საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ევროპული ციხის სამართალწარმოების ქსელის (European Prison Litigation Network - EPLN) წევრი გახდა.
თარიღი: 2 აგვ 2023
EPLN დაარსდა 2013 წელს სამართალმცოდნეების, პატიმართა უფლებადამცველებისა და ციხის სფეროში მოქმედი მკვლევარების მიერ, რომლის მიზანია გააძლიეროს ევროპაში დაკავებული/დაპტიმრებული პირების ძირითადი უფლებები.
2017 წლიდან EPLN-ს აქვს მონაწილეობითი სტატუსი ევროპის საბჭოში. ქსელი აერთიანებს სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციას უნგრეთიდან, საბერძნეთიდან, პოლონეთიდან, საფრანგეთიდან, იტალიიდან, ბულგარეთიდან, გერმანიიდან, ავსტრიიდან, რუმინეთიდან, გაერთიანებული სამეფოდან, მოლდოვიდან, პორტუგალიიდან, უკრაინიდან, ხოლო, მათ რიცხვს, საქართველოდან 2023 წლის ივლისიდან საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია შეუერთდა.

The European Prison Litigation Network (EPLN) was founded in 2013 by law practitioners, prisoners’ rights defenders and researchers active in the prison field with the aim to enhance the protection of fundamental rights of the detained persons in Europe, diminish the use of incarceration and decrease the length of sentences.
EPLN was granted participative status with the Council of Europe in 2017. The network unites various non-governmental organizations from Hungary, Greece, Poland, France, Italy, Bulgaria, Germany, Austria, Romania, the United Kingdom, Moldova, Portugal, Ukraine, and from July 2023, the Georgian Young Lawyers' Association joined their number.