20-21 ივნისის მოვლენების დროს დაზარალებულ მაკო გომურს გენერალურმა პროკურატურამ შესაბამისი სტატუსი 2019 წლის 11 ნოემბერს მიანიჭა. აღნიშნულის შემდგომ, საიას ადვოკატებმა, რომლებიც მაკო გომურის ინტერესებს იცავენ, მოითხოვეს სისხლის სამართლის საქმის მასალების გაცნობა. 21 ნოემბერს, პროკურატურამ ადვოკატებს და დაზარალებულს სისხლის სამართლის საქმეში არსებული მასალები არასრულად გააცნეს, რითაც დაზარალებულს წაერთვა შესაძლებლობა, შეემოწმებინა და განესაზღვრა საქმეში არსებული დოკუმენტები იყო თუ არა მის შემთხვევასთან შემხებლობაში.
სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 57.1 (თ) მუხლის თანახმად, დაზარალებულს უფლება აქვს, მიიღოს ინფორმაცია გამოძიების მიმდინარეობის შესახებ და გაეცნოს სისხლის სამართლის საქმის მასალებს, თუ ეს არ ეწინააღმდეგება გამოძიების ინტერესებს.
მიუხედავად იმისა, რომ მაკო გომური და საიას ადვოკატები საქმის მასალების სრულად გაცნობას მოითხოვდნენ, პროკურატურამ მათ წვდომა მრავალტომიანი საქმის მხოლოდ 2 ტომზე მისცა. გასაცნობად გადმოცემულ მასალებში იყო მხოლოდ მაკოს და მისი ოჯახის წევრების გამოკითხვის ოქმები, აქციის სამი მონაწილის გამოკითხვის ოქმი, სამედიცინო დოკუმენტაცია, ექსპერტიზის დასკვნები და გარკვეული ვიდეო მასალები. პროკურატურის ზეპირსიტყვიერი განმარტებით, სწორედ ამ ორ ტომში არსებული მასალები იყო შემხებლობაში მაკო გომურის მიერ მიღებულ დაზიანებასთან.
გასაცნობად გადმოცემულ დოკუმენტაციაში არ იყო ერთი სამართალდამცავის ჩვენებაც კი. საქმის მასალებში ასევე, არ იყო რაიმე სახის ინფორმაცია აქციის დაშლის დაგეგმვასთან, პასუხისმგებელ პირთა ან/და მონაწილე დანაყოფებისა და მათი თანამშრომლების შესახებ, მიუხედავად იმისა, რომ ამ ტიპის ინფორმაციას არსებითი მნიშვნელობა და შემხებლობა გააჩნია პასუხისმგებელ პირთა გამოსავლენად.
საგამოძიებო ორგანოების მიერ გადმოცემული მასალებით დგინდება შემდეგი:
- გამოძიების ფარგლებში არ ყოფილან გამოკითხულნი შსს სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის შესაბამისი მეთაურები და საპოლიციო ღონისძიებაზე პასუხისმგებელი პირები და არ მომხდარა ზემოთ მითითებული მტკიცებულებების მოპოვება სრულყოფილი და ყოველმხრივი გამოძიების ჩატარების მიზნით, ან
- მსგავსი სახის მტკიცებულებები მოპოვებულ იქნა, თუმცა, დაზარალებულ მხარეს არ მიეცა ამ დოკუმენტაციის გაცნობის საშუალება.
მიგვაჩნია, რომ დაზარალებულ მხარეს უნდა ჰქონდეს სისხლის სამართლის საქმის სრული მასალების გაცნობის უფლება. სრულ მასალებზე წვდომის შეზღუდვა დაზარალებულს ართმევს შესაძლებლობას, შეამოწმოს და განსაზღვროს, კონკრეტული დოკუმენტი არის თუ არა მის საქმესთან შემხებლობაში და მისი საქმისთვის მნიშვნელოვანი, რაც თავის მხრივ, მისი საპროცესო კოდექსით გარანტირებულ უფლებას ლახავს. მიუხედავად იმისა, რომ აღნიშნული პრეტენზია საიას იურისტებმა გამომძიებელთანაც დააფიქსირეს, მათ მაინც არ მიეცათ სრული მასალების შესწავლის საშუალება.
მოვუწოდებთ საქართველოს გენერალურ პროკურატურას:
- მისცეს მაკო გომურს და მის ადვოკატებს საშუალება, გაეცნონ სისხლის სამართლის საქმის მასალებს სრულად;
- განახორციელოს მასზე დაკისრებული მოვალეობა და ჩაატაროს სრულყოფილი და ყოველმხრივი გამოძიება, მითუმეტეს იმის გათვალისწინებით, რომ მაკო გომურისთვის მიყენებული დაზიანებიდან უკვე 5 თვეზე მეტი გავიდა.

The Prosecutor General's Office granted the victim of 20-21st June events Mako Gomuri appropriate status on November 11th, 2019. Afterward, GYLA's lawyers, who advocate for Mako Gomuri interests, requested access to criminal case materials. On November 21st, the Prosecutor's Office gave the lawyer and the victim incomplete access to criminal case materials, depriving the victim of the opportunity to examine and determine whether the documents in the case were relevant to her case.
Pursuant to Article 57.1 (h) of the Code of Criminal Procedure, a victim shall have the right to be informed on the progress of the investigation and review the materials of the criminal case, unless this contradicts the interests of the investigation.
Despite the fact that Mako Gomuri and GYLA's lawyers requested to have full access to the case materials, the Prosecutor's office granted them access to only two volumes of the multi-volume case. The materials provided for the information included only the interview protocols of Mako and her family members, the interview protocol of the three participants of the rally, medical documentation, forensic findings, and certain video materials. According to the Prosecution's oral explanation, the materials in these two volumes were in connection with the injury inflicted on Mako Gomuri.
There was not even a single law enforcement officer's testimony in the given documents. The case file also lacked any information on the planning of rally dispersal, responsible persons and/or participating units and their staff, despite the fact that this type of information is essential and relevant to identifying those responsible.
According to the materials provided by the investigative bodies, the following is established:
- In the framework of the investigation, the relevant commanders of the special task force of the Ministry of Internal Affairs and those responsible for policing were not interviewed and the above-mentioned evidence was not obtained with the purpose to conduct a thorough and comprehensive investigation, or
- Such type of evidence was obtained, but the injured party was not allowed to access this documentation.
We believe that the injured party should have the right to access the full details of the criminal case. Restricting access to full materials deprives the victim of the opportunity to examine and determine whether a particular document is relevant to his/her case and essential to his/her case, which in turn violates his/her right guaranteed by the Code of Procedure. Although the GYLA lawyers had filed the complaint with the investigator, they were not allowed to scrutinize the full material.
We urge the General Prosecutor's Office of Georgia to:
- Give Mako Gomuri and her lawyers' possibility of full access to the criminal case materials;
- Carry out the duties assigned to them and conduct a full and thorough investigation, especially given that more than five months have passed since the injury to Mako Gomuri.