გაეროს ქალთა დისკრიმინაციის კომიტეტი ფემიციდის საქმეს განიხილავს
გაეროს ქალთა დისკრიმინაციის აღმოფხვრის კომიტეტში (CEDAW) საქართველოდან გაგზავნილი ფემიციდის საქმის განხილვა მიმდინარეობს. საქმე ერთ-ერთია 2014 წელს მომხდარი ფემიციდის შემთხვევებიდან, სადაც ქალი ყოფილმა მეუღლემ ოჯახში ძალადობის შედეგად მოკლა. ქალს ძალადობის გამო მიმართული ჰქონდა სამართალდამცავი ორგანოებისთვის, თუმცა მათ არ მიიღეს სათანადო ზომები ფემიციდის თავიდან ასაცილებლად. ამასთანავე, არ მომხდარა ფემიციდის, როგორც გენდერული დანაშულის, გამოძიება და დასჯა.
დაზარალებულის ოჯახის წევრების ინტერესებს საია და ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპული ცენტრი (EHRAC) იცავს. საქმე კომიტეტში 2017 წლის 5 სექტემბერს გაიგზავნა, ხოლო 2019 წლის 14 იანვარს დაზარალებულის ოჯახის წარმომადგენლებმა კომიტეტში საქმის თაობაზე სახელმწიფოს მოსაზრებების შესახებ არგუმენტები წარადგინეს.
ეს არის პირველი ფემიციდის საქმე, რომელსაც კომიტეტი საქართველოსთან მიმართებით იხილავს. იმედი გვაქვს, რომ საქმეში არსებულ დარღვევებზე დაყრდნობით, კომიტეტი სახელმწიფოს მისცემს რეკომენდაციებს ფემიციდის პრევენციისა და მისი გენდერული ხედვით გამოძიების შესახებ, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ქალთა მიმართ ძალადობის უკიდურესი ფორმების აღმოფხვრისა და არსებითი თანასწორობის მისაღწევად.

The UN CEDAW discusses the case of femicide
Discussion of the case of femicide sent from Georgia to the UN Committee on the Elimination of Discrimination against Women (CEDAW) is underway. The case is one of the incidents that occurred in 2014 when a former husband has murdered a woman as a result of domestic violence. The woman has addressed to the law enforcement agencies for violence, but they did not take appropriate measures to prevent the femicide. Furthermore, there has not been any investigation and punishment of the case of femicide as a gender crime.
GYLA and the European Human Rights Advocacy Center (EHRAC) protect the interests of the family members of the victim. The case was sent to the committee on September 5, 2017, and on January 14, 2019, family members of the victim provided the committee with the arguments about the views of the state on the case.
This is the first femicide case from Georgia, which the committee will discuss. We hope that, based on the violations in this case, the committee will make recommendations to the state for prevention of femicide and investigation of its gender perspective that is especially important for the elimination of extreme forms of violence against women and for achieving essential equality.