ღირსეული შრომის პლატფორმა სოლიდარობას უცხადებს კომპანია „ქართული სახლის” გაფიცულ თანამშრომლებს
ღირსეული შრომის პლატფორმა ეხმაურება კომპანია „ქართული სახლის“ დასაქმებულების გაფიცვას, სოლიდარობას უცხადებს გაფიცულ მშრომელებს და უკანონოდ მიიჩნევს კომპანიის მხრიდან თანამშრომელთა გათავისუფლებას გაფიცვის პერიოდში, რაც ცალსახად ეწინააღმდეგება კანონმდებლობას და უხეშად ლახავს გაფიცვის ფუნდამენტურ უფლებას.
ახალგაზრდული პროფკავშირული მოძრაობის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, შპს „ქართული სახლის“ თანამშრომლებმა ხელფასის დაგვიანების გამო ოქტომბრის დასაწყისში ვერ შეძლეს სამსახურში გამოცხადება, რის გამოც კომპანიამ თანამშრომლებს განუცხადა, რომ მათ ხელფასის 49%-ით მომდევნო თვეში დააჯარიმებდა. შრომის ანაზღაურების მიღების შემდეგ, დასაქმებულები სამუშაო ადგილზე გამოცხადნენ და პარალელურად, 30 მდე თანამშრომელმა დამსაქმებელთან კოლექტიური შრომითი დავა დაიწყო. დავის პროცესში დასაქმებულები უთითებდნენ შრომითი უფლებების ისეთ დარღვევებზე, როგორიცაა შრომის ანაზღაურების დაგვიანება, აუნაზღაურებელი ზეგანაკვეთური სამუშაო, შვებულების უფლების შეზღუდვა, მძიმე სამუშაო პირობები, უსაფუძვლოდ მაღალი ჯარიმების სისტემა და სხვა.
შპს „ქართულმა სახლმა“ უარი თქვა დასაქმებულების მოთხოვნების დაკმაყოფილებაზე და მედიაციის პროცესი უშედეგოდ, მხარეებს შორის შეთანხმების მიღწევის გარეშე დასრულდა. ამასთანავე, კომპანიამ სამსახურიდან გაათავისუფლა მედიაციის პროცესში მონაწილე 4 თანამშრომელი, ხოლო ნაწილს კვლავ დაუქვითა ხელფასის 49%. იმ პირობებში, როდესაც „ქართულ სახლში“ დასაქმებულების ნაწილის შრომითი ანაზღაურება სულ 500-600 ლარს შეადგენს, ამგვარი სანქციების გამოყენება კიდევ უფრო ამძიმებს მათ სოციალურ მდგომარეობას, მითუფრო, კორონავირუსის პანდემიით გამოწვეული ეკონომიკური კრიზისის ფონზე. ამასთან, თანამშრომლების ნაწილი საუბრობს იმაზეც, რომ კომპანია მათ ხელფასიდან უქვითავს გაყიდული და შემდეგ უკან დაბრუნებული ან ვადაგასული პროდუქციის ღირებულებას. მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული შემთხვევა შრომის ბაზარზე გავრცელებული მანკიერი და უსამართლო პრაქტიკის[1] კიდევ ერთი ილუსტრაციაა, როდესაც კომპანიები მათთვის მიყენებული მატერიალური ზიანის კომპენსირების მიზნით, დასაქმებულებს ხელფასს უქვითავენ ისე, რომ არ არის დადგენილი მიზეზ-შედეგობრივი კავშირი ზიანსა და დასაქმებულის ქმედებას შორის, ისევე როგორც არ იკვეთება თანამშრომლის ბრალი, რაც ხშირად მნიშვნელოვნად ამცირებს და არაპროგნოზირებადს ხდის მათი თვიური შემოსავლის ოდენობას.
ახალგაზრდული პროფკავშირული მოძრაობის ინფორმაციაზე დაყრდნობით, დასაქმებულებმა, შრომის კოდექსის მოთხოვნების შესაბამისად 9 ნოემბრიდან გაფიცვის დაწყება დაანონსეს. გაფიცვის დაწყებას კომპანიამ დამატებით 13 თანამშრომლის სამსახურიდან გათავისუფლებით უპასუხა. კომპანიის განცხადებით გათავისუფლების საფუძველს თანამშრომლების სამსახურში განმეორებით, გაფრთხილების გარეშე გამოუცხადებლობა წარმოადგენდა.
იმის გათვალისწინებით, რომ, ერთი მხრივ, გაფიცვა თავისი არსით სწორედ შრომითი ხელშეკრულებით გათვალისწინებული მოვალეობების შესრულებაზე უარს გულისხმობს, ხოლო, მეორე მხრივ, საქართველოს შრომის კოდექსის თანახმად, გაფიცვა არ წარმოადგენს შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტის საფუძველს,[2] კომპანიის ქმედება შრომითი კანონმდებლობის უხეში დარღვევაა და გაფიცვის უფლების განსაკუთრებული მნიშვნელობიდან გამომდინარე, უკიდურესად სახიფათო პრეცედენტს წარმოადგენს.
გარდა ამისა, შპს „ქართული სახლის“ თანამშრომლებმა მედიაციის პროცესის დაწყებისთანავე ჩამოაყალიბეს პირველადი პროფკავშირული ორგანიზაცია, რის შესახებაც კომპანიისთვის ცხადი გახდა კოლექტიური დავის დაწყებისთანავე[3]. , შესაბამისად, შპს „ქართული სახლის“ მიერ მედიაციის პროცესში მონაწილე თანამშრომლების ნაწილის გათავისუფლება და დაჯარიმება, ხოლო შემდგომ გაფიცული თანამშრომლების გათავისუფლება პროფესიული კავშირისადმი კუთვნილების ნიშნით დისკრიმინაციის ნიშნებს[4] შეიცავს რაც შრომის კოდექსის უხეში დარღვევაა.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, მოვუწოდებთ:
- საქართველოს შრომის სამინისტროს მედიაციის პროცესის ფარგლებში უზრუნველყოს მხარეებს შორის მოლაპარაკების დროული და ეფექტიანი წარმართვა, რაც დავის სამართლიანი გადაწყვეტისა და დასაქმებულთა უფლებების აღდგენის უმნიშვნელოვანესი მექანიზმია.

Fair Labor Platform expresses solidarity with striking employees of ‘Georgian House’
The Fair Labor Platform stands in solidarity with the striking employees of Georgian House Ltd., and considers the dismissal of employees during the strike to be illegal and a gross violation of the fundamental right to strike.
According to information provided by the Trade Union Youth Movement, Georgian House Ltd. employees were unable to report for work in early October due to salary delays, prompting the company to tell employees that they would be fined 49% of their salaries the following month. After receiving their salaries, the employees returned to work. At the same time, 30 employees filed a collective labor dispute with the company, citing labor rights violations such as late pay, unpaid overtime work, restricted leave, harsh working conditions, an unreasonably high system of fines, and more.
Georgian House Ltd. refused to meet the demands of the employees, and the mediation process ended without an agreement between the parties. In addition, the company fired four employees involved in the mediation process, and once again reduced the salaries of some employees by 49%.
The salary of some employees at Georgian House Ltd. is around 500-600 GEL, which is already well below the government’s reported average monthly earnings in Georgia. The use of salary reduction sanctions further aggravates their situation, especially in the context of the Coronavirus-related economic crisis.
Some employees have also reported that Georgian House Ltd. further reduces their salaries to offset the value of returned or expired products. The Fair Labor Platform believes that this case is another example of an exceedingly common unfair labor practice in Georgia: companies deducting perceived “losses” from employees’ salaries, without establishing a causal link between the damage and the employees’ actions. This practice often results in a significant reduction of employees’ monthly income, and also makes their income highly unpredictable.
According to the Trade Union Youth Movement, Georgian House Ltd. employees announced the start of their strike on November 9 in accordance with the requirements of the Labor Code. The company responded to the strike by firing an additional 13 employees. The company said the reason for the dismissal was a repeated, unannounced absence from work – clearly referring to the strike.
Under the Labor Code of Georgia, a strike is not a legitimate ground for termination of employment. The company’s actions are thus a gross violation of labor law, and set an extremely dangerous precedent.
Finally, we note that the staff of the Georgian House Ltd formed a primary trade union as soon as the mediation process began, and the company was aware of this process as soon as the collective dispute began. Accordingly, the dismissal and fining of some of employees involved in the mediation process – and the subsequent dismissal of striking employees – may constitute discrimination on the grounds trade union membership, which is also a gross violation of the Labor Code.
Based on the above, we call on:
- The Ministry of Labor of Georgia to ensure timely and effective negotiations between the parties through the mediation process, which is one of the most important mechanisms for fair dispute resolution and restoration of employees’ rights.