელდეს საჯარო დაწესებულებებზე, რაც აგრეთვე დაუსაბუთებელი მოსაზრებაა და მიზნად ისახავს კანონის მოქმედების სფეროდან გამორიცხოს საჯარო დაწესებულებები. ჩვენ მოვითხოვთ, რომ კანონპრექტი გავრცლედეს დასაქმების ყველა ადგილზე და მოიცვას ყველა დასაქმებული.
- კანონპროექტის მნიშვნელოვანი ხარვეზია ჯარიმების არასათანადო ოდენობები. თუმცა, ჯარიმების გონივრული ოდენობების განსაზღვრა აუცილებელია იმისთვის, რომ აღიკვეთოს უსაფრხოების სტანდარტების დარღვევები სამუშაო ადგილებზე. თუ კომპანიისთვის ჯარიმის გადახდა უფრო იაფი იქნება, ვიდრე ჯანმრთელობისა და უსაფრთხოების პირობების გაუმჯობესება, დამსაქმებლები ყოველთვის აირჩევენ მინიმალური ჯარიმების გადახდის იოლ გზას. ადეკვატური დაჯარიმების სისტემა უპირობოა კანონის აღსრულებისთვის.
- მესამე საკითხია სამუშაო ადგილებზე ინსპექტორების შესვლის წესი. ამჟამინდელი შემოთავაზება, ავალდებულებს შრომის ინსპექტორებს მიიღონ წინასწარი სასამართლო ნებართვა სამუშაო ადგილების შესამოწმებლად. ამ პროცედურის გარეშე მათი დაშვება შესაძლებელი იქნება მხოლოდ გეგმიური შემოწმებების დროს (წელიწადში ერთხელ), განმეორებითი კონტროლისას და საწარმოო შემთხვევების შემდეგ. მივიჩნევთ, რომ შრომის ინსპექტორებს უნდა გააჩნდეთ სამუშაო ადილზე უპირობო დაშვების უფლება. პრაქტიკა გვაჩვენებს, რომ ესაა ყველაზე ეფექტიანი გზა, რათა ინსპექტორებმა ზედამხედველობა დროულად და დაბრკოლებების გარეშე შეძლონ. ასევე აღნიშნული ნორმა, თავის მხრივ, ზღუდავს ინსპექციას უზრუნველყოს ფატალური შემთხვევების პრევენცია.
იმისთვის, რომ მშრომელთათვის შეიქმნას უსაფრთხო სამუშაო გარემო, უპირობოდ უნდა გადაიჭრას დასახელებული საკითხები.
ჩვენ მოვითხოვთ:
-საქართველოს მთავრობამ და ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ უმოკლეს ვადაში უზრუნველყონ კანონის პროექტის იმგვარ ტექსტზე შეჯერება, რაც სრულად გამორიცხავს სამუშაო ჯგუფში დამუშავებული ვერსიის დასუსტებას და დამატებით გაითვალისწინებს იმ არსებით საკითხებს, რაც უპირობოდ მნიშვნელოვანია ეფექტიანი რეფორმის გატარებისათვის;
-საქართველოს პარლამენტმა უმოკლეს ვადებში მიიღოს კანონი „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“, რომელიც რეალურად უპასუხებს ქვეყანაში შრომის უსაფრთხოების კუთხით არსებულ გამოწვევებს.

A joint appeal concerning the draft law of labor safety
Every week the media is reporting about the laborers being injured or dying at their workplaces. Today a worker fell from the construction site and died on Jvania Street. 10 days ago a man working on the construction site in the village of Rukhi died. In May 2017, in the mine of Tkibuli, four workers at the same time died due to the nonexistence of the safety standards. Death on the workplace has turned into a usual thing and became a part of everyday life.
Beyond the facts of severe mutilations and death, the facts of professional diseases developed from heavy and harmful working conditions stay imperceptible for the media and public. These professional diseases don’t cause instant death, although they have a heavy impact on health, cause chronic and critical diseases and make a person unable to work. Till today Georgia still doesn’t have the proper legislation that would force the companies to create dignified working conditions and stop sparing resources on account of the lives and health of already low-paid workers. During the last years the civil society is fighting for the regulation of workers’ health and safety. Besides, the association agreement between Georgia and European Union, giving the privileges of visa-liberalization and free trade, also foresees the obligation of creating and implementing the fulfillment tools of the standards for Labor rights, Health and Safety. In our reality this is a matter of life and death.
After accepting the draft law about “Labor Safety” on the first session in the parliament, the last eight months were dedicated to its processing, which was supported by the parliament and the civil society. On the 5th of February 2018 the committee of Health and Social matters was going to discuss the mentioned draft law on the second session, although the initiator – the government of Georgia did not present the legislative package and asked for one more week to reconcile the positions. It must be mentioned that the Ministry of Economy and Sustainable Development representatives, whose positions cause disagreement on the draft law text, were absent on the committee session. The minister of Economy and Sustainable Development has been delaying the enactment of the bill for years. “The Law of Workplace Safety” is directly connected to the working field of the Ministry of Labor, Health and Social Affairs of Georgia and enacting the bill is the prerogative of the Georgian parliament. The events taking place in the parliament make it clear that the Ministry of Economy and Sustainable Development is dominant in this process and it has advantages towards other bodies.
Hereby we want to undermine three important issues concerning the draft law on ‘’ Labor Safety”:
- The Ministry of Economy and Sustainable Development is principally asking to narrow the area of influence of the law and instead of “the heavy, harmful and dangerous workplaces” define “workplaces containing overly hazardous, heavy and harmful conditions”. By bringing in the standard of the “overly hazardous”, the impact area of the law is additionally narrowed and besides, dangerous workplaces are not contained in the definition. Also, according to the position of Economy and Sustainable Development Ministry, the law must not influence the public institutions, which also is a groundless opinion and aims at excluding the public bodies from the influence area of the law. We request for the legislation to be influential for every workplace and include every employee.
- A very important flaw in the draft law is the improper amount of fines. Although, determining the rational amount of fines is vital in order to suppress the violation of the workplace safety standards. If paying the fine is cheaper for the company than improving the conditions of health and safety, the employers will always choose the easy way of paying the minimal fines. An adequate penalty system is unconditional for carrying out the law.
- The third issue is the appointment of inspectors on the workplaces. The current offer obligates the labor inspectors to receive the preliminary permission from the court for checking the workplaces. Without these procedures it will only be possible to give them access to the workplaces during the planned inspections (once a year), during the repeated control and after the workplace accident. To our mind, labor inspectors must have the unconditional right to have access to the workplaces. Practice shows that this is the most effective way to let the inspectors supervise the conditions timely and without hindrance. The factor mentioned in its turn also restrains the inspection from ensuring the prevention of fatal accidents.
In order to create a safe working space for the employees, the above discussed issues must unconditionally be solved.
We request:
-The government of Georgia and the Ministry of Economy and Sustainable Development must ensure rearranging the draft law text in a way that will totally exclude weakening the version processed in the working group and additionally will take into account those fundamental issues, which are absolutely important for carrying out an effective reform;
-The parliament of Georgia must in the shortest period of time enact the bill about ‘’Labor Safety”, which will realistically answer the challenges of the workplace safety in the country.