გარდაბნის არჩევნების კენჭისყრის დღის დაკვირვების შედეგები 20:30 საათისთვის
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია გარდაბნის მუნიციპალიტეტის გამგებლის 2016 წლის 28 იანვრის რიგგარეშე არჩევნებს აკვირდება.
სამოქალაქო საარჩევნო უბნების გარდა, საია ასევე აკვირდება კენჭისყრას ვაზიანში, გამონაკლის შემთხვევაში შექმნილ #64-ე საარჩევნო უბანზე, სადაც ჩვენი ინფორმაციით, კენჭისყრაში მონაწილეობა 692-მა ამომრჩეველმა, მათ შორის 685-მა სამხედრო მოსამსახურემ მიიღო.
საღამოს 20:00 საათის დასრულდა ხმის მიცემა. ამ დროისათვის საიას დამკვირვებელთა მიერ დაფიქსირდა შემდეგი სახის დარღვევები:
ინფორმაცია გარდაბნის #2 საარჩევნო უბანზე არეულობის თაობაზე
დაახლოებით საღამოს 19:20 - ზე მედია საშუალებებში გავრცელდა ინფორმაცია იმის თაობაზე, რომ გარდაბნის #2 საარჩევნო უბანზე არეულობა იყო. ამავე საარჩევნო უბანზე საიას დამკვირვებელმა უარყო რაიმე სახის არეულობის ფაქტი კენჭისყრის შენობაში და განაცხადა, რომ უბანზე სრული სიმშვიდე იყო. მისი განცხადებით, მათ უბანზე ჰქონდათ ინფორმაცია დაპირისპირების ინციდენტის თაობაზე, რომელიც უბნის გარეთ, მის მიმდებარე ტერიტორიაზე დაფიქსირდა და რომელსაც, საიას დამკვირვებლის ინფორმაციით გავლენა არ მოუხდენია საარჩევნო პროცესის კენჭისყრის შენობაში მშვიდობიანად წარმართვაში.
საია მოუწოდებს არჩევნებში მონაწილე ყველა მხარეს, თავი შეიკავოს ნებისმიერი სახის პროვოკაციისგან, რათა მშვიდ ვითარებაში წარიმართოს ხმის დათვლისა და შედეგების შეჯამების პროცესი.
ამასთან, მოვუწოდებთ სამართალდამცავ ორგანოებს, უზრუნველყონ გარდაბნის #2 საარჩევნო უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე მომხდარი ინციდენტის დროული და ეფექტური გამოძიება. ასევე, სამართალდამცავმა ორგანოებმა არჩევნებში ჩართული ყველა პირის უსაფრთხოება უნდა უზრუნველყონ.
საარჩევნო კომისიის წევრის მოვალეობის არაჯეროვანი/ბრალეული შეუსრულებლობა
გარდაბნის ოლქის #64-ე უბანზე, სადაც ხმას აძლევენ სამხედრო მოსამსახურეები, დღის განმავლობაში ერთი და იმავე შინაარსის დარღვევა სამჯერ დაფიქსირდა. კერძოდ, საარჩევნო უბანზე მისულ სამხედრო მოსამსახურეებს მანუჩარ ხაბაძეს, ლევან სირაძეს და გიორგი კელაპტრიშვილს ამომრჩეველთა ერთიან სიებში საკუთარი გვარების გასწვრივ სხვა პირების მიერ გაკეთებული ხელმოწერები დახვდათ. აღნიშნულ დარღვევებთან დაკავშირებით, ახსნა-განმარტებები დაწერეს როგორც სამხედრო მოსამსახურეებმა, ასევე დამრღვევმა კომისიის წევრებმა-რეგისტრატორებმა. რეგისტრატორებმა ახსნა-განმარტება დაწერეს და განაცხადეს, რომ მათ ტექნიკური შეცდომა დაუშვეს. მათი განცხადებით, უბანზე მისულ ამომრჩევლებს შეცდომით სხვის გრაფებში მოაწერინეს ხელი. აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით საიას დამკვირვებლებმა შესაბამისი საჩივრები წარადგინეს საუბნო და საოლქო კომისიებში.
საიას ათამდე დამკვირვებელი კენჭისყრის დღის დაკვირვებას ახორციელებს როგორც სტატიკურად, ასევე მობილური ჯგუფების მეშვეობით. ორგანიზაციის სადამკვირვებლო გამოცდილების გათვალისწინებით, განსაკუთრებული ყურადღება მიმართულია წინა არჩევნების დროს გამოკვეთილ პრობლემურ უბნებზე, გამონაკლის შემთხვევაში შექმნილ და ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ უბნებზე.

In addition to civilian electoral precincts, GYLA is also monitoring the polling process in Vaziani, at a special polling precinct no.64, where to our knowledge total of 692 voters cast a ballot, including 685 military voters.
Voting ended at 20:00. As of now, GYLA’s observers have reported following types of violations:
Information about disturbance at electoral precinct no.2 in Gardabani
At around 19:20 media reported scuffle at Gardabani electoral precinct no.2. GYLA’s observer stationed at the precinct reported the opposite saying that voting proceeded peacefully at the precinct. According to the observer, they did receive reports of a clash outside the electoral precinct but it did not impact the situation inside the polling station - the polling process remained peaceful.
GYLA urges all election stakeholders to refrain from any types of provocation, in order to allow peaceful counting and tabulation of votes.
In addition, we urge the law enforcement authorities to ensure timely and effective investigation of the incident that occurred outside the electoral precinct no.2 of Gardabani. They should also ensure safety for all individuals involved in the election process.
Failure to adequately fulfill duties of an election worker
Three instances of similar violations were found at electoral precinct no.64 where military voters were casting a ballot. In particular, military voters named Manuchar Khabadze, Levan Siradze and Giorgi Kelaptrishvili found that someone had already signed along their names on the voting list. The military voters as well as members and registrars of respective electoral commission submitted statements about the incidents. In their statements registrars explained that it was a technical error, saying it was their fault that the voters had misplaced their signatures. GYLA’s observers filed complaints over the incidents at both district and electoral precinct commissions.
Nearly ten observers of GYLA are monitoring the Polling Day in static and mobile groups. Based on GYLA’s past experience, the monitoring focuses on electoral precincts that proved to be problematic in previous elections, on special electoral precincts and areas populated by ethnic minorities.
Since the day it was founded in 1994, GYLA has been actively monitoring legislative, executive and local self-government elections in Georgia, with the aim of promoting peaceful and fair conduct of elections, and strict abidance by applicable Georgian laws during the election processes.