გორის მუნიციპალიტეტის მერიას ომის შედეგად დაზიანებული სახლის აღსადგენად თანხის გადახდა დაეკისრა
საია იცავდა პირს, რომელსაც 2008 წლის აგვისტოს საომარი მოქმედებებისას გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზემო ნიქოზში საცხოვრებელი სახლი დაუზიანდა. საცხოვრებელი სახლის დაზიანება მოხვედრილმა ჭურვებმა გამოიწვიეს, რამაც მასში ცხოვრება შეუძლებელი გახადა. დაზარალებულ ოჯახს, გორის მუნიციპალიტეტის მერია წლების განმავლობაში უარს ეუბნებოდა სახლის აღდგენაზე იმ საფუძვლით, რომ ბიუჯეტში არ იყო ფინანსური სახსრები ომის შედეგად დაზიანებული სახლების აღსადგენად.
საია-ს გორის ოფისის დახმარებით, დაზარალებულმა მიმართა სასამართლოს და მოითხოვა სახლის აღსადგენად საჭირო თანხის, 24.893.05 ლარის ანაზღაურება. სასამართლოს სხდომაზე მუნიციპალიტეტი აცხადებდა, რომ გორის მუნიციპალიტეტის ადგილობრივი ბიუჯეტით არ მომხდარა დაზიანებული სახლების რეაბილიტაცია, თანხები გამოიყოფოდა მთავრობის განკარგულებით საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მიერ საქართველოს მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან და შესაბამისად, მას არ ეკისრებოდა ანაზღაურების ვალდებულება. საია სასამართლო სხდომებზე ამტკიცებდა, რომ გორის მუნიციპალიტეტი ვალდებული იყო მუნიციპალიტეტის სარეზერვო ფონდიდან დაეფინანსებინა მოსარჩელის სახლის რეაბილიტაცია, ხოლო თუ მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტის სარეზერვო ფონდი არასაკმარისი იქნებოდა თანხის ასანაზღაურებლად, უნდა მიემართა დასაბუთებული მოთხოვნით საქართველოს მთავრობისთვის სპეციალური ტრანსფერის გამოყოფის მოთხოვნით. სამივე ინსტანციის სასამართლომ გაიზიარა საია-ს პოზიცია და გორის მუნიციპალიტეტის მერიას დაევალა საცხოვრებელი სახლის აღსადგენად მოსარჩელისათვის 24 893.05 ლარის ანაზღაურება.

Gori Municipality City Hall was ordered to pay for the restoration of a house damaged by the war
GYLA represented a person whose residential house located in the village of Zemo Nikozi, Gori Municipality, was damaged during the August 2008 hostilities. Damage to the house was caused by shells hit, making it impossible to live in it. For the affected family, Gori Municipality City Hall has been refusing to rebuild the house for years on the grounds that the budget did not have the financial resources to rebuild the houses damaged by the war.
With the help of the GYLA office in Gori, the victim applied to the court and demanded compensation of GEL 24,893.05 needed for the reconstruction of the house. At the court hearing, the municipality stated that the damaged houses were not rehabilitated under the local budget of Gori Municipality; the funds were allocated by the Ministry of Finance of Georgia from the Reserve Fund of the Government of Georgia by decree of the Government and, consequently, they had no obligation to reimburse. On the other hand, GYLA argued at the hearing that Gori Municipality was obliged to finance the rehabilitation of the plaintiff's house from the Municipal Reserve Fund and that if the municipal budget reserve fund was insufficient to reimburse the amount, it should have made a substantiated request for a special transfer to the Government of Georgia. The court of all three instances shared the position of GYLA and instructed the Gori Municipality City Hall to pay GEL 24,893.05 for the plaintiff to rebuild the house.