"ეს შენ გეხება" მორიგი ფარული აუდიოჩანაწერის გავრცელების შესახებ
კამპანია „ეს შენ გეხება“ ეხმაურება სხვადასხვა მედია საშუალებითა და სოციალური ქსელით გავრცელებულ ფარული სატელეფონო საუბრის ჩანაწერს, რუსთავი 2-ის გენერალურ დირექტორსა და ერთერთი პოლიტიკური პარტიის ლიდერს შორის.
კამპანიაში შემავალი არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის აღმაშფოთებელია პირადი ცხოვრების ამსახველი კიდევ ერთი სატელეფონო ჩანაწერის გავრცელების ფაქტი. კამპანია სახელმწიფოს მოუწოდებს, გადადგას კონკრეტული ნაბიჯები უკანონო ფარული თვალთვალისა და მიყურადების წინააღმდეგ საბრძოლველად.
ფარული თვალთვალი და მიყურადება, წლების განმავლობაში სისტემურ პრობლემას წარმოადგენს. ამ დრომდე, სახელმწიფომ ვერ უზრუნველყო როგორც ჩადენილი დანაშაულების ეფექტური გამოძიება, ასევე - მოსმენების შესახებ არსებული სამართლებრივი სისტემის ძირეული რეფორმა, რათა დაცული იყოს თითოეული ადამიანის პირადი ცხოვრების უფლება.
ხელისუფლებას კიდევ ერთხელ შევახსენებთ, რომ 2016 წლის 14 აპრილს, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ სრულად დააკმაყოფილა კამპანიის სარჩელი და არაკონსტიტუციურად სცნო ფარული მიყურადებისა და თვალთვალის მოქმედი სისტემა. კერძოდ, კონსტიტუციასთან შეუსაბამოდ გამოცხადდა უსაფრთხოების სამსახურის პირდაპირი წვდომა სატელეფონო მოსმენებზე ეგრეთ წოდებული ორგასაღებიანი სისტემის მეშვეობით;სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის(სუს) პირდაპირი წვდომა მოქალაქეთა ინტერნეტურთიერთობაზე და აბონენტების ვინაობის, მათი ადგილმდებარეობის დაკომუნიკაციისთვის გამოყენებული მოწყობილობების შესახებ მონაცემების მოპოვება და 2 წლის ვადით შენახვა სასამართლოს ნებართვის გარეშე.
აღნიშნული გადაწყვეტილების აღსრულების მიზნით, საკანონმდებლო ორგანოს, ამ დრომდე არ გაუტარებია სათანადო ღონისძიებები. ამასთანავე, კამპანიის ფარგლებში, მომზადდა საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტი, რომელიც სრულად ეხმიანება, საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების სულისკვეთებას და წარმოადგენს მოქმედი არაკონსტიტუციური მოდელის ერთადერთ რეალურ ალტერნატივას. სამწუხაროდ, მოქმედი პარლამენტის პირობებში, შემუშავებული კანონპროექტის ინიცირებაც კი ვერ მოხერხდა.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, მოვუწოდებთ ხელისუფლებას:
- სწრაფად, ჯეროვნად და ეფექტურად გამოიძიოს ფარული სატელეფონო ჩანაწერის მოპოვებისა და გავრცელების საკითხი;
- ფარული თვალთვალისა და მიყურადების არაკონსტიტუციური სისტემის რეფორმირებისა და ადამიანის პირადი ცხოვრების დაცვის სათანადო გარანტიების შემუშავების მიზნით, მიღებულ იქნას საკანონმდებლო ცვლილებები;
- შეიქმნას დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმი, რომელიც გამოიძიებს სამართალდამცავი სტრუქტურების და ხელისუფლების სხვა ორგანოების მიერ ჩადენილ დანაშაულებს.

The campaign This Affects You would like to respond to the wiretapped recording of a phone conversation between the director of Rustavi 2 and a political party leader that has recently found its way into mainstream and social media.
The campaign member non-governmental organizations are outraged by this most recent incident of secretly recorded phone conversation. The campaign calls on the government to take concrete steps to combat illegal surveillance and wiretapping.
Secret surveillance and wiretapping has been a systemic problem for years. To this day, the government has failed to effectively investigate these crimes, and to fundamentally reform existing legislation on surveillance, in order to ensure the right to privacy of each citizen.
We would like to once again remind the government that on April 14, 2016, the Constitutional Court fully granted our claim and declared the existing system of secret surveillance and wiretapping to be unconstitutional. Specifically, the Court declared unconstitutional the so-called “two key” system, through which security agencies have direct access to phone conversations, and the State Security Service has, without court permission, direct access to internet communication, user identity, location, device used and the right to store this information for two years.
The Georgian Parliament has yet to take necessary steps to execute the decision of the Constitutional Court. The campaign This Affects You has already prepared a package of legislative amendments that fully reflects the spirit of the Constitutional Court decision and is the only real alternative to the existing unconstitutional model. Unfortunately, the current Parliament has failed to even initiate the draft law.
We call on the government to:
- Promptly, thoroughly and effectively investigate this most recent case of illegal wiretapping and its distribution.
- Adopt legislative amendments for the purpose of reforming the unconstitutional system of secret surveillance and wiretapping and establishing guarantees for safeguarding the right to privacy.
- Set up an independent investigative mechanism that will investigate crimes committed by law enforcement agencies and other government bodies.