ევროკომისიის რეკომენდაციის შესაბამისად საქართველო OECD-ის პროცესში უნდა დაბრუნდეს
ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციამ (OECD) გამოაქვეყნა აზერბაიჯანის, მოლდოვის, სომხეთის და უკრაინის ანტიკორუფციული გარემოს მონიტორინგის მე-5 რაუნდის ანგარიშები, რომლებიც ანტიკორუფციული ქსელის (OECD/ACN) მიერ მომზადდა.
საქართველო ერთადერთი ქვეყანაა, რომელმაც უარი თქვა მონიტორინგის მე-5 რაუნდში მონაწილეობაზე, რომელიც მიზნად ისახავდა ქვეყნის ანტიკორუფციული რეფორმების შეფასებას შემდეგი მიმართულებებით: ეროვნული ანტიკორუფციული პოლიტიკა, სასამართლოს დამოუკიდებლობა, პროკურატურის დამოუკიდებლობა, კორუფციულ სამართალდარღვევებზე რეაგირება, სპეციალიზებული ანტიკორუფციული ინსტიტუტები, ბიზნესის კეთილსინდისიერება, სახელმწიფო შესყიდვები, მამხილებელთა დაცვა, ინტერესთა კონფლიქტი და ქონებრივი დეკლარაციები.
მთავრობამ OECD/ACN პროცესის შეფერხება ჯერ კიდევ 2021 წელს სცადა, როცა მე-5 რაუნდის საპილოტე ანგარიში მზადდებოდა. ანტიკორუფციული რეფორმების, განსაკუთრებით კი დამოუკიდებელი სასამართლოსა და პროკურატურის კომპონენტში კრიტიკული შეფასების მიღების გამო, მთავრობა ანგარიშის საჯაროდ გამოქვეყნებას ეწინააღმდეგებოდა. 2023 წელს კი, საქართველოს მთავრობამ 20 წლის მანძილზე პირველად, უარი თქვა მონიტორინგის რაუნდში მონაწილეობაზე.
ანტიკორუფციული ბიუროს შექმნის შემდეგ იმედი გაჩნდა, რომ საქართველო დაუბრუნდებოდა ამ პროცესს, თუმცა ეს დღემდე არ მომხდარა. ქვეყნის ანტიკორუფციული გარემოს შეფასება და გამოწვევების გამოვლენა სწორედ ანტიკორუფციული ბიუროსთვის არის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი, რადგან ეს უწყებაა პასუხისმგებელი პოლიტიკის დოკუმენტების შემუშავებაზე. საქართველოს მეოთხე წელია არ აქვს ეროვნული ანტიკორუფციული სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა, რაც პირდაპირ მიუთითებს იმაზე, რომ კორუფციასთან ბრძოლა ეროვნულ დონეზე ფაქტობრივად გაჩერებულია.
საქართველომ, ერთ დროს რეგიონში ანტიკორუფციული რეფორმების ჩემპიონმა ქვეყანამ, უარი განაცხადა მონიტორინგის მე-5 რაუნდში მონაწილეობაზე. OECD მოუწოდებს საქართველოს გადახედოს ამ გადაწყვეტილებას და ხელახლა შეუერთდეს კოლეგიალური შეფასების (peer review) პროგრამას კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის გასაგრძელებლად,“ - აღნიშნულია OECD-ის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
გარდა ამისა, OECD ასევე მოუწოდებს ქვეყნებს, შეწყვიტონ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების შევიწროება, დაიცვან ისინი მუქარისა და დევნისგან და უზრუნველყონ მათი ანტიკორუფციულ რეფორმებში ჩართულობა.
საქართველოს OECD/ACN-ის პროცესში დაბრუნებისკენ მოუწოდებს ევროკომისიაც. 2023 წლის ნოემბერში მომზადებულ ანგარიშში აღნიშნულია, რომ ევროკომისია საქართველოს მთავრობისგან მოელის OECD/ACN-ის მონიტორინგის პროცესიდან გასვლის შესახებ გადაწყვეტილების გაუქმებას და ასევე, წინა მონიტორინგის რაუნდების რეკომენდაციების სრულად განხორციელებას.
ხელმომწერი ორგანიზაციები კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას, შეასრულოს ევროკომისიის რეკომენდაცია, დაუბრუნდეს OECD/ACN-ის პროცესს და არ შეაფერხოს ქვეყნის ევროინტეგრაციის პროცესი.

Georgia is urged to re-join the OECD/ACN process in alignment with the European Commission's recommendation
Date: 18 Mar 2024
The Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) has released the 5th Round Monitoring reports for Azerbaijan, Armenia, Moldova, and Ukraine, developed by the Anti-Corruption Network (OECD/ACN).
Georgia is the only country to decline participation in the OECD/ACN 5th Monitoring round, which aimed to evaluate the country's anti-corruption efforts in the following areas: anti-corruption policy, independence of the judiciary, independence of public prosecution service, enforcement of corruption offences, specialized anti-corruption institutions, business integrity, integrity in public procurement, whistleblower protection, conflict of interest and asset declarations.
The government's efforts to hinder the OECD/ACN process date back to 2021 during the preparation of the 5th Pilot Round report. Due to the unfavourable evaluation of anti-corruption reforms, particularly in the independent judiciary and prosecution service, the government attempted to prevent the public release of the report. In 2023, Georgia's government officially withdrew its participation in the monitoring round for the first time in 20 years.
Following the establishment of the Anti-Corruption Bureau, there was anticipation that Georgia would re-enter the process, but the country has yet to do so. Evaluating the country's anti-corruption landscape and pinpointing challenges should be particularly useful for the Anti-Corruption Bureau, given its responsibility for developing policy documents. For the fourth consecutive year, Georgia lacks a national Anti-corruption Strategy and Action Plan, signifying a stagnation in the country's anti-corruption efforts at the national level.
"Georgia, once a regional leader in anti-corruption reforms, withdrew its participation from the 5th round of monitoring. The OECD calls upon Georgia to reconsider this decision and re-join the peer review programme to pursue its fight against corruption," – the OECD stated.
The OECD also calls on participant countries to lift unjustified restrictions on civic space, protect civil society organisations from threats and persecution and ensure their participation in joint anti-corruption endeavours.
More importantly, the European Commission also calls Georgia to return to the OECD/ACN process as part of the country’s EU integration path. The Commission urges the Government of Georgia to repeal its decision to withdraw from the OECD/ACN process and fully implement recommendations from the previous rounds, as emphasized in its November 2023 enlargement report.
The signatory organizations once again call on the Georgian government to fulfil the European Commission recommendation, to resume participation in the OECD/ACN process, and refrain from impeding Georgia's EU integration process.