„გენდერული ძალადობა სექსმუშაკების მიმართ და მართლმსაჯულების ხელმისაწვდომობის ბარიერები: საერთაშორისო სტანდარტები და საქართველოს გამოცდილება.’’
თარიღი: 2 ოქტ 2018
2 ოქტომბერს, 11 საათზე, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ, ფონდ ღია საზოგადოება საქართველოს მხარდაჭერით, გამართა კვლევის პრეზენტაცია - „გენდერული ძალადობა სექსმუშაკების მიმართ და მართლმსაჯულების ხელმისაწვდომობის ბარიერები: საერთაშორისო სტანდარტები და საქართველოს გამოცდილება.’’
კვლევა მიმოიხილავს სექსმუშაკ ქალებთან მიმართებით ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სტანდარტებს და სახელმწიფოს ვალდებულებებს დაიცვას მარგინალიზებული ქალები ძალადობისგან. კვლევა აფასებს საქართველოში პროსტიტუციასთან მიმართებით სასამართლოს დადგენილებათა ხარვეზებსა და არსებულ კანონმდებლობას, რომელზე დაყრდნობითაც ხდება სექსმუშაკ ქალთა ადამიანის უფლებების დარღვევა. კვლევა ასევე მოიცავს საქართველოში სექსმუშაკ ქალებთან ჩატარებული ფოკუს-ჯგუფების ანალიზს, სადაც ქალები საუბრობენ მათ მიერ განცდილი ძალადობის ფორმებზე და სამართლებრივი დაცვის საშუალებების მიუწვდომლობაზე.
კვლევის მიზანს წარმოადგენს მარგინალიზებულ ქალთა ექსპლუატაციის წინააღმდეგ ბრძოლა. შესაბამისად, კვლევა სათანადო უწყებებს სთავაზობს რეკომენდაციებს კანონმდებლობის, პრაქტიკისა და პოლიტიკის ცვლილებების შესახებ, რათა სექსმუშაკებმა, სხვა ქალების მსგავსად, ისარგებლონ საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული დაცვის საშუალებებით და მოხდეს მათ მიმართ გენდერული ძალადობის პრევენცია. კვლევის თანახმად, აღნიშნული რეკომენდაციები ძირეულია საქართველოში ქალებისთვის არსებითი თანასწორობის მისაღწევად.

Gender-Based Violence Against Sex Workers and Barriers to Accessing Justice: International Standards and Experience in Georgia."
Date: 2 Oct 2018
On October 2, Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA), with the support of Open Society Georgia Foundation, held a presentation of the research "Gender-Based Violence Against Sex Workers and Barriers to Accessing Justice: International Standards and Experience in Georgia."
The study reviews international standards of human rights in respect of sex workers and obligations of the state to protect marginalized sex workers from violence. The research evaluates the gaps within court judgments and the applicable legislation in respect of prostitution in Georgia, based on which sex workers’ rights are violated. The study also includes the analysis of focus groups with sex workers in Georgia, where women talk about the violence they have suffered and the lack of access to legal remedies.
The purpose of the study is to combat against the exploitation of marginalized women. Consequently, the research proposes recommendations to relevant authorities on how to amend the legislation, practice and policy in order to enable sex workers to benefit from the remedies envisaged by the Georgian legislation and prevent gender based violence against them. According to the research, the recommendations are fundamental for achieving substantial equality for women in Georgia.