აგიტაციაში უკანონო მონაწილეობა და აგიტაციის წესების დარღვევა
ინტერნეტ სივრცისა და სოციალური ქსელის სააგიტაციო მიზნებისთვის გამოყენებისა და უკანონო აგიტაციის განხორციელებისათვის ცალკე საკანონმდებლო რეგულაციები არ არსებობს. ტექნოლოგიების განვითარებასთან ერთად კი, საარჩევნო დარღვევების ბუნებაც ტრანსფორმირდა და რიგ შემთხვევებში ინტერნეტ სივრცეში გადაინაცვლა, რისი ნათელი მაგალითია სოციალური ქსელის (მათ შორის Facebook) საშუალებით აგიტაცია და საზღვარგარეთის ქვეყნებიდან ვიდეო ტრანსლირების განხორციელება და უცხო ქვეყნის მოქალაქეების ჩართვა ამ გზით წინასაარჩევნო აგიტაციაში.
ვფიქრობთ, ქვემოაღწერილ შემთხვევებში ადგილი აქვს საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევას, რომელიც ერთის მხრივ გამოიხატება საჯარო მოხელის მხრიდან სამუშაო საათების პერიოდში სოციალური ქსელის (Facebook) საშუალებით, სააგიტაციო ინფორმაციის გაზიარებით, ხოლო მეორე მხრივ უცხო ქვეყნის მოქალაქის ჩართვით წინასაარჩევნო აგიტაციაში უცხო ქვეყნის ტერიტორიიდან. თუმცა უნდა აღინიშნოს, რომ გამოვლენილმა ფაქტებმა გარკვეული ხარვეზებიც გამოავლინა საკანონმდებლო დონეზე. ინტერნეტ სივრცისა და სოციალური ქსელის ( მათ შორის Facebook) სააგიტაციო მიზნებისთვის გამოყენებისა და უკანონო აგიტაციის განხორციელებისათვის ცალკე საკანონმდებლო რეგულაციები არ არსებობს და სამწუხაროდ არც არსებული რეგულაციების პროგრესული განმარტება მოხდა, რამაც ამ სივრცეში კანონდარღვევების განხორციელებისა და დაუსჯელობის სინდრომის რისკი გაზარდა.
გთავაზობთ ჩვენი დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირებულ რამდენიმე ფაქტს:
2016 წლის 24 ივლისს საქართველოს ყოფილმა პრეზიდენტმა, ამჟამად უკრაინის მოქალაქემ, უკრაინის ქალაქ ოდესის გუბერნატორმა მიხეილ სააკაშვილმა სავარაუდოდ წინასაარჩევნო აგიტაცია კანონის მოთხოვნათა დარღვევით განახორციელა. კერძოდ: გარდაბნის მაჟორიტარობის კანდიდატის რამინ ბაირამოვის წარდგენაზე გარდაბნის მოსახლეობას ინტერნეტით მიმართა და მაჟორიტარობის კადიდატის მხარდაჭერისაკენ მოუწოდა.
ანალოგიური დარღვევა მოხდა 2016 წლის 31 ივლისს, მოქალაქეთა პოლიტიკურმა გაერთიანება „ერთიანი ნაციონალურმა მოძრაობის“ მიერ დაგეგმილ საჯარო შეხვედრაზე ქ.ბათუმში, სადაც 2016 წლის 08 ოქტომბერს დანიშნულ საპარლამენტო და აჭარის არ უმაღლეს საბჭოს არჩევნებში მონაწილეობის მიზნით ამომრჩევლებს წარედგინა მაჟორიტარობის კანდიდატები. ამავე შეხვედრაზე გავრცელდა საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტის ვიდეო მიმართვა , რომელიც აშკარად შეიცავდა ერთიანი ნაციონალური მოძრაობისათვის მხარდაჭერის მოწოდებას.
აგიტაციის წესების დარღვევისათვის საიამ საარჩევნო ადმინისტრაციას განცხადებით მიმართა.
საარჩევნო ადმინისტრაციამ არ გაითვალისწინა საიას მოსაზრება აგიტაციის წესების დარღვევაზე და აღნიშნა, რომ აღნიშნული ვერ ჩაითვლება სამართალდარღვევად, ვინაიდან მისი ჩადენა არ მომხდარა საქართველოს ტერიტორიაზე. გადაწყვეტილება საიამ სასამართლოში გაასაჩივრა.
ქალაქ ქუთაისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს საორგანიზაციო და ადამიანური რესურსების მართვის განყოფილების უფროსი ლევან გოგელაშვილმა სოციალური ქსელის (Facebook) საშუალებით 2016 წლის 16, 18, 19 აგვისტოს სამუშაო საათების განმავლობაში განათავსა პარტია „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველო“-ს მხარდამჭერი ინფორმაცია.
ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერიის თანამშრომლებმა მერი გოგოლაურმა, სოფო (ნანა) მესხმა და ინგა დიაკონოვამ თავიანთ ფეისბუკ გვერდზე "ქართული ოცნების" მაჟორიტარობის კანდიდატის გიორგი კოპაძის ვიდეო სამუშაო საათების განმავლობაში გააზიარეს.
სოციალური ქსელის მეშვეობით, წინასაარჩევნო აგიტაციაში, პოლიციის თანამშრომლის მონაწილეობადაფიქსირდა.
2016 წლის 25 აგვისტოს კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის გურჯაანის რაიონული სამმართველოს უფროსის მოვალეობის შემსრულებელმა შოთა მოსულიშვილმა, სოციალური ქსელის (Facebook) საშუალებით, პირად გვერდზე „ქართული ოცნების“ მაჟორიტარობის კანდიდატის, დავით სონღულაშვილის სააგიტაციო გვერდიდან („დავით სონღულაშვილი გურჯაანის მაჟორიტარად“), გააზიარა მოსახლეობასთან შეხვედრის ამსახველი ფოტო.
მედიაში 6 სექტემბერს გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, შოთა მოსულიშვილი კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის გურჯაანის რაიონული სამმართველოს უფროსად დაინიშნა.
წინასაარჩევნო აგიტაციითვის სოციალური მედიის გამოყნების ხერხს, იმერეთში გუბერნატორის მოადგილემაც მიმართა.
1, 4, 5 ივლისს იმერეთში სახელმწიფო რწმუნებულის – გუბერნატორის მოადგილე გიორგი ჭიღვარია სოციალური ქსელის (Facebook) საშუალებით, სამუშაო საათების განმავლობაში განათავსა პარტია „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველო“-ს მხარდამჭერი ინფორმაცია. რაც საარჩევნო კოდექსის მიხედვით წარმოადგენს აგიტაციის წესების დარღვევას.
საიამ აგიტაციის წესების დარღვევისათვის საარჩევნო ადმინისტრაციასა და უწყებათშორის კომისიას მიმართა.
ქუთაისის საოლქო საარჩევნო კომისიამ საიას განცხადება არ დააკმაყოფილა იმ მოტივით, რომ გუბერნატორის მოადგილეს არ გამოუყენებია ოფიციალური გვერდი და მას მითითებული ქმედებით მონაწილეობა არ მიუღია წინასაარჩევნო აგიტაციაში.
მიგვაჩნია, რომ სოციალური ქსელის მეშვეობით ინფორმაციის გაზიარება თავისუფლად ექცევა ‘’ნებისმიერი საჯარო მოქმედების’’ ცნებაში. ამას ემატება ისიც, რომ დღესდღეობით ტექნოლოგიების სწრაფი განვითარებისა და მზარდი მოთხოვნილებების ფონზე, სოციალურ ქსელებში განთავსებული ინფორმაცია გაცილებით მეტი ადამიანისათვის არის ხელმისაწვდომი ვიდრე კომუნიკაციის სხვა საშუალებებით.

Unlawful participation in campaigning and violation of campaigning rules
There are no separate regulations on the use of the Web space and social networks for campaigning purposes and unlawful campaigning. Together with development of technologies, the nature of electoral violations has also been transformed and, in some cases, they also occur in the Web space, cases in point being campaigning using social networks, including Facebook, and the use of video transmissions from abroad to involve foreign nationals in election campaigning.
We think that the cases described below contain violations of electoral legislation, which was manifested in civil servants’ sharing campaigning information through a social network (Facebook) during working hours, on the one hand, and in involvement of a foreign national in election campaigning from the territory of a foreign country, on the other. It should be noted, however, that these cases have also revealed certain shortcomings in the legislation. There are no separate regulations on the use of the Web space and social networks, including Facebook, for campaigning purposes and unlawful campaigning, and unfortunately, even the existing regulations have not yet been interpreted progressively, which increases the risk of violations and the syndrome of impunity in this area.
Below we give several facts observed by our monitors:
On July 24, 2016, the former President of Georgia, currently a citizen of Ukraine and Governor of Ukraine's city of Odessa, Mikheil Saakashvili, allegedly carried out election campaigning in violation of statutory requirements. In particular, at the presentation of Ramin Bairamov, the United National Movement’s majoritarian candidate in Gardabani, he addressed the population of Gardabani via the Internet and appealed them to support the majoritarian candidate.
An analogous violation took place on July 31, 2016, at a public meeting organized by the UNM in Batumi, where majoritarian candidates for the October 8, 2016 parliamentary elections and elections for the Supreme Council of the Autonomous Republic of Adjara were presented to constituents. The meeting organizers screened a video appeal of Georgia’s former president which obviously contained an appeal to support the UNM.
GYLA filed an application regarding violation of campaigning rules in the election administration.
The election administration failed to take into account GYLA’s opinion about the violation of campaigning rules and ruled that the aforementioned act could not be regarded as an offense as it was not committed in the territory of Georgia. GYLA appealed the decision in court.
During working hours of August 16, 18, and 19, 2016, Levan Gogelashvili, Head of the Organizational and Human Resources Department of the Kutaisi City Council, posted information supporting the Georgian Dream – Democratic Georgia party on a social network (Facebook).
Employees of the Akhaltsikhe Town Hall, Meri Gogolauri, Sopo (Nana) Meskhi, and Inga Diakonova, shared a video of Giorgi Kopadze, Georgian Dream’s majoritarian candidate, on their Facebook pages during working hours.
We have also observed participation of a police official in campaigning through a social network.
On August 25, 2016, Shota Mosulishvili, acting chief of the Gurjaani District Division of the Kakheti Police Department, shared a photo showing a campaign meeting with the population from the campaigning page of Davit Songulashvili (“Davit Songhulashvili for majoritarian MP of Gurjaani”), a majoritarian candidate of Georgian Dream, on his personal Facebook page.
According to news reports of September 6, Shota Mosulishvili was appointed as the chief of the Gurjaani District Division of the Kakheti Police Department.
The Deputy Governor of Imereti also used the social media to carry out campaigning during working hours.
During working hours on July 1, 4, and 5, Giorgi Chighvaria, Deputy State Trustee/Governor of Imereti, posted information supporting the Georgian Dream – Democratic Georgia party on his Facebook page, which, according to the Election Code, is a violation of campaigning rules.
GYLA filed applications regarding violation of campaigning rules in the election administration and the Interagency Commission.
The Kutaisi District Election Commission refused to satisfy GYLA’s application, arguing that the Deputy Governor had not used the official page and had not taken part in election campaigning by the aforementioned act.
We believe that sharing information through a social network easily falls within the concept of “any public action”. In addition, against the background of the current quick development of and increasing demand for technologies, information posted on social networks becomes available for far more people than that disseminated by other means of communication.